Şirkete Gelen Ceza Personelden Kesilir mi ?

Ek,
Benim de bildiğim işveren dışında,başkaca kurum/kuruluş tarafından,şirkete gelen cezadan dolayı,işcinin ücretinden kesinti nası yapabilir,yaptırabilir,merak ettim doğrusu,kaldı ki işveren dahi doğrudan kesinti yoluna gidemez/gitmemeli.

Örn; irsaliye ile sevk işinde görevli çalışan irs almayı unutursa/ihmal ederse ve bu yüzden ceza yenirse, rapor alıp işverene bildirmeden çalışmaya devam eder bu yüzden ceza yenir ise bu vb olaylarda ceza işçiden talep edilebilir. Ancak bu gibi durumlarda işçinin kusuru nedeni ile ceza kesildiğini net ispatlayabilmesi ve işçiye bu durumlarda gelebilecek cezaların yansıtılacağı yönünde yazılı imzalı bilgilendirme (yönetmelik vs) yapılmış olması gerekir.

Yasada böyle bir şey var mıdır? Herhangi bir kurum olabilir SGK, Vergi Dairesi v.s.

(Şirkete gelen ceza"sgk veya vergi dairesince"personelde kesilebilr mi diye anlamıştım:))
İşverenin dolayısıyla da çalışanın hatasından kaynaklanıp, sgk, v.dairesinden gelen ceza,işverence "zarar karşılığı" olarak işcinin ücretinden kesilebilir mi?
Sn.Kevork beyin iletisine ek olarak bu hata, diğer ifadeyle cezaya konu olay nasıl oldu/olmuş?

Son düzenleme: