Sigorta Primi ve Sağlıktan Yararlanma*

Öğrenmek istediğim; daha önce 196 günlük prim günüm var ve 196 günlük primden sonra şubatta işten çıktım ve sigorta kullanma hakkı sürem doldu.Şimdiyse biryerde 30günlük prim gösterip ssk dan 10günde olsa yararlanmak istiyorum demek istediğim şu ki: 1.)Bu 30günlük primi yatırıp çıkış verdikten hemen sonra ya da çıkış vermesem bile en az 10 gün boyunca yararlanabiliyorum dimi? 2.) 30 günlük primim yattığında sağlıktan yararlanabilmek için ssk ya gidip aktifleştirmek durumundamıyım yoksa daha önceden sicil numaram ve primim olduğu için yeni primim yattığında otomatik olarak aktifleşiyor mu?

Ynt: Sigorta Primi ve Sağlıktan Yararlanma*

evet yararlanabiliyorsunuz, aktifleştirmek gibi birşey yok priminizin yatması zaten aktif sigortalı olmak demek yalnız işvereninize verdiğiniz ssk numaranızın doğru olduğundan emin olunuz.

Hayır aktifleştirmek gibi bi işlem yapmana gerek yok,sorumluluk tamamen işverene ait,işe girişini sigortaya bildirmesi yeterli.

İş verenin sorumluluğu işe girişi yapmak ancak sağlık kaydının açılması sorumluluğu çalışana ait.

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, yalnız biraz kafam karıştı "sağlıktan, hastaneden yararlanabilmek için" ssk ya gidip aktifleştirmem ya da herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu gerekmiyor mu yani? daha önceden sigorta sicil numaram ve primim olsada? çünkü şimdi tekrar işe giriş gösterilecek her işe girişte bu dediğimi yapmam gerekiyor mu yani? sağlıktan ve hastaneden yararlanmak için...

son mesajıma cevap bekliyorum bilgisi olan arkadaşlar ???

cnrcnrcnr ' Alıntı:
son mesajıma cevap bekliyorum bilgisi olan arkadaşlar ???

Merhaba,

Aktifleştirmek istediğiniz nedir? Bilmediğimiz birşey mi var?

Sigorta priminiz yattığı müddetçe, herhangi bir sağlık kuruluşuna direkt gidip muayene olabilirsiniz.

zannedersem sağlık karnesi aktivasyonundan bahsediyorsunuz ne yazık ki sgk ya gidip aktive etmeniz gerekiyor (çağrı merkezi yollu ya da hastaneler vasıtası ile aktivasyon veyahut aslında hiç biririe gerek olmaksızın sistem otomatikman aktivasyon yapabilecekken sgk da kalabalık azalmasın diye) :mad:

Merhaba,

Ben şunu anlamadım,

- Aktivasyon dediğiniz kavram nedir, ne için gerekli?
- Ayrıca sağlık karnesinin bitip, yenisinin alınmasından bahsetmiyorsunuz değil mi?

karne bile kalkar ama eziyeti daimidir... ;D ;D ;D

hamdilevent ' Alıntı:
karne bile kalkar ama eziyeti daimidir... ;D ;D ;D

Merhaba,

Burada sağlık karnesinin, kağıdın küreğin kalkması değil, merak ettiğim aktivasyon nedir?

sigortalı işe başladıktan sonra sgk'ya kimliği ile gidip sağlık karnesi aktivasyonu yaptırarak sağlık hizmeti alabilmekte

hamdilevent ' Alıntı:
sigortalı işe başladıktan sonra sgk'ya kimliği ile gidip sağlık karnesi aktivasyonu yaptırarak sağlık hizmeti alabilmekte

Merhaba,

Sigortalı ilk defa başladığından mı bahsediyorsunuz?
Yoksa tekrardan mı bahsediyorsunuz?

ilkinden bahsediyorum ama tekrarında nasıl uygulama var onun hakkında bilgim yok sgk'dan net bilgi alırsınız ::)

Merhaba,

Hala anlamış değilim, sorunun herhangi bir yerinde ilk defa işe girdim veya giriyorum bunun sağlıktan yararlanma şartları veya prosedürleri nedir, ne değildir şeklinde bir ibare görmedim.

Burada,

- Soruyu soran bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı için, soruda mantıklı olmuyor.
- Cevap verenlerde, soruyu sorana, soruyla yaklaşarak konuyu açmasına vesile olmuyor.
- Dolayısıyla soruda kaybolmuş gidiyor.

Sizce?

arkadaşlar ben bu işlemi yani aktivasyon işlemini daha önceki işime girdiğimde yapmıştım fakat işten çıkalı 6 ay oldu ve tekrar bi işe girecem yani bu tekrar işe girdiğimde ve tekrar primim yatmaya başladığında bu daha önce yaptığım sağlık karnesi aktivasyonunu tekrar yapmak zorundamıyım her işe çıkış ve sonra tekrar girişte? sağlıktan yararlanmak için sağlık karnesi aktivasyonundan bahsediyorum...

Merhaba,

Az önce arkadaşımla bu konu üzerinde yoğunlaştık ve arkadaşım orada yeterli cevabı verdi. Siz de o cevap tan kendinize pay çıkarabilirsiniz.

İsterseniz tekrar hatırlayalım;

- İlk defa sigortalı işe girişlerde veya karne yenileme de, aktivasyon işlemi yapılır,
- İkinci bir sigortalı işe girişte, bu işlemi tekrarlamaya gerek yoktur.

anladım arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler, peki ekim ayı sigorta primim yani 1 aylık sigortam yattığında 1 kasımdan itibaren sigortamdan yararlanabilirim dimi? Not: Daha önceden 190 günlük primim var idi...

Merhaba,

Öncelikle eski yatırılmış primlerini unut. Yeni yatacak olan bir aylık (30) süreden sonra sağlık'dan yararlanabilirsin.

kesinlikle sayın aykaya katılıyorum ilk girişte karne yenilemede aktivasyon yapılıyor ancak daha sonraki işe girişlerde bu gerek yoktur. Sistem otomatikman aktivasyonu yapıyor.