Taşeron Firma Hk+SSK

Merhaba

01 Ağustos-10 Ekim tarihleri arasında taşeron firma işimizin yoğun olduğu zamanlarda bize eleman desteği verdi.

Eylül ün 24 civarı sözleşmemiz yapıldı

Şimdi öğrendikki aracı firma bizde çalışan personelin 24 eylül-10 ekim arası sigortalarını yapmış. Önceki dönem yok.

İlk defa taşeron firma çalıştığımız için sgk dökümlerini şu zamana kadar istemek aklımıza gelmedi.

İnternette biraz araştırdım aracı firma kadar bu yüzden bizimde suçumuz var gözüküyor.

Ne yapmalıyız?

Yardımcı olabilirmisiniz?

Özgür

Sn.Özgür bey
Anladığımı paylaşayım,(noksanımız olur ise sn.üyeler lütfen paylaşalım)
Tabiri caizse konu,iş yasamızın çetrefilli konularından biridir.
Siz bir işinizi taşere etmiş,taşere edilen bu işte alt işveren işcileri çalışmış ve bu iş ilişkisinde de asıl işveren-alt işveren ilişkisi var ise siz ödenmeyen bu prim ve ücrete ilişkin alacaklardan sorumlusunuz,yok ise değilsiniz,sorumluluğunuz olduğu takdirde işi alan alt işverenin teminatı varsa buradan ödeyebilirsiniz,yok ise siz öder daha sonra alt işverenden talep edeceksiniz ,vermezse de rücu davası açarak tahsil etme yoluna gitmeniz gerekecek diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim öncelikle.

Taşeron firma bize ağustos ve eylül ayı için çalışılan gün kadar faturasını kesti. Bizde anlaştığımız ücrete göre ödemeleri taşeron firmaya yaptık. Ssk ve maaş ödemelerini taşeron firma kendi yapması gerekiyordu.

Maaşlarını ödemiş ssk larını yapmamış.

Sorun çıkmaması için ne yapabiliriz?

Bu iş ilişkisinde alt işverenlik ilişkisi var ise bu konuya bağlı olarak alt işveren ile birlikte sorumluluğunuz doğduğundan alt işveren ödemiyecek/ödeyemiyecek asıl işveren olarak (siz)ödemelisiniz.
Evet ödemesi gerekiyordu ama ödememiş,asıl işveren olarak bu iş ilişkisisnde asıl işverenin ana görevi-sorumluluğu "denetim"yetkisini kullanmaktadır,alt işverenlik ilişkisi olan işlerde bu yetki 4/4 lük kullanılmalı

Bilginiz varsa birşey daha sorabilirmiyim

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası çok büyük
Bu cezayı bizemi ödetirler taşeron firmayamı ödedirler

Ağustosta 2 eylülde 2 personel çalışmış toplamda

Bu noktayı tam bilmiyorum.
(Görüşüm,ilk etapta doğrudan asıl işverene husümet,sorumluluk yükletilemiyeceğini düşünüyorum)