Süresinde kesilmesi unutulan faturanın durumu hk.?

derelitütüncü

Katkı Sunan Üye
Mükellef irsaliyesini kesip sevk ettiği emtialara ilişkin faturayı süresi içerisinde kesmeyi unutmuş. Sıradaki tarihe faturayı düzenleyerek karşı tarafa yollamış.Fakat karşı taraf faturayı kabul etmiyor. Kabul etmeme hakkı var mıdır?Sonuçta mal gerçekten teslim edilmiş ve faturası sehven süresinden sonra düzenlenmiştir.
Bu durumda eski tarihe de dönüp fatura kesilemez. Ne yapılmalıdır?

Ynt: süresinde kesilmesi unutulan faturanın durumu

Faturayı kabul etmiyorsa malı iade etsin.
Hayret bişi neden kabul etmiyor. Sorumluluk faturayı kesene ait alış faturası her zaman işlenebilir.

Ynt: Süresinde kesilmesi unutulan faturanın durumu hk.?

Üstad, aynı fikirdeyim.Fakat karşı taraf ısrar ediyor.Kabul etmiyor.Bu durumda ben mükellefime faturayı sırası gelen tarihe kesmesini ve karşı tarafa iadeli taahhütlü posta ile yollamasını ,karşı tarafın itirazı varsa süresi içerisinde resmi kanalla itirazını yapmasını söylüyorum.Veya malımızı iade etsinler diyorum. Fakat bu sefer de mükellefim müşterisiyle bu çeşit bir ilişkiye girmekten korkuyor.Çünkü karşı taraf Türkiye çapında tanınmış bir marka ve ilişkilerimizin bozulmaması gerekiyor cevabını alıyorum.
Bu noktadan sonra da, cevap bende değil size kalmış diyorum.Ben size cevabımı söyledim diyorum.
Mükellefim de tıpış tıpış faturanın tarihini elle değiştirerek ve altına tarafımızdan düzeltilmiştir ibaresini yazarak karşı tarafa yolluyor.

Bu durumda da faturayı düzeltilmemiş tarihe işliyorum.Çünkü düzeltmeyi de ben dikkate almıyorum.
Elimden gelen bu.

Usulsuzlık cezası geleceğini defterlerin incelenebileceğini bildir. Sorumluluk kabul etmediini söyle başkada yapacak bişi yok.

irsaliyenin aslını isteyip,konsinye yaptıktan sonra yeni tarihe kesseniz?

aslında olay oldu bitti artık.Ben üstad ngüroy un dediğini uyguladım zaten. Sayın yeterlilik demek istediğiniz şu mu: Gönderdiğiniz irsaliyeyi isteyin.O irsaliyeye konsinye ürün olduğu ibaresini düşün.Yeni bir irsaliye daha gönderin gibi mi?Doğru mu anladım?

Evet,ama yeni irsaliye göndermenize gerek yok.Direk fatura edin.

tam bu konuyu konuşurken tekrar aynı durum gerçekleşti.x a.ş. kestiğimiz faturayı geri göndermiş ve ekinde de geri gönderme sebebi olarak şu ibarelere yer vermiş:
"fatura ile irsaliye arasındaki 7 günlük yasal süre aşılmıştır" :)
ben de şunu ekleyip fakslasam diyorum:
"sizin talimatınızla farkedilen usulsüzlük yine sizin talimatınızla yerine getirilmiştir."

İrsaliyesi kesilmesine rağmen sevk ettiği emtialara ilişkin faturayı süresi içerisinde düzenlememek Satıcının işlediği bir usulsüzlük fiilidir.İrsaliyenin tarih ve sayısını sonradan düzenlenen faturada yazmak suretiyle süresinden sonra fatura düzenlemek mümkündür.Bunu kabul etmemek gibi bur durum söz konusu olamaz.