Tebliğ ile Kişinin Aleyhine Kanunun Genişletilemeyeceğine Dair Danıştay Kararları

Merhabalar. Bildiğiniz üzere Adsense Apple gelirleri ile ilgili geçmişe yönelik incelemeler başlatıldı.

Yurt dışı kazançlarına bile KDV cezası kesiliyor. Bunun için gerekçe olarak KDV tebliğindeki 2. madde yani fatura maddesi öne sürülüyor. Fakat 3065 Sayılı Katma Değer vergisi kanunun Mal ve hizmet ihracı başlıklı 11. maddesinde fatura gerekçesi yok.

Ayrıca Adsense'den elde edilen gelirlerin ne kadarının yurt dışındaki yaşayanlardan elde edildiği net olarak ortaya konabiliyor. Yani yurt dışı hizmet ihracatının ispatlanması konusunda herhangi bir tereddüt yok. Fakat geçmişte mükellef olmadığımız için elimizde fatura bulunmuyor. Şahsen benim mükellef olmamamın sebebi ise kazançlarımın tamamının aslında 18. programcı istisna kazancına girmesi.

Benim soruma gelecek olursak sorum şu:

Bu örnekte olduğu gibi kanunda olmayan bir maddenin tebliğ yoluyla vatandaş aleyhine genişletildiği durumların iptal edildiği danıştay davaları. Bu davaları bularak rapor değerlendirme komisyonuna sunma yoluyla yurt dışı gelirleri için kesilen KDV ve cezalarını iptal ettirmek istiyorum

Ayrıca bazı müfettişler yurt dışı gelirlerini KDV'den muaf sayarken bazıları saymıyorlar. Elimi rapor değerlendirme komisyonuna karşı güçlendirecek her türlü argümana açığım.

26 seri numaralı KDV tebliğindeki ilgili kısım şu şekilde

K. HİZMET İHRACATI [3]

Bilindiği üzere, daha önce yayımlanan 17 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (A) bölümünde, hizmet ihracatı istisnasının esasları açıklanmış ve bu arada mümessillik, müşavirlik, mühendislik, gözetmenlik gibi hizmetlerin hizmet ihracına konu olabileceği belirtilmişti.

Ancak, Bakanlığımıza yansıyan olaylardan söz konusu hizmet ihracatında istisna uygulaması ile ilgili olarak bazı tereddütlerin doğduğu anlaşılmıştır.

Bu nedenle, 1 Ocak 1988 tarihinden geçerli olmak üzere, uygulamaya aşağıdaki şekilde yön verilmiştir.

Hizmet ihracatında katma değer vergisi istisnası uygulanabilmesi için aşağıdaki dört şartın birlikte gerçekleşmiş olması zorunludur.

1- Hizmet Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır :

Yurt dışındaki müşteriden kasıt, hizmet sunulan kişinin ikametgahı, işyeri, kanuni ve iş merkezinin yurt dışında bulunması veya yurt içinde bulunan bir firmanın, yurt dışında kendi adına müstakil olarak faaliyet gösteren şube, acenta, temsilci ve bürosunun olması gerekmektedir.

2- Fatura veya benzeri nitelikteki Belge yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmelidir :

Yapılan hizmet ile ilgili olarak düzenlenecek fatura veya benzeri belgenin, yukarıda özellikleri açıklanan yurt dışındaki bir müşteri adına olması zorunludur.

3- Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye'ye getirilmelidir :

Yurt dışındaki müşteri için yapılan hizmete ait bedelin, Türkiye'ye döviz olarak getirilmesi zorunludur. İstisnadan yararlanacak olanın döviz alım bordrosu veya dövizin Türkiye'ye getirildiğini tevsik eden, kambiyo mevzuatına göre geçerli diğer bir belge ile bunu tevsik etmesi gerekmektedir.

4- Hizmetten yurt dışında yararlanılmalıdır :

İstisnanın uygulanabilmesi için, hizmetten yurt dışında yararlanılmış olması gerekir. Diğer bir anlatımla, yurt dışındaki müşteri için verilen hizmetin bu müşterilerin, Türkiye'deki faaliyetleri ile ilgisinin olmaması gerekmektedir.

