Satıştan İadede Maliyet

Sayın Kevork Simkeşyan,
150 birim ürünü 100 TL'ye alıp bunun 100 adedini 200 TL'den sattığımızı, daha sonra bu 100 adedin tamamını iade aldığımızı düşünelim.
KDV'yi ihmal ederek kayıt yapıyorum.

Alış kaydı

153 15.000
320 15.000

Satış kaydı

120 20.000
600 20.000

İade kaydı

610 20.000
120 20.000

Şimdi bu kayıtta 600 ve 610 birbirini sıfırladı, 153'ün ise bakiyesi 15.000 TL
Bu muhasebe kısmıydı

Şimdi stok modülüne geçip envanteri alıyoruz
Giriş 150*100 TL=15.000
Çıkış 100*100 TL=10.000
İade 100*200 TL=20.000

Envanter değeri =25.000

Bu şekilde çıkıyor.

Sayın Zeynep Elif,

Burada gözden kaçırdığınız bir kayıt var. Sürekli envanter tekniği bu tür yanılgıları engelleyen bir yapının oluşturulması içindir. Ancak 620 hesap kayıtları dönemsel yapıldığı için bu konu hep gözden kaçıyor. 620 hesaba 100 birim ürünü aktarmış olmanız gerekir. Malın iade tarihinde siz alım tarihindeki maliyete baktığınız için yanılıyorsunuz. Eğer bu kaydı yapmış olsaydınız 153 hesapta zaten 50 adet ürünün maliyeti kalmış olacaktı.

Yani 50 * 100 = 5.000 + 610 hesaptan = 20000 toplam = 25000 .

Bu işlem sonucunda envanter değeriniz yükselmiş ve 620 hesaba yazdığınız ve kar edilmiş gibi görülen 5000 TL tutar stok maliyeti nedeniyle güncel terimiyle "sıfırlanmış" olacaktır.

İlk cevabı yazdığımda 20000 TL tutarında yeni mal aldığınızı düşünün demiştim altında yatan gerçek de bu idi.

Anlatabildimmi bilmiyorum.

Sayın Kevork Simkeşyan,

Bu işlem sonucunda envanter değeriniz yükselmiş ve 620 hesaba yazdığınız ve kar edilmiş gibi görülen 5000 TL tutar stok maliyeti nedeniyle güncel terimiyle "sıfırlanmış" olacaktır.

Birinci olarak, 620 hesaba yazdığınız ve kar gibi görünen ifadesini anlayamadım, 600 mü
diyecektiniz, ikinci olarak sorunun gidişatından maliyet hesabı 620 değil 621 olacak gibi anladım,
üçüncüsü de envanter değerimi yükselten tek neden yüksek maliyetli alımlar olmalı, iade tutarının envanter değerini yükseltmiş olması ileride zararına satış yapılmış gibi bir sonuç da doğurabilir.

Yaptığınız açıklamaları anlamadıysam ya da yanlış anladıysam kusura bakmayın, iş yoğunluğundan odaklanamayabiliyorum.

Sayın Kevork Simkeşyan,

Birinci olarak, 620 hesaba yazdığınız ve kar gibi görünen ifadesini anlayamadım, 600 mü 620 dedim doğruydu ( 620 / 621 / 622 hesaplar ) sonuç değişmez.
diyecektiniz, ikinci olarak sorunun gidişatından maliyet hesabı 620 değil 621 olacak gibi anladım,
üçüncüsü de envanter değerimi yükselten tek neden yüksek maliyetli alımlar olmalı, iade tutarının envanter değerini yükseltmiş olması ileride zararına satış yapılmış gibi bir sonuç da doğurabilir.

Yaptığınız açıklamaları anlamadıysam ya da yanlış anladıysam kusura bakmayın, iş yoğunluğundan odaklanamayabiliyorum.

Önceki açıklamamda herşeyi net açıkladım aslında, Satış işlemini yaptığınızda 621 (620 veya 622) hesaba şu maddeyi yapmış olmanız gerekirdi;

621 .......5.000,--
....153.................5.000,-- (Yapmanız gereken ama yapmadığınız kayıt, bu kaydın varlığını gözardı ettikçe bu sorunla karşılaşmaya devam edersiniz. Üstelik bunun gibi yüzlerce işlem içinden ayıklayabileceğinizi mi zannediyorsunuz. Tamamen matematiksel bir gerçek. )

işlemler de diyelim ki 15.06.2014 tarihinde bitmiş olsun. İadenin de 27.07.2014 tarihinde gerçekleştiğini varsayın. Durum böyleyse 20.08.2014 tarihinde gerçekleştirdiğiniz işlemler için artık geriye dönük maliyet rakamına bakamazsınız.

