Smmm 2. Araç Alımı

Merhabalar,
2017 yılbaşı itibariyle ofisini açmış, çalışanı olmayan mali müşavirim.
Ofis açılışında aracım vardı ve vergi yoklamasında belirttim. Bu aracımın yakıt ve masraflarını giderleştiriyorum.
Bağımlı çalışan olmaktan çıkınca araç kullanımım arttı ve kendi aracımın yıpranmasını istemeyerek ucuz bir araba aldım. Gün içi koşuşturmacayı onunla hallediyorum. Daha doğrusu yeni aldığımı daha çok kullanmaya çalışarak hangisi denk gelirse onu kullanıyorum.
Sonra satılıkta bi arazim vardı orası araç takasıyla satıldı ve bir araç daha üzerime almış oldum. Araç daha önce şirkettekayıtlı olduğu için faturasını da kesip teslim ettiler. Şu an adıma kayıtlı 3 aracım var. Bir çalışan almayı düşündüğümden onu da satmayı düşünmüyorum.
Şimdi bu yeni aldığım 2 aracın yakıt ve bakım v.s. masraflarını giderleştirebilir miyim? Ve alış kayıtlarımı Demirbaş olarak işleyip amortisman kullanabilir miyim?
İşlenemez gibi yazılar okudum. Bu durumda aldığım araçların (birisi faturalı) kayıtlarını hiçbir şekilde işlemeyecek miyim?
Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.

üç aracı iş içinde kullandığını ispat edebiliyorsanız olur ama eleştiri konusu olur bence

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü
Sayı:38418978-120[68-12/9]-831-31/07/2013
Konu: Serbest meslek erbabının faaliyetinde kullanmak üzere satın aldığı ikinci aracı için amortisman ayırıp ayırmayacağı ile giderlerini indirim konusu yapıp yapmayacağı
İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, serbest meslek defterinize kayıtlı bulunan bir aracınızın dışında ikinci bir araç daha satın aldığınızı ve serbest meslek faaliyetinde kullandığınızı, faaliyetinizi tek başınıza icra ettiğinizi belirterek, söz konusu ikinci aracı defter kayıtlarına almanız durumunda bu araca ilişkin amortisman, yakıt ve bakım giderlerini kazancınızın tespitinde indirim konusu yapıp yapamayacağınız hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.
193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 65 inci maddesinde; “Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır. Serbest meslek faaliyeti; sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır…” hükmü yer almıştır.
Aynı Kanunun 67 nci maddesinde; “Serbest meslek kazancı bir hesap dönemi içinde serbest meslek faaliyeti karşılığı olarak tahsil edilen para ve ayınlar ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden bu faaliyet dolayısıyla yapılan giderler indirildikten sonra kalan farktır.” hükmüne yer verilmiştir.
Yine aynı Kanunun “Mesleki Giderler” başlıklı 68 inci maddesinin birinci fıkrasının 4 numaralı bendinde; mesleki faaliyette kullanılan tesisat, demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanların (amortismana tabi iktisadi kıymetlerin elden çıkarılması halinde aynı Kanunun 328 inci maddesine göre hesaplanacak zararlar dahil), aynı fıkranın 5 numaralı bendinde ise; kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderlerinin serbest meslek kazancının tespitinde hasılattan indirileceği hükme bağlanmıştır.
Diğer taraftan, 221 seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin 4.2 Binek Otomobillerinin Amortismanları ve Giderleri başlıklı kısmında da; “34. Gelir Vergisi Kanununun 68 inci maddesinin 10 numaralı bendinde yapılan değişiklik ile 1.1.1999 tarihinden itibaren serbest meslek erbabı, envantere dahil olan binek otomobillerinin giderlerini ve Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanlarını gider olarak hasılattan indirebileceklerdir. Bu nevi giderlerin hasılattan indirilebilmesi için söz konusu binek otomobillerin envantere dahil edilmesi şarttır….
39. Yapılan düzenleme sonucu serbest meslek erbabı binek otomobillerinin amortismanlarının yanı sıra bu araçların akaryakıt, bakım, onarım ve sigorta gibi giderlerini hasılatlarından gider olarak indirebileceklerdir. Ancak, bu taşıtların motorlu taşıtlar vergisi, gider olarak dikkate alınmayacaktır.” şeklinde açıklama yapılmıştır.
Netice itibariyle, serbest meslek faaliyetinin ehemmiyet ve genişliği ile mütenasip olan ve işte kullanılan envantere kayıtlı araçların giderleri ile amortismanlarının indirim konusu yapılabileceği hususu dikkate alındığında, tek başınıza icra ettiğiniz serbest meslek faaliyetine ilişkin envantere kayıtlı olsa dahi ikinci bir araca ait gider ve amortismanların indirim konusu yapılması mümkün değildir.

