fonradar

Şirket Avukatının Masrafları Hk.

Kıtmir

Katkı Sunan Üye
Üstadlar merhaba;

Şirket avukatlarımızın yazar kasa fişleri ile beyan ettikleri masraflar (benzin, yemek, uçak bileti, kırtasiye, tebligat masrafları v.s.) gider yazılabilir mi ?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

(Halihazırdaki uygulamamızda fişlerin KDV’lerini indirim konusu yapmıyoruz, fiş tutarının tamamını gider yazıyoruz.)

Üstadlar merhaba;

Şirket avukatlarımızın yazar kasa fişleri ile beyan ettikleri masraflar (benzin, yemek, uçak bileti, kırtasiye, tebligat masrafları v.s.) gider yazılabilir mi ?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Bu uygulama doğru değil. gider yazıyorsanız KDV sini de indirmelisiniz.

Nasıl bir uygulama olmalı peki ?
Fişlerin matrahını gider, KDV'lerini de indirim konusu mu yapmalıyız ?
Şirketlerin KDV'leri indirim konusu yapmaları için, faturaya ihtiyaç yok mu ?
Yazar kasa fişleri ile KDV indirmek ne derece uygun ?
Cevaplarınız ve yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.
Allah işlerinizde kolaylık versin.

ÖKC fişlerini gider yazmak ne kadar uygunsa kdv indirim konusu yapmak da o kadar uygundur.

ÖKC fişlerini gider yazmak ne kadar uygunsa kdv indirim konusu yapmak da o kadar uygundur.

Üstad selamlar;
Anlayamadım maalesef.
Hatalı bir uygulama mıdır yani ?
Avukatımızın beyan ettiği yazarkasa fişleri gider yazılır mı ? Yazılmaz mı ?
Üzerindeki KDV indirim konusu yapılır mı ? Yapılmaz mı ?

Üstad selamlar;
Anlayamadım maalesef.
Hatalı bir uygulama mıdır yani ?
Avukatımızın beyan ettiği yazarkasa fişleri gider yazılır mı ? Yazılmaz mı ?
Üzerindeki KDV indirim konusu yapılır mı ? Yapılmaz mı ?

Sn. Oben cevaplar çok açık ve net ben size bir soru soru sorsam; Neden Avukatınızın beyan ettiği yazarkasa fişlerinin KDV tutarlarını indirim konusu yapmıyorsunuz? Yoksa Avukatınız yazarkasa fişlerindeki kdv tutarlarını satıcıya ödemiyormu...?

Sn. Oben cevaplar çok açık ve net ben size bir soru soru sorsam; Neden Avukatınızın beyan ettiği yazarkasa fişlerinin KDV tutarlarını indirim konusu yapmıyorsunuz? Yoksa Avukatınız yazarkasa fişlerindeki kdv tutarlarını satıcıya ödemiyormu...?

Her fiş gider yazılamıyor ve KDV'si indirilemiyor. Örnek vermek gerekirse, şirket personelinin iş seyahatinde yapmış olduğu yeme-içme harcamalarına ait fişler gider yazılamıyor ve KDV'si indirilemiyor. Buradaki KDV satıcıya ödenmiyor mu ? Ödeniyor. İndirim konusu yapılabiliyor mu ? Hayır.

Dolayısıyla sizin kdv tutarı satıcıya ödenmiyor mu önermeniz çok doğru bir yaklaşım olmuyor.

Şirket personelinin yapmış olduğu yeme-içme harcamaları gider olarak yazılamıyor, KDV'si indirilemiyorken; şirket avukatının giderleri (en azından yeme-içme) nasıl gider yazılıp, KDV'si indirilecek, onu bir mantığa oturtamıyorum.

ya hepsini kkeg yapın yada KDV sini indirim konusu yapıp matrahı gidere atın, sizin işlem kendi içinde tutarsız

Sirket personelinin is ile ilgili yapmis oldugu harcirahlari yani b7radaki is icin kavrami bir gelir getirici unsur icin yapilan tum harcamalar giderlestirilir ve kdv indiriminede konu olur. Aralarinda kkeg niteligi tasiyan unsurlar yoksa tabi.

