SGK'dan alınan Kıdem Tazminatı yazısı hakkında,

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar.
Firmada çalışan bir işçi kendi isteğiyle işten ayrılıyor ve istifa sebebiyle işten çıkışı veriliyor.Daha sonra SGK'dan kıdem tazminatı ile ilgili bir yazı alıp firmaya getiriyor.Firmada bu nedir diye bana soruyor.Yazıyı kısaltarak aktarıyorum ve akabinde sorularıma geçiyorum.

.....
506 sayılı kanunun 60.maddesinin 1.fıkrasının A bendinin a ve b alt bendlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun geçici 81.maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatının ödenmesi hükmüne amir bulunmaktadır.
....
.......yaş dışında kalan 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim günü koşullarını yerine getirdikleri tarihte kıdem tazminatı verilir.
...... kurumunuzda çalışan ABC'nin süre ve 3600 prim gün sayısı koşullarını yerine getirdiği anlaşılmıştır.Kıdem tazminatı verilmesinde sakınca bulunmamaktadır.
...
....Bu yazı ilgiliye 1475/2320/4857 sayılı iş kanununun 14.maddesine göre verilmiştir.

Yazı kısaca bu arkadaşlar
Bu yazıya göre kıdem tazminatı vermeli miyim? Yoksa firma olarak bizimde aramamız gereken kriterle var mıdır?
Böyle bir yazıyı her getirene tazminat verilir mi?Bu kişi başka bir yerde sigortalı çalışmaya başlarsa yine de bizden bu tazminatı alabilir mi?
Bizden çıktığında gidip emekliliğe müracaat etse anlarım,tazminatı veririz,çalışmaya devam ederse yine bu tazminatı alır mı?
Yorumlarınızı yazarsanız memnun olurum.Şimdiden teşekkürler,saygılar.

Ynt: SGK'dan alınan Kıdem Tazminatı yazısı hakkında,

Olay yanlış gelişmiş. Eğer işçi bu yazıyı getirmeden istifa ederek işten ayrıldı ise kıdem ödenmez.
Bu yazıyı önce alacak daha sonra şirketine bir dilekçe yazarak bu yazıyı ekinde beyan edecek ve kıdeminin ödenmesini isteyecek.

Böyle bir yazıyı her getirene kıdem verilir.
Bu yazıya dayanarak kıdem alan istediği yerde çalışabilir. Eski şirketinde dahi.

Tşk.ederim sayın Güroy.tarihleri de verirsem yanıtınız çok daha netlik kazanacaktır.
Bu kişinin çıkış tarihi: 18.06.2010
alınan yazının başlığı: 02.07.2010 tarihli dilekçeniz.... şeklinde başlıyor.Kişiye tebliğ tarihini bilemiyorum.Yazının üzerindeki kaşe tarihi 02.07.2010

Bu durumda bu yazıyı alıp firmaya vermek için biraz geç kaldığı yorumunu çıkarabilir miyiz?
İtiraz gerekçesi olarak sunabilir miyiz?

..

Şunu da belirtmeliyim ki,firma 18 inde çıkarken elinden yazı aldımı onuda bilemiyorum ama firma sahibine göre işyerindeki herkes bu konuda şahitlikte yapabilirmiş.Herkesin içinde ayrılmak istediğini ve gelmeyeceğini söylemiş.Fakat elinde ibra alınmamış.Bu durum iş biraz zora sokabilir sanki.

'KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR' YAZISI
Emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılanların kıdem tazminatı alabilmeleri için SGK'dan bu durumu tevsik eden bir belge alarak işverenlerine ibraz etmeleri gerekiyor.
Ancak SGK bu belgeyi vermek için önceleri, işten ayrılmış olma şartı arıyordu. Oysa işten kendi isteği ile ayrılan kıdem tazminatına hak kazanamıyordu. Çalışanların kendi istekleri ile işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanabilmeleri için emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağladıklarına ilişkin belgeyi işten ayrılmadan önce işverene ibraz etmeleri gerekiyordu.

İlgili yazı dizisi ektedir linki ...

Link vermek yasaktır. Aynı konuda Alomaliye de yazılar var.

Sayın t.y.
Linkteki yazıyı okudum.Öncelikle tşk.ederim.Kafamdaki sorular cevaplandı.Firma 4857 sayılı iş kanununa mı tabi,açıkçası bunu tam bilmiyorum.bahsi geçen iş kanunu inceledim.4.maddede bu kanun kapsamında sayılmayan işyerlerini de inceledim.İlgili işyeri buradaki sayılanlara girmiyor.(firma gümrük müşavirliği firması) O halde 4857' ye tabi olduğumuz açık sanırım.Bu da demektir ki bu yazıya istinaden bu tazminat ödenecek.Yazıyı İşten çıkışın Öncesinde veya sonrasında almış olmasının artık bir önemi yok.
tekrar teşekkür ederim.Saygılar.

Yazıda alıntı yaparak koyulaştırdığım bir yer var.

Çalışanların kendi istekleri ile işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanabilmeleri için emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağladıklarına ilişkin belgeyi işten ayrılmadan önce işverene ibraz etmeleri gerekiyordu

ilgili belgeyi işten ayrılmadan önce işverene ibraz etmeleri gerekiyor.

kişinin hakkı bu durumda ne olur bilemiyorum fakat dikkatimi çeken noktayı belirtmek istedim.

çalışanın istifa ettiğine dair yazılı ve imzalı belge yok. kıdem vermemek için çıkışının bu şekilde yapıldığını iddia ederse sonuç onun lehine olur.

Bu durum dava konusu olacak bir konudur. Ancak bence çalışan açısından biraz kanıtlanması zordur.Yine de iş mahkemelerinde çalışanın 1-0 galip başladığı kabulu ile dava açmakta yarar var.

t.y. ' Alıntı:
Yazıda alıntı yaparak koyulaştırdığım bir yer var.

Çalışanların kendi istekleri ile işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanabilmeleri için emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağladıklarına ilişkin belgeyi işten ayrılmadan önce işverene ibraz etmeleri gerekiyordu

ilgili belgeyi işten ayrılmadan önce işverene ibraz etmeleri gerekiyor.

kişinin hakkı bu durumda ne olur bilemiyorum fakat dikkatimi çeken noktayı belirtmek istedim.

Cümle "gerekiyordu" diye bitiyor.Verilen linkteki yazıda da kısaca "gerekiyordu,değişiklik yapıldı artık gerekmiyor" denilmektedir.
Dava konusu yapılabilir ama gerçekten de maça işçi 1-0 galip başlayacak.