Bu maddeleri ve stok kayıtlarını " T " cetvelleri yaparak yazın o zaman söylediklerimi daha kolay anlayacaksınız.

Sayın Kevork Simkeşyan,

İlk "T" mi yapalı en az 30 yıl oldu, 30 yıldır da "T" yapıyorum.
İlk müsait zamanımda size özelden, hem aralıklı hem sürekli envanter yöntemine göre yaptığım tüm "T" leri göndereceğim.

Herkesin görebildiği bir platformda meslek mensupları arasındaki bilgi farklılıklarının meslek mensuplarına olan güvene zarar vereceğini düşündüğüm için bu konuda buradan daha fazla yazı yazmayacağım.

Saygılar,

İade fatura ile yapılmış ise program bunu yeni mal alışı olarak görüyor sanırım. sorun bundan kaynaklanıyor. Ancak incelemeye değer bir konu.

İade fatura ile yapılmış ise program bunu yeni mal alışı olarak görüyor sanırım. sorun bundan kaynaklanıyor. Ancak incelemeye değer bir konu.
Üstadım, konu bir arkadaşımızın kullandığı stok/muhasebe programının yanlışlığı veya arkadaşımızın programı yanlış kullanmasını aştı... Konu artık şekilden değil esastan görüşülmeli...

Önceki açıklamamda herşeyi net açıkladım aslında, Satış işlemini yaptığınızda 621 (620 veya 622) hesaba şu maddeyi yapmış olmanız gerekirdi;

621 .......5.000,--
....153.................5.000,-- (Yapmanız gereken ama yapmadığınız kayıt, bu kaydın varlığını gözardı ettikçe bu sorunla karşılaşmaya devam edersiniz. Üstelik bunun gibi yüzlerce işlem içinden ayıklayabileceğinizi mi zannediyorsunuz. Tamamen matematiksel bir gerçek. )

işlemler de diyelim ki 15.06.2014 tarihinde bitmiş olsun. İadenin de 27.07.2014 tarihinde gerçekleştiğini varsayın. Durum böyleyse 20.08.2014 tarihinde gerçekleştirdiğiniz işlemler için artık geriye dönük maliyet rakamına bakamazsınız.

Bu maddeleri ve stok kayıtlarını " T " cetvelleri yaparak yazın o zaman söylediklerimi daha kolay anlayacaksınız.

621 b 5.000 TL
153 a 5.000 TL

Sayın Kevork Simkeşyan, Zeynep hanımın vermiş olduğu örnekten yola çıkarsak olması gereken tutar 5.000 TL değil, 10.000 TL.- olması gerekmiyor mu?
Bir hesaplama hatanız oldu sanırım. Satılan birim 50 birim değil, 100 birim. İade öncesi 153 hesabın bakiyesi 50 birim.

Bu durum genelde muhasebesini "modül bazında" takip eden işletmelerde ortaya çıkan bir sorun. Programların farklı mimarisi nedeniyle, satıştan iadelerin sadece 610/120 muhasebe kayıtları yapılıyor, 621/153 kayıtları ihmal ediliyor. Muhasebeci arkadaşların ay sonlarında, dönem sonlarında bu satıştan iadelerin maliyetlerini hesaplayıp manuel olarak muhasebe modülüne kayıt yapmaları gerekiyor. 621/153 kayıtlarının program tarafından yapılmamasının nedeni de, firmaların farklı stok değerleme yöntemi seçmiş olmaları. Eğer siz aylık ağırlıklı ortalama maliyeti seçmiş iseniz, ay ortasında program bu maliyeti yanlış hesap eder. O yüzden programcılar bu 621/153 kayıtlarını iade zamanında program tarafından yaptırmıyorlar.

