Sermaye Hesabından Ödeme

asiye780

Katkı Sunan Üye
Bilanço usulü Gelir vergisi mükellefin de mal alışları için firmalara ödeyecek para, kasada vs de yok.Sermayeyi alacaklandırarak carileri kapatsam bi sıkıntı olur mu

Bilanço usulü Gelir vergisi mükellefin de mal alışları için firmalara ödeyecek para, kasada vs de yok.Sermayeyi alacaklandırarak carileri kapatsam bi sıkıntı olur mu
çok okuyan olmuş ama fikir beyan eden olmamış.hiç kimse böyle bi işlem yapmıyo mu yoksa cevap mı vermek istemiyor

çok okuyan olmuş ama fikir beyan eden olmamış.hiç kimse böyle bi işlem yapmıyo mu yoksa cevap mı vermek istemiyor
Merhaba
500 sermaye hesabı ile cari ödemesi, mal alışı vs. yapılamaz, sermaye arttırımı yapmak gerekiyor bankanızda paranız olması gerekiyor ama şahıs firması olduğu için sermaye arttırımı yapılır mı ? o konuyu üstadlar değerlendirsin. Ortaklar hesabından çıkış yapın diyeceğim ama şahıs firmalarında bu konuda çok tartışmalar oldu, isterseniz forumda bir araştırın ama 500 sermaye hesabı yerine 331 hesaptan çıkmak hiç yoktan daha mantıklı, sonuçta firmanız kazanmıyor, onun için para bulunmuyor, şirket olsa ortak bir süre karşılar derdim ama şahıs firması, sanki başka seçenek görünmüyor gibi.

Bu konuda çok değişik görüşler var ama ben yaptığım uygulamayı yazayım.
Para girişleri için 500 veya 529 kullanırım ben.firmanın ticaret odası kaydı var mı?Varsa sermaye ne görünüyor.
Genelde minimum 100 lira oluyor.Böyle bir durumda ben 500 hesabında 100 lira tutuyorum.geri kalan işlemler için 529 kullanıyorum.
İsterseniz 529 daki biriken parayı da bankaya alır,banka ekstresiyle ticaret odasına başvurur sermaye yükseltmesi de yapabilirim.Ama genelde 529 kullanırım ben.

Sn. asiye780 öncelikle size de merhaba,
Nacizane forum müdavimi olarak şunu belirtmek isterim. Bizim de bazen cevapladıklarımız bazen de bizimde sorularımız olabiliyor. Hat da cevap alamadıklarımızda olabiliyor. Malesef durum bu şekilde.
Sorunuza gelince şahsen ben şahıs firması da olsa özkaynaklar hesaplarının çok fazla hareket görmesi taraftarı değilim. Mecbur kullanılacaksa da dönem sonunda kullanmayı tercih ederim. Mümkün olabildiğince reel durum ile ticari defterlerin gerçeği yansıtması çok önemli bir husus olduğunu düşünüyorum. Sizin durumunuzda işletmeniz ticari faaliyetini nasıl devam ettirebilir.?

Bu sorunun cevabı aslında detaylı ve sizin verdiğiniz bu kıt bilgi ile yanlış yönlendirmek mümkün. Öncelikle yapacağınız ödemelerin tutarları ne ? Veya hangi rakamlara ulaşacak ? Bugüne kadar uygun ticari sistemleri neden kullanmadınız ? (Havale / Çek /Senet gibi ?)

Sermaye zaten alacakli hesap. Taşıt, demirbaş vs. ile mi kapatmayı düşünüyorsunuz? Sanirim patronun kisisel mal varligindan odemeyi kastediyorsunuz.

Bu sorunun cevabı aslında detaylı ve sizin verdiğiniz bu kıt bilgi ile yanlış yönlendirmek mümkün. Öncelikle yapacağınız ödemelerin tutarları ne ? Veya hangi rakamlara ulaşacak ? Bugüne kadar uygun ticari sistemleri neden kullanmadınız ? (Havale / Çek /Senet gibi ?)
gerekli
Sermaye zaten alacakli hesap. Taşıt, demirbaş vs. ile mi kapatmayı düşünüyorsunuz? Sanirim patronun kisisel mal varligindan odemeyi kastediyorsunuz.
aynen öyle...örneğin kredi kartı ödemesi yada satıcılar hesabını kapatmaktan bahsediyorum.tabi bu durum da 500 sermaye hesabı şişiyor

@asiye780 ,

Gerekli, kelimesi üzerinden yorum yapmayı uygun bulmam. Sadece işlediğiniz ödeme belgelerinin şirket işlemleriyle karşılıklı olmasın takip etmeniz gerekir. Genel olarak şirket işlemleri için ayrı kişisel harcamalar için ayrı KK kullanmak iyidir. Benzer ödemelerin ise doğrudan Sermaye hesabıyla kapatılması ise başka yasal ihlallere sebep olabileceğinden uygun olmadığını söyleyebilirim.