Fakat KDV kanunundaki hizmet ihracatı ise şu şekilde

MADDE 11

1. Aşağıdaki teslim ve hizmetler vergiden müstesnadır:
a) İhracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler, yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler, serbest bölgelerdeki müşteriler için yapılan fason hizmetler ve karşılıklı olmak şartıyla uluslararası roaming anlaşmaları çerçevesinde yurt dışındaki müşteriler için Türkiye'de verilen roaming hizmetleri,

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Engineer,

Tüm yazdıklarınızı okurken en önemli bilgi yok, Vergi Mükellefiyetiniz varmı ?

mükellefiyet yok. çünkü benim gelirlerim istisna sınıfta. mahkeme ile kazanacağımı düşünüyorum ama epey gider çıktı. af gelirse mahkemesiz kapatırım. tabi bunun hiç haksız kdv nin kesilmemiş olması gerekiyor. bu incelemeler 2018'in sonunda toplu olarak liste usulu başlatıldı. yani bana özel de değil.

mükellefiyet yok. çünkü benim gelirlerim istisna sınıfta. mahkeme ile kazanacağımı düşünüyorum ama epey gider çıktı. af gelirse mahkemesiz kapatırım. tabi bunun hiç haksız kdv nin kesilmemiş olması gerekiyor. bu incelemeler 2018'in sonunda toplu olarak liste usulu başlatıldı. yani bana özel de değil.

Sizin sorununuz burada mükellef değilsiniz, tüm yazdığınız yasa maddeleri ve tebliğler ile Danıştay kararlarınız temel ilkeyi gözardı ettiğiniz için yanlış. Kısaca açıklamak gerekirse;

a) Her vergi yasası kendi ile ilgili işlemleri düzenler, KDV yasası da KDV ile ilgili düzenlemeleri içerir.
b) KDV yasası tabiki faturadan bahsetmeyecek. Sizin ihracat işlemlerini gerçekleştirip istisnaya tabi olmanız için önce vergi mükellefi olmanız sonra da bu istisnaya tabi faturayı düzenlemeniz gerekir.
c) Vergi Usul Yasası hükümlerini pas geçerek yaotığınız tüm yorumlarınız sizi yanıltıyor,
d) KDV Tebliğlerinin tamamı yeni nesil bir düzenlemeye tabi oldu, 26 sayılı tebliğ yürürlükten kalktı, içerik ve temel ilkeleri aynı olmak üzere Uygulama Genel Tebliğleri geldi.
e) Gelirin muafiyeti KDV istisnasına değil Gelirin İstisna kurallarına bağlıdır. İşlem yılda bir kez olsaydı "Arızi Kazanç" olurdu, siz bunu çoktan aşmışsınız. KDV tali Gelir Vergisi Yasası asli Vergi yasasıdır.

Tüm bu yazdıklarıma göre inceleme sonucunda Raporunuz ne çerçevede gelecek ve ne ceza yazılmış olacak bilemem tabi çünkü süreci ve görüşmelerinizi bilmiyorum, yaptığınız işlemler ise "zamanaşımı" kavramına göre 10 yıllık süreye tabi olduğu için, genişletilmiş bir yorum da yok.

Kolay gelsin.

Sizin sorununuz burada mükellef değilsiniz, tüm yazdığınız yasa maddeleri ve tebliğler ile Danıştay kararlarınız temel ilkeyi gözardı ettiğiniz için yanlış. Kısaca açıklamak gerekirse;

a) Her vergi yasası kendi ile ilgili işlemleri düzenler, KDV yasası da KDV ile ilgili düzenlemeleri içerir.
b) KDV yasası tabiki faturadan bahsetmeyecek. Sizin ihracat işlemlerini gerçekleştirip istisnaya tabi olmanız için önce vergi mükellefi olmanız sonra da bu istisnaya tabi faturayı düzenlemeniz gerekir.
c) Vergi Usul Yasası hükümlerini pas geçerek yaotığınız tüm yorumlarınız sizi yanıltıyor,
d) KDV Tebliğlerinin tamamı yeni nesil bir düzenlemeye tabi oldu, 26 sayılı tebliğ yürürlükten kalktı, içerik ve temel ilkeleri aynı olmak üzere Uygulama Genel Tebliğleri geldi.
e) Gelirin muafiyeti KDV istisnasına değil Gelirin İstisna kurallarına bağlıdır. İşlem yılda bir kez olsaydı "Arızi Kazanç" olurdu, siz bunu çoktan aşmışsınız. KDV tali Gelir Vergisi Yasası asli Vergi yasasıdır.

