Üniversiteye Kesilen Faturada Kdv

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhabalar...kalite danışmanlık üzerine hizmet veren firmamız mart ayında üniversiteye verdiği eğitim için normal %18 kdv li hizmet faturasını kesti...ilgli üniversite bankaya fatura bedelini havale yaparken kdv nin yarısını kesinti yapıp ödememizi yaptı..ve beraberinde biz diğer yarım kdv yi sizin adınıza vergi dairesine ödedik siz bunu kendi hesabınızdan düşeceksiniz diye yazı gönderdiler bize. Bu yasalmıdır..veya biz faturayı onlara 1/2 tevkifatlı olarak kesmemiz gerekmirmiydi bize bu konuda bir uyarıda yapmadılar..Biz kesilen bu kdv nin yarısı olan tutarı indirilecek kdv tutarı olarak hesaplarımıza alabilirimiyiz..

Ynt: Üniversiteye Kesilen Faturada Kdv

Doğru işlem yapmışlar.91 ve 95 nolu kdv tebliğlerinde konu açıkça ifade edilmiştir.Üniversite kdv mükellefi olmadığı için kesintiyi yapıp sorumlu olduğu tutarı saymanlığa ödemiştir.Tebliğleri inceleyiniz lütfen.

üniversiteler tevkifat yapacak olan kurumla arasında yer alıyor
siz faturada beyan edilecek ve tahsil adilecek kdv yi göstermeniz gerekiyordu bunuda beyannamed ilgili kısımlarda göstermeliydiniz
tahsil edemediğiniz kdv yi iade alma imkanı var . tabi beyannamede göstermediğiniz için alabilirmisiniz bilemiyorum .

teşekkür ederim........fakat biz faturayı keserken faturayı tevkifatlı kesmemiz gerektiğini bize söylemediler bizde normal kesip beyannamemizde normal kdv gibi işlem yaptık.sonrasında bu kesinitiyi diğer ayda beyannamemizde devletten indirim konusu yapabilceğimizi söylediler ve bize kendi hesaplarını gösteren bir faks yolladırlar..yanlış bir işlemde yapmak istemiyorum izlemem gereken yok nasıl olabilir acaba bu işlemle ilgli..