Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim ile İlgili Önemli Gelişmeler

Ynt: Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim ile İlgili Önemli Gelişmeler

3.8.2009 tarihli ve 27308 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kalkınma Ajansları Yönetmeliğinde 10 maddenin 3.bendinde tek bir kuruluş derken aklıma tekelleşme iddiaları geldi Mevcut bilgimle yanlış düşünüyor olabilirim Lütfen büyüklerim düzeltsinler

Dış denetim

MADDE 10 ? (1) Dış denetim, ajansın faaliyetleri, hesapları, işlemleri, performansı, yönetim ve kontrol süreç ve yapıları ile risk yönetiminin, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmesi ve raporlanmasıdır.

(2) Dış denetim faaliyetleri; ajansların faaliyet, karar ve işlemlerinin mevzuata, programlara, kurumsal amaç ve hedeflere uygunluğunun incelenmesini, iç kontrol sisteminin değerlendirilmesini, Müsteşarlıkça yapılacak performans değerlendirmelerinde dikkate alınacak bilgi, belgelerin toplanmasını ve bunların raporlanmasını kapsar.

(3) Dış denetim, Yönetim Kurulu tarafından, Kurul mevzuatına göre faaliyette bulunan kuruluşlara her yıl mart ayı içinde, ayrıca gerekli görülen hallerde yaptırılır. Ajanslar verimlilik, ekonomiklik, etkinlik ve uygulama birliği sağlamak amacıyla, kendi aralarında işbirliği yaparak dış denetim için ortak hizmet alımıyla tek bir kuruluşa denetim yaptırabilir.

(4) Dış denetim, mevzuat hükümlerine ve genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygunluk yönünden, Ajansın elektronik ortamda tutulanlar dahil defter, kayıt ve belgeleri üzerinden ve gerektiğinde işlem yapılan gerçek ve tüzel üçüncü kişilerle hesap mutabakatı da sağlanarak yürütülür.

(5) Denetim sonucu suç teşkil eden hususlarla ilgili gerekli işlemleri yapmaya Bakanlık; performansla ilgili değerlendirmeleri yapmaya ve gerekli tedbirleri almaya Müsteşarlık yetkilidir
Saygılarımla

Merhaba Arkadaşlar Gümrük Yönetmeliğindeki bağımsız denetimle ilgili olarak bir bağımsız denetim şirketi tarafından idari dava açılmıştır. Yargı süreci başladığından yorum yapmayacağım. Bu davanın sonucu diğer yöentmelikler için de emsal olacaktır Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Bilgilendirme için teşekkürler Önder Bey.

Bence bu davayı bir bağımsız denetim şirketinin değil smmm odalarının açması gerekitrdi Neredesiniz smm odalarımız neredesiniz meslek örgütlerimiz ? Haklarımzı koruması gereken yöneticilerimiz neredesiniz ? Bağımsız denetimle ilgili ne çalışmanız var? Allahaşkına

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 2009/39 haftalık bültenindeki karar aşağıdadır:
3. Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş.(şirket)?nin
A) Kurulumuzun 01.07.2009 tarih ve 20/539 sayılı Kararına konu finansal tablo düzeltmelerini yapabilmesini teminen Şirket?e 30.09.2009 tarihine kadar ek süre verilmesine,
B) 31.12.2007 tarihli finansal tablolarının hatalı olarak düzenlenmiş olması nedeniyle Şirket?in ilgili dönemde yönetim kurulu başkanı ve murahhas azası olan Hüseyin ARABUL hakkında, Sermaye Piyasası Kanunu?nun 47/A maddesi uyarınca 15.000,- TL idari para cezası tesis edilmesine
karar verilmiştir.
Bu konuyl ilgilenenlere sormak istiyorum: Şimdi konu finansal tablo olduğuna göre burada şirket ymmm'sinin smmm'sinin ve denetimi yapan bağımsız denetim şirketinin sorumluluğu var mı?
SYG

Herkeş kafasına göre ünvan yaratıp yetki veriyor alıyor. SPK'sı, gümrüğü, vkıflar gen. müdürlüğü.

En son bi olay farkettim ikl ben mi farkettim bilmiyorum ama TURMOB'u bilgilendirdim dava açmışlar.

Vakıfların son çıkarttığı yönetmeliğe göre;

1) Vakıfların iç denetim zorunluluğu var.
2) Bu denetimi Vakıfların açtığı sınavdan yetki belgesi alacakların yapması ve raporu imzalaması şart.

işin komik tarafı Bu denetimi yapacak adam bırakım Türkiye'yi Dünyada yok. ÇÜNKÜ DAHA HERHANGİ BİR SINAV YAPILMAMIŞTI. yani bu yetkiyi almış kime yok.

Burası Türkiye....

butterfly effect ' Alıntı:
Herkeş kafasına göre ünvan yaratıp yetki veriyor alıyor. SPK'sı, gümrüğü, vkıflar gen. müdürlüğü.

En son bi olay farkettim ikl ben mi farkettim bilmiyorum ama TURMOB'u bilgilendirdim dava açmışlar.

Vakıfların son çıkarttığı yönetmeliğe göre;

1) Vakıfların iç denetim zorunluluğu var.
2) Bu denetimi Vakıfların açtığı sınavdan yetki belgesi alacakların yapması ve raporu imzalaması şart.

işin komik tarafı Bu denetimi yapacak adam bırakım Türkiye'yi Dünyada yok. ÇÜNKÜ DAHA HERHANGİ BİR SINAV YAPILMAMIŞTI. yani bu yetkiyi almış kime yok.

Burası Türkiye....

Burası Türkiye deyip geçmeyelim sorun nereden kaynaklanıyor ona bakalım bence bağımsız denetimin sahibi yok. Yani İstanbulda bir bağımsız denetim derneği var Çoğunlukla yabancı ortaklı 4 büyüklerin kontrolünde. Türmobta bağımsız denetimi yan faaliyet olarak yer alıyor. SPK'da halka açık şirketilerinde denetiminde tek yetkili diğer kuruluşlarda onu örnek alıyor Tablo bu fakat ne olması gerekir?
Ya 2004'te Dünya Bankası ROCS raporunda yer aldığı gibi bir Bağımsız Denetim Birliği kurulması gerekir Ya da şuanda Mecliste bulunan Türkiye Denetim Standartları Kanununun denetim sahalarını tek elde toplaması gerekir Olay bundan ibaret bence Syg

Sermaye Piyasası Kurulu 2009/40 sayılı haftalık bülteninde açıklanan karar şöyledir:
9. Kurulumuzun 07.03.2008 tarih ve 7/307 sayılı Kararı ile Bülent BEYDÜZ?e getirilen sermaye piyasasında bağımsız denetim faaliyetinde bulunma yasağının, Ankara 8. İdare Mahkemesi?nin 20.07.2009 tarihli ve E. 2008/851, K. 2009/321 sayılı Kararı uyarınca kaldırılmasına karar verilmiştir.
Syg
Önder bey gibi "Paylaşım her zaman gereklidir" diyerek paylaşıyoruz ama Önder beyi göremiyoruz

Bülent Beydüz Deloitte ortagi degilmiydi ?

Evet hem ortak hem sorumlu ortak başdenetçi benim bildiğim yaklaşık 2 yıldır görev yapamıyordu

Değerli Meslektaşlar
Sermaye Piyasası Kurulu'nun 2009/42 sayılı haftalık bülteninde yer alan kararı şöyledir:

1. Kurulumuzun 25.09.2009 tarih ve 30/838 sayılı Kararı:
Geçiş sürecine ilişkin Kurulumuz çalışmaları tamamlanıp kamuya duyuruluncaya kadar, geçiş döneminden yararlanmakla birlikte lisansı olmayan kişilerin lisans gerektiren görevlerde çalışmalarına devam edebilmelerine karar verilmiştir

Kaanatimce kurul çalışmalarından kasıt bu konuda yeni bir düzenlemenin yolda olduğudur Bağımsız denetim lisanslama konusunda yeni gelişmeler olacağı beklentisi hakimdir Siz Meslektaşlarımla bu konuyu paylaşmak istedim. Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

2020 ye kadar erteler dururlar.

Bağımsız denetim tebliği değişti (27.10.2009)
Denetim şirketlerinin üst üste aynı şirketi 7 dönemden fazla denetlemesinin önüne geçen tebliğde değişiklik yapıldı.

