Torba yasasında ki Teşvik ve % 5 lik eski teşvikk

mcakar19

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

yeni torba kanunudaki teşvik yasasındaki uygulamayı kullanmak istiyorum. Ancak mevcutta %5 lik işv. primi inidiriminide 2 senedir kullanıyorum. Aynı anda ikisinide kullanma şansımız varmıdır. Uygulayan arkadaşlar var ise yazabilirseni sevinirim.

Tşk ederim.

Ynt: Torba yasasında ki Teşvik ve % 5 lik eski teşvikk

Evet var,önce %5 sonra geri kalan tutardan da teşvikten yararlanabilirsiniz.işveren maliyet kısmı %20 oranı 4 yıl boyunca işsizlik fonundan karşılanacaktır.

Tabi burada kriterlere dikkat etmek gerekiyor.

Mesleki yeterlilik belgesi,yaş aralığı vb

Arkadaşlar Merhaba,

Öncelikle bu konuda bilgisini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Ben konuyu daha iyi anlayabilmek açısından bir örnek vermek istiyorum. Eğer yanlış bildiğim bir yer var ise düzeltmenizi rica edeceğim.

Diyelim ki; yasada da aranan şartları sağlıyoruz(mesleki yeterlilik,yaş vb..)

Asgari ücretle 18 yaşından büyük bir bayanı işe başlattık diyelim.

Şimdiye kadar % 5 lik indirimi 796,50*0,05=39,83 TL şeklinde buluyor ve işveren priminden indiriyorduk diye hatırlıyorum. Şimdi yeni yasaya göre önce %5lik indirim tutarı olan 39,83 ü işveren priminden indirilip kalan işveren priminin tamamı işsizlik fonu tarafından mı karşılanacaktır?

Hesaplamayı nasıl yapacağımız konusunda bilgisi olan arkadaşlar deneyimlerinni bizimle paylaşabilirlerse çok memnun olurum.

ya bu teşviğin uygulaması ile ilgili herhangi bir genelge çıktı mı ki..?

sn hazelsu
henüz çıkmadı bende bekliyorum.

bu teşvikte ki mesl. yetrl. belgesini almak için bazı firmalara işkurun ihalesine girmişler ve yetkilendirme alacaklar ve o özel firmalardan alınacak mesl. yetr. belgesi ile işkura (belirtile nyaş aralığı uygun olanlar için) kayıt yaptırarak teşviki kullanıyor olabileceğiz. Bilgilerinize sunarım...

Arkadaşlar Merhaba,

Torba yasada mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar için 24 ay süreyle teşvikten yararlanılabileceği yazıyor. Buna rağmen yine de yeterlilik belgesi verecek kurumlara gidip mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda mıyız?

Bir de kanunda işe başlatılan kişi İşkur'a kayıtlı işsizlerden ise 6 ay daha yararlanma hakkı olduğu yazıyor.

Bir mükellefimize yeni sgk dosyası açtık,32 yaşında bir bayan arkadaşın 5 Nisan'da ssk girişini yaptık. Kendisi 2009-2010 yıllarında işsizlik maaşı almış,bu kişileri ayrıca işkur'a kayıt ettirmemize gerek var mıdır ki?

Genelgeyi bende bekliyorum ama henüz ortada hiçbirşey yok,yarın SGKya gidip bu olayı soracağım. Eğer bilgi alabilirsem sizlerle de paylaşıyor olacağım.

Sn. yengec_39

kanunda da belirtildiği üzere eğer mesleki yeterlilik belgesi var ise teşvik süresi 48 aya çıkıyor. bunun zorunluluğu yok. bu belge yok ise teşvik süresi 24 ay oluyor.

işkur konusu da aslında biraz muamma. işsizlik maaşı almış bir kişi eğer işkur'a otomatikman kayıt olmuş oluyor ise süre 6 ay uzar bu durumda. kayıttan kasıtları işe başlamadan önce işkur'da kayıtlı olması gerektiği yönünde bence.

Sn.Payroller,

Bilginizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim:)Geçen hafta Cuma günü SGKya gittim konuyla ilgili olarak belki bilgi alırım diye ancak genelge yayınlanmadığı için SGK çalışanları da durumdan bir haber:(Genelgeyi beklemekten başka çaremiz yok sanırım:(