İkinci ve üçüncü araçların gider ve amortisman oranlarını indirim konusu yapamazsınız.
Personel alımınıza istinaden sadece ikinci aracınızın gider ve amortismanını indirim konusu yapabilirsiniz.

Çok teşekkürler değerli bilgilendirmeler için.
Tahsin Kurt üstadım olayın net cevabını göstermiş.
3. aracı satma ya da köyde kullanma kararı aldım ancak gerçek olan şu ki; 2 aracı da aktif olarak kullanıyorum. Malum ye kürküm ye dünyası mükellef ziyaretlerinde asıl aracımı, vergi dairesi ya da ato gibi işlerde de ikinci aracı kullanıyorum. Birisi dizel birisi lpg li olduğu için aynı plaka yazdıramıyorum ve kayda değer bi gider oluşuyor. Hatta giderimin hemen hemen hepsine yakını bu diyebilirim.
1-Aynı açıklamayla bu giderleri kullanma şansım yok mudur?
2-Araç şirketten alındığı için fatura kesildi bu faturayı hiç işleme almayacak mıyım?
3-Şubat ayında 2-3 adet yakıt fişi beyan ettim bu aracın öyle kalmasında mahsur var mı?
Çok teşekkürler, hayırlı işler

Merhaba
Tek başınızaysanız tek araç kullanacaksınız.Özelge bu konuda gayet açık.En çok kullandığınız aracı belirleyin ve onun giderlerini kaydedin.
Ben,bir elemanla çalışıyorum.Her ikimizinde aracı var.Ama ben sadece kendi aracımın giderlerini kaydediyorum.Maliyeyede bunun bilgisini verdim.
Daha önce kaydettiğiniz yakıt giderleri konusunda birşey diyemem.Usulsüz olduğu aşikar ama çokta tesbit edileceğini sanmam.İsterseniz bu haliyle bırakın. Ama tek aracı kaydetmeye bence devam edin.
Bu arada bir hatırlatma yapayım.Bulunduğum bölgede genelde bu nedenle evrak ibrazları isteniyor.
Gelir idaresinde şöyle bir düşünce var.Özellikle serbest meslek kazançlarında... Giderin gelire oranında en fazla %60'lık bir oran öngörmüşler.Yazılı bir kural değil ama bu şekilde bir kriter belirlemişler kendilerince.Gelir ve gider arasındaki oran %70-80'lere çıktığında ya giderlerin geri çekilerek beyanın düzeltilmesini ya da evrak incelemesini önünüze sürebiliyorlar.Geçmiş yıllarda birkaç örneğe bizzat şahit oldum.Bu nedenle giderlere de aşırı yüklenmenin bu anlamda dikkat çekeceğini ve izahat vermeniz gerekeceğini de göz önüne alarak ona göre dengelemeye çalışın derim.Sizde yaşanır mı bilemem ama tedbirli olmakta fayda var.
İyi çalışmalar

Merhaba
Tek başınızaysanız tek araç kullanacaksınız.Özelge bu konuda gayet açık.En çok kullandığınız aracı belirleyin ve onun giderlerini kaydedin.
Ben,bir elemanla çalışıyorum.Her ikimizinde aracı var.Ama ben sadece kendi aracımın giderlerini kaydediyorum.Maliyeyede bunun bilgisini verdim.
Daha önce kaydettiğiniz yakıt giderleri konusunda birşey diyemem.Usulsüz olduğu aşikar ama çokta tesbit edileceğini sanmam.İsterseniz bu haliyle bırakın. Ama tek aracı kaydetmeye bence devam edin.
Bu arada bir hatırlatma yapayım.Bulunduğum bölgede genelde bu nedenle evrak ibrazları isteniyor.
Gelir idaresinde şöyle bir düşünce var.Özellikle serbest meslek kazançlarında... Giderin gelire oranında en fazla %60'lık bir oran öngörmüşler.Yazılı bir kural değil ama bu şekilde bir kriter belirlemişler kendilerince.Gelir ve gider arasındaki oran %70-80'lere çıktığında ya giderlerin geri çekilerek beyanın düzeltilmesini ya da evrak incelemesini önünüze sürebiliyorlar.Geçmiş yıllarda birkaç örneğe bizzat şahit oldum.Bu nedenle giderlere de aşırı yüklenmenin bu anlamda dikkat çekeceğini ve izahat vermeniz gerekeceğini de göz önüne alarak ona göre dengelemeye çalışın derim.Sizde yaşanır mı bilemem ama tedbirli olmakta fayda var.
İyi çalışmalar

Üstad Teşekkürler değerli bilgileriniz için. SMM düzenli keserim ancak bu gidişle 3-4 yıla kara geçebileceğimi zannetmiyorum. Giderler gelirlere oranla hep yüksek ki bir çok gideri işlemiyorum.
Bu hal üzerine sadece yeni aldığım aracın giderlerini kullanmaya karar verdim.
Şimdi nasıl işlem yapmalıyım? Elimde 2. aya ait aldığım aracın faturası var. Onu işleyip, amortisman ayırıp sadece o aracın masraf ve yakıtını giderleştireyim diyorum. Doğru mu düşüncem?
Birde eski aracımı kuruluşta vergi dairesine belirtmiştim, onunla ilgili bir işlem yapmam gerekli mi? Artık o aracımla ilgili hiçbir gider kullanmayacağım.