Barış Erkaya / REFERANS

SPK, 25 Ekim 2009'da yaptığı düzenleme ile yeterli kurumsal yapıya ve denetçi bağımsızlığına sahip olduğunu kanıtlayan denetim şirketlerinin 7 dönemde bir şirket rotasyonu yapmak yerine, sadece sorumlu ortak başdenetçiyi değiştirmelerinin önünü açtı. Böylece dev denetim şirketlerinin kaybettiği veya kaybedeceği Garanti, Akbank, İş Bankası, Turkcell gibi büyük müşterileri geri kazanma umudu da belirmiş oldu. Sektör yetkilileri, değişikliğin denetim şirketlerinin talepleri ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun piyasanın görüşünü dikkate alması sayesinde gerçekleştiği görüşünde. Son krizde tüm dünyada tartışılan bağımsız denetim şirketleri, Türkiye'de de düzenlemeye tabi tutulmuştu. SPK, 2006'da yayımladığı tebliğ ile halka açık bir şirketin üst üste 7 dönemden uzun süre aynı denetim şirketince denetlenmesinin önüne geçmişti. Ayrıca denetçisini değiştiren şirketin tekrar aynı denetçiyle çalışabilmesi için iki yıl başka bir denetçi tarafından denetlenmesini de zorunlu kılmıştı. Bu uygulama sayesinde 2010'da 300-400 milyon dolarlık bir hacme ulaştığı tahmin edilen sektörde taşlar yerinden oynayacak ve denetim şirketleri pazarında dengelerin değişme olasılığı ortaya çıkacaktı.

En büyükler kazançlı çıktı

Aslında bu değişiklik özellikle dört büyük denetim şirketi için kritik bir önem taşıyor. Çünkü 2006 yılından beri yürürlükte olan tebliğe göre, Pricewaterhous Coopers'ın (PwC) Türkiye'deki denetim şirketi olarak bilinen Başaran Nas denetlediği 41 şirketi, Deloitte&Touch Tohmatsu'nun Türkiye'deki denetim şirketi (DRT Bağımsız Denetim) denetlediği 28 şirketi, Ernst&Young'ın Türkiye'deki denetim şirketi Güney Bağımsız Denetim denetlediği 9 şirketi, KPMG'nin Türkiye'deki denetim şirketi olan Akis Bağımsız Denetim ise denetlediği 4 şirketi elinden kaçırmak riskiyle karşı karşıya. PwC'ın denetimini kaybedeceği şirketler içerisinde Akbank, Eczacıbaşı, Migros, Pınar, Arçelik, Tesco Kipa, Deloitte'un ise Anadolu Hayat, Aygaz, Ereğli Demir-Çelik, Fenerbahçe Sportif A.Ş., Halkbank, İş Bankası gibi dev şirketler bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Garanti Bankası'nın denetimi zaten KPMG'den Deloitte'a geçti. Önümüzdeki günlerde de rotasyon gereği KPMG'nin Turkcell'i başka bir denetçiye kaptırması bekleniyor.

PwC 25 denetçiye ulaştı bile

Yeni düzenleme bu yılki rotasyonları engelleyemese de büyük müşterilerini kaybeden denetçileri geri kazanma ve sonraki dönemde de sınırsız denetleme imkanı veriyor. Bunun için bağımsız denetim şirketlerinin öncelikle 25 kişilik sorumlu ortak başdenetçi ve 75 kişilik de denetçi ile üzeri ünvana sahip denetim kadrosuna sahip olması gerekiyor. Bunun yanında bağımsız denetimlerin kalite kontrolünü garanti altına almak için bir sistem ve sorumlu komite oluşturmak durumunda. Sistemin ve komitenin çalışma esaslarının da bağımsız denetim sözleşmesi imzalanmadan 9 ay önce SPK'ya bildirilmesi zorunluluklardan bir diğeri. Bu şartları sağladığına inanan denetim şirketi SPK'yı ikna etmeyi başarabilirse bu durumda şirketlerde rotasyona gitmekten kurtulacak. Sadece 7 yılda bir o şirketteki sorumlu başdenetçiyi değiştirecek. Bu koşullardan ilkine uyum konusunda henüz Türkiye'deki bağımsız denetim şirketleri çok ileri bir aşamada değil. 25 kişilik sorumlu ortak başdenetçi kriterini karşılamaya en yakın şirket PWC'a bağlı olan ve SPK'nın internet sitesine göre 16 sorumlu ortak başdenetçisi bulunan Başaran Nas. Onu Deloitte'a bağlı DRT Bağımsız Denetim 12 ortak başdenetçiyle izliyor. 95 şirketli pazarda küçük ölçeklilerin sorumlu ortak başdenetçi sayıları 2-5 arasında değişiyor. Fakat yaklaşık iki hafta önce Başaran Nas (PwC) tarafından İMKB'ye gönderilen bir açıklama, denetim şirketlerinin çoktan koşullara uyum konusunda harekete geçtiğini gösteriyor. Başaran Nas ile Kaplamin Ambalaj arasında imzalanan bağımsız denetim sözleşmesinde yapılan değişiklikle denetim şirketinin 25 sorumlu ortak başdenetçiye, 15 başdenetçiye ve 460 denetçi ve denetçi yardımcısı sayısına ulaştığını bildirdi.

