Tek Dersten 2 yıl beklemek...

tek dersten 2 yıl beklemek yerine sizce çözüm ne?

• 2 yıl beklemek ve tüm derslerden sınava girmek bence normal.

Kullanılan: 0 0.0%
  • 2 yıl bekledikten sonra tek dersten sınava girilmeli.

• 2 yıl beklemek yerine 1 yıl bekledikten sonra tek dersten sınava girilmeli.

• 2 yıl beklemek yerine 1 yıl beklenmeli tüm derslerden girilmeli.

• af çıkmalı

• Kullanılan toplam oy
    0
arkadaşlar 2 yıl tek dersten beklemek sizce ne kadar doğru çözüm olarak ankete katılalım mağdur arkadaşlara destek verelim.belki sesimizi duyan olur.

Ynt: Tek Dersten 2 yıl beklemek...

bence tüm dersler 5 hak sonucunda verilebilir ancak herkesin sınavlara hazırlanma koşulları farklı olduğundan (ağır staj şartları,çalışma şartları.evli iseniz ev eş çoçuk sorumluluğu vs ) 5 hakında başarılı olamamk doğal,bunun sonucunda da 2 yıl beklemek biraz insafsızca bir ceza.
sınavda elbette sınava giriş hakları sınırlı olmalı ancak 2 yıl beklemek ve tüm derslerden birdaha girmek çok ağır bir ceza herkes kolay kolay bunun üstesinden gelemz.1 yıl başlatma 3 yıl staj 1 bitirma 5 yıl eder.insanın hayatında önemli bir zamn dilimi zaten.birde üstüne 2 yıl beklemek ve tüm derslerden birdaha girmeyi ve 1 senede onu tamamladığınızı düşünürseniz 8 sene eder.katlanılabilecek gibi değil.böyle arkadaşlara Allah yardım etsin işleri zor.

o kadar sınava hazırlan derslerden geç tek dersten iki yıl bekle ve çok zor şartlarda büyük sitresle geçmiş olduğun dersler tekrar karşına çıksın.bence bu uygulama değişmeli kazanılan hak geri alınmamalı.

2 yıl tek ders için beklenilir mi!!!

2 yıl bekleme şartı kaldırılmalıdır. Eğer ceza verilecekse bütün derslerden tekrar sınava tabi tutulmalı. Çalışanla çalışmayan ancak bu şekilde ayrılmalıdır. Bekleyince ne oluyor. Anlamıyorum. Umarım bizler bu durumları yaşamayız.

Herkesin başarması dileğiyle.
Saygılar.

kemalkaya ' Alıntı:
2 yıl bekleme şartı kaldırılmalıdır. Eğer ceza verilecekse bütün derslerden tekrar sınava tabi tutulmalı. Çalışanla çalışmayan ancak bu şekilde ayrılmalıdır. Bekleyince ne oluyor. Anlamıyorum. Umarım bizler bu durumları yaşamayız.

Herkesin başarması dileğiyle.
Saygılar.

+1

STAJA BAŞLAMA DOSYA AÇTIRMA STAJ YERİ BULMA,YETERLİLİK SINAVLARINA GİRME KAZANMA DERKEN O KADAR YIL KAYBOLUYOR ZATEN.ONCA EMEK MADDİ MANEVİ NASILDA İNSANLAR TARAFINDAN GÖZ ARDI EDİLEBİLİYOR ANLAMIYORUM.KİMSE GÖRMÜYORMU KİMSENİN HABERİ YOK MU YA BU DURUMDAN.RESMEN MAĞDUR EDİLİYORUZ ARKADAŞLAR VE ELİMİZDEN BİRŞEY GELMİYOR MALESEF.TEK DERSTEN KALIP 2 YIL BEKLEMEK AYRI Bİ SAÇMALIK ZATEN.HAKSIZLIK BU RESMEN.BİRŞEY YAPILMALI BENCE EN KISA ZAMANDA YOKSA BU MAĞDURİYET DEVAM EDECEK.

