Şirket Çalışan Yol Giderlerini Vergi Göstermesi Hk.

Merhaba

Çalıştığım şirket yol giderlerini karşılamıyor ama geçenlerde şansa bunları vuk 228 maddesi gereğinde gider gösterdiğini öğrendim. bu vergi kaçırmaya girer mi? nasıl ispatlayabilirim?

adıma yapılmış giderlerin çıktısını alma şansım olur mu vergi dairesinden?

Merhaba

Çalıştığım şirket yol giderlerini karşılamıyor ama geçenlerde şansa bunları vuk 228 maddesi gereğinde gider gösterdiğini öğrendim. bu vergi kaçırmaya girer mi? nasıl ispatlayabilirim?

adıma yapılmış giderlerin çıktısını alma şansım olur mu vergi dairesinden?

Vergi dairesinden böyle bir şansınız olmaz.
Artık bu şirkette çalışmaya devam etmek istemiyorsanız. Firmayı Maliye ye ihbar edebilirisiniz.

Selamlar
İş sözleşmenizi incelemek lazım.Ücret anlaşmanız ücret+yol vs. şeklindemiydi..
Düşündüğünüz yolla pek bir yere varmanız zor görünüyor.Kaldı ki ihbarda da bulunsanız iş sözleşmeniz vs.istenir.Ücret anlaşmanızı nasıl yaptığınız sorgulanır.İşe başlarken ne şekilde anlaştınız bu önemli...
Saygılar

Şirketin çalışanının yol masraflarını karşılaması halinde çalışana bu şekilde sağlanan menfaatin ücret olarak değerlendirilmesi ve ücret matrahına dahil edilerek vergi kesintisi yapılması gerekmektedir.
Bunu da vergi matrahından ücret gideri olarak indirmesi mümkün.
Ancak gerçekte varolmayan bir giderinin indirim unsuru olarak dikkate alınması vergi matrahını azaltmak suretiyle vergi ziyaına sebep verilmesidir.

Merhaba Arkadaşlar,

şirketten ayrıldıktan sonra sansa ögrendigim bir durum idi.

şirket iş sözleşmesinde yol hakkında herhangi bir yol ifadesi bulunmamaktadır. sadece yaptıgı iş ile ilgili ücret söz konusudur.

şimdi bu iş veren en az 10 işci calıstırıyor ve kişi bası en az 116 tl yol gideri gösteriyor. Bu yol giderlerinin kimsenin haberi yok.

ihbar etsek karsı taraf bunu belgelemesi gerekli mi? yani demek istediğim ben vuk 228 üstüne bunları vergi gösterdim ama elimde çalışanlara dair hiç yol makbuzu yok diyip, bundan sıyrılabilir mi? Biliyorsunuz minareyi çalan her zaman kılıfını uyduruyor.

şu an aklım o kadar karışık ki, ne yapmam gerektiği konusunda herkesin düşüncesini merak ediyorum.

cevap veren arkadaşlar, elleriniz dert görmesin.

Bir şey çıkmaz bana göre.
Şikayet için harcadığınız emekle kalırsınız artı işinizden olursunuz.

Selamlar
İş sözleşmenizi incelemek lazım.Ücret anlaşmanız ücret+yol vs. şeklindemiydi..
Düşündüğünüz yolla pek bir yere varmanız zor görünüyor.Kaldı ki ihbarda da bulunsanız iş sözleşmeniz vs.istenir.Ücret anlaşmanızı nasıl yaptığınız sorgulanır.İşe başlarken ne şekilde anlaştınız bu önemli...
Saygılar

peki iş sözleşmesinde yoksa vergi kacırmaya mı girer bu olay?

maaş bordronuza bakın varsa elinizde şayet bordronuzda maaşınıza eklenmiş olabilir. Resmi belgeleri mevzuata uygun olabilir siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Böyle bir işe girişmeden önce somut delilleriniz kuvvetli olmalı.. Aksi halde zor durumda da kalabilirsiniz. Doğruluğunu ispatlarsanız giderleri fazla göstermek yoluyla vergi kaçırmaya girer vergi ziyai ve cezalar uygulanır

maaş bordronuza bakın varsa elinizde şayet bordronuzda maaşınıza eklenmiş olabilir. Resmi belgeleri mevzuata uygun olabilir siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Böyle bir işe girişmeden önce somut delilleriniz kuvvetli olmalı.. Aksi halde zor durumda da kalabilirsiniz. Doğruluğunu ispatlarsanız giderleri fazla göstermek yoluyla vergi kaçırmaya girer vergi ziyai ve cezalar uygulanır

merhaba bodroya tam olarak nasıl eklenmiş olabilir. farklı aylarda farklı gider göstermiş. bi ay 100 diger ay 120. sonucta benim maasım sabit. yol giderini ne olarak bodroda gözükür?