Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim ile İlgili Önemli Gelişmeler

Önder68

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim ile ilgili gelişmeler kanımca ayrı bir başlık altında izlencek kadar kapsamlı konudur Buı yüzden böyle bir başlık açtım İnanıyoru ki bu gelişmeleri beraber izler katkı yapar ve fikirlerimizi paylaşırız Paylaşım her zaman gereklidir diyerek ilk gelişmeyi gönderiyorum İyiçalışmalar Saygılarımla
SPK'nın 2009/23 sayılı haftalık bülteninde bağımsız denetim ile ilgili aşağıdaki karar yayınlanmıştır:
Kurulumuzun ?sermaye piyasasında bağımsız denetimle yetkili kuruluşlar listesi?nde (Liste) yer alan İtimat Bağımsız
Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. (Kuruluş) nezdinde, Kurulumuzun Seri:X, No:22 ?Sermaye Piyasasında Bağımsız
Denetim Standartları Hakkında Tebliği? (Seri:X, No:22 Tebliği) çerçevesinde yapılan kalite kontrol çalışması sonucunda,
a) Kuruluş bünyesinde görev yapan personelin hiç birinin Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı bulunmaması
nedeniyle Kuruluşun Kurulumuzun 22.04.2009 tarih ve 12/292 sayılı Kararı?nın gereklerini yerine getirmesi ve 01.01.2010
tarihinden sonra sona erecek hesap dönemlerine ait finansal raporların bağımsız denetimine yönelik düzenlenecek
sözleşmelerde, "Sermaye piyasasında bağımsız denetim lisans belgesi" bulunmayan bağımsız denetçilerin görev
alamayacakları hususunda bilgilendirilmesine,
b) Bağımsız denetimin kalitesine ve bildirim yükümlülüklerine ilişkin yapılan tespitler çerçevesinde mevzuata uyum
konusunda uyarılmasına,
c) Kuruluş?a, Seri:X, No:22 Tebliği?nin İkinci Kısmının 27?nci maddesi kapsamındaki bildirim yükümlülüklerine ilişkin
eksiklikler ile aynı kısımda yer alan ?Kurula başvuru ve yetkilendirme? başlıklı 5?inci maddesinin (f) bendine uygun nitelikteki
çalışma planlarını mevzuata uygun olarak hazırlayarak Kurulumuza iletmesi için üç ay süre tanınmasına, aksi takdirde
Kuruluşun bağımsız denetim listesinden çıkarılacağı hususunda bilgilendirilmesine
karar verilmiştir.

Ynt: Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim ile İlgili Gelişmeler

Bağımsız Denetim yetkisinin meslek yasamızın çiğnenerek üstüne üstlük bunu fütursuzca gizlemeye çalışmaları utanç verici, işte spk ya yaptığım başvuru ve gelen cevap, ve türmobun kaybettiği davalar...

Kurulunuzca yayımlanmış olan Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkındaki Tebliğ (Seri X, No: 22) aleyhine TÜRMOB (Türkiye Sebest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) tarafından tebliğin, 3568 sayılı meslek yasasında tanımlanmış olan denetim yapma yetkisine tebliğle düzenleme yapılması gerekçesiyle tebliğ hakkında yürütmenin durdurulması yada tebliğin iptaline yönelik dava açılmış mıdır?

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi ve belgeler yukarıda belirtilmiştir.
Gereğini arz ederim.

İlgi: 15.5.2009 tarihli e-postanız ile yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurusu.
Sn....................,

İlgide kayıtlı e-postanız ile, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından, Kurulumuzca yapılmış olan Seri:X, No:22 sayılı ?Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ?in, 3568 sayılı Meslek Yasası?nda tanımlanmış olan denetim yetkisinin Tebliğ?le düzenlendiği gerekçesiyle iptali ve yürütülmesinin durdurulması talebiyle dava açılıp açılmadığı sorulmaktadır.

Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ?de Değişiklikler Yapılmasına İlişkin Seri:VIII, No:46 sayılı Tebliğ?in 1. maddesinin sermaye piyasasında bağımsız denetim yapan kuruluşların bağımsız denetçilerini de Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Tebliği hükümlerine tabi tutan hükmünün; 3. maddesinin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Tebliği?nin 5. maddesinin (2) numaralı bendinin üçüncü paragrafını değiştiren hükmünün; 4. maddesinin ?Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Sınavı Yapılmasını? öngören hükmünün ve 6. maddesinde yer alan ?Sermaye Piyasasında Denetim sınavı konuları, üniversiteler, TÜRMOB ve Bağımsız Denetim Derneği ile istişarede bulunarak Kurul tarafından belirlenir ve sınav kılavuzunda yayınlanır? hükmünün yürütülmesinin durdurulması ve iptali talebiyle TÜRMOB tarafından Danıştay 13. Dairesi?nin E.2006/1947 sayılı dosyası üzerinden dava açılmıştır.

Öte yandan, Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Seri:X, No:22 sayılı Tebliğ?in İkinci Kısmının Birinci Bölümünün 4. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ??Kurul?da meslek personeli yardımcılığında geçen süreler dahil en az on yıl meslek personeli olarak çalışmış olanlar ile Kurul üyesi olanların?? aynı maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen koşulu yerine getirmiş sayılacaklarına dair hükmü ile Otuzbeşinci Kısmının 2. maddesinde yer alan ?Kurul?da meslek personeli yardımcılığında geçen süreler dahil en az beş yıl meslek personeli olarak çalışmış olanlar ile Kurul üyesi olarak görev yapanların?, bu Tebliğ?in İkinci Kısmının 4. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde sayılan şartı yerine getirmiş sayılacaklarına dair hükmünün yürütülmesinin durdurulması ve iptali talebiyle TÜRMOB tarafından Danıştay 13. Dairesi?nin E.2006/3341 sayılı dosyası üzerinden dava açılmıştır.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu (BEHK)?nun 20. maddesinin son fıkrasında;

??4.4.1929 tarihli ve 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu, 18.6.1927 tarihli ve 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu, 6.1.1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve diğer özel kanun hükümleri saklıdır.?

hükmüne yer verilmiştir. Bu hüküm çerçevesinde, idari yargıya ilişkin olarak Mahkemelere intikal eden konular hakkında bilgi ve belge talep edilmesi durumunda İdari Yargılama Usulü Kanunu hükümleri uygulanarak, başvuruların Mahkemelere yönlendirilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesi rica olunur.

Ynt: Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim ile İlgili Önemli Gelişmeler