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Duyarsız kalmayalım Arkadaşlar şuan haklarınız var ama hiçbirşey garanti değil.Bu konunun gündeme gelmesi ve makul ölçülerde çözülmesi gerekiyor.

sanırım şuan herkesin hakları çok...

bu anketin ve sonucunun yaptırımı nedir?Bir yere ulaştırılacak mı bu souçlar??

Bu şekilde bölük pörçük işlerle bir yere varamayız arkadaşlar,stajyerlerin ve smmm olmak için sınavlara giren bizlerin sorunları çok fazla,tek başlık değil ki.
Ben bugün bunu açayım siz yarın bir diğerini,netice aynı oldukça bir anlamı yok.....
Ciddi bir örgütlenme gerek,topluca ses çıkarmalıyız ki bizleri de dikkate alsınlar.Tker teker çok çektik,çekmeye de devam ederiz böyle giderse.
Staj tamamen saçmalık kimse kusura bakmasın,bu işin her yeri yaş,bir yeri değil.Ben mesleki deneyimi ve yeterliliği olmadan ruhsat alınmasına da,ruhsatın veriliş şekline de,bu kadar kolay veriliyor olmasına da karşıyım.

Yöntem baştan yanlış.,

Evet anketi oyluyorum,2 yıl bekletsen nee,5 yıl bekltesen nee,af çıkarsan nee....

meslekte bir standart yok ki kalite açısından,hedeflenen nedir anlamıyorum,anlıyorum da kabul etmek ve bu uğurda bunca sıkıntı çekildiğini,neticesini ise belirsiz olduğunu görmek istemiyorum...

Ne diyeyimmm,Allah sınavlara girene dee çıkana daa,bu aralarda sürünene de sabırlar ve bol şans versin.

Madem bu kadar çile çektiriyolar ve madem bizde demokratik bir ülkede yaşıyoruz o zaman bizler ve tanıdığımız stajyerler ile vede kurslardan destek alarak ve kurslarda eğitim gören arkadaşlarla birleşelim ve belli bir gün ve saat belirleyerek İSMMMO binasının önünde protesto yürüyüşü yaparak sesimizi duyuralım. Bu forumda bir başlık açılsın ve sorunlar paylaşarak bir araya toplansın gidelim Yahya Arıkanla görüşelim. Bence en güzel yöntem budur. Bizler bunu istanbulda yaparken aynı gün ve saatte diğer şehirlerdeki arkadaşlarda aynı protestoyu bölgelerinde yapsınlar

bana göre dersleri 5 sınavda veremeyince 1 yıl bekleme olmalı ancak o bekleme süresinden sonra geçtiği derseri bir daha geçmek zorunda kalmadan geçemediği derslere girmeli sadece şahsi kanaatimce böyle bi sistem bence haksızlık olmaz ama 5-6 dersi geçip 1-2 ders yüzünden hem 2 yıl bekleyip hem 7 derse tekrardan girmek büyük haksızlık

nerde görülmüş böyle birşey böyle bir sistem ne kadar saçma birşeydir bu ya.bizlerin sesi çıkmadıkça böylede devam eder.kimsenin umrunda değil çünkü.2 yıl bekle ardından 7 dersten tekrar gir.sadece tek dersin kalmışken hemde.bende aynı durumdan muzdaribim ama değişmeli bu sistem çünkü resmen haksızlık,saçmalık,hiçbir akla mantığa uymayan birşey bu.

Bekleme Sistemi yanlış,

Geçmiş olduğun derslerden tekrar sınava girmeye ne gerek var geçmişsen kendini ispatlamış ben biliyorum demişsin.Örneğin Muhasebeden geçmiş isen şansla mı geçmişsinki tekrar sınava tabi oluyorsun sınav sistemi test değilki 3 saat ter döküyorsun geçmek için.

Şansa Attım tutturdum diyebilelim.Uygulama çok ağır iyileştirme sürecine gidilmeli.

Arkadaşlar Oy Kullanalım Lütfen...

