Temmuz 2009 Finansal Muhasebe

3M_FS

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar ilk sorum şu durki yorumlarınızı bekliyorum

1.sorudaki 10.000 tl lik senet ile dönem sonundaki 10,500 tl lik senet farklı dimi birbirinden.
ikisindende protesto olduğundan bahsediyor ama niye dönem sonunda bu senet 10500 olsun bu başka bişi dedim ve ayrı olarak bağlantısız değerlendirdim.

sonra 2.soryu iştiraklerden temettü geliri yapmak zorunda hissettim her nekadar iştirak olmasada duran varlıklarda.

sonra 3. sorudaki çek karşılıksız çıkmış bankada adamın yerine o açıcağına banka atlamış icra takibine girmiş demesede şüpheli ticari alacağa aldım. bu 3 ü hakkında tartışmak istiyorum.

Ynt: temmuz 2009 finansal muhasebe

1. soru dediğin gibi,ayrı değerlendirdim.
2.soru da da aynısını yaptım ki kurstaki notlarımda da var.
3.soru için karşılık ayırmaman gerekirdi,Sadece 102 ye alt hesap açtım cüzdandaki ve tahsile verilen diye zaten tahsile verilen geri döndüğü için kapanıyor hesap,bu da kitaplarda ve kurs notlarımda vardı.Bilançoyu tutturdum ancak bilançoyu yetiştiremedim.Kapanış kayıtlarını hızlı bir şekilde yaptım ki bilanço tutmuş mu diye.Neyseki baz hesaplardan yanlışım olsada finansaldan çok iyi geçti diyebilirim.

karşılık ayırmadım zaten direkt bankadan dönünce belgeleri gönderdiler diye şüpheli alacağa aldım. karşılık ayırırmıyım hiç.

yeterlilik ' Alıntı:
1. soru dediğin gibi,ayrı değerlendirdim.
2.soru da da aynısını yaptım ki kurstaki notlarımda da var.
3.soru için karşılık ayırmaman gerekirdi,Sadece 102 ye alt hesap açtım cüzdandaki ve tahsile verilen diye zaten tahsile verilen geri döndüğü için kapanıyor hesap,bu da kitaplarda ve kurs notlarımda vardı.Bilançoyu tutturdum ancak bilançoyu yetiştiremedim.Kapanış kayıtlarını hızlı bir şekilde yaptım ki bilanço tutmuş mu diye.Neyseki baz hesaplardan yanlışım olsada finansaldan çok iyi geçti diyebilirim.

Fatma moralini bozmak istemem gerçi sadece 1 madde ama,Şüpheli ticari olmaz diye düşünüyorum.Ona benzer çok örnek çözdüm.

önemli değil zaten 1 madde ben yanlışı ne açıdan yaptım diye araştırma yapıyorum hafızam tazeyken.
5 tane redbul içtim bugün zaten kanatlanıp uçucam. şuan hepsine yanlış desende pek keyfim bozulmaz :):)

yeterlilik ' Alıntı:
Fatma moralini bozmak istemem gerçi sadece 1 madde ama,Şüpheli ticari olmaz diye düşünüyorum.Ona benzer çok örnek çözdüm.

:d Süpersin.Niye aklıma gelmedi yaaa.Maliyette içseydim keşke.Gerçekten pilim bitmişti son sınavda.3 saatten sonra arayı hiç anlamadım apar topar analize girdik zaten.Eeeee durum böyle olunca maliyet kaynadı arada :d

çok konuştum bugün forumda ilk girişimden olsa gerek son bişi sorup iyi akşamlar diliycem.

7.soruda banka kredisi almış anaparası 5000 i bu yıl ödeyecek diyor
102 20000
300 20000
9.soruda anaparasını ödemiş. faizi 500 lira imiş
300 5000
780 500
102 5500

dönem sonunda 3.soru 2008 yılı için tahakkuk eden faizin 300 lira olduğu hesaplanmış bu ne şimdi.
ben bu sorudan 9. soruda fazla faiz tah. ettirilmiş olduğunu aslında 300 olduğunu düzeltmem gerektiğini düşündüm. yanlışmıyım.

Ne kadar doğru ben yaptığımı anlatayım.Bİr kere 2 yıl için alınmış sen nasıl hepsini 300' e attın anlamadım :). 10.000 300 de 10.000 de 400 e attım ben.faizinide yıllar itibari ile 180 ve 280 e attım.Bazı arkadaşlar 303 hesabı kullanmışlar ben kullanmadım.

evet doğru 400 ama hiç faizi hesaplayıp 180 280 303 falan yapmadım. ama dönem sonunda 2008 için 500 tahakkuk ettirilmiş dediği için ben düzeltilmesimi gerekiyor acaba diye düşündüm. garip bi düşünce olabilir tabi.

showroom uda yapılmakta olan yatırımlarda izledim 258 de

yeterlilik ' Alıntı:
Ne kadar doğru ben yaptığımı anlatayım.Bİr kere 2 yıl için alınmış sen nasıl hepsini 300' e attın anlamadım :). 10.000 300 de 10.000 de 400 e attım ben.faizinide yıllar itibari ile 180 ve 280 e attım.Bazı arkadaşlar 303 hesabı kullanmışlar ben kullanmadım.

Sen doğru yapmışsın 258 miş,Ben çok gidip geldim en sonunda özel maliyetler dedim.Halbuki kira filan demiyor :) genelde maddelerden 4 hesabı yanlış kullanmışım kapanış bilançosunu yaptım gelir tablosunuda yaptım bir tek bilanço yetişmedi.Geçerim heralde bilmiyorum.

işte o 500 ü galiba 180 ile 780 e virmanladım yada 280 le 180 e virmanladım yaptım bir şeyler hatırlayamıyorum onu :) yaa kapanış bilançosu tuttu diye tekrar dönmedim yanlış yaparım diye.50 versin gerisi onların olsun.

Ynt: Temmuz 2009 Finansal Muhasebe

işçi ücret tahakkukunda ben gv yide hesapladım. hesaplamayanlar var vermemişler silinir diyenler var. yani ben doğruyu yapıyorum bundan ötürü koca maddeyimi silecekler.

aa bende hesapladım gv dv
silmesinlerrr:(

sormadan yapılan kdv tahakkuku gibi ücret tahakkuk ediyorsa gv yide tahakkuk ettiririm. silineceğini sanmıyorum.

Deha yine yapmış yapacağını :) Önüne gelen yere 127 yazmış.Allahtan deha okumuyor kağıtları

ya şu 500 liralık hisse senedine temettü olayında hiç aklıma 136 gelmedi. ve 649 yapmak. değişik bir soruda dehada değişik bi cevap yayınlamış. ben önce iştiraki varmı diye baktım ama genede 640 iştiraklerden temettü yaptım. finansal muhasebeye çok önem veriyorum çünkü yüksek gelmeliki ortalama sorunu yaşamayım

arkadaşlar dehanın cevaplarını nerde bualbilirim.link gönderebilrimisinz?