Temmuz 2008 Maliyet Muhasebesi

• Konbuyu başlatan beyazzafer
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Temmuz 2008 Maliyetciler Buraya

evet. ne yazık ki maliyetten kalan sayısı çok fazla.Aslında mantığın biliyorum. Ne yazık ki sınav sonucu ile uymuyor.Umarım bu defa biter.Şimdiden temmuz-2008 maliyetçilere başarılar dilerim.Allah yardımcımız olsun...

Arkadaşlar bir şey dikkatimi çekti, 2 senedir sipariş ile işçilik gelmiyor

olası soru tahminleri neler olabilir?

mesala 4 tane yardımcı üretim gider yeri olan matematiksel dağıtım :eek:

ya da işletme defterine göre muhasebe kaydı yapınız :)

hadi tahminlerimizi paylaşalım

safhayı kasımda sordular bu dönem gelmez...ama temmuz dönemi için en büyük olasılık 2 konu üzerinde yoğunlaşıyorum..

1.Standart Maliyet Sistemi (Sapmalar)

2.İşçilik Giderleri (Grev yada ikramiyelerden )

bunların yanında; birleşik maliyetlerden de bekliyorum...Bence dağıtım sormazlar bu dönem çünkü mart döneminde matematikseli sordular arka arkaya hiçbir dönem dağıtım sorusu gelmemiş ama gelirsede güzel olur ve kademeli sorarlarsa herkes yapabilir...

Sipariş maliyet sorularıda uzun zamandır gelmemiş olmasına rağmen soru tarzı olarak artık eski sınav sorusu benim için... en son 2003 yılında çıkmış genede gözardı etmeyelim ama uzak bi ihtimal..

bende maliyetten 40 alıp kalanlardanım..Aynı yerlere bi daha bakmak çok zor geliyor...

Mart döneminde 2.defa girenlerin hepsini geçirmişler..umarım bu seferde bizi geçirirler..

selamlar

arkadaşlar, işçilikte üçlü sapma konusu var. Genelde dimm ve diş farkları olsa da bazı sorularda üçüncü olarak güg sapmasını da sorabilirler.

Malum matematiksel dağıtımda üç tane yügy soran bunu da sorabilir. Bilgi ve dikkatinize..

saygıyla

üçlü sapma dediğin nedir ?

açıklarmısın

güg teki bütçe, verim ve kapasite farklarını mı kastediyorsunuz acaba?

gulsevdam ' Alıntı:
güg teki bütçe, verim ve kapasite farklarını mı kastediyorsunuz acaba?

evet, bu arada özür, işçilik değil standartta geçiyor.

Çuldağ hocanın kitabında sayfa 205'de problem 23 ve sonrasında örnekler var, Yalnız 5 baskı. diğerlerinde sonra ya da önceki sayfalarda olabilir.

ne olur, ne olmaz, arada bir bakım derim..

arkadaşlar standart maliyette filii kullanım mı satın alınan miktarmı neye göre çözecez sonra teorik kapasitemi normal kapasite olayına düşmeyelim.............biri cevap versin lütfeeeeeeeeeeeeen..........
sorular her ikisiyle de çözülmüş................

julıet ' Alıntı:
arkadaşlar standart maliyette filii kullanım mı satın alınan miktarmı neye göre çözecez sonra teorik kapasitemi normal kapasite olayına düşmeyelim.............biri cevap versin lütfeeeeeeeeeeeeen..........
sorular her ikisiyle de çözülmüş................

hangi yılın sorusu ya da hangi kitap örnek verirsen seni anlayacağım :)

arkadaşlar bir ara herkes Yurdakul Çaldağ hoca'nın kitabını tavsiye ediyordu, şimdi de Kamil Büyükmirza hoca'nın ismi geçiyor kulislerde. Neye istinaden bu isimler veriliyor, bu hocalar komisyon üyeleri midir, eskiden Yurdakul hocaydı da şimdi komisyona Büyükmirza mı geçti? Geçtiyse kim nasıl haber alıyor bu haberleri?

3 lü matematiksel dağıtım örneği sadece kamil büyükmirzanın kitabında olduğu için o kitabın adı geçiyor durum bundan ibaret...

gulsevdam ' Alıntı:
3 lü matematiksel dağıtım örneği sadece kamil büyükmirzanın kitabında olduğu için o kitabın adı geçiyor durum bundan ibaret...

evet, öyle söyleniyor ama büyükmirzanın kitabı bana biraz teorik kanulara ağırlık vermiş gibi geldi, siz üçlü matemetiksel dağıtımın olduğu sayfayı biliyor musunuz

heerdeem ' Alıntı:
gulsevdam ' Alıntı:

evet, öyle söyleniyor ama büyükmirzanın kitabı bana biraz teorik kanulara ağırlık vermiş gibi geldi, siz üçlü matemetiksel dağıtımın olduğu sayfayı biliyor musunuz

hayır:) kitap bende yok...

bende var hocam da merak ettim.

ve az önce baktım sayfa 218 de (11 baskı bende -12 çıkmış) tek bir örnek var.

demiycem 224'de varmış :)

ikiden fazla olması halinde turlama ve matematiksel dağıtım...

arkadaşlar ben maliyetten geçen sınav 85 alarak geçtim.elimde neredeyse piyasadaki tüm kaynaklar var.ben de büyükmirza dan ciddi anlamda çalıştım.ayrıca nalan akdoğan ın kitabının arakasındaki soruları birkaç kere çözdüm.Çaldağ ı artık ezberlemiştim zaten ;D Biraz da mevlüt karakaya dan bakmıştım.Ama bakmasamda olurdu ondan.herkese başarılar...

Ben de ha bire çözüyorum fakat pek bir şey anladığım söylemez. Bu ders bizleri korkutmuş ondan olabilir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar

Satılan Malın Maliyeti konusunda " gider akım şeması" ne oluyor?

yurdakul çaldağdan çözüyorsan ilerle biraz daha sonraki sayfalarda yapmış çözümünde t ler falan vardı bi göz attım o kadar önemli değil istelerse yaparız.Bu arada acaba nasıl bi soruyu zor bi şekilde sorarlar onu düşünüyorum kitab bitti gibi bişeyde o konuda yoğunlasalım evre maliyette sıra 2 dönemdir gelmedi tam değişken de olabilir bu görüşlerinizi bekliyorum

Sami hocam evet Yurdakul hocadan ama sonra başka konuya geçiyor???? ben göremedim, kitabı tam bitirmedim ama göremedim şu an??? sayfasını söylersen sevirim

bu arada arkadaşlar hem diğer sorumu sorayım hem de fikir teatisinde bulunalım!!

BİRLEŞİK maliyet konusunda 4 tane çözüm yöntemi var.

Bunlardan birisi katsayı yöntemi.

Şimdi yurdakul hoca Toplam maliyetleri, katsayı çarpımı toplamına bölmüş. ve bu oranı almış sayfa 229

diğer yerde katsayı çarpımları toplamını, katsayılara oranı şekilinde geçiyor?

Sizde ki, kaynaklar da durum nasıl????