Şüpheli Alacak Karşılığı Ayrılmayan Alacağın Tahsili

merhaba;
size çok garip gelebilir belki ama benim bir sorunum var.
defterini tuttuğum bir şirketin yaklaşık 25,000.-ytl alacağı 2 yıl önce mahkemelik oldu.ama biz onu şüpheli alacaklara atmamışız(unuttuk).
2006 yılında mahkeme sonuçlandı ve biz bu alacağı 50,000.-ytl olarak tahsil ettik.bu aradaki farkı diğer olağan dışı gelir ve karlara mı atmamız gerekiyor diye düşünüyorum.benim için siz de düşünüp,düşündüklerinizi
buraya yazarsanız çooooooooooooooooookkkk sevinirim.
hepinizin düşüncelerine sağlık.
şimdiden sağolun.

Not : Konu başlığı (TB) tarafından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir.

Forum Kuralları' Alıntı:
- Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır. Bu başlıkları açan kullanıcılar uyarılacaktır ve açtığı konu silinecektir. Bu kuralın 2. bir ihlali söz konusu olursa moderatörler tarafından üyelik iptali yapılabilir.

Merhaba,
Şüpheli alacak karşılığğı ayırmamış olmanız durumda bir değişiklik yaratmaz. Mahkemenin hükmünü bilmiyorum ama, ana para dışında tahsil ettiğiniz tutarın sanırım bir kısmı inkar tazminatı, bir kısmı mahkeme masrafı, bir kısmı ise gecikme faizinden v.s. oluşmaktadır. Tahsil etmiş olduğunuz tazminat türündeki bedeller KDV konusuna girmez. Gecikme Faizi olarak tahsil edilen bedeller ise KDV konusuna girmektedir. Faiz kısmı için (bana göre) iç yüzde yoluyla KDV hesaplayarak beyan etmeniz, ana para dışındaki diğer tutarları ise doğrudan gelir tablosuna gelir olarak yazmanız uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Günaydın,
Sn Başkan'a katılıyorum. Gecikme faizi kısmına KDV beyan etmek gerekiyor. Kalan kısımlar ise ilama istinaden alınan, ticari faaliyetle ilgili çeşitli tazminat niteliğindeki tahsilatttır. Bunlar KDV konusu değildir ama tabii gelir olarak beyan edilecektir. Ana para kısmı ise zaten sizin aktifinizde alacak olarak görülmektedir..

sayın başkan ve nguroy ilginize teşekkür ederim.gecikme faizi dışındaki söylediklerinizi ben de düşünüyordum,faizle ilgili kısım da ilginç geldi teşekkür ederim.demekki bildiğini düşündüğü konuları bile yazıp görüş paylaşmakta fayda var.tekrar teşekkür ederim