Asıl büyük rekabet 2010'da

SPK yetkilileri bu düzenlemeden sonra artık kararın tamamen denetim şirketlerine kaldığını söylüyor. Yani denetçiler, SPK tebliğinde getirilen kriterleri karşılamaları durumunda katlanacakları masraf ile 7 dönemde bir kaybedecekleri geliri kıyaslayarak hangi sisteme ayak uyduracaklarına karar verecekler. Eğer şirketler başdenetçi rotasyonuna ayak uydurmaya karar verirse bu kriterleri karşıladıktan sonra yani önümüzdeki yıl eski müşterilerini tekrar kazanabilecekler. Fakat elbette eski müşterilerinin yeni denetçisinin de bunu istemesi halinde. Bu açıdan piyasadaki beklenti denetim kalitesine uyum sağlayacak şirketlerin 2010 yılında büyük bir rekabete girişecekleri yönünde. Rekabetin yönünün ise müşterisini kaybeden denetim şirketlerinin eski müşterileri geri kazanmak, bu müşterileri kapan denetim şirketlerinin ise tekrar kaptırmamak için çaba sarf etmesi şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

AMAÇ KALİTEYİ GÜVENCEYE ALMAK

SPK Muhasebe Standartları Daire Başkanı Kürşad Sait Babuçcu, tebliğde yapılan değişikliği şöyle anlattı: Denetim tebliğiyle ilgili piyasaların da talepleri oldu. Biz 2006 yılındaki düzenlemeyi dünyadaki genel uygulamalara ve Avrupa'daki rotasyon zorunluluğuna uyum amacıyla getirdik. Avrupa'da genel uygulama başdenetçi rotasyonu şeklinde. Bir tek İtalya'da denetim şirketi rotasyonu var. Fakat İtalya sermaye piyasalarının yapısı bizim ülkeye çok benziyordu. Bu nedenle biz İtalya'daki yöntemi uygulamak istedik. Fakat bu uygulamaların ikisi de uluslararası platformda tartışılıyor. Eksileri ve artı yönleri var. Piyasadan gelen talepler başdenetçi yani partner rotasyonu yönlüydü. Biz de tebliğde yaptığımız değişiklikle her iki uygulamanın artı yönlerini daha ön plana çıkaran karma bir uygulamaya gittik. Buradaki amacımız da bağımsız denetimde nicelik yerine niteliğin artması için bağımsızlığı güvence altına almak. Yani tabir yerindeyse yeni düzenlemeyle artık bağımsız denetim şirketlerinde bir kalite kontrol sistemine geçiyoruz. Bu çok önemli bir uygulama. Bu sistemin büyük denetim şirketlerine avantaj sağladığını söylemek doğru değil. Çünkü Türkiye'de dünyanın en büyük dört denetim şirketinin faaliyetlerinde bile bizim bugün istediğimiz nitelikler henüz sağlanmış değil. Biz sadece bu düzenlemeyle bitirmiyoruz meseleyi. Kalite ve bağımsızlığını iddia eden denetim şirketlerini biz denetliyoruz.

ROTASYONA NEDEN GEREK DUYULMUŞTU

Denetim piyasasında büyük bir değişime neden olacak olan rotasyon uygulaması aslında Enron Skandalı'ndan bu yana tartışılan, son krizde ise iyice alevlenen bir tartışmanın sonucu: Bağımsız denetçiler ne kadar bağımsız tartışması. Enron'un batmasından sonra Arthur&Andersen'ın bu şirketi 30 yıldır aralıksız denetlediği ortaya çıkmıştı. Bu da bağımsız denetim şirektlerinin uzun süre aynı şirketlere bağımlı hale gelmesi ve bu şirketlerin cirolarında önemli bir paya sahip olması durumunda bağımsızlığını ve denetim kalitesini kaybettiği tartışmalarını ortaya çıkarmıştı. Son yaşanan krizde ise çok iyi denetlendiği düşünülen dev bankaların batışı ve türev ürünler, özellikle de mortgage, risklerinin denetim şirketlerince yeterli denetlenip denetlenemediği konusu bu eski tartışmanın yeniden gündeme oturmasına neden olmuştu. Bu kapsamda Türkiye'de de Sermaye Piyasası Kurulu, 2006 yılında yaptığı düzenle ile denetim şirketlerinde global görüşlere ve eğilimlere uygun bir düzenlemeye gitme kararı almıştı.