Bizim programımız Netsis. Satıştan iade olduğunda program bu 621/153 muhasebe kaydını yapmıyor. Ay sonunda tüm alış/satış işlemleri tamamlandığında, maliyet oluşturma seçeneğini aylık olarak çalıştırıyoruz. Program iade faturasındaki satış fiyatı kısmını değiştirmiyor, stok kartının ayrı bir sütunda maliyet fiyatı kısmı var, o kısma seçtiğiniz maliyet türüne göre maliyet fiyatını hesap edip, yazıyor. Biz buradan önceden oluşturduğumuz rapor formatına göre satıştan iade maliyet raporunu alarak muhasebe kaydını kendimiz yapıyoruz. Stok listenizi programdan aldığınızda da tüm stoklar maliyet fiyati sütünundaki değerlere göre hesaplandığından, Stok modülünüzdeki tutarlar ile muhasebe modülünüzdeki stok hesaplarının tutarları birbirlerine eşit oluyor.

Bizim programımız Netsis. Satıştan iade olduğunda program bu 621/153 muhasebe kaydını yapmıyor.
Satıştan iade olduğunda muhasebe’de 610(b) 120 (a) kayıt yapılıyor.Sizin söylediğiniz kayıt
Dönem sonunda stokta kalan malları stok modülünden rapor alınıp manuel olarak zaten biz yapıyoruz.

Kullandığınız programda Stok modülünde envanter dökümü heralde vardır.Kastetdiğim
Stok cinsi,
Giriş Tutarı = (153 ün borç bakiyesi toplamıyla aynı olmalıdır.)
Çıkış Tutarı = 620’nin alacak toplamıyla aynı olmalıdır.
Başlangıç Envanteri = 153’ün açılış (yeni yıl devri ile) aynı olmalıdır.
Bitiş Envanteri = (Yıl sonunda 153 ‘te kalan tutar)
Satılan Malın Maliyeti = Yıl sonunda 153’den 621’e virman yapıldığında 621’ile aynı olmalıdır.
Kar Zarar = Gelir Tablosundaki brüt kar ile aynı olmalıdır.
Yazan tablo. Bu tablo bizim klavuzumuz.Eğer tablo yanlış ise maliyet hesaplarıda yanlış olur.
Bende yazdım ki. Satış iadeleri kar zararı bozuyor.Çünkü mal alışıymış gibi işlem yapıyor.
Ayrıca.
Programda mı hata var sorusunu sordum.
Sn kimkesyan ezber bozan bir tezde bulundu.
Satıştan girer sanki aynı maldan yeni alıyormuşuz gibi işlem olur.Maliyet artar dedi.
Vebuda normaldir yazdı.
Kendisinin yazdıklarından şunu anlıyorum.Yanılmış olabilirim.
Xmalı satıldığında yapılan kar gelir yazıyor.
Malı geri aldığımızda bunu satıştan işlersek maliyet artıyor.Bu durumda bundan sonra
Satılanlar daha az kar yazıyor. Bu daha az karla malın satışındaki kar birbirini sıfırlıyor.
Ben bu şekilde anladım.

Sizin programda envanter dökümünüzde anladığım kadarıyla alıştan iade, satıştan iade ayrı sütunlarda gösteriyor olmalı. Yada envanter dökümünüzde program kendisi bazı hesaplamaları yapıyor ki, bu zamana kadar eşitliğiniz hep tutmuş. Veya eksik anlatılan birşey var. Stok modülün çıkış tutarı, 620'nin (621 demek istediniz sanırım) nasıl alacak tutarına eşit oluyor. Alıştan iadede 320 hesap borç, 153 hesap alacak çalışır ve bu durumda sizin dediğiniz eşitlik tutmaz. Belki başka şeylerden bahsediyoruz.

Sayın Kimkesyan'ı da yanlış anladım:) bugün ben de var bir hata. Diyelim 1 TL ye aldığım bir ürünü 2 TL den satıyorum. Neden iade aldığımda o ürünün alış maliyeti bana 2 TL olsun. Patron bana sorduğunda o ürünü ne kadara malediyoruz, ben 2 TL mi diyeceğim patrona. Patrona diyemeyeceğim birşeyi kayıtlarıma neden 2 TL den intikal ediyorum. O ürünü asla ben başka bir satıcıdan 2 TL ye almam. Bu mantıktan gittiğimizde doğru sonuca varırız.

Bizim eşitliğimiz Stok modülünün borç toplamıyla, muhasebe modülünün borç toplamı / alacak toplamıyla, alacak toplamı eşit ise kayıtların stok hesaplarıyla ilgili kısmı doğru yapılmış demektir.