Sayın Arkadaşlar,

Avukatların sizlere ibraz ettiği "adınıza yapılan masraflar" dan sadece mahkeme yada benzeri yerlere yapılan harç ve teminetlar için alınan belgeleri kayıtlarınıza alabilirsiniz, bu belgeler çünkü vekaletnamedeki "ahzu kabz" yetkisi ile yapılabilir işlemlerdir. Ancak diğer giderler için belge ibrazı olmaz, varsa bu giderler izah edilir ve tanzim edilecek bir SMM ile yansıtılır sadece.

Benzer bir kabul edilebilir uygulama sadece Gümrük Müşavirleri içindir. Yaptıkları işlem ve giderler münhasıran ithalat işlemine ait olduğundan Dekont ekinde verilen evraklar doğrudan maliyetlere aktarılabilir. Bunların içinde de yeme içme gibi PSF lerin olması doğru değildir.

Sayın Arkadaşlar,

Avukatların sizlere ibraz ettiği "adınıza yapılan masraflar" dan sadece mahkeme yada benzeri yerlere yapılan harç ve teminetlar için alınan belgeleri kayıtlarınıza alabilirsiniz, bu belgeler çünkü vekaletnamedeki "ahzu kabz" yetkisi ile yapılabilir işlemlerdir. Ancak diğer giderler için belge ibrazı olmaz, varsa bu giderler izah edilir ve tanzim edilecek bir SMM ile yansıtılır sadece.

Benzer bir kabul edilebilir uygulama sadece Gümrük Müşavirleri içindir. Yaptıkları işlem ve giderler münhasıran ithalat işlemine ait olduğundan Dekont ekinde verilen evraklar doğrudan maliyetlere aktarılabilir. Bunların içinde de yeme içme gibi PSF lerin olması doğru değildir.

Teşekkür ederim.

Şahsım olarak işlemlerimde 'Serbest Meslek Erbabının Kazancının tespitinde hasılatından indirebileceği gider türleri 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 68.Maddesinde' belirtilen giderleri işleme almaktayım.
Şöyle bir örnek vermek isterim. Büro faaliyeti yürüten Serbest Meslek Mensubu bürosu içerisinde yürütmekte olduğu faaliyetinin idamesi için yeme-içme giderleri kanuni deftere işlenemez bunu mu anlamalıyız.?

Öncelikle alınan belgelerin sizin adınıza olması gereklidir. Bu doğru. Yazar kasa fişleri için de genel kural ticari filir si indirilebaaliyetle doğrudan ilgili olmayan temaüle göre ufak masraf olarak yapılan harcamalar için alınıyorsa gider yazılabilir kdv de indirilir.
Burda gözlemlediğim bir yanlışlık da serbest meslek makbuzu yaklaşımıdır. İş sahibi genelde ticari kazanç sahibi veya kuelemiş ise rumdur. Eğer avukat yaptığı masrafları kendi adına belgelemiş ise bunlar için kendisi serbeset meslek makbuzu veya fatura düzenlemelidir.

Kendi yeme içmesi gider değil ama mükellef kazanma veya mevcut mükellef ile yapacağı iş görüşmesi yemeği gider olabilir.

Sayın URUM79,

Vergi yasalarındaki "...münhasıran işle (faaliyetle) ilgili olmak kaydıyla..." genel kuralı size neyi anlatıyorsa onu anlamalısınız.

Sayın Merkür kendi işyerinde yemek çıkıyor ise ve fiş ile yemek malzemesi temizlik malzemesi almış ise oluyor diye biliyorum ben

Kanunen olmaz, işyerinde çıkan yemek çalışanlar içindir. Kanun "patron aç kalsın onun yeme içmesi beni ilgilendirmez, harcamalar şahsına aittir." demektedir. Ancak işyerinde 10 kişi çalışırken patron dahil 11 kişilik yemek çıkarılır ama 10 kişi üzerine yayılır oda kanunu hülle ile delmektir.

Fazla zorlamayın bence..Gelir idaresinin yaklaşımı serbest meslek ve hizmet faaliyetleri için gelir gider oranının %60 olması şeklindedir.Yani giderler gelirlerin en fazla %60'ı olmalıdır diye bir içtihat belirlemişler,onun üzerinden değerlendirme yapıyorlar.Ola ki bu oran %70-80'lere çıktı,hemen izahat istiyorlar.Kimze sizin yemek giyim vs.giderinize bakmıyor.Oransal değerleme yapıyorlar.Eğer oranda ısrarcı olursanız defter belgeleri istiyorlar,ısrarcı olmazsanız düzeltme vermenizi istiyorlar.
Buna göre ayarlama yapın işte..Kabaca böyle..