Şirket Birleştirme

merhabalar Elimizde bir tane ltd bir tane a.ş. var. sormak istediğim bu şirketlerden Ltd olanı tasfiye yada birleştirme yapmak istiyorum (A.ş ile) sizce hangisi daha kolay ve zahmetsiz. Yardımlarınızı bekliyorum. ve tasfeyeye nasıl başlayacağım süreci nedir. Teşekkürler

merhabalar Elimizde bir tane ltd bir tane a.ş. var. sormak istediğim bu şirketlerden Ltd olanı tasfiye yada birleştirme yapmak istiyorum (A.ş ile) sizce hangisi daha kolay ve zahmetsiz. Yardımlarınızı bekliyorum. ve tasfeyeye nasıl başlayacağım süreci nedir. Teşekkürler[/QU

Bence tasfiyeden ziyade birleşmeyi sana tavsiye derim . Ancak Ltd ilr A.Ş. birleşmez. Birleşmelerde iki firmanında aynı nevi'den olması gerekir. Önce Ltd'yi A.Ş ye çevirip ikisini birleştirebilir

Yalnız Yeni TTK'nın 137'inci maddesine göre farklı türde şirketler birleşebilir. Verdiğiniz bilgi güncel değil maalesef Onur Bey.

"b) Geçerli birleşmeler
MADDE 137- (1) Sermaye şirketleri;
a) Sermaye şirketleriyle,
b) Kooperatiflerle ve
c) Devralan şirket olmaları şartıyla, kollektif ve komandit şirketlerle,
birleşebilirler.
(2) Şahıs şirketleri;
a) Şahıs şirketleriyle,
b) Devrolunan şirket olmaları şartıyla, sermaye şirketleriyle,
c) Devrolunan şirket olmaları şartıyla, kooperatiflerle,
birleşebilirler."

Yalnız Yeni TTK'nın 137'inci maddesine göre farklı türde şirketler birleşebilir. Verdiğiniz bilgi güncel değil maalesef Onur Bey.

"b) Geçerli birleşmeler
MADDE 137- (1) Sermaye şirketleri;
a) Sermaye şirketleriyle,
b) Kooperatiflerle ve
c) Devralan şirket olmaları şartıyla, kollektif ve komandit şirketlerle,
birleşebilirler.
(2) Şahıs şirketleri;
a) Şahıs şirketleriyle,
b) Devrolunan şirket olmaları şartıyla, sermaye şirketleriyle,
c) Devrolunan şirket olmaları şartıyla, kooperatiflerle,
birleşebilirler."

Çok teşekkür ederim. Yeni TTK birleşme hükümlerine bakmamıştım. Saygılar...

+
Sicil memurlukları (İstanbul) şuanda birleşmeleri kabul etmiyor.Yönetmelikleri bekliyorlarmış.
Benim de elimde bir birleşme var, bekliyoruz.