Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mkulte
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Temmuz 2008 Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Açıklanır?

• Bayramdan Önce

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bayramdan Sonra

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

bulgurlu ' Alıntı:
bende meslek den aynı konuda endişeliyim.

meslek hukuku notları ola varsa, bana da gönderebilirmisiniz.

ya da nerelerden çalışmalıyım....
Merhaba,
meslek hukukundan çıkmış sorulara baktığımda neredeyse son 3 yıldır aynı soruları değilde farklı farklı soruları sormuşlar,hele son mart sınavında ise adını dahi duymadığım yönetmeliklerden soru sormuşlar. Bu da demek oluyorki diğer dersler gibi meslek hukukununda ciddiye alınması gerek.

şu adresten kanun ve yönetmelikleri yazdırarak çalışabilirsin http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=139

3568i değiştiren 5760 sayılı yeni kanun daha cumhurbaşkanınca onaylanmadığı için eski kanundan sorumluyuz sınava girene kadar eğer 5760 onaylanırsa o kanuna da bu siteden ulaşabilirsin.
http://www.turmob.org.tr/TurmobWeb/turkce/popup.aspx?Sayfa=/Arsiv/turmobwebdb/dosyalar/haber141.pdf

size sınavlarda başarılar dilerim.

XYXYXY ' Alıntı:
Kursa giden arkadaşlardan bişey rica edicem?

acaba denetim ve vergiden hangi konulardan soru bekleniyor bizimle paylaşabilirler mi?

vergiden; gelir, kurumlar ,katma değer ve vergi usul kanunu ,Amme alacakları TUHK dan bazı yerler .Son 4-5 senedir çıkan vergi hukuku soruları belli konularda belli başlıklarda toplanmıştı.Fakat son sınavda çıkan sorular mart 2008 sınavı,4-5 seneyi silip attı,yoklama sorusu ve KOll.şirket ile ilgili sayısal soru bunun kanıtı.

Dolayısı ile bundan sonraki sınavlar(Belki 2 sınav) gidişatı belirleyecek.Konu veya madde ile sınırlamak vergiyi zor.Ama Hiç soru gelmemiş ve sınav sistematiğine uymayan çok uzun karışık sayısal bilgiler içeren kanun maddeleri elenebilir.Son 5 yılın soruları ezbere bilinmeli .Tüm kanun maddeleri okunmalı,güncel mevzuat değişiklikleri kesin bilinmeli.(Ör :limited şirkette ortakların sorumluluğu)Sınav kağıdı düzgün olmalı,karalamayaparak ,fazla silerek kağıdı yıpratmamalı,soruyu tekrar yazıp altına cevabı yazılabilir.Birebir ezberinde yoksa cevap ,hukuksal terimler kullanarak öz biçimde yazılmalı.Hesap makinesi bulundurun sınavda.Hiç çalışmadığınız yerden konudan soru çıkarsa boşvermeyin,diğer kanunlardan takviye yapıp konuyu açıklayabilirsiniz.Örneğin emsal bedeli ve emsal ücreti konusu,KDV kanununda var,VUK da da var.

arkadaşlar merhaba :)

tesmerin sitesinde online sınav başvurusu 5 temmuza kadar yapılacak diye duyuru var.

şimdi ben sınava ilkdefa giriyorum bütün derslerden. ilkdefa sınava girenlerde mi internet üzerinden sınav başvurusu yapılacak. bu aşamada benim yapmam geken birşey var mı? bu konuda bilgisi olan var mı?

akrep46 ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba :)

tesmerin sitesinde online sınav başvurusu 5 temmuza kadar yapılacak diye duyuru var.

şimdi ben sınava ilkdefa giriyorum bütün derslerden. ilkdefa sınava girenlerde mi internet üzerinden sınav başvurusu yapılacak. bu aşamada benim yapmam geken birşey var mı? bu konuda bilgisi olan var mı?

sizi yanıltmak istemem ama tesmerde şöyle bir bilgide var.

2008/2.Dönem; SINAV TARİHİ :19-20 TEMMUZ 2008
İlk Kez Katılacaklar İçin Son Başvuru Tarihi :5 MAYIS 2008

eğer başvuru yapmdıysanız fazla vakit geçirmeden temseri arayıp sormanızı tavsiye ederim.

Tesmer'in sitesini açamıyorum. Ama bildiğim kadarıyla daha önce sınava girmiş olanlar için geçerli. İlk kez giriyorsanız sınavlara zaten odaya başvurduğunuz zaman kaydınızı almışlardı. Tekrar online kayıt yapılmaz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar kamil Büyükmirza'nın Kitabının 11. Baskı ile 12. Baskısı arasında fark var mı? Kitabı alıp eve geldim internete yeniden baktım 12. baskısı da varmış. Sınav merkezini Ankara'dan İstanbul'a aldırmak istemiştim. İSMMMO ikametgaha gerek yok demişti. Ben Tesmer'i bir daha aradım. KArgo ile gönderirseniz işleme alırız dedi bir bayan. ben de önce faks çektim sonra da kargoya verdim. İşimiz zor anlaşılan.

