Transit Ticaretin KDV Beyanı ve Muhasebe Kaydı Ne Şekilde Yapılacak???

Ynt: Transit Ticaretin KDV Beyanı ve Muhasebe Kaydı Ne Şekilde Yapılacak???

Avutralyada malı sattığınız firmaya fatura keseceksiniz. Maliye amblemli olacak, sadece dözvi olarak keseblirisniz.
Açıkladım bunları. Malı siz satıyorsunuz. Fastaki firma da size satıyor.

cetvel ' Alıntı:
bu iş transit ticarettir.
fastaki firmanın size kestiği fatura+ adınıza düzenlenen masraflar malın maliyetine atarsınız.
-----------------------------/------------------------
159
01 mal faturası
02 vb.masraflar.
320
01 fastaki firma
02 gümrük nakliyeci vb.
mala ilişkin maliyetlerin kaydı
-------------------------/--------------------
157
01 üretilen mal
159 bakiyenin tamamı
maliyetin stok hesaplarına devri.
-------------------------/-------------------------
320
01
02
102
fastaki firmaya nakliyecilere vb.ödeme
-----------------------/---------------
120 01 yurtdışı firma
601 01 üretilen mal
transit ticaret kaydı
ınvoıceharicinde resmi faturanızı düzenlemeniz lazım.
-------------------------/------------------------------
102
120 01
Avusturyadan peyder pey paranın gelmesi.
-----------------------------/-----------------------

Sayın İsmail ATMANLIOĞLU S.M.M.M

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Çok teşekkür ederim. Gıyabınızda yorumları ile değerli bilgileri paylaşan tüm arkadaşlara teeşkkür ederim.
Saygılarımla

Üstadlar transit ticaret yapıyoruz. Muhasebe kayıtları hangi tarihlere hangi kurlar üzerinden yapılmalı?
Bir de ba bs de bildiriyor muyuz? Saygılar

İşlemlerin olduğu tarihlerdeki Merkez Bankası döviz alış kurunu kullanacaksınız.Evet transit ticarete konu alış ve satışlar BA BS de bildirilmesi gerekiyor.

İşlemlerin olduğu tarih olarak hangi tarihleri baz almalıyım acaba? çünkü bana gelen invoce larda tarih var ama bu tarih değil sanırım. Bir de ba bs de bildirilmesi kesin mi? Bazı yerlerde bildirilmez diye okudum ama.

Fatura tarihlerine göre kayıtlarınızı yapın.Neden bu tarih değil dediğinizi anlayamadım.Yada ilgili ülke gümrük beyanname giriş çıkış tarihlerine bakın.Transfer tarihlerindeki kurlarıda dikate alın.Yani transfer yapıldığında transfer kurları fatura kurları bunları bütün olarak değerlendirmeniz lazım.Bütün bunları merkez bankası döviz alış kuru ile kayıtlarınıza alabilirsiniz.
BA BS de kesin bildirilecek.Zira tebliğde her türlü mal ve hizmet alımı satımı ibaresi var.Aşağıda bir özelge paylaşıyorum.
T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

Sayı
:
B.07.1.GİB.4.34.19.02-019.01-219
01/07/2010
konu
:
Transit ticaret kapsamında yapılan alım satım işlemlerinin Ba-Bs formlarına dahil edilip edilmeyeceği.

İlgi dilekçenizde, transit ticaret kapsamında yapılan alım satım işlemlerinizin Ba-Bs formlarına dahil edilip edilmeyeceği hakkında Başkanlığımız görüşü talep edilmekte olup, konuyla ilgili olarak gerekli açıklamalar aşağıda yapılmıştır.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 148, 149 ve Mükerrer 257' nci maddelerinin verdiği yetkiye dayanılarak, 350 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; mal ve hizmet satışlarını ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirmeleri hususunda yükümlülük getirilmiştir.

Söz konusu yükümlülüğün 2010 yılı ve müteakip yılların aylık dönemlerinde yerine getirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanmıştır.

Aynı Tebliğin 1.2.1 bölümündeki açıklamalara göre, bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.

Ayrıca, 396 Sıra No.lu Genel Tebliğin 1.2.2. bölümünde "Mükelleflerin 2010 yılı ve müteakip yılların aylık dönemlerine ilişkin mal ve/veya hizmet alışları ile mal ve/veya hizmet satışlarına uygulanacak had 5.000 TL olarak yeniden belirlenmiştir. Buna göre, bir kişi veya kurumdan katma değer vergisi hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet alışları, "Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)" ile; bir kişi veya kuruma katma değer vergisi hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal ve/veya hizmet satışları ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" nun Tablo II alanında bildirilecektir." açıklaması bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan açıklamalara göre; transit ticaret kapsamında şirketiniz tarafından yapılan işlemlerin belgelendirilmesi halinde Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Transit ticaretin işleyişinde faturalar hangi tarihlere kesiliyor mesela üstadım. Yani mal transit şekilde geçti. Satıcı faturasını kesti yolladı. Biz faturayı hangi tarihte kesmeliyiz.