Tüm bu yazdıklarıma göre inceleme sonucunda Raporunuz ne çerçevede gelecek ve ne ceza yazılmış olacak bilemem tabi çünkü süreci ve görüşmelerinizi bilmiyorum, yaptığınız işlemler ise "zamanaşımı" kavramına göre 10 yıllık süreye tabi olduğu için, genişletilmiş bir yorum da yok.

Kolay gelsin.

para yurt dışında hizmet ihracatından kazanılmış (eğer 18. madde istisna kazanç sayılmazsa). bu hizmet ihracatı olduğunda şüphe olmayan kazançtan KDV almak peki hangi kanuna dayandırılabilir? sonuçta bir kanuniliği olması gerekmez mi yurt dışından elde edildiğinde şüphe olmayan bir kazançtan KDV almak için?

ayrıca fatura "vb." demiş. adsense raporu "vb." sayılamaz mı? bu vb.'nin yorumu nasıl yapılıyor?

3 tane vergi avukatına da sordum 2 tanesi eski vergi mahkemesi hakimi. 3'üde %100 mahkeme iptal eder dedi :) benim amacım ise mahkemeye gitmeden bu işi çözmek

bu arada cezayı keserken bizi mükellef sayıyorlar yani uygulamada mükellef olmak veya olmamak farkı olmuyor

şu anda sorum tamamıyla yurt dışından elde edildiğinde şüphe olmayan gelire KDV kesilmesi ile ilgili. gelir vergisi istisnası ayrı bir konu, o konuyu ancak danıştay son kararı verir.

bu arada benimle aynı kapsam incelemede olan 3 başka kişiye (3 farklı müfettiş) yurt dışı geliri için KDV cezası kesmemiş müfettiş raporuda buldum. yani bir uygulama birliğide yok.

Son düzenleme:
@Engineer,

Size birçok ayrıntıyı yazdım, dayanak olarak alıntıladığınız herşeyin de temelden yanlış olduğunu da. Herkes bir yorum yapabilir, Vergi Hakimleri de, onlara da burada yazdığınız gibi anlattınızsa bu yorumu yapabilirler, bende diğer şartlar yerinde olsa aynı şeyi söylerdim. Okuduğunuz raporu görmeden yorum yapamam.

Uygulama birliği yok yorumunuza katılmam mümkün değil, her işlem ve rapor, dispozisyon ve sistematiğe tabidir, işlemlerin nasıl yapılacağı da bellidir, farklar varsa olaylarda da mutlaka fark vardır.

18. Madde istisnası için Serbest Meslek mükellefiyetiniz olması gerekir. Yani konu GV yasası çerçevesinde. Bunlar olmadan bundan yararlanırım diye düşünmeniz hata. Muafiyet ve istisna en çok karıştırılan şey ve sizde bu hatayı yapıyorsunuz.

Konular için bize savunma yapmanız ve bölük pörçük bilgilerle çıkış bulmaya çalışmanız da yanlış, sordunuz cevaplandırdık. Tüm bu yazdıklarımız dışında sormak istediğiniz birşey varsa cevaplandıralım. Rapor ve Rapor sonunda tarhiyat ortaya çıkmadan daha fazla yorum yapmamız da doğru değil.

@Engineer,

Size birçok ayrıntıyı yazdım, dayanak olarak alıntıladığınız herşeyin de temelden yanlış olduğunu da. Herkes bir yorum yapabilir, Vergi Hakimleri de, onlara da burada yazdığınız gibi anlattınızsa bu yorumu yapabilirler, bende diğer şartlar yerinde olsa aynı şeyi söylerdim. Okuduğunuz raporu görmeden yorum yapamam.

Uygulama birliği yok yorumunuza katılmam mümkün değil, her işlem ve rapor, dispozisyon ve sistematiğe tabidir, işlemlerin nasıl yapılacağı da bellidir, farklar varsa olaylarda da mutlaka fark vardır.

18. Madde istisnası için Serbest Meslek mükellefiyetiniz olması gerekir. Yani konu GV yasası çerçevesinde. Bunlar olmadan bundan yararlanırım diye düşünmeniz hata. Muafiyet ve istisna en çok karıştırılan şey ve sizde bu hatayı yapıyorsunuz.