Merhaba Mısmas arkadaş katkın için öncellikle kendi adıma teşeKkür ederim Meslektaş arkadaşlarımız sizin kadar duyarlılık gösterebilseydi sanırım şuan yaşadığımız sıkıntıların bir çoğunu yaşamıyor olacaktık Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Bağımsız Denetimde Sınav Muafiyeti İçin İzlenecek Yol ( Ayrıntılı bilgi TSPAKB resmi internet sitesi )
Seri:X No:22 "Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ" Uyarınca Sınava Girmeksizin Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Belgesi Alabilmek İçin Yapılacak Başvurulara Dair Esaslar
Genel Açıklamalar
Bilindiği üzere SPK'nın Seri:X No:22 Tebliğinin Geçici 3. maddesi uyarınca aşağıda belirtilen iki farklı şekilde, sınava girmeden Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Belgesi alınabilmektedir.
1) Tebliğin yayımı tarihi olan 12.06.2006 tarihi itibariyle fiilen sorumlu ortak başdenetçi olarak görev yapanlar,
2) Sermaye piyasasında bağımsız denetime yetkili kuruluşlarda 10 yıl süreyle bağımsız denetçi olarak fiilen çalıştıklarını belgeleyenler,
Bu doğrultuda, sınava girmeden Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Belgesi alabilmek için yapılacak başvuruların iki tipte olması ilgilinin durumuna göre farklı başvuru belgeleri tamamlamasını gerektirmektedir.
Birinci başvuru türü, Tebliğin yayımı tarihi itibariyle fiilen sorumlu ortak başdenetçi olarak görev yapanlar içindir. Bu kişilerin yapacakları başvurularda, FORM-1 "Sorumlu Ortak Başdenetçiler İçin Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Belgesi Başvuru Formu" ve eklerini kullanmaları gerekmektedir.
İkinci başvuru türü ise, sermaye piyasasında bağımsız denetime yetkili kuruluşlarda 10 yıl süreyle bağımsız denetçi olarak fiilen çalışanlara yöneliktir. Bu durumda olan kişilerin FORM-2 "Tebliğin Yayınlandığı 12.06.2006 tarihi itibariyle Bağımsız Denetime Yetkili Kuruluşlarda 10 Yıl Süreyle Bağımsız Denetçi Olarak Çalışanlar İçin Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Belgesi Başvuru Formu" ve eklerini kullanmaları gerekmektedir.
Lisans belgesi başvurularının bireysel olarak yapılması gerekmektedir. Toplu başvurular dikkate alınmayacaktır.
Bu doğrultuda sunulan bilgi, belge veya beyanlardan herhangi birinin eksik olması durumunda başvuru, işleme alınmadan ilgiliye iade edilecektir.
Söz konusu başvuru formlarına dair açıklamalar aşağıda yer almaktadır:Sorumlu Ortak Başdenetçiler İçin Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Belgesi Başvuru Formu ( FORM-1) Tebliğin Yayınlandığı 12.06.2006 Tarihi İtibariyle Bağımsız Denetime Yetkili Kuruluşlarda 10 Yıl Süreyle Bağımsız Denetçi Olarak Çalışanlar İçin Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisans Belgesi Başvuru Formu ( FORM-2 )
Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Merhaba Arkadaşlar
Sermaye Piyasası Kurulunun 2009/32 nolu haftalık bültenine göre:
TAV Havalimanları Holding A.Ş.?nin (şirket) halka açılma izahnamesinde yer alan 31.12.2005 tarihinde sona eren hesap dönemine ait konsolide finansal tablolar ile 30.09.2006 tarihinde sona eren dokuz aylık ara hesap dönemine ait konsolide finansal tabloların ?peşin ödenen imtiyaz giderlerine? ilişkin hata içermesi nedeniyle;
a) Sermaye Piyasası Kanunu?nun 47/A maddesi kapsamında ihlalin yapıldığı 2007 yılı için belirlenen asgari tutar olan 11.836 TL idari para cezası uygulanmasına,
b) İzahnamenin hatalı olarak düzenlenmesinden dolayı zarar gören Şirket ortaklarının, yasal koşullar oluştuğu takdirde, şirket, şirket?in anılan dönemlerde görevli bulunan yönetim kurulu üyeleri ve şirket?in izahnamesinde yer alan mali tablolarını denetleyen bağımsız denetim şirketine karşı yasal yollara başvurma hakları bulunduğu hususunda idari para cezası hakkında yapılacak ilk genel kurulda şirket ortaklarının bilgilendirilmesine,
karar verilmiştir.
Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

Sermaye Piyasası Kurulunun 2009/32 nolu haftalık bültenine göre:
Can Uluslar arası Bağımsız Denetim A.Ş. nezdinde Kurulumuzun Seri:X, No: 22 Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ? çerçevesinde gerçekleştirilen kalite kontrol çalışma sonucunda, Can Uluslar arası Bağımsız Denetim A.Ş.?ye;
1. Bağımsız denetim çalışmalarında, Seri:X, No: 22 Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ?in ?Bağımsız Denetim Çalışmasının Belgelendirilmesi? başlıklı 5, ?Bağımsız Denetimin Planlanması? Başlıklı 9?uncu kısımları ile ilgili diğer maddelerine aykırı hareket etmesi nedeniyle Sermaye Piyasası Kanunu?nun 47/A maddesi çerçevesinde 15.000 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına,
2. Sermaye piyasası mevzuatında finansal raporlama ve bağımsız denetim uygulamalarının kalitesini artırmaya yönelik olarak son dönemde yürürlüğe girmiş olan UFRS ve Seri: X, No: 22 Tebliği çerçevesinde hazırlanmış, yürütülecek denetimlerin baştan sona söz konusu düzenlemeler çerçevesinde yapılmasını sağlayacak yeni bir denetim programı hazırlaması ve bundan sonra gerçekleştirilecek denetimlerde söz konusu programın esas alması hususunda 3 ay süre verilmesine
karar verilmiştir.

