Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

Ant Z

Tanınmış Üye
Arkadaslar somaliye yapilan yardimlarin tamami indirim konusu yapilabiliyor sanirim AMA beyanname uzerinde ayrica gostermek mi gerekli ?

Ynt: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

indirim konusu yapılabileceğini hiç zannetmiyorum.

(Bilmediğim için soruyorum).Yapılabiliyor derken neye dayanarak söylüyorsunuz.Bana göre Somali yardımı istisnai bir yardımdır.Ülke menfaati veya ülke gelişimi için yapılan bir yardım değildir.Bu nedenle indirim konusu yapılabileceğini pek zannetmiyorum.Eğer yapılacaksa da bununla ilgili Bakanlık kararı çıkacağını düşünüyorum.
Saygılar.

yaptığınız bağış kadar, bağış yaptığınız kurum da önemli.
kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar listesine bakabilirsiniz.

9 Ağustos 2011 Tarihli ve 28020 Sayılı Resmi Gazete?de başta Somali olmak üzere, Afrika kıtasının doğusunda yaşanan kuraklık afetinden zarar gören afetzedelere yardım kampanyası düzenlenmesine ilişkin 2011/2047 Sayılı Karar yayımlanmıştır.
Bilindiği gibi Gelir Vergisi Kanunu?nun 89 uncu maddesinin birinci fıkrasının 10 uncu bendinde ve Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 10. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde Bakanlar kurulunca yardım kararı alınan doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığıyla makbuz mukabili yapılan ayni veya nakdi bağışların tamamının indirimine izin verilmektedir.
Bu doğrultuda Bakanlar Kurulunca yardım kararı alınan doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığı ile makbuz karşılığında yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı kurum kazancından indirilebilecektir.

Tahsin ustad bu tip bagislari beyannamede ayri mi gosteriyorduk ?
Zarar cikarsa indirim konusu yapamaz miyiz ?

beyanname üzerinde indirilecek.
kurumlar vergisi kanununun 10/1-e maddesine göre tamamı indirim konusu yapılabilir.
zarar çıkarsa indirim sözkonusu değil.