Konular için bize savunma yapmanız ve bölük pörçük bilgilerle çıkış bulmaya çalışmanız da yanlış, sordunuz cevaplandırdık. Tüm bu yazdıklarımız dışında sormak istediğiniz birşey varsa cevaplandıralım. Rapor ve Rapor sonunda tarhiyat ortaya çıkmadan daha fazla yorum yapmamız da doğru değil.

yorumlarınız için teşekkürler.

dediğim gibi uygulama birliği yok şu anda. kdv den muaf sayılan raporlarda birebir benim durumumla aynı. o raporda müfettiş muaf sayarken yasaya atıf yapmış. fatura işini işin içine sokmamış. benim raporum daha çıkmadı ama tahmin ediyorum ki tebliğe atıf yapacak.

diğer arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum.

tebliğde olmasına rağmen yasada olmadığı için danıştayın iptal ettiği vergi davası örnekleri lazım bana

ha bu arada güncel tebliğde de döviz getirilmesi şartı varken bu özelgede döviz getirilmesi şartı aranmıyor bu nasıl oluyor mesela? https://www.gib.gov.tr/node/96426

yorumlarınız için teşekkürler.

dediğim gibi uygulama birliği yok şu anda. kdv den muaf sayılan raporlarda birebir benim durumumla aynı. o raporda müfettiş muaf sayarken yasaya atıf yapmış. fatura işini işin içine sokmamış. benim raporum daha çıkmadı ama tahmin ediyorum ki tebliğe atıf yapacak.

diğer arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum.

tebliğde olmasına rağmen yasada olmadığı için danıştayın iptal ettiği vergi davası örnekleri lazım bana

ha bu arada güncel tebliğde de döviz getirilmesi şartı varken bu özelgede döviz getirilmesi şartı aranmıyor bu nasıl oluyor mesela? https://www.gib.gov.tr/node/96426

Bu bir özelge ve tek istisna özelge, çok hatalı olduğu söylenemez, uluslararası ticaret kurallarına göre döziz (konvertibl) olmalı TL bunların içinde yer almıyor. Ancak bu özelgede "Hizmet İhracatı" tutarının yurda getirilmiş olmasını yeterli bulduğunu söylüyor hepsi bu. Bunu eğer bedelin getirilmesi şart değil olarak algıladıysanız yine yanlış yorumlamışsınız. İkincisi özelgenin geneline bakmamışsınız. Soruyu soran bir "VERGİ MÜKELLEFİ" yoksa özelge talebinde bulunamazdı.

Yanlış örnek yanlış yorum. Ve okuduğunuz raporu da paylaşın isterseniz onu da ayrı yorumlayalım.

Bu mecrada size yeteri kadar cevap verdiğimizi sanıyorum, yerinizde olsam bir Mali Müşavir arkadaşımızla şimdiden profesyonel bir temas sağlarım. Yararı olur.

Bu bir özelge ve tek istisna özelge, çok hatalı olduğu söylenemez, uluslararası ticaret kurallarına göre döziz (konvertibl) olmalı TL bunların içinde yer almıyor. Ancak bu özelgede "Hizmet İhracatı" tutarının yurda getirilmiş olmasını yeterli bulduğunu söylüyor hepsi bu. Bunu eğer bedelin getirilmesi şart değil olarak algıladıysanız yine yanlış yorumlamışsınız. İkincisi özelgenin geneline bakmamışsınız. Soruyu soran bir "VERGİ MÜKELLEFİ" yoksa özelge talebinde bulunamazdı.

Yanlış örnek yanlış yorum. Ve okuduğunuz raporu da paylaşın isterseniz onu da ayrı yorumlayalım.

Bu mecrada size yeteri kadar cevap verdiğimizi sanıyorum, yerinizde olsam bir Mali Müşavir arkadaşımızla şimdiden profesyonel bir temas sağlarım. Yararı olur.

bakı bu 2 raporda ki kişiler gelir elde ettikleri dönemde mükellef değil

1593091785461.png

1593091798530.png

ben şu anda 2 tane mali müşavir, 3 tane avukat (2 tanesi eski vergi mahkemesi hakimi) ile iletişimdeyim ve hepsi kdv den muaf diyor

bu arada şu anda kdv düşüldükten sonra bana çıkarılan net gelir 50 bin tl civarı hemde 3 sene için. yani böyle ufak bir mebla için incelemedeyim.

