turkcell

Smmm Ofis Açma

Braveheart84

Katkı Sunan Üye
Üstadım konuyu merakla takip ediyorum. 4-5 sene içinde bende aynı yolu izleeyeğim şehir değiştirerek. Durumunuzdan ve ilerleyişinizden bizleri de haberdar edin lütfen.

Üstadım konuyu merakla takip ediyorum. 4-5 sene içinde bende aynı yolu izleeyeğim şehir değiştirerek. Durumunuzdan ve ilerleyişinizden bizleri de haberdar edin lütfen.
Mutlaka. Bizde çoğu şeyi sorarak ve yaşayarak öğreneceğiz. Şu an çevre edinmek adına ziyaretler yapıyoruz. İnsanlar olumsuz yaklaşmıyor ama faydasını göreceğiz mi bakalım zamanla.

Braveheart84

Katkı Sunan Üye
Mutlaka. Bizde çoğu şeyi sorarak ve yaşayarak öğreneceğiz. Şu an çevre edinmek adına ziyaretler yapıyoruz. İnsanlar olumsuz yaklaşmıyor ama faydasını göreceğiz mi bakalım zamanla.
Vallahi üstadım insanlara mlsf muhasebecisini deiştirmek çok zor geliyor. Ayrıca müşavir arkadaşlar da vermemek için çok diretiyorlar. Paylaşımcılık yok mlsf.Misal adamın 100 defteri var sanki birini kaybetse ölecek vermem diye diretiyor çok şahit oldum. Ama tabiiki pes etmemek mücadele etmek gerekyor herkesin nasibi ayrılmıştır.

Merhaba,
Ofisimiz bulunduğu binanın defterini tutacağız. Ama burası 10 dairelik dairebaşı ayda 50 tl toplanan bir bina.Kapıcı veya çalışan biri yok. E-birlikten sözleşme girişi yaptığımda 184 tl ücret çıkıyor. Sadece gayrı faal seçtiğimizde 74 tl ye düşüyor. Biz bu apartmanı gayrı faal olarak gösterebilir miyiz?
Bir yol gösterebilir misiniz?

Luca öneririm.İleri düzey kullanamıyorum ama bende luca kullanıyorum.İhtiyacınızı fazlasıyla karşılar.Bu arada ortamında bulunduğumuz Alomaliye'ninde müşavir programı var.Bunuda inceleyin elbette.
Tahsin üstadım merhaba,

Bulunduğumuz apartmanın ve yan binanın muhasebesini tutacağız. Ancak apartmanların çalışanları yok 10 ar dairelik apartmanlar. sadece gelir giderleri yani. Bizim apartmanı 75 tl aidat karşılığı bakalım dedik. Peki biz bu apartmanlara makbuz kesmek zorunda mıyız? Makbuz kesersek apartmanların muhtasar vermesi gerekiyor mu? Hiç makbuz kesmezsek nasıl bir yol izleyebiliriz? Apartmanın gider makbuzundan muhasebe ücreti diye kesebilir miyiz?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Tahsin üstadım merhaba,

Bulunduğumuz apartmanın ve yan binanın muhasebesini tutacağız. Ancak apartmanların çalışanları yok 10 ar dairelik apartmanlar. sadece gelir giderleri yani. Bizim apartmanı 75 tl aidat karşılığı bakalım dedik. Peki biz bu apartmanlara makbuz kesmek zorunda mıyız? Makbuz kesersek apartmanların muhtasar vermesi gerekiyor mu? Hiç makbuz kesmezsek nasıl bir yol izleyebiliriz? Apartmanın gider makbuzundan muhasebe ücreti diye kesebilir miyiz?
Merhaba
Stopajsız kdv dahil sm makbuzu kesmelisiniz.Ama tarifenin oldukça altında fiyatınız.Doğrusu yinede kesmektir.Ama kararı size bırakmak durumundayım.Sonuçta hizmet var ve haliyle kdv var.

Merhaba
Stopajsız kdv dahil sm makbuzu kesmelisiniz.Ama tarifenin oldukça altında fiyatınız.Doğrusu yinede kesmektir.Ama kararı size bırakmak durumundayım.Sonuçta hizmet var ve haliyle kdv var.
Tahsin üstadım,
Siz karar verin. 10 dairelik bir apartman. kapıcısı yok. sadece asansör elektrik ve temizlik gideri var. Bu apartmandan nasıl 200 tl isterseniz. Bİraz da mantıklı olmalı asgariücretler. Gayrı faal seçince ücret 81 tl ye düşüyor. Apartman aidatı da 75 tl. biz de kendi apartmanımız diye öyle yapalım diye düşündük.
Sizin söylediğinize gelince stopajsız makbuz kesebilir miyim? Sıkıntı yaratmaz mı bizim için? Ya da hiç makbuz kesmeyip apartmanın gider makbuzunu doldurup muhasebe ücreti kessek olmaz mı?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
O zaman hiç firmayı karıştırmayın üstad.bende burda oturuyorum ben takip ediyorum diyin,apartman makbuzuyla ödemeyi alın.Onlarda makbuzla gidere yazsın gitsin.Bize sen makbuz kes derlerse,o zaman tarifeden kesmem lazım dersiniz.Konuyu kapatırsınız.

O zaman hiç firmayı karıştırmayın üstad.bende burda oturuyorum ben takip ediyorum diyin,apartman makbuzuyla ödemeyi alın.Onlarda makbuzla gidere yazsın gitsin.Bize sen makbuz kes derlerse,o zaman tarifeden kesmem lazım dersiniz.Konuyu kapatırsınız.
Üstad,

Sizin yazdğınız gibi yapmayı düşünüyorum evet. Ama diğer apartmana makbuz kessem. Misal en düşük 81 tl çıkıyor ebirlikte. Ben bunu stopajsız olarak kdv dahil 81 tl kessem sıkıntı olur mu?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye