Ticari Kazancı Olan Mükellelefin GMS Gider Hesaplaması

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhaba..ticari kazancının yanından g.menkul konut kira geliride beyan edilecek mükellefi için konut istisnası uygulanmayacak..gerçek gider yöntemi seçilecek...istisna kullanılmadığına göre ilgili konuta yapılan giderler için kısıtlama olacakmı..gerçek gid.yöntemi istisnaaya denk gelen gider hesaplaması yapılması gerekirmi...bununla ilgili yasal bir yazı bulamadım..varsa paylaşırımısınız..teşekkür ederim.

istisnaya denk gelen gider hesaplaması yada gider kısıtlaması diye birşey söz konusu değil,

GVK mad.74 e göre gerçek gider indiriminden yararlanabilir mükellef.
Ancak dikkat etmeniz gereken şey şu, bu giderlerden örneğin elektrik, su ısıtma yada bakım onarım gibi giderler KİRACI tarafından üstlenilmişse gerçek gider indirimine konu olmaz yani hasılattan gider olarak indiirlmez.

gvk mad. 74 ü inceleyiniz.

konut, kredi ile alınmış bunun faiz giderlerini indirim yapacağız..gv. 74 okudum dediğiniz gibi bir kısıtlamadan bahsetmiyor gerçi 4. bendi tam anlamış değilim kimse anlamasın diye baya dolaylı yazıyorlar:)......ben sadece gms den beyanname verenler için gerçek gider yöntemi seçiminde sınır olduğu için emin olamamıştım...teşekkür ederim.

Mükellefticari kazanç elde ettiği için kesinlikle GVK 85'e göre beyanname vermek durumundadır. Mükellef beyanname verdiği için GVK 21'e göre GMSİ konut istisnasından yararlanamaz. GMSİ konut istisnasından yararlanamadığı için GVK 74'de belirtilen şekildeki gider unsurlarını indirmesinde bir sakınca yoktur. İstisnaya isabet eden kısım diye bir şey yok, çünkü istisnadan yararlanmamaktadır.