Son düzenleme:
@Engineer,

Rapora göre GV takdiri zaten yapılacak ( ilk iki satırda bunu belirtmiş ) devam açıklamalarında da, ve bunun ayrıca KDV ile ilgili takdirleri de yapılacak. KDV için Matrahın % 30'u için KDV hesaplanacak tabi bunlarında Usulsüzlük ve Vergi Ziyaı cezaları da. Aynı şekilde sizin içinde benzer bir rapor yazılacak. Bahsettiğiniz tutarın yıllar itibariyle bölünümleri ile bir hayli tırmanacağını bekleyin.

Tekrar Kolay Gelsin.

@Engineer,

Rapora göre GV takdiri zaten yapılacak ( ilk iki satırda bunu belirtmiş ) devam açıklamalarında da, ve bunun ayrıca KDV ile ilgili takdirleri de yapılacak. KDV için Matrahın % 30'u için KDV hesaplanacak tabi bunlarında Usulsüzlük ve Vergi Ziyaı cezaları da. Aynı şekilde sizin içinde benzer bir rapor yazılacak. Bahsettiğiniz tutarın yıllar itibariyle bölünümleri ile bir hayli tırmanacağını bekleyin.

Tekrar Kolay Gelsin.

üstad galiba sorularım gözünden kaçtı. bu iki raporda da yurt dışı gelirlerini kdv den muaf tutuyor. diyorum ki benim müfettiş kdv den muaf tutmuyor hizmet ihracatını (4 saate yakın tartıştık). konuyu zaten bu yüzden açtım. en büyük bahanesi de kdv tebliğinde ki fatura zorunluluğu. fakat bu iki raporda görüldüğü gibi bunu şart koşmamışlar. elimde 1 rapor daha var ama onu paylaşma iznim yok.

kdv den muaf tutması halinde uzlaşma komisyonunu kabul etmeyi düşünüyorum. ama kdv inanılmaz büyük çıkıyor ve tamamıyla haksız. ya yurt dışından kazanılan bir paradan KDV alınması nasıl haklı görülebilir?

şu anda ben gelir vergisinden muafiyeti burada sormuyorum. onu sadece bilgi olarak verdim.

bu arada usulsüzlük kesmiyorlar. çünkü galiba daha önce bu durumda kesilen usülsüzlükleri mahkemeler iptal etmiş.

Son düzenleme:
Sayın Engineer.

Sevgili dostum ve arkadaşım ksimkesyan ve sizin yazdıklarınızın tamamını okudum. Yazılabileceklerin hepsi yazılmış. Ancak bazı şeyleri- mesleki hata yada bilgi eksikliğinden dolayı- siz, 2 yada 3 Mali Müşavir ve Vergi Hakimi arkadaşlarınız yanlış yorumlamışsınız.

Arkadaşım ksimkesyan'nın yazdıklarına tamamen katılmakla beraber buraya sizin için önemli sayılacak bilgi notları düşeceğim. Dikkatli okusanız sevinirim.

Birincisi arkadaşım ksimkesyan'nın da sorduğu gibi vergi mükellefiyetiniz varmı ? Yok. Dolayısıyla yukarıda yazılan bütün istisnalar, yurtdışı kazançları v.b. bütün cümleler vergi kanunları ile ilgili olup mükellefiyeti olanları ilgilendirmektedir. Mesela ben istisnayım demişsiniz kime göre ? Neye göre ?
Sizin bu kazançlardan istisna olduğunuza dair vergi dairesinden alınmış bir yazınız var mı ? Yok. Vergi Dairesine bir başvurunuz var mı ? oda yok. Kim size bunu size kim söylüyor. Konu hakkında bilgisi olmayan 2 yada 3 Mali Müşavir ve 2 yada 3 tane Vergi Hakimi.

Amacım sizi yermek değil.:);)

Şimdi gelelim konumuza sizden de alıntı yapacağım. Bütün yazdıklarınızı değil

bakı bu 2 raporda ki kişiler gelir elde ettikleri dönemde mükellef değil

Ekli dosyayı görüntüle 15

Ekli dosyayı görüntüle 16

ben şu anda 2 tane mali müşavir, 3 tane avukat (2 tanesi eski vergi mahkemesi hakimi) ile iletişimdeyim ve hepsi kdv den muaf diyor

bu arada şu anda kdv düşüldükten sonra bana çıkarılan net gelir 50 bin tl civarı hemde 3 sene için. yani böyle ufak bir mebla için incelemedeyim.