Sevgili formdaslarim

Oncelikle Sayin URUM79'un ''Nacizane forum müdavimi olarak şunu belirtmek isterim. Bizim de bazen cevapladıklarımız bazen de bizimde sorularımız olabiliyor. Hat da cevap alamadıklarımızda olabiliyor. Malesef durum bu şekilde.'' :):)

Formumuzda ozellikle hic cevaplanmamis, yada cevap verilmis ancak birkac ekleme ile verilen cevaba katki yapmak amaciyla muhakkak her soru cevaplanir. Ancak tabiki insan dogasi, is yogunlugu vb. durumlarla gozden kacan sorularda var. Ornegin ben ve diger formdaslarimiz elimizden gelen katkiyi yapmaya gayret ediyoruz.
(Son zamanlarda da Bulent249, Tahsin, Ksimkesyan vb. arkadaslarimda formda sorulara gereken cevaplari is yogunlugu ve yukarida yazdigim nedenlerde dahil olmak uzere cevap vermisler. Bu konuda onlara da tesekkur etmek lazim. .

Ancak hic bir zaman (Hat da cevap alamadıklarımızda olabiliyor. ) cevap alamadiginiz soru olmaz. Gec de olsa sorunuz cevaplanir. Boyle bir durumda -cevap alamadiginiz- soru oldugunu dusundugunuzde bana formdan mesaj atin. Ben cevaplarim.

Gelelim Asiye Hn sorusuna'

Sevgili formdaslarim Gelir Vergisi mukellerfleri -bilanco hesabina gore kayit tutsa bile- paraya ityaclari oldugunda bunu rahatlikla 331 hesaptan karsilayabilirsiniz. Bu bilanco usulune gore tutulan Gelir Vergisi mukellefi isterse Ticaret Odasina kayitli olsun yada olmasin.

Ticaret sicile kayitli olsa bile Tahsin kardesimin dedigi gibi 100.-TL gibi dusuk bir bedelle kurulabilir. Sirket is yaparken paraya ihtiyaci oldugunda ''Tevsik'' acisindan ortaktan alinan paranin banka araciligi ile alinmasi gerekir.

Ornegin yapilacak is, alinacak mal icin vb. ortaktan para alindiginda 102 hesaba borc 331 hesaba alacak vererek kayit yapabilirsiniz.

Cunku Yillik Gelir Vergisi Mukellefler yilsonunda Kar'da , Zarar'da ortagin kendi cebidir. Bu ne demek Yil sonunda verilen Yillik Gelir Vergisinde cikan Kar ve Zarar ortakla kapatilir.

Diyelim ki Yillik Gelir Vergisinde Zarar cikti bu zarar Yil icinde ortagin sirkete verdigi ve 331 hesaptaki parayla kapatilir ve bu ortagin zarari'dir. Ayni sekilde Yillik Gelir Vergisinde cikan Kar'da Yil icinde ortagin sirkete verdigi ve 331 hesaptaki parayla kapatilir.

Bu para verilen Yillik Gelir Vergisinde vergilendirildiginden, 331 hesaptaki eger zararsa ortagin bu parayi kullandigi, Kar ise bu parayi vergilendirildigi icin rahatlikla alabilir, bu kar dagitimi sayilmaz. Zira bu bir sermaye sirketi degil. Bilanco usulune gore tutulsa bile bir sahis sirketidir.

Ancak yukarida yazdigim bu islemler 3 kisileri kapsamaz ucuncu kisilerle yapilan her turlu islem finansman saglamadir. Onunda vergisel yaptirimlari vardir

Sevgili formdaslarim

Oncelikle Sayin URUM79'un ''Nacizane forum müdavimi olarak şunu belirtmek isterim. Bizim de bazen cevapladıklarımız bazen de bizimde sorularımız olabiliyor. Hat da cevap alamadıklarımızda olabiliyor. Malesef durum bu şekilde.'' :):)

Formumuzda ozellikle hic cevaplanmamis, yada cevap verilmis ancak birkac ekleme ile verilen cevaba katki yapmak amaciyla muhakkak her soru cevaplanir. Ancak tabiki insan dogasi, is yogunlugu vb. durumlarla gozden kacan sorularda var. Ornegin ben ve diger formdaslarimiz elimizden gelen katkiyi yapmaya gayret ediyoruz.
(Son zamanlarda da Bulent249, Tahsin, Ksimkesyan vb. arkadaslarimda formda sorulara gereken cevaplari is yogunlugu ve yukarida yazdigim nedenlerde dahil olmak uzere cevap vermisler. Bu konuda onlara da tesekkur etmek lazim. .

