SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: SPK Lisanslama Sınavlarına Yönelik..

Merhaba Akara arkadaş spk bağımsız denetimde muhasebe standartları ufrsyi veremeyen arkadaşların gittikleri kurslardan sonra verdikleri duyumunu aldık Ankara ve İstanbulda birkaç bağımsız denetim lisanlama sınavlarına yönelik kurs açıldı Bu bilgiyi aktarmak istedim İyiçalışmalar

akara ' Alıntı:
arkadaşlar mayıs bağımsız denetim ufrs çalışıyorum son dersim 80 almam lazım tsmk sitesinden inceliyorum ama son değişikliklere yetişemiyorum daha doğrusu neden her değişiklikten sonra yeniden yazılmıyor standartlar..a bendi b paragrafı şu şekilde değişti deyince yerleştiremiyor ki insan zaten uygulama bilgimiz sınırlı artı birde yorumlar var..bu konuda yenilikleri kapsayan standartları tekrar kendimiz mi yazsak acaba çalışma tarzı hakkında fikirleriniz nelerdir..
Yanlış hatırlamıyorsam Başbakanlığın sitesinde değişiklikler işleniyor. Ancak sürekli değişim halinde olan bir konu yine de takibi zor.

Dokuz yıldır smmm olarak çalışıyorum. yani TTK ya göre dentim yetkisi alabilmam için SPK nın lisanslama sınavlarına girmem gerekiyor mu? bu sınavlara girmem bana ne kazandıracak? smmm ruhsatım denetim yapabilmem için yeterli değilmi? bu konularda bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Dokuz yıldır Smmm Olarak Çalışıyorum. yeni TTK ya göre denetim yapabilmem için SPK nın denetim lisansının almam gerekiyor mu? bu lisans bana ne kazandırır? Smmm ruhsatı denetim yapabilmem için yeterli değilmi? bu konularda beni aydınlatırsanız memnun olurum iyi çalışmalar.

Merhaba Hakan bey yani ticaret kanunu tasarı halinde mecliste denetim konusu da yasalaşmadı Bu yüzden ttk ile ilgili ruhsat haricinde lisans alınıp alınmayacağına dair şuanda bir hüküm yok Yani kısaca konu beklemede Ancak taslakta küçük ve orta şirketlerde denetimi smmmler ve ymmler, büyük şirketleri bağımsız denetim şirketleri yapar şekilde bir ibare var Bu kıstaslar ne olur yani küçük orta büyük ayrımı da belli değil onu taslak yasalaşırsa ve akabinde yönetmelik ve tebliğler çıkarsa öğrenebiliriz Diğer konuya gelince spk lisansı halka açık şirketlerin denetimi için gereklidir Şuanda spk'ya tabi halka açık şirketlerini denetleyen bağımsız denetim şirketlerinde yer alan denetçiler için diğer koşullarla birlikte smmm veya ymmm ruhsat ile bağımsız denetim lisans belgesi gereklidir Sorularınızı basitçe elealırsak bu şekilde cevaplayabiliriz Paylaşım her zaman gereklidir İyiçalışmalar

ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu kadar çok mevzuat karmaşası basit konularıu bile içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Bu konuya yeeni ilgi duymaya başladım ve sanırım smm ruhsatının yanında bunu da almak için sınavlara gireceğim. yasanın ne getirecegi hala belirsizliğini korurken en iyisi bu sanırım.

Arkadaşlar bağımsız denetim spk lisanslama mayıs/2009 sınavına az bir zaman kaldı girecek tüm arkadaşlara başarılar dilerim Son olarak geçmiş sınav sorularını bir defa daha göz atmalarının faydalı olacağı düşüncesindeyim İyiçalışmalar

Sn Önder68 size kafama çok takılan bir soruyu sormak istiyorum.Bu konuda spk ile irtibata geçtiysem de net bir cevap alamadım.Ben 2007 eylülde smmm stajıma bağımsız denetim şirketinde başladım.Önümüzdeki eylülde stajım bitiyor.Lisanslama sınavına hazırlanıyorum. Merak ettiğim konu şu. Denetim şirketinde geçen 2 yılım denetim stajımı sayılıyor yoksa denetçi yardımcılığı olarakmı işliyor.Tebliğe göre yükseköğretim şartını sağlamak denetçi yardımcılığı için yeter şart gibi .Kafam çok karıştı şu anki durumum hakkında bana bilgi ve tecrübelerinizle yardımcı olursanız çok sevinirim.Ayrıca maddi olanaksızlıklar nedeniyle staj bitiminde çalıştığım yerden ayrılmayı düşünüyorum.Burda çalıştığım süre deneyim şartı bakımından boşamı gider bunu da ayrıca merak ediyorum.
Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