Yukaıda KDV beyannamelerini verilmediği için re'sen KDV kanununa 30/1 ve 30/3 göre re'sen takdir istenmiş. Yani bu rapor kime aitse o mükellefiyet açtırıp KDV beyannamelerini vermesi gerekirdi. Bu kdv beyannameleri de verilirken (ayrıntıyı sonra yazacağım önemli çünkü) de senin de beklirttiğin gibi ''Hizmet İhracı'' şeklinde faturalar KDV'siz düzenlenip verilmesi gerekirdi. ( Yapılan iş mutad ( yani sürekli) olduğundan mükellefiyet şart)

Kırmızı yuvarlak içinde belirttiğin ''yurtdışı '' ibaresi müfettiş onun istisna olduğunu vurgulamamış siz ifade verirken kazancınızın yurtdışından olduğunu beyan etmişsiniz öyle belirtmişsiniz diyor. Sona doğru raporu okusanız da müfettiş yakın sonuca ulaşmak için ve adil bir vergileme içinde yakın bir sonuca ulaşmak için bu şekilde değerlendirilme yapılmasının doğru olacağını değerlendiriyor. Kesin bir şey demiyor. Netice olarak da diyor ki DiKKAT BURASI ÖNEMLİ Bu gelirler birbirinden ayrılamadığından siz bu kazancın % 70 yurtdışından % 30 yurt içinden varsayın diyor işte bu % 30 için KDV hesaplayın Şirketse Kurum, Şahıs ise Yıllık Gelir hesaplayın diyor.

Yukaıda KDV beyannamelerini verilmediği için re'sen KDV kanununa 30/1 ve 30/3 göre re'sen takdir istenmiş. Yani bu rapor kime aitse o mükellefiyet açtırıp KDV beyannamelerini vermesi gerekirdi. Bu kdv beyannameleri de verilirken (ayrıntıyı sonra yazacağım önemli çünkü) de senin de beklirttiğin gibi ''Hizmet İhracı'' şeklinde faturalar KDV'siz düzenlenip verilmesi gerekirdi. ( Yapılan iş mutad ( yani sürekli) olduğundan mükellefiyet şart)

Kırmızı yuvarlak içinde belirttiğin ''yurtdışı '' ibaresi müfettiş onun istisna olduğunu vurgulamamış siz ifade verirken kazancınızın yurtdışından olduğunu beyan etmişsiniz öyle belirtmişsiniz diyor. Sona doğru raporu okusanız da müfettiş yakın sonuca ulaşmak için ve adil bir vergileme içinde yakın bir sonuca ulaşmak için bu şekilde değerlendirilme yapılmasının doğru olacağını değerlendiriyor. Kesin bir şey demiyor. Netice olarak da diyor ki DiKKAT BURASI ÖNEMLİ Bu gelirler birbirinden ayrılamadığından siz bu kazancın % 70 yurtdışından % 30 yurt içinden varsayın diyor işte bu % 30 için KDV hesaplayın Şirketse Kurum, Şahıs ise Yıllık Gelir hesaplayın diyor.

ferhat üstad beni müfettiş birkaç ay önce yanına çağırdı. gittim adsense panelinden yurt dışı gelirleri gösterdim. müfettiş kanıt olarak ekran görüntüleri ve raporlar aldı. kendi kurum bilgisayarı üzerinden açtım adsense panelini. müfettiş kdv den muaf sayacaktı ama ne olduysa birkaç ayda fikrini değiştirmiş.

ya benim sorumun bağlamından sürekli uzaklaşılıyor. burada gördüğüm cevaplar nasıl olmaz üzerine. ben nasıl olur üzerine soru soruyorum. bu arada adsense paneli ile kesin olarak belirleniyor. o 2 rapor da da olması gerektiği gibi müfettiş yurt dışı gelirleri için kdv kesmemiş. o rakamlarıda kafasından değil adsense paneline göre belirlemiştir.

Şimdi bu konudaki benim düşünceme gelelim. Bende de böyle mükellefler var. Hemde sayıları kalabalık. Hele 4 tane Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi var ki adamlar arı gibi yurtdışı ile çalışıyorlar. Arap ülkesi ile çalışan şirketler bile var.