Bu eşitliği tutturamayıp iki modül arasındaki stok bakiye fark tutarlarını, maliyet hesaplarına virmanlayıp en azından bakiyesini tutturanlar da var :)

Son düzenleme:
Sizin programda envanter dökümünüzde anladığım kadarıyla alıştan iade, satıştan iade ayrı sütunlarda gösteriyor olmalı. Yada envanter dökümünüzde program kendisi bazı hesaplamaları yapıyor ki, bu zamana kadar eşitliğiniz hep tutmuş. Veya eksik anlatılan birşey var. Stok modülün çıkış tutarı, 620'nin (621 demek istediniz sanırım) nasıl alacak tutarına eşit oluyor. Alıştan iadede 320 hesap borç, 153 hesap alacak çalışır ve bu durumda sizin dediğiniz eşitlik tutmaz. Belki başka şeylerden bahsediyoruz.

Sayın Kimkesyan'ı da yanlış anladım:) bugün ben de var bir hata. Diyelim 1 TL ye aldığım bir ürünü 2 TL den satıyorum. Neden iade aldığımda o ürünün alış maliyeti bana 2 TL olsun. Patron bana sorduğunda o ürünü ne kadara malediyoruz, ben 2 TL mi diyeceğim patrona. Patrona diyemeyeceğim birşeyi kayıtlarıma neden 2 TL den intikal ediyorum. O ürünü asla ben başka bir satıcıdan 2 TL ye almam. Bu mantıktan gittiğimizde doğru sonuca varırız.

Bizim eşitliğimiz Stok modülünün borç toplamıyla, muhasebe modülünün borç toplamı / alacak toplamıyla, alacak toplamı eşit ise kayıtların stok hesaplarıyla ilgili kısmı doğru yapılmış demektir.

Bu eşitliği tutturamayıp iki modül arasındaki stok bakiye fark tutarlarını, maliyet hesaplarına virmanlayıp en azından bakiyesini tutturanlar da var :)

Sayın Aquantim
Program Eta7 Versiyon8
Alıştan iade ve satıştan iade ayrı sütünda gösterilmiyor.Sutunları yukarıda yazdım.
Bu zamana kadar envanter kayıtarı tuttu çünkü satıştan iadem olmadı.
Yukarıda yazdığım gibi çıkış tutarı ile 620 yurt içi satışlar aynı tutarda
Zaten tabloda Satılan Ticari mallar maliyeti var muhasebedeki 621 ile kontrolunü yapıyordum iade mallar işi bozdu.
Alıştan iade'de sorun yok.Aldığım malı birim fiyatından iade ediyorum.Stoklardan giren
yine stoklardan çıkıyor.
Benim sorunum Satıştan iade.
Sn.Kimkesyanı bende anlamadım.Nasıl olur satıştan iade satış fiyatından stoklara girer.
Ama forumda buna itiraz edenin olmaması enteresan.
Belki yıl sonu olduğundan işlerimizin çok olmasından kaynaklanıyordur.
Stok modülünün borç toplamı dediğiniz 31.12.2014'de depoda kalan mal tutarları.
Muhasebede bunun karşılığı 153 hesap.
Benim programdaki tabloma göre başlangıç+giriş toplamı 153 ün borç hanesindeki bakiye ile tutması gerekir
31.12.2014 deki kalan stokları tespit edip 153'den 621'e virman yaparız.
Buradaki 621 toplamıda tablodaki stmm ile eşit olur
Tabi satıştan iadeler stoğa satış fiyatından girdiği zaman bütün sistem altüst olur.
Başlangıç Envanteri+Giren = 153 bütünlüğü bozulur.
Çünkü Stok modülünde giren mallar içerisinde iade mal'da vardır.
Durum bu..

İtiraz edilmediği kanısına nasıl vardınız.?

Üstadım Düzeltiyorum.
600 kişi konuyu okuyupta
Sizde dahil toplam 3 veya 4 meslektaşımın DIŞINDA satıştan iade durumunda malın birim fiyatının stoklara satış fiyatıyla stok hesabına girmesine itiraz eden olmadı.
Sanırım yıl sonu iş yoğunluğundan kaynaklanıyor.