Merhaba Esrclb arkadaş Öncellikle smmm stajı ile denetçilik stajını karıştırmamak gerekiyor bence. Smmm staj koşullarını biliyoruz Şimdi denetçilik stajına gelince bizim uygulamada izlediğimiz yol şu Eğer stajyer denetçi yada denetçi yardımcısı koşulları taşıyan kişi varsa bunun öncellikle bağımsız denetim şirketi tarafından spk'ya kanuni süresi içinde bildirilmesi gerekiyor Yani eğer siz stajyer denetçi veya denetçi yardımcısı yapıldıysanız bunun 2007 eylülde 6 gün içinde spk'ya bildirilmesi gerekirdi Bunu bağımsız denetim şirketinize sorun. Denetçi yardımcıları için bildiği gibi ruhsat şartı aranmıyor 4 yıllık konu ile ilgili fakültelerden mezun olmak yeterli Yani şuanda denetçi yardımcılığı için başvurma koşullarına büyük ihtimalle sahipsiniz. Fakat ortada spk'ya başvuru yok herhalde Kısacası biz uygulamada evrakları ilgili kişiden isteriz ve 6 gün içinde de spk'ya bildiririz burada sizden evrak istenmediğine göre 6 gün içinde spk'ya bildirilmemiş gözüküyor Yani burada smmm stajı gibi kişi ilgili kuruma başvurmaz Kişi bağımsız denetim şirketine evrakları verir Bağımsız denetim kuruluşu spk'ya başvurur Bir dilekçe ile ilgili evraklar ektedir Bu kişi şu tarihte denetçi yardımcılığına başlamıştır der ve uvap sisteminde de yani internet üzerinden bütün denetçi sayıları spk'nın sitesinde görünür hatta sorumlu ortak başdenetçilerin isimleri görünür Son olarak şunu söyleyeyin eğer başvurulsaydı gerekli evraklar sizden istenirdi sizin de haberiniz olurdu Bir de evrak verip başvuru haricinde şu durum var Eğer başvuru yapılsaydı eylül 2007den beri denetimle ilgili bir faaliyete katılmanız gerekirdi Anlatığınıza göre böyle bir durum yok Bu konuyla ilgili benim bildiklerim ve söyleyebileceklerim bunlar Paylaşım her zaman gereklidir Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim Saygılarımla

arkadaşlar sınavınız nasıl geçti?
hatırladığınız soruları paylaşırsanız sevinirim

maybe ' Alıntı:
arkadaşlar sınavınız nasıl geçti?
hatırladığınız soruları paylaşırsanız sevinirim

standartlardan ve mevzuatta girdim.. aklimda bie cok soru var emin olmadigim ..

sanirim 24 tane ile 60 alinabiliniyor ama yetersiz ???

spk nın 2008 I. dönem snavında 3 dersi de vermiştim, cok az calıstığım halde..
ortalamam 66 da kaldı..
finansal sistem ve mevzuat dersinden 75 alırsam (30 doğru) ortalamam tutacak..
3.kez girdiğim bugünkü sınav da her zamanki gibi bi öncekinden daha zordu..
amaç lisans vermemeye yönelik olmaya başladı sanki.
çalışan insanlarız tabi cok ders calısamıyoruz ama her konu başlığını ilgili tebliğlerden calıştığım halde bildiğim soru cok az geldi.. Basel II den soru gelmişti ve inanılmaz ağır bir soruydu.. yapan varsa tebrik ederim.. saygılar.

ozkan.ank ' Alıntı:
spk nın 2008 I. dönem snavında 3 dersi de vermiştim, cok az calıstığım halde..
ortalamam 66 da kaldı..
finansal sistem ve mevzuat dersinden 75 alırsam (30 doğru) ortalamam tutacak..
3.kez girdiğim bugünkü sınav da her zamanki gibi bi öncekinden daha zordu..
amaç lisans vermemeye yönelik olmaya başladı sanki.
çalışan insanlarız tabi cok ders calısamıyoruz ama her konu başlığını ilgili tebliğlerden calıştığım halde bildiğim soru cok az geldi.. Basel II den soru gelmişti ve inanılmaz ağır bir soruydu.. yapan varsa tebrik ederim.. saygılar.

katiliyorum soylediklerine..

amac bu belgeyi vermemek... eylulde zorunlu hale geliyor bakalim o zaman ne olacak.. bu isi kim yapacak..