Konuyu hem Kurumlar hemde Kdv yönünden yazacağım. !!

KURUMLAR VERGİSİ BAKIMINDAN DEĞERLENDİRME

Kurumlar Vergisi Kanununun 6 ncı maddesinde, kurumlar vergisinin, mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanacağı hükmüne yer verilmiştir.

Aynı Kanunun "Diğer indirimler" başlıklı 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde, Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50'sinin kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla kurumlar vergisi matrahının tespitinde indirim unsuru olarak dikkate alınabileceği; indirimden yararlanılabilmesi için fatura veya benzeri belgenin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.

Uygulamalarınızdan veya Web Sayfanız üzerinden elde etmiş olduğunuz. Admob/Adsense reklam gelirleri bu kapsamda maalesef kazancın %50'sinin kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla kurumlar vergisi matrahının tespitinde indirim unsuru olarak dikkate alınabileceği değerlendirilmemektedir.

Bu yazıda belirtilen vergi avantajı ile ilgili olarak Kurumlar vergisi Kanununda Yer Alan metin aşağıdaki gibidir.
Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilerle, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye’de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan
  • Mimarlık,
  • Mühendislik
  • Tasarım
  • Yazılım
  • Tıbbi Raporlama
  • Muhasebe Kaydı Tutma
  • Çağrı Merkezi
  • Ürün Testi
  • Sertifikasyon
  • Veri Saklama, Veri İşleme, Veri Analizi
ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye’de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50’si vergiden istisnadır.

Adsense ve Admob -Unity Gelirlerinin vergi kanunları karşısındaki durumu da Yukarıda belirtilen gelirlerin durumu daiz için bu yazıda belirtilen % 50 Kurumlar vergisi avantajı söz konusu değildir. Ancak elde etmiş olduğunuz gelirin kaynağı yurt dışı ise faturanızda katma değer vergisi göstermenize gerek bulunmaktadır.

1 seri no.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin "10.5. Türkiye'den yurtdışı mukimi kişi ve kurumlara verilen hizmetler" başlıklı bölümünde konu ile ilgili açıklamalara ayrıntılı olarak yer verilmiş olup, "10.5.2." bölümünde de indirimden faydalanmanın şartları açıklanmıştır.

Buna göre, Google ile Apple'a teslim edilen bilgisayar oyunları yazılımları kapsamında, oyunun oynanması esnasında elde edilen reklam gelirleri ile oyunda bir üst seviyeye geçilmesi için yüklenilen yazılımların gelirleriyle ilgili olarak Google ve Apple tarafından tarafınıza verilen paylar, münhasıran yurt dışındaki müşteriler için yapılan yazılım hizmetinden ziyade söz konusu bilgisayar oyunlarının yurt içi ve yurt dışındaki kullanıcılar tarafından oynanması esnasında elde ettiğiniz gelirler olması nedeniyle, tarafınızdan bu kapsamda elde ettiği kazançlarla ilgili olarak Kurumlar Vergisi Kanununun 10/1-ğ maddesi çerçevesinde indirim uygulamasından yararlanılması mümkün değildir.

Sonuç :Kurumlar Vergisi Yönünden

Tarafınızdan yapılan ve Google ile Apple’a teslim edilen bilgisayar oyunları yazılımları kapsamında, oyunun oynanması esnasında elde edilen reklam gelirleri ile oyunda bir üst seviyeye geçilmesi için yüklenilen yazılımların gelirleriyle ilgili olarak Google ve Apple tarafından tarafınıza verilen paylar, münhasıran yurt dışındaki müşteriler için yapılan yazılım hizmetinden ziyade söz konusu bilgisayar oyunlarının yurt içi ve yurt dışındaki kullanıcılar tarafından oynanması esnasında elde ettiğiniz gelirler olması nedeniyle, şirketinizin bu kapsamda elde ettiği kazançlarla ilgili olarak Kurumlar Vergisi Kanununun 10/1-ğ maddesi çerçevesinde indirim uygulamasından yararlanılması mümkün değildir.

