Unutulan kdv beyannamesi

Ant Z

Tanınmış Üye
Arkadaşlar

2010 1 ve 2010 2 ay kdv beyannamelerinde devreden kdv var fakat beyannameler verilmemiş, şimdi versek bize ne ceza keserler ?

Teşekkür ederim

Ynt: Unutulan kdv beyannamesi

2 beyanname içinde ayrı ayrı 1.000,00 TL cezası var. Pişmanlıkla verdiğinizde bu rakam 666,67 TL x2 takabul eder.

Bu ceza hangi maddedir _?

Teşekkür ederim

6009 sayılı kanun mad.12

Aftan yararlanma şansım var mıdır peki ?

önce beyannameleri pişmanlık hükmünden yararlandırın zamanında verilmediği için,

vergi affı daha tasarı halinde ama buna başvurduğunuzda;
Vergilerin tamamı ile pişmanlık zammı, gecikme faizi yerine; güncelleme oranı esas alınarak hesaplanacak tutarı ödenmek şartıyla vergi cezalarının, pişmanlık zammının, gecikme faizinin tahsilinden vazgeçilir.

irem Hanım

Teşekkür ederim

sadece devreden kdv var yani ödenecek kdv çıkmıyor, yani sanırım sadece özel usulsüzlük kesilecek

özel usulsüzlükten vaz mı geçilecek ?

özel usulsüzlük cezaları % 50 indirim kapsamında görülüyor..

ancak tekrar altını çizmekte fayda var. Bu bilgiler tasarı kapsamındaki bilgilerdir.

Kanun, yasalaştıktan sonra bilgiler, netleşecektir.

İrem Hanım

taslak benim önümde de var da anlamadığım
beyannameleri şimdi versem cezaları hemen kestirtsem vergi dairesine
afta haftaya çıkarsa yararlanabilir miyim acaba

yukarıda örnek olsun diye yazmıştım aslında 60 ay verilmemiş yani çoook önemli benim için

60 ay verilmeyen beyanname varsa, tasarı kapsamına giren alacakların dönemi; 31.07.2010 tarihinden öncekiler için geçerli.. geriye kalan 5 aylık dönem af kapsamına girmiyor. Bunu tespitini yapın.

beyannameleri şimdi verip, cezaları kestikleri takdirde birde vade konulacaktır.

affın haftaya çıkıp çıkmayacağı belli değil, yani ileriyi göremiyoruz.
Af çıktığı takdirdede; başvuru, kanunun yürürlüğe girdiği ayı izleyen ikinci ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor.

benzer şekilde bizde de mevcut.gelir idaresi temsilcileride net bir öneride bulunmuyorlar.taslak ortada dilediğinizi tercih edin diyorlar.yani beyannameleri verip yargıyamı taşısak affı mı beklesek bilemiyorum

Merhaba

taslağı okudum olay şöyle önce kurumlar sonra kdv matrah artırımına gidersek ( Bu dönemler hep zarar ve hep devreden kdv var ) ceza yarıya iniyor gibi birşey oluyor ama dava edersek sonuç ne olur bilinmediğinden karar vermek zor

vergi affı ile ilgili yasadan yararlanmak için; açılan davalardan vazgeçilmesi şartı var.
dava ederseniz, af kapsamından yararlanamazsınız.

Eğerki, cezalara karşı dava yolunu seçerseniz, verilmeyen beyannamelerle ilgili büyük bir ihtimal özel usulsüzlük cezası kaldırılır ama usulsüzlük cezası onanır. Bununla ilgili verilmiş vergi mahkemelerinde dava kararları var.
Bulabilirsem bir vakit paylaşırım burada.

Anlamadığım

taslakda

vergi mahkemesindeki ihtilaflar

vergide % 50 ceza indirimi % 100 yazıyor
bu ceza beyanname vermeme cezası dava açıp sonra davadan vazgeçip affa girersek ödeme yapmayacak mıyız yani ?