Merhaba Arkadaşlar
Yaklaşık 12 yıldan beri fiilen görev aldığım Halka açık şirketlerin Bağımsız denetiminde spk-turmob arasında yaşanan görüş ayrılığının yargıya taşınması, Seri:X No:22 nolu tebliğ ile bağımsız denetim lisans belgesi için sınav ve şuanda görev yapan denetçiler için sürenin 31.12.2009 mali tablolarıyla sınırlı olması, ttk yasa tasarısının mecliste beklenmesi, yine mecliste bekleyen Türkiye Denetim Standartları Kanunu tasarısı, bu arada Avrupa Birliğine uyum çerçesinde yapılması düşünülen düzenlemeler, halen tabiri caizse basel 1,5 olarak uygulanan basel 2'nin hatta tam uygulanması, şimdilik borsa şirketlerinin denetiminde uygulanan ufrs uygulamasının genişletilme olasılığı bilişim teknolojisi ve yabancı dilin bağımsız denetime etkileri ve 3568'de ymm-smmm ayrımı yokken bazı yönetmeliklerle bu ayrımın ortaya çıkması nedenleriyle hiç olmadığı belirsizlik hakimdir. Kısacsı fotograf net değildir
Bu forumu izleyen genç arkadaşlarımızın yapacağı güncel gelişmeleri takip etmek bilgilerini arttırıp güncellemek ve konu ile ilgili yetki içeren sertifikaları çalışıp almalarıdır. Arkadaşlar sadece yukarıda saydığım gelişmeler değil başka değişikliklerde kapımızda olabilir Bence 10 yıl sonra tahmin edemeceğimiz gelişmelerin ayak sesleri duyulmaktadır Bu gelişmelerin dışında kalmak istemiyorsak kanımca tek yol çalışmaktır Çalışmak sınava hazırlıktan seminerlere katılmaya muhasebe bürosunda ymm bürosunda yada bağımsız denetim şirketinde çalışmaktan mesleki anlamda yabancı dili geliştirmeye tek başına kitap okumaya kadar geniş bir yelpazedir Bağımsız denetim alalında geçirdiğim 12 yıl sonundaki düşüncelerimi haddim olmayarak özel mesaj ve forumda sorulduğu için basitçeözetledim. Kısacası bence yukarıda bahsettiğim verilerin sonuçlanmasına bağlı olarak bağımsız denetimde hiç olmadığı kadar önemli gelişmeler kapıdadır Paylaşım her zaman gereklidir. Saygılarımla

Ben kendi adıma Önder beye gerçekten teşekkür ederim Şuanda Önder beyin seviyesindeki bir üstadımızın randevusuz kapısından giremezken Öndey beyin yaşadığı tecrübe ve izlenimlerini aktarması büyük incelik. İltifat için değil forumu bir aile kabul edersek Önder beyi de abimiz kabul ediyorum Paylaşıma devam diyorum Bu konuya yabancı olabilirsiniz bilginiz az olabilir fakat Önder bey gibi bildiklerimizi paylaşalım diyorum Daha önce kürşat beydi sanırım spk'dan aldığı bir cevap yazısını aktarmıştı bayağı faydalı oldu Herkese iyi çalışmalar

Önder Bey ben de size teşekkürü bir borç bilirim. Son mesajınızda haftalardır üzerinde konuşulan bir konuyu çok güzel özetlemişsiniz.

