Torba Yasada K.d.v. artırımı konusu

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

6111 sayılı yasa metninde ve tebliğinde kdv artırımı ile ilgili madde şu şekilde ifade edilmiştir ;

Katma değer vergisi mükelleflerinin, her bir vergilendirme dönemine ilişkin olarak verdikleri (ihtirazi kayıtla verilenler dâhil) beyannamelerindeki hesaplanan katma değer vergisinin yıllık toplamı üzerinden 2006 yılı için % 3, 2007 yılı için % 2,5, 2008 yılı için % 2 ve 2009 yılı için % 1,5 oranına göre belirlenecek katma değer vergisini, vergi artırımı olarak bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar beyan etmeleri ......

yasadaki " hesaplanan k.d.v. "

ifadesi ile ilgili farklı görüşler duymakta ve okumaktayım.

Ben bu ifadeden 391 hesabın toplamını algılarken bazı görüşler bu tabirle ödenen kdv den bahsedildiğini belirtmektedirler.

Sizlerin bu konu hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek isterim

iyilikler

Ynt: Torba Yasada K.d.v. artırımı konusu

yazı bariz bi şekilde açık ne diyor hesaplanan kdv
o zaman beyannameye gidip hesaplanan kdv tutarını alacaksınız bunun tartışılır bi tarafı yoktur
ilave edilecek kdv eklenmeyecek sadece hesaplanan kdv

Hesaplanan KDV 391 hesabın bakiyesidir. Kdv mantığı (391) hesaplanan kdv tutarından (191) ödenen kdv tutarının mahsup edilmesiyle bulunmaz mı?
Yani bu ifadeye göre hiç 191 de ödenmiş olan kdv tutarını almadan doğrudan 391 deki satışlarımızın kdv sine göre mi işlem yapıcaz.
Bu bence katma değer vergisin mantığına aykırıdır.
Katma değer = karımız ve bunun üzerinden ödenen vergi değilmidir.?
Bu yönden de tartışılmasında fayda var. :)
Acaba bir kavram hatası mı yapılmış?

Kdv beyannamesindeki hesaplanan kdv bakiyesidir mahsup sonrası kalan denmiyor denmiyen şeyler üzerinden gidilemez

O zaman bir örnekle gidelim:
Benim kdv beyanım şu şekilde:

2006 yılı hesaplanan kdv (391 hesap) = 100,000
2006 yılı ödenen kdv (191 hesap)= 90,000

Ödenen kdv = 10,000
Şimdi gelelim arttıma 2006 için arttırm oranı %3

Torba yasa ile benim ödeyeceğim kdv ne kadar? = 10,000 x %3 =3000 tl mi
Yoksa 100,000 x % 3 = 30,000 TL mi?

Üstadım ödenecek kdv denmiyor açıkça deniyorki hesaplanan kdv bu yüzden 100.000 tl nin %3 ü olan 30.000 Tl

O zaman bende bu mantıksız diyorum. Kurumlar vergisi g.v muhtasar vergisinde sembolik artışlar yapıyor ama kdv de ödediğin verginin 10 misli öde diyor: Öyle mi?

Diyelim ki benim istisnalarım var. Hesaplanan kdv tutarım çok çok yüksek. 100 bin değil 50 milyon. Ancak ödediğim kdv istisna nedeniyle atıyorum 20 bin tl.
Şimdi ben torba yasadan yararlanırken 50 milyonun % 3ünü mü ödicam?
Böyle mantıksız yaılandırm aolrumu? Burda bence mutlaka kavram karmaşası var.