Ancak hic bir zaman (Hat da cevap alamadıklarımızda olabiliyor. ) cevap alamadiginiz soru olmaz. Gec de olsa sorunuz cevaplanir. Boyle bir durumda -cevap alamadiginiz- soru oldugunu dusundugunuzde bana formdan mesaj atin. Ben cevaplarim.

Sevgili formdaslarim Gelir Vergisi mukellerfleri -bilanco hesabina gore kayit tutsa bile- paraya ityaclari oldugunda bunu rahatlikla 331 hesaptan karsilayabilirsiniz. Bu bilanco usulune gore tutulan Gelir Vergisi mukellefi isterse Ticaret Odasina kayitli olsun yada olmasin.

Ticaret sicile kayitli olsa bile Tahsin kardesimin dedigi gibi 100.-TL gibi dusuk bir bedelle kurulabilir. Sirket is yaparken paraya ihtiyaci oldugunda ''Tevsik'' acisindan ortaktan alinan paranin banka araciligi ile alinmasi gerekir.

Ornegin yapilacak is, alinacak mal icin vb. ortaktan para alindiginda 102 hesaba borc 331 hesaba alacak vererek kayit yapabilirsiniz.

Cunku Yillik Gelir Vergisi Mukellefler yilsonunda Kar'da , Zarar'da ortagin kendi cebidir. Bu ne demek Yil sonunda verilen Yillik Gelir Vergisinde cikan Kar ve Zarar ortakla kapatilir.

Diyelim ki Yillik Gelir Vergisinde Zarar cikti bu zarar Yil icinde ortagin sirkete verdigi ve 331 hesaptaki parayla kapatilir ve bu ortagin zarari'dir. Ayni sekilde Yillik Gelir Vergisinde cikan Kar'da Yil icinde ortagin sirkete verdigi ve 331 hesaptaki parayla kapatilir.

Bu para verilen Yillik Gelir Vergisinde vergilendirildiginden, 331 hesaptaki eger zararsa ortagin bu parayi kullandigi, Kar ise bu parayi vergilendirildigi icin rahatlikla alabilir, bu kar dagitimi sayilmaz. Zira bu bir sermaye sirketi degil. Bilanco usulune gore tutulsa bile bir sahis sirketidir.

Ancak yukarida yazdigim bu islemler 3 kisileri kapsamaz ucuncu kisilerle yapilan her turlu islem finansman saglamadir. Onunda vergisel yaptirimlari vardir

Sevgili formdaslarim

bu iş yoğunluğun da cevap veren herkese çok teşekkür ederim

Sevgili formdaslarim

Sn. üstadım geçmişte birçok meslekdaşım gibi bazen takıldığımız ilerleyemediğimiz konular oldu ve olmaya da devam ediyor. Soru ve sorunlarımıza bireysel olarak değilde bu platformda cevap almak daha faydalı oluyor. Bu sorulardan bazıları cevapsız kalıyor. Forumda ben sadece soru soran değil aynı zamanda hakim olabildiğim konularda cevap verende tarafım. Size hatırladığım kadarı ile birkaç kez cevaplanmamış sorularımla ilgili özelden sormuşumdur ve sizde cevap vermişsinizdir. Lütfen yazdıklarımı cevaben gibi algılamayın. Yazmaktaki amacım forum konularına daha çok katılım olması beklentim ile ilgili. Tekrar size teşekkür eder, saygılar dilerim.

@URUM79

Gelirin toplanması ile ilgili açık yasa hükmü var, maddeyi paylaşmam yeterli olur sanırım.;

Gelirin Toplanması ve Beyan
Madde 85
(4369 sayılı Kanunun 44'üncü maddesiyle değişen madde Yürürlük; 1998 yılı gelirlerine uygulanmak üzere 29.7.1998) Mükellefler, ikinci maddede yazılı kaynaklardan bir takvim yılı içinde elde ettikleri kazanç ve iratları için bu kanunda aksine hüküm olmadıkça yıllık beyanname verirler. Bu kanuna göre beyanı gereken gelirlerin yıllık beyannamede toplanması zorunludur.
Tacirlerle çiftçiler ve serbest meslek erbabı ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden kazanç temin etmemiş olsalar bile, yıllık beyanname verirler. Bu hüküm şirketlerin faaliyet ve tasfiye dönemlerine şamil olmak üzere kollektif şirket ortakları ile komanditeler hakkında da uygulanır.
Yabancı memleketlerde elde edilen kazanç ve iratlar:

1. Mükellefin bunları Türkiye'de hesaplarına intikal ettirdiği yılda;

2. Türkiye'de hesaplara intikal ettirilmemesinin mükellefin iradesi dışındaki sebeplerden ileri geldiği tevsik olunan hallerde, mükellefin bunlara tasarruf edebildiği yılda;

Elde edilmiş sayılır.
(*)

Bu bilgi yeterlidir sanırım.