KATMA DEĞER VERGİSİ BAKIMINDAN DEĞERLENDİRME

3065 sayılı KDV Kanununun;

1/1 inci maddesinde, Türkiye'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin KDV'ye tabi olduğu,

4 üncü maddesinde, hizmetin teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olduğu, bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi şekillerde gerçekleşebileceği,

6/b maddesinde, işlemlerin Türkiye'de yapılmasının hizmetin Türkiye'de yapılmasını veya hizmetten Türkiye'de faydalanılmasını ifade ettiği,

11/1-a maddesinde, ihracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler ile yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmetlerin KDV'den istisna olduğu,

12/2 inci maddesinde, bir hizmetin hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilmesi için hizmetin yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olması ve hizmetten yurtdışında faydalanılması gerektiği,

20 nci maddesinde, teslim ve hizmet işlemlerinde matrahın, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedel olduğu, bedel deyiminin, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade ettiği,

hüküm altına alınmıştır.

KDV Genel Uygulama Tebliğinin (II/A-2.1.) başlıklı bölümünde;

"3065 sayılı Kanunun (11/1-a) maddesi kapsamında bir hizmetin KDV'den istisna olabilmesi için, aynı Kanunun (12/2)nci maddesine göre;

- Hizmetin yurtdışındaki bir müşteri için yapılması,

- Hizmetten yurtdışında faydalanılması,

gerekir.

Hizmetin yurtdışındaki bir müşteri için yapıldığı, yurtdışındaki müşteri adına düzenlenen fatura ve benzeri belge ile tevsik edilir.

Hizmetten yurtdışında faydalanılmasından kasıt, Türkiye'de yurtdışındaki müşteri için yapılan hizmetin, müşterinin yurtdışındaki iş, işlem ve faaliyetleri ile ilgili olması; Türkiye'deki faaliyetleri ile ilgisi bulunmamasıdır."

açıklamalarına yer verilmiştir.

Buna göre, Türkiye'de hazırlamış olduğunuz bilgisayar oyunları uygulamasına ilişkin verilen hizmetin yurt dışındaki bir müşteri (kullanıcılar) için yapılması ve bu hizmetten yurtdışında faydalanılması halinde, bu hizmet KDV Kanununun 11/1-a maddesine göre hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilecektir.

Ancak, bilgisayar oyunları uygulamasının yurt içi ve yurt dışı kullanımına yönelik ayrım yapılamaması halinde, münhasıran yurt dışındaki müşteriler için yapılmayan söz konusu hizmete ilişkin Google ve Apple tarafından şirketinize verilen paylar üzerinden KDV hesaplanması gerekmektedir.

Sonuç Katma Değer Vergisi Yönünden

Türkiye’de hazırlamış olduğunuz bilgisayar oyunları uygulamasına ilişkin verilen hizmetin yurt dışındaki bir müşteri (kullanıcılar) için yapılması ve bu hizmetten yurtdışında faydalanılması halinde, bu hizmet KDV Kanununun 11/1-a maddesine göre hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilecektir.

Ancak, bilgisayar oyunları uygulamasının yurt içi ve yurt dışı kullanımına yönelik ayrım yapılamaması halinde, münhasıran yurt dışındaki müşteriler için yapılmayan söz konusu hizmete ilişkin Google ve Apple tarafından şirketinize verilen paylar üzerinden KDV hesaplanması gerekmektedir.

Ben bu konuda mükelleflerime ( Kestiğiniz faturanın arkasında döküm alın mali müşavirinize öyle gönderin arkadaşlar diyorum. İleride olası bir incelemeye karşı)

Sayın Engineer naçizane önerim. Deneyimli bir mali müşavir ve avukat bulup öyle dava açın zira rapordaki yazılan 379 bin küsur TL'nin tamamının yurtdışından olduğunu ispatlamanız gerekiyor.

Yine formda görüşelim. Sizce bir sakıncası da olmazsa gelişmeleri beraber takip edelim.

Son düzenleme:
durum tam olarak şu

Buna göre, Türkiye'de hazırlamış olduğunuz bilgisayar oyunları uygulamasına ilişkin verilen hizmetin yurt dışındaki bir müşteri (kullanıcılar) için yapılması ve bu hizmetten yurtdışında faydalanılması halinde, bu hizmet KDV Kanununun 11/1-a maddesine göre hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilecektir.

Ayrıca % kaç yurt dışı % kaç yurt içi tam olarak belirlenebiliyor benim durumumda. tek olay o dönem mükellef olmadığımız için fatura kesmedik. fakat fatura benzeri Google raporlarımız var