Ben yaklaşık bir ay önce aracımı satıp yeni araç aldım.Önceki aracın faaliyetimde kullanacağımı daireye bildirmiştim.Satışını da haliyle bildirdim.(faaliyette kullanılacağını bildirmeniz aktife almak demektir,haliyle satışta faturasını (sm makbuz) kesmek zorundasınız) Kestim dilekçe ekinde daireye bildirdim. Sonra yeni araç aldım. Bunuda işletmemde kullanacağımı daireye bildirdim.Şahıstan aldığım için faturası yoktu.Gider pusulasını da kesmedim ve maliyeye kesmeyeceğimi de söyledim.Dilekçe ekine sadece noter devri ve ruhsatını ekleyip verdim.Gider pusulamın olmadığını sırf bu işlem için tasdik etmek istemediğimi ve bir kere kullanıp saklamak derdine düşmek istemediğimi bildirdim,biraz zor kabul ettirdim tabi.Yarın bugün herhangi bir incelemede sıkıntı yaşayabilirsiniz dediler,ben sorumluluğu alıyorum dedim :) kabul ettiler.Hatta şunuda sordum.Sattığım aracın düşümü yapılmış mı kontrol edermisiniz dedim.Biz araçları girmiyoruz dediler.Sadece bilgi mahiyetinde dilekçeyi kaydediyorlarmış.Yani yarın maliyeye gidip ben size kaç tane araç bildirdim bakarmısınız dediğinizde bakamıyorlar,ancak dilekçeleri bulabilirler.Araçları girdikleri özel bir ekran yok.(nakil vasıtalarında kaydı olduğu için)

Siz bu anlamda ancak araç değişikliği bildirimi belki yapabilirsiniz.Yani önceki bildirdiğim aracı artık faaliyetimde kullanmayacağım,yerine şu aracı kullanacağım... gibi.
Bilgi mahiyetinde dilekçe alıyorlar hepsi bu.
Olay bundan ibaret

Ben yaklaşık bir ay önce aracımı satıp yeni araç aldım.Önceki aracın faaliyetimde kullanacağımı daireye bildirmiştim.Satışını da haliyle bildirdim.(faaliyette kullanılacağını bildirmeniz aktife almak demektir,haliyle satışta faturasını (sm makbuz) kesmek zorundasınız) Kestim dilekçe ekinde daireye bildirdim. Sonra yeni araç aldım. Bunuda işletmemde kullanacağımı daireye bildirdim.Şahıstan aldığım için faturası yoktu.Gider pusulasını da kesmedim ve maliyeye kesmeyeceğimi de söyledim.Dilekçe ekine sadece noter devri ve ruhsatını ekleyip verdim.Gider pusulamın olmadığını sırf bu işlem için tasdik etmek istemediğimi ve bir kere kullanıp saklamak derdine düşmek istemediğimi bildirdim,biraz zor kabul ettirdim tabi.Yarın bugün herhangi bir incelemede sıkıntı yaşayabilirsiniz dediler,ben sorumluluğu alıyorum dedim :) kabul ettiler.Hatta şunuda sordum.Sattığım aracın düşümü yapılmış mı kontrol edermisiniz dedim.Biz araçları girmiyoruz dediler.Sadece bilgi mahiyetinde dilekçeyi kaydediyorlarmış.Yani yarın maliyeye gidip ben size kaç tane araç bildirdim bakarmısınız dediğinizde bakamıyorlar,ancak dilekçeleri bulabilirler.Araçları girdikleri özel bir ekran yok.(nakil vasıtalarında kaydı olduğu için)

Siz bu anlamda ancak araç değişikliği bildirimi belki yapabilirsiniz.Yani önceki bildirdiğim aracı artık faaliyetimde kullanmayacağım,yerine şu aracı kullanacağım... gibi.
Bilgi mahiyetinde dilekçe alıyorlar hepsi bu.
Olay bundan ibaret
Merhaba arkadaşlar,

Biz muhasebe ofisimizi yeni açtık. Belki Tahsin Bey hatırlar ona başka başlıkta epey danışmıştım. Biz her şeye yeni başladığımız için her şeyi sormak zorundayım. Vergi yoklaması için memur geldiğinde aracımızı sordu. Bilgilerini aldı sisteme kaydetti. Bizden de ayrıca bir evrak istemedi. Şu an sistemde aracımız görünüyor. Biz bunun için bir evrak vermeli miydik? Bu aracın giderlerini indirim konusu yapabiliyoruz tamam ama biz bu aracı aktife nasıl kaydedeceğiz. Mevcut 4 yıllık kullandığımız araç.

