zirve

TŞOF Başkanı Apaydın'dan Sürücülere Kış Uyarısı

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
ANKARA (AA) - Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, havaların ülke genelinde soğuması ve yaklaşan kış mevsimi nedeniyle sürücüleri, araçlarının kışlık bakımını yaptırmaları ve kar lastiklerini takmaları yönünde uyardı.
Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, uzmanlarca yıllardır yapılan çalışmaların ve tecrübelerin sonunda ortaya çıkan kış mevsiminin ağır şartlarına uygun olarak yapılması gereken kışlık bakımın yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı. Havaların soğumasıyla Türkiye'de bazı bölgelerde kışın yüzünü gösterdiğini ifade eden Apaydın, şunları kaydetti:
''Uzun ve yorucu bir kış bizi beklemektedir. Kışın olan kazaların nedenlerinden; yollardaki buzlanma, aracımızı yolun durumuna göre kullanmamak ve kış koşullarına göre araçlarımızı hazırlamamak başta gelmektedir. Bunun için aracımızın lastiğinden, zincirine, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere ise antifriz biran önce konulmalıdır. Balatalar, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek araçlarımızı kışa hazır hale getirilmeliyiz. Bilhassa kar lastiği kullanmak aracın yolu daha iyi kavramasını, kısa mesafede durmasını ve güvenilir bir şekilde hızlanmasını sağlayacağından her aracın kullanmasında büyük fayda vardır. Dişleri aşınmış bir lastikle kışa girmek başınıza büyük dertler açabilir. Hatta yedek lastiğinizi bile kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Kışlık bakım keyfiyet değil, zorunluluktur, sürücüler mutlaka araçlarının kışlık bakımın yaptırsın.''

-''Kaza sayıları düştü, ama yeterli değil''-

TŞOF Başkanı Apaydın, bayram tatilinde meydana gelen ölümlü trafik kaza sayısındaki düşüşe dikkati çekti ancak yeterli olmadığını belirtti. Apaydın, bayram tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 76 kişinin hayatını kaybederken, 4 bin 129 vatandaşın da yaralandığını kaydetti.
Bayram tatili süresince şehirlerarası otobüslerin karıştığı herhangi bir ölümlü veya yaralamalı trafik kazası olmadığına işaret eden Apaydın, otobüslerin hiç bir şekilde kazaya karışmamasının, yapılan denetimler ile kurallara riayet eden firma ve şoförlerin başarısı olduğunu belirtti.
 
Üst