Bu yazdıklarınızı daha geniş mesleki paylaşım adına gazete gibi, mesleki dergi gibi yayın organlarında görmeyi arzularız. Ayrıca mesleki örgütlenmede sizin gibi bilinçli ve iyi niyetli büyüklerimizi en ön safta görmek dileğimizdir.

"Ey oda başkanları uyumayın, şunun bunun adamı niteliksiz üyelere değil, fikir sahibi üyelerinize sahip çıkın. Sahip çıkamıyorsanız çekilin gidin o insanlara yer açın."

Saygılarımla,

Mavi efe ve Ebru hanımın ifade ettiği gibi sorun yeni gelişen bağımsız denetimde smmm odalarının yeterince olayı yakalayamamalarıdır Yetersiz demeyeyim fakat olayın uzağında kalmalarıdır Smmm odaları Ymm odaları kadar olayla ilgilense durum farklı olacaktır Sınırlı bir azınlık dışında tabandaki gençlerin olaydan haberi yok Sınav diyorlar robot gibi sınava giriliyor Sınavın arkasındaki gerekçeler olaylar ne? farkında değiller Halbuki bu sahaya sahip çıkılsa bir çok smmm genç arkadaş buradan ekmek yiyecek Sadece Önder beye bırakmayalım o zaten bizim yanımızda biz de genç meslektaşlar olarak en azından fikirlerimizi yazalım paylaşalım Syg

Sermaye Piyasası Kurulunun 2009/35 haftalık bülteninde alınan karar şöyledir:
Ersu Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş.?nin 14.05.2009 tarihinde yayımlanan düzeltilmiş finansal tablolarına konu düzeltmelerle ilgili olarak, önceden kamuya açıklanan 31.12.2007 tarihli finansal tablolar ile 2008 yılı finansal tablolarının hatalı olarak hazırlanmasından dolayı zarar görenlerin, yasal koşullar oluştuğu takdirde, yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu için yasal yollara başvurma haklarının saklı olduğunun kamuya duyurulmasına ve söz konusu hususun yapılacak ilk genel kurul toplantısında ortakların bilgisine sunulması gerektiğinin Şirket?e bildirilmesine,
karar verilmiştir.

Bu karardan anlaşıldığı üzere mali tabloların hatalı hazırlanması daha sonradan ortaya çıktığı taktirde yetkililer bu sorumlulukla karşı karşıya kalmaktadır. Bu yetkililer şirket yönetimi olduğu gibi bağımsız denetim şirketleri de olabilmektedir. Bu yüzden buradan şu sonucu çıkarabiliriz : Mali tabloları hazırlayanlar ve denetleyenler artık daha dikkatli ve sorumlu hareket etmeliler
Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

bazi seylerin civisi cikti artik.ilk okul mezunlarini bile smmm yapiyorlar sacma sapan yontemlerle. Spk da buna benzer o da lisans sartini erteledikce erteler bakar ki makul zekada sinavi gecebilcek adam yok gazete bulmacasiyla dagitirlar lisanlari ben inanmiyorum bunlarin hic bir seyine.