SMMM-ÖZKAN ' Alıntı:
Arkadaşlar kamil Büyükmirza'nın Kitabının 11. Baskı ile 12. Baskısı arasında fark var mı? Kitabı alıp eve geldim internete yeniden baktım 12. baskısı da varmış. Sınav merkezini Ankara'dan İstanbul'a aldırmak istemiştim. İSMMMO ikametgaha gerek yok demişti. Ben Tesmer'i bir daha aradım. KArgo ile gönderirseniz işleme alırız dedi bir bayan. ben de önce faks çektim sonra da kargoya verdim. İşimiz zor anlaşılan.

hocam yanlış hatırlamıyorsam 12 önsözünde bazı küçük güncellemeler ve düzeltmeler yapıldığı belirtilmiş.

Yani genel itibariyle aynı... ben de 11 almışım habersiz...

özlem... ' Alıntı:
Tesmer'in sitesini açamıyorum. Ama bildiğim kadarıyla daha önce sınava girmiş olanlar için geçerli. İlk kez giriyorsanız sınavlara zaten odaya başvurduğunuz zaman kaydınızı almışlardı. Tekrar online kayıt yapılmaz diye düşünüyorum.
ilk kez giriyosanız oda kanalıyla başvurunuzu yaptınız zaten, bu başvurular 2. kez girenler için bankaya yatan dekonttaki noyla netten oluyor, 30 haziranda parayı yatırmış olmak koşuluyla 5 ine kadar uzatılmış durum budur...

gulsevdam ' Alıntı:
özlem... ' Alıntı:
ilk kez giriyosanız oda kanalıyla başvurunuzu yaptınız zaten, bu başvurular 2. kez girenler için bankaya yatan dekonttaki noyla netten oluyor, 30 haziranda parayı yatırmış olmak koşuluyla 5 ine kadar uzatılmış durum budur...

arkadaşlar odayla görüştüm sizin dediğiniz gibi. ilk başvurular oda tarafından yapılıyor. teşekkürler. :)

evet maliyet ve yönetim muhasebesi ...kolay gelsin

arkadaşlar maliyetten bir sorum olacak yardım edebilirmisiniz:):)

%10 bozuk mamul deyince mesela 1000 ise fire tamamlanan 6000 ise 600 normal 400 anormal oluyor...

bir başka soruda bu sorunun devamı olarak diş ve güg yönünden %25 diyor ve normal ve anormalin %25 alınıyor benim kafam durduuuuuuuu:):)

anladığım itibariyle cevaplamaya çalışayım.

soru da satılan malların %10 normal kabul edilecek deniyorsa , tamamlanan da 6000 ise siz fire rakkamı soruda verilen 1000 değil 600 olarak kabul edip formülde bu rakkamı esas alacaksınız. Farkını , anormalini boşverin.

eğer soruda %25 diyorsa yine 600'ün %25 veya yüzde kaçsa orantılayacaksınız.

yanlışım varsa aramızda kalsın :)

işte bend ediyorumki 600 ü buluyorum

mesela normal 600 anormal 400
% 25 dediği soruda 600*%25---150
400*%25---100 bunu ne zaman yapacağızveya soru nasıl olacakki ikinci % yi alacağız...........

Arkadaşlar benim de başım dertte maliyet muhasebesi ile ama yapacak tek sey var bir şekilde 50 puanı almak.
Bu arada iSTANBUL'DA kimler sınava girecek

dert değil ben sadece temmuza kalanlara şansız diyorum dert diye düşünme.............
forum çok yavaş ...........kazananlarda yok ortalıklarda fırtına rüzgar koparacaklardı ama.............
neyse.............
arkadaşlar sapmaları sorup saptırmazlar dimi :P

Bilirsiniz her zaman toplantı olur, kararlar alınır.Fakat iş uygulamaya gelince meydanlarda kimseyi göremezsiniz.

julıet ' Alıntı:
dert değil ben sadece temmuza kalanlara şansız diyorum dert diye düşünme.............
forum çok yavaş ...........kazananlarda yok ortalıklarda fırtına rüzgar koparacaklardı ama.............
neyse.............

Bu sınavda sapmalardan soru geleceğini hissediyorum arkadaşım. Evre ve sapma büyük ihtimal..

Merhaba arkaşlar.. genel olarak incelediğinizde Temmuz sınavları genelde daha kolay olmuş... bunların nedeni herkesinde süşündüğpü gibi sıcaklar, tatil, okulların kapanması vs nedenler olabilir. bence bu sınavda sorular kolay olacak ama dikkatli olmayı gerektirecek

gülümse1907 ' Alıntı:
julıet ' Alıntı:
neyse.............

Bu sınavda sapmalardan soru geleceğini hissediyorum arkadaşım. Evre ve sapma büyük ihtimal..

bende aynı fikirdeyim...