Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mkulte
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Temmuz 2008 Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Açıklanır?

• Bayramdan Önce

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bayramdan Sonra

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Ynt: Temmuz 2008 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair...

elinde islam çankaya'nın denetim notlarının tebliğ 22 ile ilgili olan kısımlarının scan edilmiş hali olan var mıdır acaba?

arkadaşlar herkese merhaba..
ben de meslek hukukuyla ilgili beklediğim muhtemel sorulardan bir iki tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum..
bir kaç yıldır stajdan sayılan haller çıkmamış bu soru çıkabilir diye düşünüyorum.onun dışında genel özellikler çıkabilir belki.
bir de istisna ve yasaklar gelebilir ...

Günaydın Herkese.Bence maliyetten geçmek için bol soru çözün mantığını anlamaya çalışın,körü körüne ezber bir işe yaramıyorir .Formulleride bir kağıda yazarsanız ordan arada bir bakmak faydalı olur.

Denetimde ben soruyu iyi anlamaya çalıştım fazlada çalışmamıştım.Bir şeyler yazdım yorumladım 50 aldım.Bende körü körüne ezber yaptığım,G.hukuk ve Meslek Hukukundan kaldım. Yani bence sınavlarda önemli olan ezberi körü körüne değilde,anlamaya çalışarak yapmak daha iyi.

özkan.ben denetimi veremediğim için bi tavsiyede bulunmam zor.ama maliyetten tavsiye istersen şunu söyleyebilirim.ben martta maliyet sınavına girmeden önce geçeceğimi biliyordum.çünkü sınavdan bir hafta öncesi maliyetten geçmiş yıl sorularının hepsini çözer ve 100 alır durumdaydım.geçmiş yıl sorulardan hangisinden gelirse gelsin 100 alabilecek durumdaydım.3 bilinmeyen denklemi de çok 2 bilinmeyenli çözdüğüm için yaptım.sana tavsiyem maliyetten çok ama çok soru çöz.

Maliyetten çıkmış soruları çözüyorum. Bir kaç tane kaldı. Ayrıca İslam Çankaya'dan konu açıklamaları ve sorularını da çözüyorum. Ayrıca çalıştığım konulara destek olması için Kamil Bükmirza'nın kitabına da bakıyorum. Hayırlısı. Yaşlandık ondan kafaya girmiyor galiba.

SMMM-ÖZKAN ' Alıntı:
Maliyetten çıkmış soruları çözüyorum. Bir kaç tane kaldı. Ayrıca İslam Çankaya'dan konu açıklamaları ve sorularını da çözüyorum. Ayrıca çalıştığım konulara destek olması için Kamil Bükmirza'nın kitabına da bakıyorum. Hayırlısı. Yaşlandık ondan kafaya girmiyor galiba.

gayet iyi bence.ama denetimede vakit ayırmak gerek kesinlikle çok detaylı konular.

Evet İmren o konuda çok haklısınız. Aslında asıl dikkat edilecek ders denetim ama biz hep maliyete odaklanıyoruz.

Arkadaşlar

çalışmadığınız ders size zor ve sıkıntılı gelir ama çalıştığınız ders ise size zor gelmez.

Ama gerçekten çalıştıysanız. Sadece çalışmak için çalışmak ve kitabın yüzene bakmak faydası malum olmuyor, olmadı da.

Ben başta en çok korktuğum ders idi denetim. Ama çalıştıkça o kadar zor bir ders olmadığını anladım.

Size tavsiyem denetimi bir süreç olarak kafanızda kurun. Denetlenecek şirketle anlaşma, denetim programı, yapılacak işler, rapor kısmı vvs vs.

Bunları kafanızda oturtup araları doldurdunuz mu, denetimden gereksiz yere (aynı benim gibi) korktuğunuzu anlayacaksınız :)

28 kasım 2008 maliyet muhasebesi 2. soruda tahmini ve gerçekleşen maliyet var. sonuca gittim fakat orada gerçekleşen maliyetler var kaç aradığımı bilmiyorum ama bir türlü o farkın nereden geldiğini göremedim.

Orada tarihi yanlış yazmışım arkadaşım 2004 yılı olacak

fadime kılıçaslan ' Alıntı:
O SORUDA TAM OLARAK NEYİ BULAMADIN ACABA?
Sınav tarihinde bir yanlışlık yapmışım. yorgunluktan olsa gerek. 2. soruda planlanan maliyet ile gerçekleşen maliyet arasında toplam 61.000.000 olumsuz fark çıkıyor ve bu fark esas ü.y ve yardımcı üretim yeri arasında dağıtılıyor. Bu fark nereden geldi birtürlü göremedim.

bu Temmuz sınavına girenlerin sayısı bir önceki sınava göre azalmış olabilir mi acaba? Zira, Mart sınavının ilgili konu başlığına baktığımda 500'den fazla sayfa varken, sınava 1 hafta kala sadece 20 civarında sayfa var burada.

buradaki herkese komik gelebilir ama ben genel muhasebe yapamıyorum ikinci girişim olcak ve maliyetle bu kaldı.
muhasebe kayıtlarından sonuca kadar hepsini tam yapmak veya illaki sonucumu tutturmak gerekiyor. yaptıım sorularda illlaki kayıt atlıyorum ya da yanlış hesaba alıyorum, bu dersten nasıl geçerim???

tartışmalar genellikle sınavdan sonra oluyor :) o 500 sayfanın da %90 ı sınavdan sonra yazıldı, sonuçların geç açıklanması yüzünden herkes kalan kısa zamanı iyi değerlendirmek için harıl harıl çalışıyor sanırım.

arkadaslar şimdi meslek hukukunun yeni düzenlemesinden sorumlu değiliz di mi?

ordaki 61.000 lik fark gügleri dağıttıktan sonra tahmini ve gerçekleşen rakkamların toplam farkı...mesela 160.000 tahmin edilmiş 165 gerçekleşmiş aradaki fark olumsuz 5.000 dir....bi sonrakinde 150 tahmin edilmiş 140 gerçekleşmiş aradaki fark olumlu 10 dur...bi sonrakinde 130 tahmin edilmiş 160 gerçekleşmiş burda da 30 olumsuz fark vardır...toplam iki olumsuz bir olumlu fark var...olumsuzları toplayıp olumlu dan çıkaracan: 35-10 toplam 25 olumsuz fark....