Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mkulte
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Temmuz 2008 Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Açıklanır?

• Bayramdan Önce

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bayramdan Sonra

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

SMMM-ÖZKAN ' Alıntı:
Arkadaşlar benim de başım dertte maliyet muhasebesi ile ama yapacak tek sey var bir şekilde 50 puanı almak.
Bu arada iSTANBUL'DA kimler sınava girecek

maliyet denetimden daha kolay geliyor bana....ben istanbulda, yokmu başka?

Arkadaşlar daha önce bazı arkadaşlarımızın mail adreslerine ders notları attım, şimdide elime daha önce bahsettiğim 40 sayfalık temel hukuk notları geçti. Şimdi o notlarıda mail attım. Başka hangi arkadaşlar istiyorsa özelime mail adreslerini yazabilirler. Toplu atcam mailleri. Kolay gelsin

evettt..temmuz soruları kolay geliyor... geçen temmuz soruları gibi gelirse şanslıyız.........
araya teknik bir kelime atmazlarsa ama büyük bir ihtimalle yaz rehavetiyle kolay olur gibi .........

belli de olmaz bunların işi.................

HAZAN ' Alıntı:
gülümse1907 ' Alıntı:
julıet ' Alıntı:
dert değil ben sadece temmuza kalanlara şansız diyorum dert diye düşünme.............
forum çok yavaş ...........kazananlarda yok ortalıklarda fırtına rüzgar koparacaklardı ama.............
neyse.............
arkadaşlar sapmaları sorup saptırmazlar dimi :P

Bu sınavda sapmalardan soru geleceğini hissediyorum arkadaşım. Evre ve sapma büyük ihtimal..

bende aynı fikirdeyim...

Eğer evreden sorarlarsa bence 2 evreli olabilir.Kolayı sevmiyor bu komisyon.
Birleşik giderlerden de gelebilir diye düşünüyorum.Herkese başarılar dilerim.

bencede 2 evreli --- sapmalar ve birleşik maliyetler gibi görünüyor uzun süre çıkmamış bu sorular........

arkadaşlar kursta hocaların demesine göre maliyet muhasebesinden sapmalar garanti ve 3 lü sapma şeklinde soracaklarını iddia ediyor bu sadece bi varsayımdır bilgilerinize.

bu üyeler bu forumları okuyorlar sanırım bizim sapmaları beklediğimizi görüp soracakları varsa da sormazlarmı ne acaba........... :P :P :P :P :P :P :P

bence de sapmalar büyük ihtimal sorulacak öbürünü yine dandirik sorarlar herhalde
yine puanlamayı yazmazlar 40-60 mı 50-50 mi muhabbeti dolanıp gider.......

Arkadaşlar bu dönem ortak ve yan ürün sorusu ve uzun süreden beri sorulmayan sipariş maliyetten soru gelebilir.Bu iki konuya dikkatli çalışın derim Başarılar.

Mesleğe çalışayım diyom ama megalomanyak oldum herhal, müdürün görevleri , personele disiplin cezalarına gibi abuk şeylere takılıyo kafam, çıkar çıkar diye.

soru1: Ticari borçlar hesabının denetiminde şu denetim prosedürleri uygulanır.

soru 3) Mal satışındaki hasılatın finansal tablolara yansıtılması için şu şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

bunların cevaplarını bulamıyorum. bu konunun notları olan varmı?

dehanın sitesinde cevaplar var...

o cevapları biliyorum ben notlarımda bulamadım bu konuyu içeren not varmı acaba

arkadaşlar evre geçen temmuz çıkmış sapmalar birkaç dönem çıkmamış bence aynı soruda hem evre hem sapma sorma ihtimalleri var gibi bir taşla iki kuş........gerçi taşlar bize dönük ama.......... ::) ::) ::) ::)

arkadaşlar evrede fire soruma bir arkadaş cevap verdi bari bu soruma cevap verin....
standart maliyette kullanılan miktar mı satın alınan miktara göre mi çözeceğiz örnekler de kimi kullanılan kimi satın alınan miktara göre............

arkadaşlar sapmalarda 3 sapma denilen , DİMM-DİG ve GÜG sapmalarından bahsediyorsunuz sanırım
DİMM-DİG formüller var
fakat GÜG nasıl oluyor açıklarsanır sevinirim.

tura ' Alıntı:
arkadaşlar sapmalarda 3 sapma denilen , DİMM-DİG ve GÜG sapmalarından bahsediyorsunuz sanırım
DİMM-DİG formüller var
GÜG bütçe farkı felan bende açıkcası pek bakamadım ona. Ama kitaplarda var.

tura ' Alıntı:
DİMM-DİG formüller var

3-Genel Üretim Giderleri Farkları

Bir gider yerinin belli bir dönemdeki fiili genel üretim giderleri ile aynı dönemde maliyete yüklenen standart genel üretim giderleri arasındaki fark, o gider yerinin toplam genel üretim giderleri farkını verir. Sabit ve değişken nitelikteki giderlerin de etkisiyle genel üretim giderleri için genelde üç fark hesaplanır: Bütçe farkı, verimlilik farkı ve kapasite farkı.

Genel Üretim Giderleri Toplam Farkı = Fiili Genel Üretim Giderleri - Maliyete Yüklenen Standart Genel Üretim Giderleri

a-Genel Üretim Giderleri Bütçe Farkı

Bütçe farkı, fiili genel üretim giderleriyle fiili çalışma hacmindeki bütçelenmiş genel üretim giderleri arasındaki farktır:
Bütçe Farkı = Fiili Genel Üretim Giderleri ? Fiili Çalışma Hacmindeki Bütçelenmiş (Olması Gereken) Genel Üretim Giderleri

Fiili çalışma hacmindeki bütçelenmiş genel üretim giderlerinin hesaplanmasında hareket noktası, esnek genel üretim giderleri bütçesidir. Bütçe şöyle formüle edilebilir:
Esnek Bütçe = Değişken Giderler + Sabit Giderler

b-Genel Üretim Giderleri Verimlilik Farkı

Verimlilik farkı, fiili çalışma hacmindeki bütçelenmiş genel üretim giderleri tutarıyla, standart çalışma hacmindeki genel üretim giderleri bütçe tutarı arasındaki farktır:
Verimlilik Farkı = Fiili Çalışma Hacmindeki Genel Üretim Giderleri Bütçe Tutarı ? Yapılan

Üretim İçin Öngörülmüş Standart Çalışma Hacmindeki Genel Üretim Giderleri Bütçe Tutarı

veya

Verimlilik Farkı = (Fiili Çalışma Hacmi ? Olması Gereken Standart Çalışma Hacmi) x Standart Genel Üretim Giderleri Değişken Oranı

c-Genel Üretim Giderleri Kapasite Farkı

Kapasite farkı; fiili üretim hacminin, genel üretim gideri yükleme oranının hesaplanmasında kullanılan üretim hacminden farklı olması durumunda ortaya çıkar.

Kapasite Farkı = Standart Çalışma Hacmindeki Genel Üretim Giderleri Bütçe Tutarı ? Maliyetlere Yüklenen Genel Üretim Giderleri Standart Tutarı

veya

Kapasite Farkı = [Bütçelenen (Beklenen) Kapasite ? Fiili Kapasite] x Standart Sabit Genel Üretim Giderleri Yükleme Oranı

Arkadaşlar

Herkes istediği dersten çıkabileceğini tahmin ettiği soruları cevapları ile birlikte yazarsa bence faydalı olur.

sapma ve evre birlikte soracaklar diyorum ama ben daha sorduğum soruya cevap alamadım :'( :'( :'(