Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

Ynt: Varlık Barışı Uygulaması ile ilgili soru.

Parayı bankaya yatırmadaki amaç paranın varlığını tevsik etmek, banka dekontunu alıp beyannamenizi verdikten sonra paranızı çekebilirsiniz.

arkadaşlar bu kadar uzun tartışmalar sonucu benim dediğim yere gelmişsiniz.syn twolf syn gelirlerin en son dediği de benim gibi. dönüp dolaşıp aynı noktaya gelmişsiniz işte.bizde size en baştan beri 3-4kişiye yaptığımız işlemi anlatmıştım ama saptırıldı benim dediklerim.ama sonuç aynı işte.parayı yatır belgele vergisini öde sonra paranı çek.6ay içinde de sermayene ekle. hepsi bu...

Sn asiye;
sizin söylediğiniz farklı birşey. Siz aynı parayı yatır çek tekrar yatır örneğin 50,000 yatır 3 kere çevir 150,000 tl varlık barışı affı sağla diyorsunuz.
Bu usule uygun değildir.

Sayın Asiye Hanım,bu konuda Sayın Güroy haklı.Şyle ki sizin yaptığınız işlemde aynı parayı dönüp dolaşıp tekrar tekrar yatırmaktan bahsediyorsunuz,zaten tartışma konusu da bu.Anlayacağınız sizin lafınıza maalesef gelemedik :) Biz böyle olmaması gerektiğini iddia ediyoruz.Siz ise yaptık oldu demiştiniz.Evet belki problem yaşamazsınız ama o şekilde olmamalı,biz bunu tartışmaya çalıştık.Saygılar.

twolf ' Alıntı:
Arkadaşlar sorular soruları getiriyor.kanun 31.12.2009 a kadar uzatıldı,bilmeyenleriniz varsa tekrar hatırlatalım.Yeni sorular gündeme geliyor haliyle:

1- Önceden beyanı verip elinde tahakkuku olanlar örneğin 31.10.09 vadeli tahakkuklarda herhangi bir uzama olur mu?
2- Kişi bankaya yeni para yatırdı ama beyanı 31.12 ye kadar bekletmek istiyor.Bu durumda yatırdığı parayı kullanabilir mi? (çekme,havale vs) Yoksa beyanı verinceye kadar para hesapta durup beyanı verdikten sonra mı kullanabilir?

Teşekkürler.Saygılar.

Bakanlar kurulunun beyan süresini uzatabileceğini yazıyor tebliğ. Ödeme tarihini uzatmaya zaten yetkisi yok. Ayrıca bankaya yapılan blokaj için beyanname verilmesiyle bir ilyet bağı yok. Dekont sadece paranın şirkete aktarıldığının bir kanıtı. Parayı yatırıp beyan verene kadar bekleteceksin gibi bir şart yok. İsterseniz bu gün bloke edin ve çekin sonra gidip aralıkta beyan edin. Bir sıkıntı yok.

Ayrıca sayın Asiye hanım; burada kimse kimsenin dediği noktaya gelmez; zeten hiç kimsenin kimseyi bir noktaya getirme gibi bir amacı olmamalı; fikir beyan edersiniz kabul görür görmez. Ama gelinen nokta hiç bir zaman bir kişinin belirttiği nokta değildir. Bazen ortak paydada buluşulur; bazen buluşulmaz; mutabık olunsun olunmasın; tartışma ortamında kabul gören fikir şahsa munhasır değildir; ortak payda dır.

Ben sizinle aynı görüşteyim; ancak uslubunuz hoşuma gitmedi ayrıca benim yazılarımı okursanız altı boş; ben yaptım oldu değil; yol haritasını çıkartarak; mesnetleriyle; kanuni dayanaklarıyla nasıl yapılabileceğini adım adım yazdım.

Sonuçta bir ortak payda çıkmadı ama; söylenebilecek her şey söylendi; konu her yönden incelendi; ve forumdaşların çok faydalanacağına inandım bir paylaşım konusu oldu.

Kısaca bence maksat hasıl oldu;

Saygılarımla,

sayın güray ben paranın 3kere yatır çek geri yatır diye bişey demek istemedim.ilave olarak adam sermayesine eklemek zorunda zaten.3kere yatırıp çekmek de anlamsız olur sadece ben paranın bankaya yatırılıp bekleme zorunluluğunu olmadığını söylemek istedim.varılan ortak noktada bu zaten.sy uzmanın uslubumu beğenip beğenmemesi de önemli değil.uslumumda ters bişey olduğunu da düşünmüyorum.burda önemli olan doğru yolu tespit etmek.

Tamam asiye hanım mutabıkız.
Üslüpla ilgili herkes kendinden menkul. Elbette her diyeceğini der kararı bunları okuyup meslektaşımız bir sonuca vararak verir veya yetersiz görür , başka referanslar ister.

Burda beyan edilen fikirler şahsidir ve bağlayıcılığı yoktur. Gerçi bugün tüm hayatımızda herkes başka her konuda doğru yanlış yorum yaparak iyice kafamızı bulandırıyor o da ayrı tabi.

nguroy ' Alıntı:
Burda beyan edilen fikirler şahsidir ve bağlayıcılığı yoktur. Gerçi bugün tüm hayatımızda herkes başka her konuda doğru yanlış yorum yaparak iyice kafamızı bulandırıyor o da ayrı tabi.

