SGK Ücretsiz İzin Belge

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, bir kişinin 08/05/2016 da çıkışı yapılacakken bilgi kopukluğundan dolayı yapılamadı. Şimdi bu kişinin 31/05/2016 da çıkışını yapsak, 09/05/2016-31/05/2016 ücretsiz izin göstersek ne gibi bi belge hazırlanması gerek acaba?

İşçi razı geliyor ise; "x tarihi ile y tarihi arası ücretsiz izin kullanmak istiyorum." şeklinde işçinin el yazısı ile yazdırır imzalatırsınız ve ücretsiz izin gösterebilirsiniz.

Ücretsiz izinlerde (bildiğim kadarıyla ve zorunlu neden oluşmadıkça) ana kurallardan biri,iznin önce işçi tarafından talep edilmesidir.Yani herşeyden önce 09/05 tarihinden önce işçi tarafından .... tarihleri arasında ücretsiz izin kullanmak istiyorum şeklinde bir yazı hazırlanması gerekir.Firmada bu talebe istinaden yine yazı ile olumlu veya olumsuz cevabını bildirir ve her iki yazıda ek:10 eşliğinde kuruma verilir.
Ancak emin olamadığım konu şudur: Ücretsiz izin süresi biter bitmez işçinin çıkışı verilebilir mi? bunu araştırın,işçinin rızasyla da böyle bir yazı hazırlayın.
Belki o zaman sorununuz çözülür..

Ancak emin olamadığım konu şudur: Ücretsiz izin süresi biter bitmez işçinin çıkışı verilebilir mi?
-olağan istifa ise sorun olmaz,
-bildirim önelli fesih ise yine sorun doğmaz,
-işveren tarafından haklı veya geçerli nedenle fesih,keza işci tarafından haklı nedene dayalı fesih ,işci işbaşı yapmadan mümkün olmasa gerek!..,belki ü.izin öncesi devam eden bir durumun neticesi olarak,işci işe başladığı gün olabilir!..

Haftalık Çalışma Saati 45 Saat olarak belirlendiğine göre
işçi hafta içinde 1 gün ücretsiz izin alır ise 45 saaten az çalışma olacağı için hafta tatili kazanmamış olacak. Buna göre SGK bildiriminde ücretsiz izine çıktığı hafta da pazar sgk primi ve yevmiyesi otomatik olarak iptal olacak. Bundan bir sıkıntı var mı?
Yoksa ben mi yalnış biliyorum