fonradar

Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında

Merhaba öncelikle bu yogun günlerde herkese kolay gelsin bu transfer fiyatlandırması ile ilgili ilişkili iki şirket arasında alım satım söz konusu fakat bunu piyasa fiyatlarından yapıyorlar yani 1.nolu tebliğden anladığım kadarıyla başka firmalara sattığı fiyattan satıp o fiyattan alıyolar dolayısıyla emsal bedelden bir fark söz konusu değil böyle bir durumda dahi ilişkili kişilerle ilgili alım satım formununu dolduracakmıyız.Eger dolduracaksak yıl içinde toplam alım ve satımlarımı yazacağız uygulama konusunda fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

7.1- Yıllık Belgelendirme

Kurumlar vergisi mükelleflerinin, ilişkili kişilerle bir hesap dönemi içinde yaptıkları mal veya hizmet alım ya da satım işlemleri ile ilgili olarak (Ek 2)'de yer alan "TRANSFER FİYATLANDIRMASI, KONTROL EDİLEN YABANCI KURUM ve ÖRTÜLÜ SERMAYEYE İLİŞKİN FORM"u doldurmaları ve kurumlar vergisi beyannamesi ekinde, bağlı bulunulan vergi dairesine göndermeleri gerekmektedir.

Söz konusu form 2007 yılı hesap dönemine münhasır olmak üzere, 2008 hesap dönemi ikinci geçici vergi beyannamesinin verilme süresinin son günü olan Ağustos ayının ondördüncü günü akşamına kadar hazırlanabilecektir. Dolayısıyla söz konusu formun Ocak-Haziran/2008 dönemine ait ikinci üç aylık geçici vergi beyannamesinin ekinde 14 Ağustos 2008 günü akşamına kadar bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmesi mümkün bulunmaktadır.

Cevabınız için teşekkür ederim Ogün Bey

Sayın Güneş,

2 ve 5 nolu tablolara 331 hesap ile ilgili rakamları girdiğimize göre bu durumda adına 331 hesabı çalıştırdığımız ortağın kişisel bilgilerini tablo 1 e girmemiz gerekiyor değil mi?

Evet.

istanbul odasının sayfasında transfer fiyatlandırması ile ilgili açıklama yayınlanmış okuduğum açıklamalar bölümünde bu form ilgili işlemler olması halinde verilir diyor. diyelimki bu formu vermedik sonra ceza yemeyelim nedir işin özü?

İşin özü;

8- Cezalar

Teşebbüs sahibi ve kurumların, ilişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri bedel veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında bulunarak tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı yapmaları durumunda Vergi Usul Kanunu'nun cezalara ilişkin hükümleri uygulanacaktır.

Bu Tebliğ ile İdare'ye ibraz etme zorunluluğu getirilen bilgi ve belgeleri Tebliğde belirlenen sürelerde vermeyenler hakkında da Vergi Usul Kanunu'nun cezalara ilişkin hükümlerinin uygulanacağı tabiidir.

nizo ' Alıntı:
istanbul odasının sayfasında transfer fiyatlandırması ile ilgili açıklama yayınlanmış okuduğum açıklamalar bölümünde bu form ilgili işlemler olması halinde verilir diyor. diyelimki bu formu vermedik sonra ceza yemeyelim nedir işin özü?

Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı ile ilgili yayınlanan ilk tebliği okursanız,tebliğin sonlarına doğru formun alt tarafında açıklamalar bölümü var.
orada,bu konuyla alakalı işlem varsa form verilir,yoksa verilmez diyor. Tebliğde açıkça belirtilmiş,endişeniz hiç olmasın.

bence , konuyla ilgili işlem olmaması demek örneğin 131-331 hesabın hiç çalışmamış olması, ilişkili kişilerle hiç işlem yapılmamış olması demek.. Yoksa ben emsale göre alım- satım yaptım bu formu vermeyeyim değil.. O zaman zaten verenlerin hepsi bakın ben hatalı iş yaptım diye beyan mı etmiş olacaklar, bu saçma olur.... biz beyan ederiz zaten emsale uygunsa bir problem çıkmaz, aksi takdirde beyan etmemiş olmanın cezalarına katlanmak gerekir kanaatindeyim..

sn deniz9 un yorumuna cevap gelmedi.. örtülü sermaye formuna sene içinde 331'in en yüksek olduğu rakam, transfer fiy. formunda mali işlemle ödünç para kısmına da sene sonu bakiyesi mi yazılacak, yoksa her ikisine de en yüksek olduğu rakam mı?

diyelimki ilişkili kişilerle işlem yok.ilişkili kişi de yok.ama ortaklara borçlar hesabı hemen hemen her şirkette çalışıyor.aktif pasifte her bilançoda mevcut.o zaman hiç ilişkili kişisi olmasa bile 131-331 i çalışan her şirket vermek zorunda olmuyormu.nasıl iştir bu anlamadım.odalarımız ancak aidat topluyor gezi düzenliyor.böyle bir saçma uygulamaya neden türmob itiraz etmiyor.100 mükellefi olan bir muhasebeci her şirketin ilişkili kişisini nereden bilebilir mümkünmüdür bu.

ben diğer işlemler olmasa bile eğer 331-131 çaılışıyorsa örtülü sermaye kısmını sadece dolduruyorum..

şirket ortağına ait gayrimenkulü ofis olarak kiralamış kira tutarını emlak vergi değerinin %5 ine göre belirliyor.
bu işlemi transfer fiyatlandırmasına konu olan işlemlerde kullanılan yöntemler tablosunda bulunan mükellefçe belirlenen yöntem olarak beyan edebilir mi?

niki9 ' Alıntı:
diyelimki ilişkili kişilerle işlem yok.ilişkili kişi de yok.ama ortaklara borçlar hesabı hemen hemen her şirkette çalışıyor.aktif pasifte her bilançoda mevcut.o zaman hiç ilişkili kişisi olmasa bile 131-331 i çalışan her şirket vermek zorunda olmuyormu.nasıl iştir bu anlamadım.odalarımız ancak aidat topluyor gezi düzenliyor.böyle bir saçma uygulamaya neden türmob itiraz etmiyor.100 mükellefi olan bir muhasebeci her şirketin ilişkili kişisini nereden bilebilir mümkünmüdür bu.
331 hesabının çalışması ilişkili kişilerle mal ve hizmet alım satımı kapsamındadır. Daha önce alıntı yapmıştım.

deniz9 un yorumuna hala cevap alamadık.. örtülü sermayeye 331 in enyüksek olduğu bakiye, transfer fiy. ise bakiyesi mi yazılacak demiş?? yoksa 2 yere de en yüksek olduğu mu??

fugenc ' Alıntı:
deniz9 un yorumuna hala cevap alamadık.. örtülü sermayeye 331 in enyüksek olduğu bakiye, transfer fiy. ise bakiyesi mi yazılacak demiş?? yoksa 2 yere de en yüksek olduğu mu??

Soruyu alıntı yaparmısın.

örtülü sermaye kısmını doldurmak için sermayenin 3 katını aşan kısım mı dikkate alınacak? yoksa 131 ve 331 hesaplarında hareketin olması yeterli sayılacakmı?

7. Örtülü Sermaye Uygulamasına İlişkin Bilgiler

Kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği hesap döneminde ortak veya ortakla ilişkili kişilerden temin edilen bir borç bulunması halinde bu bölüm doldurulacaktır. Buna göre;

- "Aktif Toplamı" : Kurumun hesap dönemi başında çıkartılmış olan bilânçosunda yer alan bilgilere göre doldurulacaktır.

- "Toplam Borçlar": Kurumun hesap dönemi başında çıkartılmış olan bilânçosunda yer alan bilgilere göre doldurulacaktır.

- "Öz Sermaye Tutarı": Kurumun öz sermayesi bu tabloda yer alan Aktif Toplamı ve Toplam Borçlar dikkate alınarak, 1 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin "12.1.5" bölümünde yapılan açıklamalar çerçevesinde hesaplanacaktır.

- "Toplam Faiz Giderleri": Ortak veya ortakla ilişkili kişilerden temin edilen borç nedeniyle hesap dönemi içinde gerçekleşen ve maliyetlere veya faaliyet giderlerine intikal etmiş olan faiz giderlerinin toplamı yazılacaktır.

- "Toplam Kur Farkı Giderleri": Ortak veya ortakla ilişkili kişilerden temin edilen borç nedeniyle hesap dönemi içinde gerçekleşen ve maliyetlere veya faaliyet giderlerine intikal etmiş olan kur farkı giderlerinin toplamı yazılacaktır.

- "Ortak veya Ortakla İlişkili Kişilerden Temin Edilen Borçların En Yüksek Olduğu Tarihteki Toplam Tutarı": İlgili hesap döneminde ortak veya ortakla ilişkili kişilerden temin edilen borçların en yüksek olduğu tarihteki toplam tutarı yazılacaktır.

[ deniz9'un sorusu şöyleydi..

sn ogün güneş
o halde
transfer fiyatlandırmasında ilişgili kişilerden gercekleştirilen işlemler bölümünde yıl sonu bakiyesini
örtülü sermaye uygulamasına ilişkin bilgiler bölümünde temin edilen borçların en yüksek olduğu tarihdeki tutarı dikkate almak gerekiyor
teşekkür ederim

[/quote]