SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

Çok teşekkür ederim sayın Önder68. Gerçekten zor ve çok emek isteyen bir yol.

Sizden bir ricam daha olacak. Bulunduğum şehirde denetim şirketi yok. Yıllarca da olacağını sanmıyorum. Amacım geçimimi sağlayabileceğim bir işim ve maaşım olursa İstanbul'a yerleşmek. Anladığım kadarıyla dört büyüklere girmek çok zor beliki de benim için imkansız. Diğer denetim kuruluşlarında yeni işe başlayan bir denetçi ortalama ne kadar ücret alabilir.

Merhaba Arzu hanım önceki mesajımda klavye kilitlendi Özür dilerim Konumuza devam edelim Benim bilgilerime ve tecrübelerime göre alacağınız ücret sizin konumuza göre değişir Şöyle smmm ruhsatı bağımsız denetim lisans belgesi mezun oladuğunuz okul tecrübeleriniz katıldığınız eğitim seminerleri ve çalışacağınız bağımsız denetim şirketinin size sunacağı imkanlar hepsi birer parametredir Ancak bildiğim kadarıyla yeni arkadaşların 1.500 YTLsından başladıklarına dair duyumlarımız var Bir de 4 büyükler dışında bağımsız denetim şirketlerinin 2009 Eylülüne kadar özel konumları var O konuyu da daha geniş bir zamanda açıklamaya çalışırım Klavyenin azizliğinden tekrar kusura bakmayın İyiakşamlar

Bekliyor olacağım Sayın Önder68, çok teşekkür ederim, tecrübelerinizi bizimle paylaştınız.

Merhaba Sn. Önder68 ve Maviefe;

Öncelikle açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler. Anladığım kadarıyla SMMM ruhsatı, Bağımsız Denetim Lisans Sertifikası için ön koşul ve ruhsatın tamamlayıcı malı niteliğinde bir özelliğe sahip. Ayrıca mevzuatın çok az bir kısmını okuyarak bir konuda değil fikir, yeterli bilgi sahibi de olamayacağım için Sn. Önder68'e ünvanlar ve gereklilikleriyle ilgili bir sorum olacak.

Denetçi yrd. pozisyonu için sadece 4 yıllık ilgili bölüm mezunu olmak yeterli iken, Denetçi pozisyonu için SMMM ruhsatı gerekli olduğu vurgulanıyor. Bağımsız Denetim Lisans Sertifikası mevzuatta bulunan hangi pozisyon için zorunludur?

Syg.

Merhaba Ersan arkadaş ben bir bağımsız denetim şirketinde yer aldığım için pratik olarak sorunuzu cevaplamaya çalışayım Sınavı kazanan arkadaşlar bağımsız denetim lisans aşamalarını olayı yaşadıkları için daha iyi anlatabilirler Şimdi denetçi olarak görev yapabilmek için tebliğde ruhsat sahibi ve fiilen denetçi olmaktan söz ediyor Pratikte de böyle denetçi olarak bir bağımsız denetim şirketine başvurduğunuzda başvuru evraklarınız içinde smmm ruhsatını isteyeceklerdir Onlarda evrakları spk'ya ileteceklerdir Eylül 2009'dan sonra bu belgelerin içine bağımsız denetim lisans belgesi eklenmiştir. Yani kısacası denetçi olmak için ruhsat ve bağımsız denetim lisans belgesi gerekmektedir. Denetçi yardımcılığı için 4 yıllık yükseköğretim şartı vardır. Şuanki bildiğim kadarıyla durum bu şekildedir Arzu hanımın sorusu biraz geniş kapsamlı olduğu için onu daha sonra yanıtlayayım müsade ederse İyiakşamlar

Yukarıdaki mesajıma ek yapmak istiyorum Yukarıdaki şartlara ek Denetçilik için 3 yıl mesleki deneyim gereklidir Burada ruhsat alma tarihi yada denetçi yardımcılığına başlama süresi esas alınır Bizim karşılaştığımız durumlarda uygulama bu şekildedir. Arzu hanımın son sorusuna gelince daha önce belirtiğim gibi 4 büyükler dahil belli başlı denetim şirketlerinde yeni arkadaşlar eğer iyi bir okuldan mezun olup yeterli belge ve donanımları varsa 1.500 ytlsından başladıklarına dair duyumlar olduğunu biliyoruz. Gelelim 4 büyükler dışındaki şirketlere bu denetim şirketleri için 2009 eylüle kadar bazı parametreler var Öncellikle kriz ortamı, bağımsız denetim alanındaki belirsizlikler, turmob spk davası, ticaret kanunu, spk'nın bağımsız denetim şirketlerindeki kalite kontrol çalışmaları sonunucunda bazı denetim şirketlerinin yetki iptali gibi durumları bu şirketleri etkilemiştir. 4 büyükler dışındaki denetim 2009 eylülüne kadar şirketleri denetim kadrosu ve spk mevzuatındaki standartları sağlamak ufrs'yi layıkıyla özellikle borsa şirketleri denetiminde uygulamak için bir çaba içine girdiler Bunu başaranlar ayakta kalacak diğerleri kapanacak gibi bir durumla karşı karşıyalar Gerçi kadro ve standartları sağlayanlar yani ayakta kalanlar 2010daki şirket rotasyonundan ve çıkma ihtimali bulunan ticaret kanunundan pay alacaklar fakat bunları da yapmak organize olmayı ve ciddi olarak çalışmayı gerektiriyor Bir de piyasanın %80inin 4 büyüklerinde olduğunu düşünürsek herhangi bir bağımsız denetim şirketinin eylül 2009a kadar çıkıp ta bu kadar belirsizlik olan bir ortamda yeni tecrübesiz bir elemana 1.500-2.000 tl vermesi bu şartlarda zor görünüyor Bence genç arkadaşların bu yılı iyi değerlendirip smmm ruhsat ve bağımsız denetim lisans belgesi almaları, 2009'da 4 büyükler yada kendi şehirlerindeki bağımsız denetim şirketlerinin eğer sınavları olursa girmeleri bu arada mesleki faaliyetleri olanların yani bir muhasebe bürosunda veya muhasebe servisinde çalışanların meslekten soğumamaları açısından şimdiki faaliyetlerine devam etmeleri asıl olarak bağımsız denetim sahasının açılması beklenen 2010 için hazırlanmaları gerekiyor 2010'da denetimde temel etkenin ufrs olduğunu düşünürsek bu konuda seminer ve çeşitli çalışmalarla kendilerini geliştirmeleri gerekiyor Şimdi bu yazdıklarım gözünüzde büyüyebilir Fakat artık meslek uzmanlaşmaya doğru gidiyor önümüzdeki 3-5 sene içinde bir muhasebe yapanlar bir de onları denetleyenler olacak Eğer siz denetleyenler içinde yer almak istiyorsanız bu konuda sabır gösterip ciddi bir çalışma içine girmelisiniz Bu süreç daha önce ymm sürecinde yaşandı muafiyetler dışındakiler sınavları kazanıp ymm olanlar belli bir seviyeye geldiler Şimdi de buna benzer bir süreç bağımsız denetçilik için yaşanıyor Orta yaşlarda bir meslektaşınız olarak Genç arkadaşlarımdam ricam her zaman paylaşma ve dayanışma içinde olmanızdır Ben kendi adıma elimden geldiğince paylaşımcı olmaya çalışıyorum Büyüklerimin ben de zamanında tecrübelerden faydalandım Kaanatimce Paylaşmak her zaman gereklidir Herkes herşeyi bilemez Eğer uzattıysam kusura bakmayın Fakat 2009 tahminlerini bu işin içinde biri olarak özetlemeye çalıştım Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim Saygılarımla

Yukarıdaki yazım umarım Arzu hanım ve genç meslektaşlarıma faydalı olur Hoşçakalın