+1

bayan etmediğimiz 2007 yılına ait kira ggelirimiz var acaba bu parayı bankaya yatırsak vergi barışına girermi maliyeden bir sıkıntı söz konusu olurmu

Evet Girer 2008 yılı öncesi olması gerekiyor.
Bankaya O rakamın üzerinde para yatırman yeterli

Arkadaşlar,konuyu baştan sona kadar okudum,ancak aradığım cevapları bulamadım.
Şirketi denetmen arayarak,görüşme talebinde bulundu.Görüşmeye gidildi.
sonuçta,

1- şirketin 2006 yılında 65.000.00 tl lık naylon fatura kullandığı BA Formlarından tespit edilerek rapor tutulmuş.Bize varlık barışından isterseniz faydalanın dedi denetmen.
Tamam,şirketi bu varlık barışından faydalandıracaz.İlerde olası bir inceleme geçirirsek,(naylon faturadan bahsedildiğine göre,incelemenin olacağı % 100 dür) varlık barışından faydalanarak yatırdığımız miktar kadar mahsuplaşma olur.Buda mükellefin lehine olur kanaatindeyim.

2- şirketin geçmişten gelen ,sermayesini kat kat katlamış 450.000.00 ortaklara borcu gözüküyor.bunu zaten sermayeye ilave edecektik.Bu konudada varlık barışından faydalanmalı mükellef ?yanlışmı düşünüyorum.
Benim bu 2 konuyu pratikte nasıl uygulayacam?Aranızda varlık barışı ile ilgili beyanda bulunup,işlem yapanınız varmı?

Biraz dahamı bekleyelim yada.

sayın arkadaşlar bir konuda yardımlarınızı bekliyorum ekim ayında beyanda bulunup gerekn işlemleri yaptık çıkan %5 vergiyide ödedik sermayeyede 6 ay içerisinde ilave edeceğiz yeniden beyan vermek istiyoruz (şahıs şirketi)sorum şu

diyelimki ben 200 daha beyan vermek istiyorum 105 bankaya yatırıp dekontunu aldım zaten bukadar para bulabiliyorum 200 ü tamamlayabilmek için nasıl bir yol izleyeyim 95 i çekipbaşka bir bankaya yatırp 200 beyan verip yapılırsa vergi dairesi olur diyor maliyenin danışma hattı aynı parayı kullanamazsınız denetime girerseniz ve denetmen görürse bunu iptal eder diyor 3. bir beyanda bulunup 95 i aralıkta yatırıp ayrıca beyan etsem diyorum cevaplar gene aynı peki ben birden fazla beyanda bulunabiecegime göre parayı bankada blokede etmediklkerine göre nasıl bir yol izlemek gerkiyor lütfen cevaplarınızı bekliyorum

Merhaba,

Sayın Stoll;

Şahsi olarak bu konu hakkında görüşümü daha önceden belirttim;

Bu konuda durduğum yer değişmemiştir.

Firmanın kasasına gireceği fiktif tutarın çıkılmasında dikkatli davranılması kaydıyla;

Aynı tutarın bir kaç kere beyan edilmesinde bir behis görmüyorum.

Saygılarımla,

teşekkür ederim sayın UZMAN firmanın şahıs firması dolayısıyle hesapların şahsi hesap olmasının çıkış yaparken bir avantajı varmı sizce birinci yolmu yoksa ikincisimi daha mantıklı olur

444 0 189 Maliye bilgi hattındaki yetkiliye şu soruyu sordum.

2006/1 40.000
2006/2 45.000
2006/3 45.000 beyanı nasıl yapmam gerekir.

Cevap :2006/1 beyannamesini verdiğiniz tarihte matrah kadar paranın bankada olması gerekir.Aynı gün içinde çekebilirsiniz.

Forumda arkadaşlar bu konu ile ilgili birçok görüş belirtmişler.Farklı dönemler için 1.beyannamemizi verdikten sonra 2. beyan içinde aynı parayı çekip tekrar yatırabiliriz şeklinde bir düşüncem var.Görüşlerinizi bekliyorum.

2006-1
2006-2
2006-3 diye neyi ayırdığınızı anlayamadım benim bildiğim ve uyguladığımız birmiktar parayı beyan edip mahsup edilmesi için dilekçe vemek

Beyannameyi aylık dönemler halinde veriyoruz.

ben beyannameyi ekim 2009 olarak verdim gecmis yillar icinmi vermem gerekiyordu

Hayır doğru verdin, aralık ayında şirket varlık barışından yararlandı yani bir iki gün oluyor beyannameyi de aralık ayı olarak verdim başka bir şekli mümkün olmuyor çünkü, denedim ve gördüm gönderilemez diyor :)

Sayın Uzman la sayın nguroy un yazdıklarını inceledim aslında her ikiside doğru şeyleri söylüyor, ben kesinlikle sayın nguroy gibi düşünüyorum çünkü diğer durumda sıkıntı arz ediyor, ama gel de bunu mükellefe anlat şuan 4,5 tane sayın Uzman ın dediği gibi işlemlerim var ve yüksek miktarda kara kara napıcağımı düşünüyorum...