Vekaleten Yapılan İşlerde Vekilin Sorumluluğu

Amma karışık işler bunlar. Bildiğim kadarıyla sgk da vekaletim yok. Sadece geçmiş dönem primlerini sgk ya giderek elden ödeme yapmıştım. Onun haricinde de bir işlem yapmadım diye biliyorum. Ama o şirketin muhasebecisi de alengirli işler peşinde. Adamların bi Allah bir sözüne inanılır. Acaba onlar bir yere benim adımı veya vekaletim olduğunu bildirmiş olabilirler mi ? Bu işi en iyi nasıl anlayabilirim ? Gidip de bakın benim vekaletim vardı acaba mesul ben olur muyum diye soramam sgk ya. Bu durumda ne yapmam gerekir ? Üzerime olan evin kredi borcu olmasa yapacam birine devir, 3-5 masrafım olur ama kafam rahatlar en azından ama 5 sene daha kredisi var. Kredi aldığım zamanlarda oran 0,74 idi şimdi 1,15 lerde sanırım :( Ne yapacağım bilemiyorum

SGK'da işlem yapmak üzere vekil tayin edilen bir kişi borçlardan sorumlu olamaz. Yükümlü, vekil değil, vekalet verendir. Vekil, şirketin sgk borcunu cebinden mi ödeyecek, böyle bir şey olabilir mi? Vekil yaptığı işlerden sorumludur. Atıyorum bir kişiye araç satış yetkisi verdiniz, kişi vekaleti kullanmadı, noterde satışı gerçekleştirmedi Suçlu mu olacak.

SGK'da işlem yapmak üzere vekil tayin edilen bir kişi borçlardan sorumlu olamaz. Yükümlü, vekil değil, vekalet verendir. Vekil, şirketin sgk borcunu cebinden mi ödeyecek, böyle bir şey olabilir mi? Vekil yaptığı işlerden sorumludur. Atıyorum bir kişiye araç satış yetkisi verdiniz, kişi vekaleti kullanmadı, noterde satışı gerçekleştirmedi Suçlu mu olacak.

Valla haklısınız Bülent Bey ama burası da Türkiye gariplikler ülkesi maalesef. Dayım av pulunu yamanlar vergi dairesinden almış 2010 da, daha sonra da taşınıp başka ilçeye gittiği için 9 eylül vergi dairesinden almış sonraki yıllar. Ama yamanlar her sene için borç çıkarmış ve banka hesabına haciz koymuş. Zaten borcu olana bu pulu vermiyorlar. Hatta geçen sene de yamanlardan yatırılmış pul harcı ve onlar da 9 eylüle aktarmışlar parayı. Buna rağmen banka hesabına haciz konmuş herhangi bir bildirim olmadan. Araştırınca nedenini öğrendik. dün önce 9 eylüle sonra da yamanlara gitti ve bütün gün o masadan o masaya göndermişler ve işin içinden çıkamamışlar. Olan dayımın sinirlerine ve zamanına oldu. Bir de bankadaki hesabından çekilen paraya. Düzeltilecek durum ama boşu boşuna uğraştırıyorlar. Kendi kafalarına göre iş yapıyorlar ondan sonra da düzeltmen için seni öne sürüyorlar. Üstüne üstlük de ordan oraya sürüklüyorlar. Bu da beni korkutuyor işte. İşgüzarın biri çıkıp da eve haciz koyarsa. Uğraş dur diye korkuyorum ben de. ayrıca böyle bir durumda yasalar beni haklı mı bulacak acaba? Bunlar hep kafamı karıştırıp uykularımı kaçırıyor maalesef.