Bu konuyla ilgili tarafıma şahsi mesaj yollanmış onu da açıklayayım Bağımsız denetim yerine Kpss'ye girip memur olmak mı yada daha farklı alanlarda faaliyet göstermek mi daha iyi şeklinde sorulmuş Arkadaşlar şahsi kaanatim herkesin durumuna koşuluna ve kişiliğine göre bu değişir Bağımsız denetide yukarıda saydığım sebeplerden dolayı bazı belirsizlikler var Ancak ileriki yıllarda 2010 ve sonrası canlanma bekleniyor Fakat smmm veya bağımsız denetçi olmasaydım da bu kriz ortamında memur olsaydım diyenler de karşılaştık Bu tamamen kişisel tercih Daha risksiz bir yol izlemek isteyenlerin kpss'ye girmesini tavsiye ederiz Fakat bu sahada kalıp kendini geliştirmek isteyenler sabır çalışma ve sürekli bilgi güncelleştirmeyi göze alsınlar derim Yani smmm ruhsatı ve bağımsız denetim belgesi almakla iş bitmiyor yeni başlıyor ve başlangıçta emeğimin karşılığı bu mu şeklinde düşünebilirsiniz Yani bu yol uzun ve ince bir yol tabi fiilen çalışacak bir bağımsız denetim şirketi bulabilirseniz O da 2010 ve sonrası daha rahat olacak gibi gözüküyor Kendimiz bağımsız denetim şirketi kuralım derseniz spk şartlarına göre şirket kurmayı daha önce açıklamıştım Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim Hoşçakalın

Sn. Önder68, Fevkalde ufuk açıcı ve faydalı paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Tekrar merhaba Mavi efe, Ersan ve Arzu arkadaşlar bana teşekkür etmişler Ben de size genç arkadaşlar olarak size beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Sanırım büyük ihtimalle yaş olarak sizden büyük olacağımı tahmin ediyorum Fakat bence yaşın önemi yok Benim amacım bu sahada şuanda denetçi olarak yer almamdan kaynaklı pratikte karşılaştığım olaylar ve sorunları aktarmak Fiilen yaşanan olayları genç arkadaşların öğrenmesi gerçekçi olması Yanlız genç arkadaşlarımdan bir ricam var Kim ne söylerse söylesin Söylenenleri mevzuat tebliğ ve yönetmeliklerle teyit edin Çünkü esas olan yürürlülükteki mevzuattır Son olarak şunu söyleyeyim Memurluk için kpss yada başka alanları düşünmeyip ille de bağımsız denetçilik hedefleyen arkadaşlar daha önce değinmiştim Fakat kısaca vurgulayayım 2009 kendinizi geliştirme belgelerinizi tamamlama yılı 2010 ve sonrası meyvaları toplama yılı olarak mevcut konjoktür nedeniyle düşünmenizde fayda var Paylaşım her zaman gereklidir Uzun oldu farkıydayım fakat faydalı olmuştur umarım Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim hoşçakalın Not: Başka şehirlerdeki meslektaşların bağımsız denetim şirketi kurmaları tebliğdeki tam zamanlılık açısından sorun çıkartabilir Bu konuyu SPK'ya danışmak ta fayda var

Sn.Önder68 açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.Aklımdaki birçok soruya yanıt bulmamı sağladınız.Foruma katılımlarınızın devamını bekliyorum.Bizi aydınlatmaya devam ederseniz sevinirim.

açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler gerçekten ben de bu yola gözü kapalı girdim bilgim az hedefim büyüktü..bu forum sayesinde bilgilerimi pekiştirip geliştiriyorum.. internette farklı şehirlerde smmmlerin şirketleştiğini gördüm bu olabilir mi mesala bir ortak Ankarada 5 i İstanbul da bir de mesleki unvan tabela ünvanı varsa tabela standartları..yasakları vs mevzuatı iyice öğrenmemiz gerek.. ben de çevreme tavsiye ediyorum ve 2010 yılında çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum..sizin bilgilerinizde çok yardımcı oldu mesela biz a.ş leri 5 kişi düşündük hep..
benim mayısta standartları geçmem gerek sadece :)

