Üretim İşletme Defteri, Bilançoda mı Tutulacak ?

bir üretim işi yapan işletme defteri mükellefimiz mal alışı 26.500-tl mal satışı 90.000-tl dir. fakat işçi ücret bordrosu giderleri 11 aylık 178.500-tl ye ulaşmıştır. ücret bordrosunu dikkate alarak 2014 yılı için bilanço defterimi tasdik ettirmeliyiz? yoksa mal alış ve satıştaki hadleri geçmediği için işletme defteri tasdik ettirip işletme defteri olarak devam mı etmeliyiz.

Selamlar
İşletme defterinde kalabilirsiniz.Personel ücretleri,dışarıdan alınan mal ve hizmetler grubuna girmemektedir.
Saygılar

Sayın muhasebeci54,

Bu rakamlar gerçekten doğrumu. Bir gariplik yok değilmi. Yada yanlış yazılmış bir şey. Veya 12 ayda kesilecek yüksek tutarlı bir fatura.

Sayın muhasebeci54,

Bu rakamlar gerçekten doğrumu. Bir gariplik yok değilmi. Yada yanlış yazılmış bir şey. Veya 12 ayda kesilecek yüksek tutarlı bir fatura.

doğru rakamlar. mukellef çok işçi çalıştırıyor ama mal alışı ve üretim sattığı rakamlar bu. yapılan işçiliği dönem sonuna atmaktan başka bişeyde yapamıyorum

Sayın muhasebeci54,

Öyleyse diyorsunuz ki bu adamlar her yıl satışlarının iki katı işçilik ödüyorlar. Aklıma bir Karadenizli fıkrası geldi " Koyunları 100'e alıp 99'a satıyorum sürümden kazanıyorum." . Buna kimse inanmaz. Sebebi de açıkça belli değilmi.

Sayın muhasebeci54,

Öyleyse diyorsunuz ki bu adamlar her yıl satışlarının iki katı işçilik ödüyorlar. Aklıma bir Karadenizli fıkrası geldi " Koyunları 100'e alıp 99'a satıyorum sürümden kazanıyorum." . Buna kimse inanmaz. Sebebi de açıkça belli değilmi.

Kesinlikle Sayın Kevork Bey'e katılıyorum.Haklı.Bu adamlar satışları bu kadarken nasıl iki katı işçilik ödüyorlar.Benimde aklıma''acaba para karşılığı dışardan S.G.K'lı işçi mi yapıyorlar diye geliyor

bir üretim işi yapan işletme defteri mükellefimiz mal alışı 26.500-tl mal satışı 90.000-tl dir. fakat işçi ücret bordrosu giderleri 11 aylık 178.500-tl ye ulaşmıştır. ücret bordrosunu dikkate alarak 2014 yılı için bilanço defterimi tasdik ettirmeliyiz? yoksa mal alış ve satıştaki hadleri geçmediği için işletme defteri tasdik ettirip işletme defteri olarak devam mı etmeliyiz.
Sn.muhasebeci54 sorunuza forumda arkadaşlar yeterince cevap vermişler. Müşavirliğini yaptığınız bu firmayı iyi inceleyiniz. Başınız ağrımasın. Verdiğiniz tutarlar gerçekten çok anormal. işçilik giderlerinin yanında alış ve satış tutarları arasındaki farkta çok yüksek 3,39 katı kadar. Satış tutarına, alış+işçilik+vs.girdiler ilave edilmiş bile olsa bu kadar fark olacağını sanmıyorum...