Satıştan iade edilen mal 610 hesaba satış fiyatıyla kaydedilir. Geçici vergi döneminden sonra yani 621/153 kaydı yapılmışsa, maliyet bedeli ile 153/621 kaydı yapılır. 621/153 kaydı yapılmamışsa yalnızca 610 hesaba kaydı yeterlidir.
Örneklersek 01.08.2014 tarihinde 30 TL.lik malınızı 40 TL.ye sattınız... 30.09.2014 geçici vergi döneminde 30 TL. 621/153 kaydını yaptınız. Kârınız 10 TL.olur. Bu mal 15.10.2014 tarihinde iade geldiğinde 610 hesaba 40 TL. borç, 153/621 hesaba da 30 TL. kayıt yapılır. Böylece karınız 0, 153 stokunuzda 30 TL. olur.
Sn.Hakan1972 cevap verenleri itham etmeden önce verdiğim cevabı tekrar okumanızı rica ederim.

Sn.Hakan1972 cevap verenleri itham etmeden önce verdiğim cevabı tekrar okumanızı rica ederim.

Sn Bülent 249
Sizde dahil hiçbir meslektaşımı itham etmedim ki meslektaşlarımı suçlamak ne haddime.Satılan mal iade olduğunda 153'e maliyetinden girer bunu hepimiz biliriz.Lakin bir kişi çıkıpta maliyete satış fiyatından girer derse meslek mensubu olarak bu tezi çürütmemiz icap ederdi. Dönem sonu olduğundan başımızı kaldıracak fırsatımızın olmadığından dolayı konu yeterince ilgi görmedi.Bu serzeniş size değildi.
Sevgili meslektaşım.
Forumda açmış olduğum bu konuyu bugün fiilen uygulama fırsatı buldum ve sonuca ulaştım.
Ayrıntılı olarak yazıp konuyu kapatacağım.
2014 yılı içinde yaklaşık 20.000.000 tl ve 450.000 kg civarında ithat edilen maldan Aralık ayında 1.500 kg'lık buda yaklaşık 50.000tl'ye tahakkuk ediyor.İade faturası geldi.
Eta7 programından bu faturayı işlediğimde malın satış fiyatından girdiğini farkedince vede
daha öncede belittiğim gibi vergi dairesine verilen belgeler içerinde bulunan kar zarar cetvelinin
bozulduğunu farkedince ki, gerek malın birim maliyeti dolayısıyla stokta kalan maliyeti ve buna bağlı olarak stmm ,bendeki 153 621 hesaplarla farklı çıkınca şaşırdım.
Sonuç olarak.

İade konusuda gelirsek doğru olan satıştan iadenin satıldığı tarihteki maliyet fiyatından girmesi.
Eta7 programının burada hatası var. Lakin bu hata Zeynep hanım'ın yazdığı gibi manuel olarak
girildiğinde çözülebiliyor.Lakin iadeyi manuel olarak girmekle işimiz bitmiyor.
Hangi değerden girerse girsin ister alıştan ister satıştan 153 hesabı bu değer kadar borçlandırıp
621'den de aynı değer kadar alacaklandırdığımız zaman
Envanter Tablosundaki değerleri bulmuş oluyoruz.Zaten benim için önemli olan bu tabloyu kesin mizanla kuruşuna kadar tutturmak.
Burada Satıştan iadeyi satıştan girdiğimiz zaman maliyet artıyor karda azalıyor.
Alıştan girdiğimiz zaman maliyetin azaldığını karın arttığını görüyoruz.
Benim işleminde brüt 2.000 tl'lik bir fark çıktı.2 değer arasında.
Farkettiğim diğer bir konuda.
Malın iade olduğu tarihte malın satıldığı tarihteki alış maliyettinden girildiğinde ortalama maliyet yöntemine göre bütün girenlerin ortalaması alındığından ortalama maliyet azalıyor daha önce satılan örneğin Ocak ayında satılan bu malın karını arttırıyor.
Örneğin benim malımın maliyeti iade olmasaydı 39 tl idi.Alıştan İade oldu maliyet 38.80 tl'ye düştü.
Eğer satış fiyatından girseydim bu seferde 39,30 tl olacaktı.
Bence Sn Sarkisyanın bahsettiği buradaki fark.
.Enteresan olanda benin fiilen yaptığım işlemde 1500 kg
mal satışından yaklaşık 2.000 tl kar var.Maliyeti artırdığız zamanda stmm nin hemen hemen aynı tutarda arttığını farkettim.Bu şekilde birbirini sıfırlıyor. Ama ben uygulamadım.iadenin satıştan girmesi mantıksız geldi.
Netice'de Eta7 kullanan meslektaşlarımın eğer farketmedilerse onların dikkatini çekmişimdir umarım.
Konuya cevap veren herkeze teşekkür ederim.
Saygılar.

Son düzenleme: