Şirket Aktifindeki Gayrimenkulün Satışında Kdv ?

Benimde aklımda bir soru işareti var.

Mesela bugün Arnavutköy' de bir konut aldık, Kdvside %1, m2' si en alt limitte.Alışımızda %1 Kdv ödedik.
Ancak 1 yıl sonra satıyoruz (Kdvden muaf olacak şekilde, 2 yıl geçmeden), Arnavutköy' e hava alanı yapıldı, 3.köprü yapıldı, boğaz yapıldı, m2 değeri Etileri geçti.Satarken kdv' si % kaç olacak, yine alındığı tarihteki %1 üzerinden mi?

Aynı örneği tersi bir durum içinde düşünebiliriz, bugün için %18 olan Etilerde bir konut aldıktan sonra, 1 sene sonra, deprem oldu ve Etilerin altının balçık çamur olduğu ortaya çıktı, riskli bölge, kimse oturmak istemiyor ve emlak vergi değeri m2 fiyatları düştü, burada satarken %1' mi olacak?

Alındığı tarih itibari ile demesi veya yapı ruhsatının alındığı tarih itibari ile demesi, bu kısmın neden düşünülmediği sorusunu aklıma getirdi.Yoksa bu emlak vergi değeri hiç düşmeyen bir değer midir? Düşmüyorsa, o zaman da yükselmemesi gerekmiyor mu?

sayın ZİNDAN,

bahsettiğiniz hususlar benim yukarıda belirttiğim açıklamalara yakın işte bu nedenle uyuşmazlıklarda dava açılarak emlak vergisi tespiti yapılarak KDV oranını etkileceğini savunuyorum.

İyi Günler.

"yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 29 uncu maddesine istinaden tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri"

Kararnamede yer alan ifade aynen yukarıdaki gibi. Bu nedenle hiç bir önemi yok sonradan ne olup bittiğinin, yapı ruhsatının alındığı tarihteki emlak vergi değeri ne ise o geçerli.

Adil olup olmaması ayrı bir tartışma konusu,ki bence de adil değil, ama şu andaki mevzuat böyle.

sayın koraykarakaya,

Şuan uygulama belirttiğiniz yönde aksini zaten savunmuyorum ve sizinle aynı düşünüyorum fakat, dava açılır ise uygulamanın yönü KDV oran değişikliğine gidebileceğini savunuyorum çıkacak sonuç KDV oran değişikliğini etkiler ise ruhsatın revize edilebilirliğinin mümkün olabileceğini düşünüyorum bu benim düşüncem.

İyi Günler.

1-Şimdi şöyle düşünelim 01.02.2013 tarihinde yapı ruhsatı aldık, o tarih itibariyle emlak vergi değeri 400.-TL. İnşaata başladık 01.03.2015'te inşaat bitti ve konutları teslim ettik, o tarihte de emlak vergi 700.-TL'yükseldi. KDV oranı %8'mi olacak hayır elbette %1 olacak, çünkü yapı ruhsatını aldığımızda vergi değeri 500 tl'den düşüktü.

2-Başka bir senaryoda örneğin 01.02.2013 tarihi itibariyle vergi değeri 900 TL olsun, gittik ruhsatı aldık, bir taraftan da emlak vergi değerinin yüksek tespit edildiği gerekçesiyle dava açtık. Mahkeme lehimize sonuçlandı, yeni tespit edilen değer 400 TL oldu diyelim, karar tarihi de 15.01.2014 olsun. KDV oranı %8'ten %1'e mi düşecek, hayır çünkü ruhsatt tarihinde 900.-TL idi.

3-İlle de vergi değerine karşı dava açılacaksa, önce dava açmak, sonra dava sonucunu beklemek, lehimize karar verildikten sonra yapı ruhsatı başvurusu yapmak gerekiyor.

Sayın koraykarakaya,

3.madde belirtiğiniz çok mantıklı.

İyi Günler.

Mantıklı gibi görünüyor ama aslında o kadar da mantıklı değil:) Dava açsanız bunun vergi mahkemesi, sonra bölge idare mahkemesine itirazı falan en az 2 sene sürer yargı süreci. Bir inşaat şirketi o zaman projesini en az 2 yıl ertelemek zorunda kalacaktır. Keşke yargı biraz daha hızlı işleseydi.

merhaba aynı konuda tereddütte kaldım...b.şehirde olan inşaat konusu şirkete bir daire alınacak..son yapılan değişiklerde gayrimenkullerdeki kdv oranın değerine göre değişimi teredüüte bıraktı.
1- 150 m2 daire yatırım amaçlı aktif kayıt yapılrsa 2 yıl içinde satılırsa kdv oranı %1 mi olacak

2-150 m2 daire şirkete 153 hesabına kayıtlı olarak alınırsa satılırsa kdv oranı % 18 mi olacak..

Arkadaşlar, vergi mükellefi olmayan birinden gider pusulası ile kdv'siz daire alınmış ve aktife kayıtlı. ancak iki yıl tamamlanmadan satıldı fatura kesilecek kdv ne olacak 150 m2 altında olunca kdv: %18 olacak yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Arkadaşlar, vergi mükellefi olmayan birinden gider pusulası ile kdv'siz daire alınmış ve aktife kayıtlı. ancak iki yıl tamamlanmadan satıldı fatura kesilecek kdv ne olacak 150 m2 altında olunca kdv: %18 olacak yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Alımı yapan şirketin iştigal konusu nedir?

Sayın lale10,

Aynı soruyu başka başlık altında sormuşsunuz, tek yerden devam etseydiniz.