Üstadım aslında bu hususu okumuş olsaydınız hiçbir sorun kalmazdı
tekrar sorduğunuz husus ise;
İşlemlerin Tamamının istisnalar Kapsamındaki Teslim ve Hizmetlerden oluşması veya Tecil-Terkin Uygulaması Kapsamındaki Teslimlerden Oluşması Nedeniyle Ödenecek KDV Bulunmaması (Mad:7/2-c)i-Açıklama
İlgili yıl için gelir ve kurumlar vergisi matrah artırımda bulunulmuş olması şartıyla artırılan Kurumlar Vergisi matrahı üzerinden %18 oranında katma değer vergisi ödenmek suretiyle bu haktan yararlanılır.
İlgili yıl içinde yukardaki işlemlerin yanı sıra vergiye tabi işlemler bulunmasından dolayı hesaplanan vergisi çıkan mükelleflerin ödemeleri gereken KDV tutarları, yukarıda belirtildiği şekilde hesaplanacak %18 oranındaki katma değer vergisi tutarından aşağı olamaz.
Bu kapsamdaki mükellefler, gelir ve kurumlar vergisi için matrah artırımda bulunmamaları halinde Af Kanunun 7?inci maddesindeki katma değer vergisi artırım hükmünden yararlanamaz.

Okudum okudum biliyorum. Ama yine mantıklı değil.

Bence ideal bi yol bulmuşlar tabi sizin görüşünüz saygı duyarım

konu KDV kartırımı olduğu için yeni konu açmak istemedim.

benim sorunum;

işlemlerini takip ettiğimiz firmalardan bazıları sadece yaz döneminde aktif olarak faaliyet gösteriyor (yani sezonluk)
hesaplanan kdv leri mayıs ayında başlayıp eylül ayına kadar var
diğer aylarda işyeri kapalı olduğundan beyannamelerini boş olarak veriyoruz

örnek tablom aşağıda

Dönem 2006
OCAK -
ŞUBAT -
MART -
NISAN 70,93
MAYIS 444,18
HAZIRAN 1.888,74
TEMMUZ 2.622,23
AĞUSTOS 3.312,15
EYLÜL 1.728,10
EKIM 1.084,82
KASIM 108,08
ARALIK -
TOPLAM 11.259,23
ORAN 3,0%
VERGİ 337,78
K.V. GÖRE 3.439,80

burada TOPLAM hes.kdv toplamı. vergi ise %3 ü (2006 yılı için) ancak kurumlar vergisi artırımında da bulunacağız ve 2006 yılı asgari matrahına göre (19.110,00 x %18) 3.439,80 tl yapıyor. beyanımızı hangi tutar üzerinden ve hangi tür beyanname ile vereceğiz. şimdiden teşekkür ederim

trkmml ' Alıntı:
konu KDV kartırımı olduğu için yeni konu açmak istemedim.

benim sorunum;

işlemlerini takip ettiğimiz firmalardan bazıları sadece yaz döneminde aktif olarak faaliyet gösteriyor (yani sezonluk)
hesaplanan kdv leri mayıs ayında başlayıp eylül ayına kadar var
diğer aylarda işyeri kapalı olduğundan beyannamelerini boş olarak veriyoruz

örnek tablom aşağıda

Dönem 2006
OCAK -
ŞUBAT -
MART -
NISAN 70,93
MAYIS 444,18
HAZIRAN 1.888,74
TEMMUZ 2.622,23
AĞUSTOS 3.312,15
EYLÜL 1.728,10
EKIM 1.084,82
KASIM 108,08
ARALIK -
TOPLAM 11.259,23
ORAN 3,0%
VERGİ 337,78
K.V. GÖRE 3.439,80

burada TOPLAM hes.kdv toplamı. vergi ise %3 ü (2006 yılı için) ancak kurumlar vergisi artırımında da bulunacağız ve 2006 yılı asgari matrahına göre (19.110,00 x %18) 3.439,80 tl yapıyor. beyanımızı hangi tutar üzerinden ve hangi tür beyanname ile vereceğiz. şimdiden teşekkür ederim

kurumlar arttırımıda yapcaksanız ancak KDV beyannamelerinizde tecil-terkin kapsamında veya (kısmi ya da tam) istisna kapsamında teslim hiç yoksa; KDV arttırımı için 337,78 Kurumlar matrah arttırımı içinse 3439,80 tl ödenecektir.