Merhaba e.smmm düşünceleriniz için çok sağolun zamanım elverdiği ölçüde sizin yanınızda olmaya çalışacağım. Akara arkadaşım şimdi eğer konumuz spk standartlarında bir bağımsız denetim şirketi ise bir denetime en az 3 asıl 3 yedek olarak 6 kişi gerekiyor Yani biz sözleşmeleri bu şekilde yapıyoruz Daha önce de belirttiğim gibi bu kadroda kademeli olmak zorunda yani 2 sorumlu ortak denetçi 2 kıdemli denetçi 2 denetçi olması gerekir Yani 5 smmm ortak spk'ya başvurursanız oradan talebiniz geri gelir. Şirket ortak ve denetçilerinin farklı şehirlerde olmasına gelince konuyu biraz araştırdım Şöyle şirket merkezi dışındakiler için bulundukları yerde şube kurulması gerekiyor Yoksa tebliğde diyorki spk tam zamanlı çalışma diyor Şube olmazsa bu da spk'dan dönebilir Bir de arkadaşlar 2010'da 4 büyüklerin tekelleşme ihtimali var Bunu da sizin gibi genç arkadaşların ruhsat ve bağımsız denetim belgesi alarak mevcut şirketlere destek vermesi yada kendileri kurması ile kırılabilir Sıfırdan şirket kurmak geliştirmek başlangıçta zor olabilir 2009 eylülünde mevcut bağımsız denetim şirketlerinde açık pozisyonlar olabileceği kaanatindeyim Belge alanların bir kısmının bu şirketlerde yer alacağını tahmin ediyorum Ben 2009 eylülünde açık pozisyonların 4 büyüklerde personel 4 büyükler dışındaki bağımsız denetim şirketlerinin ortak denetçi şekilde olabileceğini tahmin ediyorum Tabi bir şeye ne az ne de çok bel bağlamamak gerekiyor Bir memuriyetten daha fazla yada daha az verim olabilir Yani verim sonucu belli değil bu ortamda Burada çalışıp sonucu beklemek gerekiyor Bu arada bir internet sitesinde bir makalem yayınlanmış bulunmaktadır Eğer forum yöneticileri izin verirlerse site adını verebilirim Genç arkadaşlara faydalı olacağı görüşündeyim Paylaşım her zaman gereklidir Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim hoşçakalın

Site adını özelden isteyenlere gönderin lütfen.

Merhaba Sayın Nizam Güroy söz konusu site ismi tarafımdan isteyen arkadaşlara özelden gönderilecektir İlginiz ve cevabınızdan dolayı ayrıca meslektaşlarımıza böyle bir forum imkanı sunduğunuz için kendi adıma size ve diğer forum yöneticilerine teşekkür ederim İşlerinizde kolaylıklar dilerim

Bende katkılarınızdan ve Türkçemizi özenle kullandığınız için teşekkür ederim.
Çok yararlı katkılar yapıyorsunuz. Umarım hep aramızda olursunuz. :D

sn önder68 bahsettiğiniz makaleyi okudum yasa tasarısının içeriğinin muğlak olması bu alanda belirsizliğe yol açıyor dediğiniz gibi umarım sağlam ve yetki sınırlarının kesin çizgilerle belirlendiği b ir düzenlemeye gidilir de denetim mesleği bu iş için bilgi ve belgesi olan kişiler arasında adil bir paylaşımla yapılır..başarılar dilerim..

Merhaba Sayın Nizam Güroy ben de elimden geldiğince aranızda olmaya çalışacağım Düşünceleriniz için teşekkür ederim Pratikte bağımsız denetim şirketinde yer aldığım ve denetimlere katıldığım için genç arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim hoşçakalın

Tekrar Merhaba bu forumun konusu her ne kadar spk sınavları olsa da spk başkanı Turan Erol'un bir açıklaması var Bağımsız denetim Şirketlerine uyarılar başlığı altında onu bu forumdaki arkadaşlara iletmek istiyorum Biliyorsunuz ülkemizde bir kriz ortamı var Herhalde bu açıklama şu nedenle yapıldı Kriz ortamında firmaların bir kısmı bilançolarında ve mali tablolarında gerçeği yansıtmaktan uzaklaştıkları yönünde yaygın bir kaanat var Bu düşünce ile büyük ihtimalle yapıldığını düşünüyorum Açıklama şöyle: Bağımsız deneçilerin önümüzdeki dönemde dikkat etmesi gereken hususlar: Alacaklar, stoklar, borç ve yükümlülükler, geçici olamayan değer düşüklükleri, ertelenmiş vergi varlıkları, karşılıklar ve şarta bağlı olaylar ve türev ürünler gibi kalemler yönelik kontrollerde daha dikkatli ve özenli olmalarının beklendiği ifade edildi Arkadaşlar Hele bir sınavı verelim onndan sonra düşünürüz diye bilirsiniz Y

Yine de bence konuya yakın olmanızda fayda var diye düşünüyorum Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim Hoşçakalın