Malın konşimentosunun düzenlendiği tarihe kesebilirsiniz.Sonuçta konşimentoda malın nerden nereye kimin adına gittiği bellidir.
Ama alıcı malın bedelini daha sonra yani mal kendisine fiilen ulaştığında ödemek isteyebilir.O ayrı.
Faturalandırma açısından önemli olan malın size teslim edildiği andır bence.Buda konşimentonun düzenlenerek ilgili evrakların tarafınıza gönderildiği andır.
İyi çalışmalar...

Üstadım şimdi bende 10 tane farklı commercıal invoice var. hepsinin tarihleri farklı. Bir de satış faturam var oda daha ileri bir tarihe kesilmiş. Şimdi ben bunları kayıda alırken. Fatura tarihlerine kaydedip bir önceki gün kuru dikkate alarakmı kayıt edicem. Satış faturasını da aynı şekilde tarihine giricem. Yoksa başka bir şekli mi var.

Yardım edebilecek üstadlarıma şimdiden teşekkürler.

Tüm faturalar için fatura düzenlenme tarihindeki TCMB döviz alış kurunu kullanarak kayıt yapınız.

Üstadım fatura üzerlerinde proforma fatura tarihi ve fatura tarihi olarak iki fatura var. Hangi tarihe göre almalıyım. Birde kur olarak birgün önceki kurumu alıyorum yoksa o günkü kuru mu?

Fatura üzerindeki proforma fatura tarihini değil sadece fatura tarihini baz alınız.Proforma fatura bir teklif faturasıdır.Hiç bir mali yükümlülüğü yoktur.
Kur olarakta örneğin bugünkü kur dün saat 15,30 da Merkez Bankası tarafından açıklanan gösterge niteliğindeki kurlardır.Bugün 15,30 da açıklanacak olan kurlarda yarın için geçerli olacaktır.

Peki üstadım transit ticarette alış ve satış faturaları arasında çok ara olması mantıksız değilmi ? Proforma faturalar arasında 1 gün fark var fakat resmi faturalar arasında 1 ay fark var :S

İşin mahiyetini bilmeden alış ve satış faturaları arasında 1 aylık farkın mantıklı mantıksızmı olduğu hakkında yorum yapamam.
Proforma faturayı fiyat teklifi gibi düşünün.Proforma faturada işlem gerçekleşmez.Sadece tekliftir. Mali sorumluluk doğurmaz.Aynı günde kesilebilir.Onun önemi yok.
Ayrıca eğer gerçekten transit ticaret varsa bu işleme ait konşimentonun,satıcıya yapılan transfere ait swiftin,alıcının size yaptığı transferin dekontu gibi tüm unsurların değerlendirmeye alınması lazım.

üstadım bana gelen evraklarda konşimento yok. Bir de alış ve satış muhasebe kayıtlarının aynı gün olması gerekmiyor mu? acaba. Yani kur farkı oluşacak yoksa.

Alış ve satış faturaları arasında kur farkı nasıl olur anlayamadım.
Malın alış fatura tarihi ile transfer tarihi arasında fark var ise olumlu yada olumsuz kur farkı oluşur.Bu durumda ya malın maliyeti ile yada kambiyo karları ile ilişkilendirirsiniz.
Satış faturanız ile transfer tarihi arasındaki fark olması durumunda da olumlu olumsuz kur farkı çıkabilir.Bu durumda da ya kambiyo karları yada zararları ile ilişkilendirirsiniz.

Üstadım ben aslında malın transit ticaret olmasından dolayı alış ve satış faturalarının aynı gün olmasına takıldım. Yani şöyle bir sorunum var. Diyelim ki yurtdışından bana 07.02.2012 tarihli fatura geldi. Daha sonra bende bir diğer ülkeye 28.02.2012 tarihli fatura kestim yolladım. Bu iki tarihe göremi muhasebe kaydı yapacağım yoksa ihracat ithalatta olduğu gibi malın bir ülkeden diğerine geçtiği tarih gibi bir durum var mıdır?

sn.smmmmmmmmmm yukarıda arkadaşların açıklamalarını dikkatle okuyunuz. Fastaki firmanın size kestiği fatura (mal bedeli) + diğer masraflar sizin maliyetinizdir. Kestiğiniz fatura da gelirinizdir. Ayrıca ihracat için yapılan navlun+liman masrafları vs. de giderinizdir. Siz kur farkına takılıp kalmışsınız. Hangi tarihteki kuru esas alırsan al, zaten ay sonunda veya üç ayda bir (geçici vergi döneminde) döviz cinsi borç ve alacaklarınız için kur farkı hesaplamanız gerekir.
Transit ticarette alış ve satış faturalarının aynı tarih olması da gerekmez. Yurtdışından malınız gelir gümrüklü antrepoya alırsınız. İsterseniz bunu 3 ay sonra ihraç edip faturasını kesebilirsiniz.

Evet üstadım. Sorun şu ki mal Türkiyeye hiç gelmiyor. Bir ülkeden diğerine direk gidiyor. O yüzden iki fatura arasında tarih farkı olmamalı diye düşünüyorum. Dediğiniz doğru zaten değerlemede fark giderilecek.

Transit ticarette hangi tarihte satıs faturası kesmemiz gerekir ? Mal japonyadan Irak a gidiyor. Japonyadan cıkıs tarihini mi yoksa Irak a giris tarihini mi baz alacagız ?