Merhaba Arkadaşlar
Mavi efe Şahin Çolak ve Ebru kardeşimin tespitlerine görüşlerine katılmamak mümkün değil Bilgileri ve ileri görüşlülükleri yaşlarına ve tecrübelerine göre oldukça iyi buluyorum Yaşlarını bilmiyorum sadece benden genç olduklarını tahmin ediyorum Benimle ilgili düşünceleri için ayrıca teşekkür ediyorum Arkadaşlar sizin de düşündüğünüz gibi bence de bağımsız denetim smmm odalarında yeterince yer bulmuyor Çoğunlukla Bağımsız denetim yan faaliyet olarak görülüyor Gerçi spk'nın seri:X No:22 tebliğinde tam zamanlı çalışma mevcut Fakat mesleki faaliyet istisnasında tam tasdik yapan ymmler bağımsız denetimi de yan faaliyet olarak yapıyor Bu da denetimi 2. plana atıyor kanımca Ne zaman ki smmmler denetimin farkına varır ne zaman ki tam tasdik yapan ymmler bağımsız denetim yapamazlar bence sorun o zaman çözülür Görüşlerim hakkında ispatlanması halinde hata ve eksikleri düzeltme hakkını saklı tutuyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Not: Mavi efe'nin makale ve yazı önerisi için çok teşekkürler bir yazım daha önce bir internet sitesinde çıkmıştı Şöyle söyleyeyim Tabi ben yazar değilim Makale yada yazı benim için bir amaç değil araçtır Mavi efenin dediği gibi paylaşım ve kişisel değil mesleki çıkarlarımızı korumak yada en azından duyurmak için bu yönteme başvurulabilir Çünkü kanımca smmmlerin bağımsız denetimdeki konumunun sorgulanmaya ve sahip çıkılmaya ihtiyacı var Tabi bunu başta meslek örgütü olan smmm odalarının yapması gerekir Bunun şuanda yetersiz olduğunu söyleyebiliriz Fakat kişisel olarak her konulan tuğlanın önemli olduğunu düşünüyorum

bayağıdır foruma girmiyordum. SPK ınavına itiraz ettim. SPK'dan yazı geldi. Diyorki sorulara hazırlayan hoacalara soruları tekrar okuttuk sorular doğrudur. itirazınız kabul olmadı.

Bu soruları forumda yazmıştım.ilgi görmedi.

SPK kafasına göre iş yapıyor. Sorular hazırlayan hocaya mı okutulur hakememi? Soruları İSMMO'ya Yahya Beye yolladım ilgilenilmedi.

Bir soru öreneği yazayım siza sınavda çıkan.

Halka açık şirketler finansal tablolarını SermayePiyasası Kurulu düzenlemeleri uyarıncahazırladıkları dönemlerde, muhasebe defter vekayıtları ile SPK düzenlemeleri uyarıncahazırlanmış finansal tablolar arasındaki ilişkiyisermaye piyasası muhasebe defteri tutarakkurarlar.Bu defter ile ilgili aşağıdaki ifadelerdenhangisi yanlıştır?

A) Defter elektronik ortamda tutulabilir.
B) Deftere yapılan kayıtlar ihtiyaca göredeğiştirilebilir.
C) Muhasebe kayıtlarından finansal tablolardakitutarlara ulaşılırken yapılan tüm açılışkayıtları bu deftere kaydedilir.
D) Yazılı olarak tutulan defter Türk TicaretKanunu?nda ticari defterlerin saklanmasıiçin öngörülen süre kadar saklanır.
E) Defter müteselsil sıra numarası taşımalıdır.

DOĞRU CEVABI SPK B ŞIKKI OLARAK AÇIKLAMIŞ.

Bu soruya kaynak Seri XI no: 29 derki:

(4) Söz konusu defter, elektronik ortamda veya yazılı olarak tutulabilir. Yazılı
olarak tutulan
Sermaye Piyasası Muhasebe Defteri sayfaları müteselsil sıra numarası
taşıyacak şekilde düzenlenir,

Dolayısıyla E şıkkındaki "Defter müteselsil sıra numarası taşımalıdır." lafzında, "yazılı" ibaresi olmadığı için bu şık da yanlıştır.

YANİ SORUNUN 2 CEVABI VARDIR. VE 2 CEVAPLI TEST OLMAZ.

DEĞERLİ MESLEKDAŞLAR NE OLUR BU KONUNUN ÜSTÜNE GİDELİM.

Forumda yanlış gördüğüm soruları sizinle paylaştım. Paylaşmaktan öte bu soruların hatalı olduğuna dair bütün resmi kurumlara başvurdum.

Elimizde specifik bir materyal varken yaklaşık 4-5 aydır bir kişi sorularla ilgili bir yorum yazmadı. Stajyer arkadaşlardan bu başlıkta otorite kabul edilen bir kaç arkadaşa kadar.