BDDK VE SPK FARKLI MODELİ BENİMSEDİ

Denetçi rotasyonuna ilişkin düzenlemeler iki düzenleyici kuruluşun farklı modelleri benimsemesine neden oldu. Rotasyon uygulaması aslında Avrupa Birliği'nin hemen hemen her ülkesinde bulunuyor. Fakat Avrupa Birliği'nde uygulama belirli bir süre sonunda aynı şirkette denetim yapan sorumlu ortak başdenetçilerin değiştirilmesi anlamında partner rotasyonu uygulaması. Avrupa içerisinde tek istisnayı ise İtalya oluşturuyor. İtalya'da belirli bir sürenin sonunda başdenetçinin değil tüm denetim şirketinin değiştirilmesi uygulaması var. SPK'nın ve BDDK'nın rotasyon modelini de İtalya oluşturdu. Fakat SPK piyasalardan gelen tepkilere kulak vererek Avrupa'nın geri kalanındaki uygulamayı da içerecek yeni bir karma modele geçti. BDDK ise geçtiğimiz haftalarda yayımladığı nihai kararla, 'İtalya modeline devam' dedi. SPK yetkilileri iki piyasa arasındaki ihtiyaç farklılıklarının bu model farklılığına neden olduğu inancında.

BAĞIMSIZ DENETÇİLER NEYİ DENETLİYOR?

Uluslararası bağımsız denetim şirketleri, halka açık olan veya halka açık değilse bile kredi kuruluşlarının taleplerini yerine getirmek amacıyla bağımsız denetim talebi isteyen şirketlerin mali tablolarını, bilançolarını ve faaliyet raporlarını denetliyor. Borsaya kote olan şirketlerde her yılın haziran ve aralık aylarında yapılan bağımsız tam denetim ile bazı şirketler için mart ve eylül aylarında yapılan sınırlı denetimler bağımsız denetim şirketlerinin faaliyetlerini oluşturuyor

satajer smmm yim.Odalarla ilgili tüm görüşlere katılıyorum.Bağımsız denetimci olma ile ilgili hiç bir bilgi alamadığımız gibi stajerlik sürecinde kendi bölgemizdeki oda için söylüyorum hiç bir destek ve bilgilendirmede de bulunulmuyor.Önder beyin derin biligisinden faydalanarak sormak istiyorum.Stajerken bağımsız denetim sınavlarına başvurabilirmiyim.Kazandığım takdirde stajımın yanması veya devam etmesi sözkonusumu teşekür ederim.

pertev ' Alıntı:
satajer smmm yim.Odalarla ilgili tüm görüşlere katılıyorum.Bağımsız denetimci olma ile ilgili hiç bir bilgi alamadığımız gibi stajerlik sürecinde kendi bölgemizdeki oda için söylüyorum hiç bir destek ve bilgilendirmede de bulunulmuyor.Önder beyin derin biligisinden faydalanarak sormak istiyorum.Stajerken bağımsız denetim sınavlarına başvurabilirmiyim.Kazandığım takdirde stajımın yanması veya devam etmesi sözkonusumu teşekür ederim.

sn pertev;
forumu başından itibaren okumadınız sanırım.çünkü sorduğunuz sorunun cevabı forumda yer alıyor.ben anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışayım;stajerken denetçi sınavına katılmanızın hiçbir sakıncası yok.lisansı almaya hak kazandınığınız da da smmm olup olmamanızın önemi yok.denetim şirketinde çalışmak için smmm olmanız şartı var.ve spk lisansını 2 yıl kullanmadığınız takdirde 2 yıl sonunda eğitimi varmış(sınav değil eğitim).denetim şiketinde çalışırsanız ise 4 yılda bir eğitimi varmış.

