Sigortalı Çalışırken Serbest Meslek

Merhabalar,

4A kapsamında bordrolu olarak çalışıyorum. Aynı zamanda serbest meslek olarak yaptığım web siteleri için fatura kesmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse prosedürü nedir ya da nereden öğrenebilirim?

Şahıs şirketi kurmam şart mıdır? Yoksa serbest meslek çalışanı olarak aynı anda bu işi sürdürebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Yakınınızdaki bir SMMM ile yüzyüze görüşmelisiniz. İşiniz ile ilgili +/- durumları konuşarak kararınızı verebilirsiniz.

Merhabalar,

4A kapsamında bordrolu olarak çalışıyorum. Aynı zamanda serbest meslek olarak yaptığım web siteleri için fatura kesmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Mümkünse prosedürü nedir ya da nereden öğrenebilirim?

Şahıs şirketi kurmam şart mıdır? Yoksa serbest meslek çalışanı olarak aynı anda bu işi sürdürebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Hem 4a kapsamında bordrolu çalışıp , hemde serbeset meslek erbabı olabilir, serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz. Ancak bunun için vergi dairesi ve diğer prosedürleri tamamlayıp . Mükellef olmalısınız.

Cevaplar için teşekkür ederim.

Bir sorum da şu, birkaç yerde 21.000 TL'nin altındaki ve sürekli olmayan freelance kazancın vergiden muaf olduğuna dair bilgiler okudum. Alınan paranın vergisini iş yapılan firmanın ödemesi şartıyla, bu sınırın altında vergi dairesine kayıt yaptırmadan resmi olarak freelance olarak çalışabilir ve makbuz imzalayabilir miyim? (Sigortalı işimin yanında arada ek gelir olarak, sürekli değil)

Teşekkürler.

Cevaplar için teşekkür ederim.

Bir sorum da şu, birkaç yerde 21.000 TL'nin altındaki ve sürekli olmayan freelance kazancın vergiden muaf olduğuna dair bilgiler okudum. Alınan paranın vergisini iş yapılan firmanın ödemesi şartıyla, bu sınırın altında vergi dairesine kayıt yaptırmadan resmi olarak freelance olarak çalışabilir ve makbuz imzalayabilir miyim? (Sigortalı işimin yanında arada ek gelir olarak, sürekli değil)

Teşekkürler.

O zaman arasıra (arizi) olarak bu işi yaparsanız GİDER MAKBUZU düzenlenerek size ödeme yaparlar. SGK ile ilişkiniz olmaz.

Ek: her ne kadar bilgisayar ortamında bir ek iş olsa dahi sigortalı çalıştığınız yerin ek iş yapmanıza izin vermesi gerekir. İzinsiz ek iş yapmanız sözleşmenizin tazminatsız feshine neden olabilir.