Birde 86. madde istisnai durumları açıklar bu madde de;

Toplama yapılmayan haller
Madde 86
(4842 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle değişen madde Yürürlük; 2003 yılı gelirlerine de uygulanmak üzere 24.04.2003)
- Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez.
1. Tam mükellefiyette;
a) Gerçek usulde vergilendirilmeyen ziraî kazançlar, bu Kanunun 75 inci maddesinin (6327 sayılı kanunun 7.maddesiyle değişen ibare; Yürürlük 29.08.2012)(15) ve (16) numaralı bentlerinde(5) yazılı menkul sermaye iratları, kazanç ve iratların istisna hadleri içinde kalan kısmı,
b) (7194 sayılı kanunun 15 inci maddesiyle değişen bent; Yürürlük: 1/1/2020 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere uygulanmak üzere 07.12.2019)Tek işverenden alınmış ve tevkif suretiyle vergilendirilmiş 103 üncü maddede yazılı tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan ücretler (birden fazla işverenden ücret almakla beraber, birinciden sonraki işverenden aldıkları ücretlerinin toplamı, 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı ve birinci işverenden alınan dâhil ücret gelirleri toplamı 103 üncü maddede yazılı tarifenin dördüncü gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan mükelleflerin, tamamı tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretleri dâhil), (6)
c) Vergiye tâbi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç] 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye'de tevkifata tâbi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları,
d) Bir takvim yılı içinde elde edilen ve toplamı 600 milyon lirayı(**) (317 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2022 yılı için 3.800 TL.) aşmayan, tevkifata ve istisna uygulamasına konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratları.
2. Dar mükellefiyette, tamamı Türkiye'de tevkif suretiyle vergilendirilmiş olan; ücretler, serbest meslek kazançları, menkul ve gayrimenkul sermaye iratları ile diğer kazanç ve iratlar.
(***)

Tabi bu iki madde üzerine aslında çok geniş burada yazmakla bitmez. Ama sanırım sorunun cevabı tamamlanmıştır.

NOT ; HUD ( Hesap Uzmanları Derneğinin ) her yıl yayınlanan Beyanname Düzenleme Rehberi var ben önemli değişiklikler olan yıllarda tekrar alırım. Hem tüm ayrıntıları içerir hemde ciddi bir Vergi Yasaları külliyatı sayılır. Kütüphanenizde bulundurmanızı öneririm.

@URUM79

Öncek açıklamama bir ilave daha yapayım; 87 madde Gelirin toplanmasını 88. madde ise Zararların mahsubu şartlarını açıklar. 88. maddedeki ana ilke olan gelir kalemlerinde ortaya çıkan bir zararın diğer gelirlere mahsup edilebilirliği ilkesini içerir ve açıklar.

Göz atın derim.

Sn. üstadım geçmişte birçok meslekdaşım gibi bazen takıldığımız ilerleyemediğimiz konular oldu ve olmaya da devam ediyor. Soru ve sorunlarımıza bireysel olarak değilde bu platformda cevap almak daha faydalı oluyor. Bu sorulardan bazıları cevapsız kalıyor. Forumda ben sadece soru soran değil aynı zamanda hakim olabildiğim konularda cevap verende tarafım. Size hatırladığım kadarı ile birkaç kez cevaplanmamış sorularımla ilgili özelden sormuşumdur ve sizde cevap vermişsinizdir. Lütfen yazdıklarımı cevaben gibi algılamayın. Yazmaktaki amacım forum konularına daha çok katılım olması beklentim ile ilgili. Tekrar size teşekkür eder, saygılar dilerim.
Sayin URUM79

Formdaki katkilarinizdan -gerek soru, gerek cevap- cok tesekkur ederim. Gercekten katkilariniz buyuk. Bence bu sekilde devam edin. Zira bizde sizin sayenizde kendimizi daha da gelistiriyoruz. Aslinda butun formdaslarin bu konudaki katkilari var ve bu cok onemli.

Iyi ki formdasiniz