mevzuatta emeklilik yatirim fonlarina takilmislar.. surekli ayni konudan sorular vardi.. sinavin ne bir kaynagi, ne de oturmus bir sistemi var.. calisilip kazanilamiyor cunku her taraftan farkli sorular cikiyor... philips egrisini sormus.. benim bildigim iktisat sorusudur bu.. enflasyon ile issizlik arasinda ki iliskiyi aciklar.. ha yatim soruyu ama gecemiyecegim yine.. saglik olsun diyecegim..

standartlardan umidim var biraz... araci kurum hesap planini hatim ettim bir tanesini yine kacirdim.. odunc alinan menkul kiymet..... diye uzun bir hesap ismini sormuslar. ticari alacaklarda da oyle bisi var nazim hesaplar da da.. yanlis yaptik tabi...

artik sorulara bakarken nerde bir cakallik var ona bakiyordum.. yanlis yapmaya yonlendirecek bir puf nokta ariyordum.. cunku yaniltmaya caliyorlar.. bilgiyi olcmeye yonelik bir yapmiyorlar..

Merhaba Alamet arkadaş Eylülde zorunlu hale geliyor demişsin Daha sonra bir karar daha alındı onu daha önce yine kısmında yazmıştım kararın son kısmını alıntı yapayım
"31.12.2009 tarihli finansal raporların kamuya açıklanacağı son tarihten itibaren sermaye piyasasında bağımsız
denetim lisans belgesi almamış olanların, hiçbir şekilde bağımsız denetim kuruluşlarında yönetici ve bağımsız denetçi olarak görev alamayacaklarına karar vermiştir."
Şuanda fiilen bu işi yapan biri olarak görüldüğü üzere 31.12.2009 mali tabloları denetlenene kadar şuanki kadrolar faaliyetlerini sürdürecek daha sonra bağımsız denetim lisans belgesi olmayan eski veya yeni hiçbir denetçi halka açık şirketlerin denetiminde yer alamayacak Bu tarih de kaanatimce nisan 2010 tarihini gösteriyor demektir Paylaşım her zaman gereklidir. İyiçalışmalar Saygılarımla

Arkadaşlar 23 Mayıs bağımsız denetim lisanlama sınavının soru ve cevapları Spk'nın sitesinde açıklanmıştır Paylaşım her zaman gereklidir Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim İyiçalışmalar

Bu donemin sorularini inceledigimde mevzuat ve standarlatin her zamanki gibi agir iyi sorular olmalarinin yaninda genelde basari orani yuksek olan denetim kisminin sorularinin da baya bir agirlastigini gordum.Ciddi bir calisma gerektiriyor lisansi elde edicek ortalamayi tutturmak.

standarttan girdim şimdi cevaplara baktım 60 ancak alabiliyorum ama bana 77 lazım eylülde daha kapsamlı çalışırım şu bağlı ortaklık mı iştirak mi sorusu 3 yanlışa mal oldu bana ..çan eğrisini bilmem ama şaşırtmacalı sorular var..İ:%35 le bağlı ortaklık olmuş..neden çünkü yönetimde çoğunluğu seçme hakkı varmış..

Ben aynı hataya düşmedim ama kıl payı geçtim :)

ilk girişimdi mevzuata hiç çalışmamıştım tabi 42,5 la kaldım:)

denetim 70
standartlar 62,5

eylülde 77,5 almak için mevzuata çalışıcam

Arkadaşlar çalıştığınız kaynakların adını yazar mısınız?

Eylülde ki sınava bende gireceğim inşallah.

Ebrulimm ' Alıntı:
Evet aynı hataya ben de düştüm....Bana da 27 soru lazımdı ama 24 de kaldım,yani 60 da:(Bir daha çalışmak istemiyorummmmmmmmm

neden bende anlamiyorum...

soruda diyorki % 35 istirak var... istirak yoksa neden istirak var diyorsun... yuzde 35 de gec.. yada otuz besi hiz karsitirmadan sor sorunu... yuzde 35 diyorsan istirak olur zaten.. bunu soruda kendinde yaziyosun.. sonra diyosun ki imtiyazli payi var... hadi ordan SPK bu kadar aciz nasil olunur derler adama.. yanlismiyim ? sen neyi ogrenmek istiyorsun ? onu bir paylas demez mi ki kimse...

aynen sevgili ebruli 24 soru yapabildim.. eylulde mevzuattan 73 almak icin ugrasicam.. ama bence bu sorunun siklarini degistirmeliler.. yada soruyu iptal etmeliler.. boyle bir sacmalik olamaz.