Merhaba Bağımsız Denetim Forumunu takip eden değerli meslektaşlar
Sağlık sorunları ve iş durumundan dolayı foruma uzun süredir vakit ayıramadım Gerek özel mesajdan gerekse forum sayfasından soru ve görüşlerini ileten arkadaşlara teşekkür ederim. Öncellikle pertev arkadaşın sorusunu ncklyldz arkadaş yanıtlamış Yanıtına katılıyorum Demekki bağımsız denetim forum sayfası bir yol katetmiş Buraya katılan arkadaşların seviye ve bilgisinin arttığını gösterir
Bağımsız denetim konusunda yaşanan bizi ilgilendiren son gelişmeleri basitçe değerlendirirsek,
26/10/2009 tarihli resmi gazetede yayınlanan seri:X NO:25 sayılı tebliğin getirdiği en önemli konu bence sorumlu ortak başdenetçi sayısı 25 denetçi sayısı 75 olan bağımsız denetim şirketlerinin 7 yıl şirket rotasyonu dışı bırakılması tabi diğer şartlar var Fakat en göze çarpanı bu bence Diğer bağımsız denetim şirketleri ile eşitlik ilkesine ters düşüyor mu sorusu akla geliyor? Bence bu konuyu değerlendirmek gerekiyor Ayrıca lisansız denetçi çalıştırma tarihini eylül/2010 sınav sonuçlarının açıklandığı tarihe uzatıldı Yanlız kaanatimce 2010 sözleşmelerinde lisanlı denetçilerin yer almasının doğru olacağını düşünüyorum Kısaca gelişmeler hakkında görüşlerim bunlar Foruma katkıda bulunan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor bu forumu bir aile olarak kabul ediyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla
Not: Seri:X No:22 sayılı tebliğden özkan.ank arkadaşın yazısı ile haberdar oldum Gerçi daha sonra şirketteki arkadaşlar söyledi Fakat şu sonucu çıkardım Demekki paylaşım her aşamada gerkliymiş Kendisine selamlarımı gönderiyorum

Önder Bey,

Geçmiş olsun.Uzun süredir sizin sesinizi duymuyorduk. Yeniden sizin mesajlarınızı okumak gerçekten çok iyi geldi. Saygılarımızla

geçmiş olsun sn.önder bey.çalışmalarınızda da kolay gelsin.

Önder68 ' Alıntı:
Not: Seri:X No:22 sayılı tebliğden özkan.ank arkadaşın yazısı ile haberdar oldum Gerçi daha sonra şirketteki arkadaşlar söyledi Fakat şu sonucu çıkardım Demekki paylaşım her aşamada gerkliymiş Kendisine selamlarımı gönderiyorum

önder bey merhabalar
geçmişler olsun, meraklanmıştık.
rica ederim öncelikle..

spk ' nın lisanslı personel boşta gezerken (bu sadece bağımsız denetim değil diğer lisanslar için de geçerli, temel düzey, ileri düzey) lisansı olmayan personelin geçiş sürecinin uzatılması cok yanlış.
bu insanlar artık " ne de olsa spk seneye süreyi uzatır" diyerek kesinlikle ders bile calışmayacak, böyle kanun böyle uygulama işleyiş olur mu? bir kurum kendi kanunu yıllardır erteleyip arkasında durmuyor, devletimiz zaten çalışanla çalışmayan arasındaki farkı hep "çalışmayan lehine" kapatmakla meshurdur.. bkz. sm lerin smmm olması, bakınız düzenli aralıklarla cıkan aflar vs.

son olarak bir soru,
spk geçiş sürecini uzattı, geçiş süreci halihazırda lisans gerektiren işlerde çalışan ama lisan alamayan personel için.. dolayısıyla işe yeni alınacak kişilerin lisanslı olması gerekir.. Mİ... yoksa yeni alınan kişiler de lisansı olmasa dahi geçiş sürecine dahil edilecek mi.. ikincisi olacak gibi geliyor.

saygılar..

Merhaba arkadaşlar...

Geçiş süreci uzatılmakla beraber çalışmalarında hızlandığını duydum... Sınavsız olarak lisans almaya hak kazananların lisansları s.ortak baş denetçilerden başlamak üzere verilmeye başlandı. 2010 yılının son tarih olacagını düşünüyorum/umut ediyorum....

Sayın özakan.ank ye kısıtlı bilgimle sunu söyleyebilirim....
Şu anda lisansla ilgili hiçbir şart aranmıyor. Ama yasal düzenleme su an müsade etsede yeni alımlarda şirketlerin bu lisansı alacağını düşünüyorum. Aldıkları her lisanssız kişinin 12 ay sonra çalışamama riskini alacaklarını düşünmüyorum...

herkese iyi forumlar