Merhaba
Sisteme kayıtlıysa daire bünyesinde birşey yapmanıza gerek yok.Ama yinede isterseniz interaktif vergi dairesi üzerinden dilekçe yazın ,ekine de ruhsatı ekleyin,aracımı faaliyetimde kullanacağım diye bilgi verin.
Defter beyan sisteminede aracı aktifleştirin.
Tüm giderlerin (kdv dahil) %70'ini giderleştirebileceğinizi tekrar hatırlatalım.

Merhaba
Sisteme kayıtlıysa daire bünyesinde birşey yapmanıza gerek yok.Ama yinede isterseniz interaktif vergi dairesi üzerinden dilekçe yazın ,ekine de ruhsatı ekleyin,aracımı faaliyetimde kullanacağım diye bilgi verin.
Defter beyan sisteminede aracı aktifleştirin.
Tüm giderlerin (kdv dahil) %70'ini giderleştirebileceğinizi tekrar hatırlatalım.
Tahsin Bey,

Cevap için teşekkür ederim. Aracı nasıl aktifleştireceğiz. Elimizde bir belge yok şu an. Kendimiz gider pusulası mı düzenlemeliyiz?

Merhaba
Normal şartlarda maalesef gider pusulası düzenlemek zorundasınız.Ancak ben,benzer durumda kendi aracım için, daireyle görüşerek "gider pusulası düzenlemek istemediğimi,sırf bir adet belge düzenlenecek diye,koçanı tasdik edip 5 yıl boyunca bunu saklamak zorunda kalmak istemediğimide" belirterek belge olmaksızın işlemi yapmıştım.Bunuda daha evvel birkaç defa burada dile getirmiştim.Böyle yapın demiyorum elbette,doğrusu gider pusulası düzenlemektir.ben,riski üzerime alarak böyle bir yola başvurmuştum.

Aracı 2020 yılının aralık ayında aktifleştireceğinizi düşünerek,kasko değer listesinde rakamı baz alın derim.

Benim gider pusulası düzenlenecek başka giderlerim de var aslında. Ben bu gider pusulası olayını bir düşüneyim. Bir konunun doğrusunu bilelimde sonrasına bakarız 😀 teşekkür ederim

Tahsin bey bu konuyla ilgili bir şey belirtmek istiyorum. Bizim araç 2016 yılında sıfır alınmıştı ve faturası var o tarihli. Biz o faturadaki bedelle aracı kaydedebilir miyiz. Gider pusulası düzenlememek için.

Tahsin bey bu konuyla ilgili bir şey belirtmek istiyorum. Bizim araç 2016 yılında sıfır alınmıştı ve faturası var o tarihli. Biz o faturadaki bedelle aracı kaydedebilir miyiz. Gider pusulası düzenlememek için.

Üstad,aktife alındığı yıl değerini baz alın.Aralıkta aktife alıyorsanız aralık değeri.
Ayrıca böyle almanızın en basit 2 faydası :
Örneğin aracın 2016 değerinin 100bin, 2020 değerinin 150bin olduğunu düşünürseniz;
1- Ayıracağınız amortisman payı daha fazla olacaktır.
2- Aracın satılması veya başka bir nedenle aktiften düşümü nedeniyle,fatura düzenlenmesi halinde aktif değeri ile satış değeri arasında daha az bir kâr oluşabilecektir.

Üstad,aktife alındığı yıl değerini baz alın.Aralıkta aktife alıyorsanız aralık değeri.
Ayrıca böyle almanızın en basit 2 faydası :
Örneğin aracın 2016 değerinin 100bin, 2020 değerinin 150bin olduğunu düşünürseniz;
1- Ayıracağınız amortisman payı daha fazla olacaktır.
2- Aracın satılması veya başka bir nedenle aktiften düşümü nedeniyle,fatura düzenlenmesi halinde aktif değeri ile satış değeri arasında daha az bir kâr oluşabilecektir.
Teşekkür ederim üstadım. Peki amortismanı güncel tutardan ayırmamız bir sıkıntı yaratmaz değil mi? Sadece yüzde 70 olayına dikkat etmemiz gerekiyor galiba

Hayır üstad,neden olsun? Araç aktife alınıp ticari faaliyette kullanılmaya başlandığında yıpranmaya başlar.Bundan önce şahsınıza aitti,bundan sonra firmanıza ait.Öyle düşünmek lazım.Şahsınızın ve firmanızın ayrı birer kişiliğe sahip olduğunu düşünün.