Şirketçe Ödenen Mahkeme Harcı, Avukatlık Ücreti Ve Faiz Gider Olarak Dikkate Alınabilir Mi?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Ödenen zarar, ziyan ve tazminatların gider olarak yazılabilmesi için, işle ilgili olması ve sözleşmeye, ilama veya kanun emrine bağlı bulunması şarttır. Ancak, kurumlar tarafından işle ilgili ödenen tazminatlar sözleşmeye, ilama veya kanun emrine bağlı bulunsa dahi, kurumların ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının kusurlarından kaynaklanan tazminatlar gider olarak dikkate alınamaz.
Ticari kazancın tespitinde "tahakkuk esası ilkesi" ve "dönemsellik ilkesi" olmak üzere iki temel ilke geçerlidir. Tahakkuk esası ilkesinde, gelir veya giderin miktar ve mahiyet itibariyle kesinleşmiş olması, yani geliri veya gideri doğuran işlemin tekemmül etmesinin yanı sıra, miktarının ve işlemden kaynaklanan alacağının veya borcun ödeme şartlarının da belirlenmiş olması gereklidir. Dönemsellik ilkesi ise bu gelir veya giderin ilgili olduğu döneme intikalinin sağlanmasıdır.
Bu hüküm ve açıklamalara göre, mahkeme kararına istinaden ödenen gecikme faizi, icra inkar tazminatı, yargı harcı ve diğer dava masraflarının işle ilgili olması, ilama bağlı bulunması ve kurumun kendisinin, yöneticilerinin ve çalışanlarının kusurlarından doğmamış bulunması şartıyla, fiilen ödendiği tarihler itibariyle kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkündür

Ferhat bey meslek mensubu olarak faaliyetim ile ilgili almış olduğum çek kayıp olmuştur ve bununla ilgili dava açtım hasımsız olarak ve dava masraflarında bulundum bu durumda masrafları gider olarak gösteremeyeceğim doğrumudur.? Kendi kusurumdan ötürü.

Ferhat bey meslek mensubu olarak faaliyetim ile ilgili almış olduğum çek kayıp olmuştur ve bununla ilgili dava açtım hasımsız olarak ve dava masraflarında bulundum bu durumda masrafları gider olarak gösteremeyeceğim doğrumudur.? Kendi kusurumdan ötürü.

Bu konu o kadar net değil. Kusur kavramı burda genelde CEZAi kusur olarak alınmaktadır. yani yapılan geniş açılı yorumlar doğru değil. Kusur derken nasıl bir kusur bu? yani ticari ihmal mi , basiretsizlik mi? Nedir bu kusur.

Şayet kusur ise : Bulundurmuş olduğum çekin birden ortadan kaybolması, çalınma olabilir.