Beklemede olan arkadaşlar nerdeler...

evet büyük .............. ve saçmalık dolu bir sistem, ............. çünkü ................... demiyor ki bu adam zaten diğer dersleri geçmiş tek dersten bir yıl beklesin dinlensin hak etmiş ruhsat almayı; halen nasıl yıldırırım onun derdindeler. ama babamız odadan birileri olsa dert te kalmaz tasa da..

(Mesajlarınızda Kaba-Saba Sözlerden vazgeçmezseniz forumdan uzaklaştırılacaksınız... Yönetici)

Çok doğru diyorsunuz...herkesin bu konuda duyarlı olması gerekiyor.

Temmuz yeterlilik sınavına fazla bir şey kalmadı. Bu konuya takıldım -yine- biraz.

1) Tek dersten ya da 2-3-4-5-6-7 dersten 2 yıl beklemek arasında bir fark olmamalı bence. Yani tek dersten kalan biri ile 2-7 dersten kalan biri arasında bir fark yok bence. Sizce var mı? Savunacaksak tek ders olarak değil tümü için savunmak gerekir.

2) 2 yıl beklemenin mantığı nedir, ne düşünmüşler bilmiyorum. İlk bakışta bana da mantıksız geliyor. Kabul ediyorum mantıksız. Ya da mantığı neyse biraz saçma. Maksat zorlaştırmak mesleğe olan girişi (E mali müşavirler de artan sayıdan şikayetçi değil mi? Geçerli olmasa da bir sebebi var diyebiliriz).

3) 2 yıl beklemeyi hallettik, mantıksız dedik. Buraya kadar tamam, değişirse daha mantıklı olur. Peki 2 sene içinde 7 dersi geçemeyen SMMM adayı için bir planımız var mı? Kanun / Yönetmelik değişsin tamam da bu arkadaş için ne yapabiliriz?

2 senede 7 dersi verememeyi kabul ediyor musunuz? Ben etmiyorum. Maksimum 2-3 sınav hakkı verilmesi yeterli bana kalırsa. 2 senede ders başına yaklaşık 3 ay süreniz var ve siz bunu halledemiyorsunuz. Durup düşünmeniz gerekir (Herkesin geçerli sebepleri olabilir ancak 2 yıl da uzun bir süre. Bahane arayacaksak zaten yeterince var. Yaşamanın gereksizliğini bile bulabilirsiniz biraz zorlarsanız. Alt tarafı sınavdan bahsediyoruz burada).

4) Bahaneden yola çıkmışken şöyle devam edelim. Bu bekleme falan saçma dedik ve kendi içimizde bunu teyit ettik. Günlük hayatta ve mesleğimizde o kadar saçma şey var. SGK raporlarla ilgili bir yönetmelik çıkarıyor. Hemen uyguluyoruz isyan etsek de. Yani gerekeni yapıyoruz. Çıkılan bu yolda mesleğin başlangıçı için sona gelinen bir nokta olan yeterlilik sınavında neden gereğini yapmıyoruz?

Özet geç diyenler olabilir.
- 2 sene beklemek haksızlık tamam da 2 senede 7 dersi veremeyen biri için haklı diyebilir miyiz?
- Başarı için bir kriter mi bilmiyorum ancak 2 senede 7 dersi veremeyen kişi mesleğinde gerçekten başarılı olabilir mi? Bir durumla karşılaştığında gereği neyse onu yapabilir mi?
- Hatayı biraz da kendimizde arasak?
- Kurallar neyse onu gerçekleştirsek, ondan sonra eleştirk daha mantıklı olmaz mı?
- Ben de temmuzda sınava gireceğim ve 2 yıl içinde 7 dersi de veremeyebilirim. Döner kendime sorarım o zaman. Birader sen ne yapıyorsun? diye.

(Hiçbir zaman forumda kişilerle bir sorunum olmadı. Bu yazdığım da hakaret unsuru falan içermiyor. Aksine belki bir ışık da olabilir. Kimse üstüne alınmasın lütfen.)