Bu durum ne kadar teslimiyetçi ve ezberci olduğumuzun bir belirtisidir.

Çoğunuzun Çalışma kitabı diye aldığınız ve önerdiğiniz Ankara menşeli kitap, İlgili mevzuatın kitaba copy/paste yazılmış halidir. Yani SPK sitesinden. Seri XI No:1, No:No:3, No:5, No:6, No:11,...No29. alın okuyun o kadar.

UMS üzerine ise daha iyi yayınlar var.

Yani o kitap derse doğrudur oluyor ve benim hatalı diye yazdığım sorulara yorum bile yapılamıyor.

Hepinize Eylül'de kolay gelsin diyorum.

Hayır Efendim, Ne yorumuymuş. Tebliğ açık açık yazmış yoruma yer yok bu soruda. MAdem yorum gücümüzü ölçecekler o zaman mülakat yapsınlar. Ama yapamazlar. Neden? Karşılarına 10 yıllık kurt denetçiler çıkacak. Hocaların pratik tecrübeleri, denetçilerin teorik tecübelerine yetişmez. Rezil olurlar.

Sordukları soru bir tebliğden. 2008 yılında çıkan 29 nolu tebliğden.

Tebliği aynen yazmıştım. Tekrar yazıyorum okuyunuz.

Söz konusu defter, elektronik ortamda veya yazılı olarak tutulabilir. Yazılı
olarak tutulan Sermaye Piyasası Muhasebe Defteri sayfaları müteselsil sıra numarası
taşıyacak şekilde düzenlenir, Sermaye Piyasası Muhasebe Defteri"nin elektronik ortamda tutulması durumunda, işletmelerin yönetim kurulu; bilgilerin değiştirilmemesi ve belirtilen süre kadar saklanması konusunda gerekli önlemi almak zorundadırlar.

E şıkkında, "yazılı" ibaresi olmadığı için iki şık da yanlıştır. test sınavında iki şık yoktur.

Ebrulimm ' Alıntı:
çünkü çalıştığım kaynakta bu konu yoktu?!

KAynak olarak piyasada verilen kitap. SPK tebliğlerinin copy/paste yapılması ile toplanmıştır. Demekki bu kaynağı size satanlar 29 nolu tebliği bilmiyorlar.

Şu an piyasadaki gazi yayınlarının kitabı bu tip bir kitaptır. 6 yazarı var.

6 kişilik copy/paste ekibi.

Elektronik ortamda müteselsil sıra ile tutmanın bir anlamı yok gibi.
Yazılı ortamda araya sayfa girmesi engellenir, ama elektronik ortamda bunu engelleme söz konus değil.
Elektronik ortamda ve müteselsil sıra ile tutulur deseydi tebliğ o zaman da tebliğe gülerdik. Elektronik ortamda müteselsil sıra ne alaka diye...
Bence o kadar ince düşünülürse daha keşfedilmemiş çok daha fazla yanlış soru vardır.

Burada aynı fikir söz konusu değildir.

Soru bir kanun sorusudur. Ayrıca testtir. Bu yüzden net olmak zorundadır.

Şıkların hepsi tebliğ de vardır. İyi okumalısınız.

Bir kanunda bir kelime eksikliği anlamı değiştir.

Burda da anlam değişiyor.

O zaman ben size sorayım. E şıkkında bahsi geçen defter Yazılı defter midir? Elektronik ortamda tutlan defter midir?

Eğer "Yazılı defter" olsaydı soru doğru olurdu.
Eğer "Elektronik defter" olsaydı sorunun iki yanlış cevabı olurduki soru yanlış olurdu.

Bu durum soruda açık değildir. Sanırım SPK bizim medyumluk yeteneğimizi ölçmek istiyor.

Neyse, bu bu konudaki son yazımdı. İsteyen teslimiyetçi olur isteyen üstüne gider.

Ama insanların bu konuda sesssiz kalması benim yanlış olduğumdan değil.