Temmuz 2009 Muhasebe Denetimi

Cevap 4)-Raporlama Standartları
1-Genel kabul Görmüş Muhasebe İlkesine Uygunluk Standardı
Denetim raporu, mali tabloların genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğini belirtmelidir.?
2- Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerinde Değişmezlik Standardı
?Denetim Raporu, denetimin yapıldığı dönemde uygulandığı gözlemlenen GKGMİ ve bunların uygulanmasında kullanılan yöntemler bir önceki dönemdeki uygulamalarla tutarlı değilse,farklı uygulandığı durumlar ve bu farklılığın sonuçları açıklanmalıdır.
.
3- Mali Tablolardaki Açıklamaların Yeterliliği (Yeterli Açıklama) Standardı
?Denetim raporunda aksi belirtilmedikçe, mali tablolarda yapılan açıklamaların yeterli olduğu kabul edilmelidir.?

4- Görüş Bildirme Standardı
?Denetim raporu, ya bir bütün olarak mali tablolara ilişkin bir görüşün bildirilmesini kapsamalı ya da bir görüş bildirilemiyorsa, bu durumu nedenleriyle birlikte açıklamalıdır.
Genel kabul görmüş denetim standartlarına göre, denetçi görünüşü bildirmek zorundadır. Açıklanan görüş olumlu ya da olumsuz olabilir. Ancak olumsuz ise, nedenlerinin denetim raporunda açıklanması gerekir.

Ynt: Denetim temmuz 2009 cevapları

3.soru cevap:
a- mali tabloların düzenlenmesi ve doğruluğundan yönetimin sorumlu olduğunu belirten başlık
b-denetimin amacı . konusu. kapsamı
c-denetimin başlama bitiş raparun teslim edilme tarihi
d-kaçınılmaz risklerin var olduğunun belirtildiği bölüm
e-ücret ve ödeme şekilleri
f-imzalar-tarih.

diye yazdım.

Ynt: Denetim Temmuz 2009 Cevapları

2. soru aklımda kaldıgı halleriyle kabaca bu şekilde arkadaşlar geçmiş dönmelerde sıkça çıkmış bi soru

* kasa hesabının tutarlarının dogrulanması
* kasa kalemlerininin bilançoda dogru sınıflandırılması
* kasa hesabının muhasebe işlemleirnin muhasebeleştirilmesinde dogru ve düzgün kayıtların yapılması
* kasa hesabının içkontrol sistemine uygun olarak tutulması.

uygulanacak teknikler
fiziki sayım, yeniden hesaplama,dogrulama,varolma.......

1. sorunun cevapları nedir peki yangın sorusu islam çankayanın kitabında geçmiş dönem sınavlarında açıklandığına göre cevabı
689 2000
632 360
632 2000
391 360

elbise olayı doğru mudur.

diğer soru?

1 soruda a şıkkını işletme doğru işlem yapmıştır kkeg dedim
b şıkkında 689 153 kaydı olması gerekir dedim
c şıkkında borç senetleri içinde reeskont ayırmalı dedim şüpheli hale gelmiş alacağı için reeskont işlemi yapmamalı dedim tabi bunlar benim cevaplarım
2 soruda kasa mevcudunun denitimnide uygulanacak denit testlerini anlattım
ilgili hesapta içkontrol uygunlur ve maddi doğruluk testleri yapılır dedim
daha sonra kasa mevcudu ile ilgili tutarlarının dogrulanması mali tablolara doğru geçirilip geçirilmediği daha bir sürü yazdım ne biliyorsam yazdım yani
3 soruda denetim sözleşmesinde
denetçi veya denetim şirketinini ünvanı
denetim süresi
denetim zamanı
denetim ücreti
denetim yapılacak işletmenin ünvanı
bilmiyorum artık kaç gelir arkadaşlar

mikibey ben de size sormuştum bu soruyu ömer dumanın aynısı diyince cevabı biliyorsunuz zannetmiştim açtığınız diğer forumda sormuştum :)

1. soruda a şıkkında ben de doğrudur dedim
b şıkkında 689 ve 391 hesaplarını belirttim
c şıkkında vaktim yetmedi tek cümle borç senetleri için reeskont ayrılmalı dedim .

mikibey ' Alıntı:
Elbise hakkında genel karar ne oldu? Fazla takip edemedim ben? Yapılan kayıt dorudurmu olacaktı ?

Ben bir kaynaktan okuduğuma göre bu tür hediyeler personele ödenen net ücret yerine geçer ve kdv dahil işlem görür şeklindeydi.
Yorum yapabilirmisiniz?

VUK md.40 a göre Hizmetli ve işçilerin iş yerinde iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı 27'nci maddede yazılı giyim giderleri; Demirbaş olarak verilen giyim eşyası (Resmi ve özel daire ve müesseselerce hizmet erbabına işin icabı olarak verilen ve bunların işten ayrılmaları halinde geri alınan giyim eşyası);
hükmüne göre özel hediye edilmiş elbiseler K.K.E.G olup ücrettir. gv hesaplanır.
işletme K.K.E.G olna bu kıyafetlerin kdv sini indirmeyip maliyetine eklemekle ilk doğru işlemi yapmış
ayrıcada K.K.E.G. olarak matraha ekleyerek mevzuata uygun hareket etmiştir. dedim.

bu kadar düzgün cümle kullanamadım bütün sınav sorularının cevabında açıkcası korkmaya başladım
3M_FS ' Alıntı:
mikibey ' Alıntı:
Elbise hakkında genel karar ne oldu? Fazla takip edemedim ben? Yapılan kayıt dorudurmu olacaktı ?

Ben bir kaynaktan okuduğuma göre bu tür hediyeler personele ödenen net ücret yerine geçer ve kdv dahil işlem görür şeklindeydi.
Yorum yapabilirmisiniz?

VUK md.40 a göre Hizmetli ve işçilerin iş yerinde iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı 27'nci maddede yazılı giyim giderleri; Demirbaş olarak verilen giyim eşyası (Resmi ve özel daire ve müesseselerce hizmet erbabına işin icabı olarak verilen ve bunların işten ayrılmaları halinde geri alınan giyim eşyası);
hükmüne göre özel hediye edilmiş elbiseler K.K.E.G olup ücrettir. gv hesaplanır.
işletme K.K.E.G olna bu kıyafetlerin kdv sini indirmeyip maliyetine eklemekle ilk doğru işlemi yapmış
ayrıcada K.K.E.G. olarak matraha ekleyerek mevzuata uygun hareket etmiştir. dedim.

bu kadar düzgün cümle kullanamadım bütün sınav sorularının cevabında açıkcası korkmaya başladım 40 larda kalırım demeye...

ben meslek hukuku ve denetimde özellikle dikkat etmeye çalıştım hukuki dile. dolayısıyla yerine gereğince yazdım mesela yada tam kanunu biliyorsam hükmüne göre dedim falan. ilk girişte dilimden dolayı notlarımı kırıp hevesim kaçmasın istedim.

şüpheli duruma düşen alacak senetleri için reeskont ayrılmazmı arkadaşlar?

hadi ya açıklayınız mı diyodu ben sadece sıraladım.
neyini açıklıcaksınki tarihin imzanın ücretinn saçma

ben de açıklayınız kısmına çok takıldım ama açıklamadım

alacaklarda karşılık ayırırken zaten önce tasarruf değerine indirgeyip karşılık ayırman gerekirki buda zaten reeskonttur. Vuk değerle hükümlerine bakabilirsiniz. karşılık ayırma hükümüne.

mikibey ' Alıntı:
"şüpheli duruma düşen alacak senetleri için reeskont ayrılmazmı arkadaşlar?"

Karşılık ayrılmış senede reeskont ayrılmaz. Ki karşılık ayrılmıştı.

Birde üçüncü soruda sözlemşmede yer alan unsunları açıklayınız diyordu. Açıklamak ne demekki? Varmı her hangi bir unsuru açıklayan ?

Soru 1-Bir denetim sözleşmesinde bulunması gereken unsurları açıklayınız.(27 Haziran 1998 Sorusu)Cevap
1-Yapılan anlaşmanın amacı
2-Yapılacak denetim çalışmasının kapsamı ve bu çalışmanın Genel Kabul Görmüş Denetim standartlarına uyumlu şekilde yürütüleceği hususu
3-Denetimin amacının hataları, yolsuzlukları bulmak olmadığı, amacın sadece Finansal Tabloların doğruluğu hakkında görüş bildirmek olduğu hususu
4-Gerekli durumlarda belli konuların yönetime raporlanacağı hususu
5-Kararlaştırılmışsa, vergi danışmanlığı, yönetim danışmanlığı hizmetleri veya diğer tür hizmetler verileceği
5-Ücret, denetim faaliyelerinin başlama ve bitiş tarihleri

Ynt: Temmuz 2009 Muhasebe Denetimi

arkadaşlar maliyette çok zordu açıkçası o kadar çalışmama rağmen yapamadım gerçi kursa da hiç gitmedim ama bu şartlarda herhalde kursa gitmekten başka çare kalmıyor sizin tavsiye edeceğiniz herhangi bir kurs var mı

Ynt: Temmuz 2009 Muhasebe Denetimi

mikibey ' Alıntı:
açıklasaydın na açıklayacaktın ?

öncelikle cümlenize kimi muhatap aldığınıza dair bi alıntı yapabilirdiniz?
ikincisi de umarım cümleniz benim anladığım argoluğu içermiyordur da yazım yanlışı vs. olmuştur