Vekaleten Yapılan İşlerde Vekilin Sorumluluğu

Fazla korkmayın bu işler için artık pek hapis yok. Ancak siz mutlaka bu olayı çok sıkı takip edin. Bir tebligat gelirse mutlaka birilerine danışın ihmal etmeyin derim.

Fazla korkmayın bu işler için artık pek hapis yok. Ancak siz mutlaka bu olayı çok sıkı takip edin. Bir tebligat gelirse mutlaka birilerine danışın ihmal etmeyin derim.

Zaten tebligat ya da herhangi bir şey gelmeden araştırmaya çalışıyorum ama içimi de çok büyük bir korku sardı. :(

Bakın. Ben size tecrübelerime dayanarak bir tavsiyede bulunayım. Bu işi kurcalamayın. Sakın gidip kimseyle konuşmayın. Zaten takip açılsaydı şimdiye kadar açılırdı. Bu yeni bir olay değil. Gidip sorarsanız birilerinin aklına siz de gelirsiniz.

Ben de durduk yere kendimi ortaya atmamak adına kendi çapımda bir araştırma yaparak gerekirse tedbir almaya çalışıyorum. Yoksa kimseye gidip de (özellikle ssk) benim vekaletim vardı başım yanar mı diye sormayacağım. Kör tuttuğunu öper misali ben de kendimi ssk ya tutturmayayım zorla ama ön hazırlığım olsun da bir zarar görmeyim derdindeyim iş işten geçmeden
Her şey için teşekkürler

Bahsetttiğim olay yaklaşık 10 yıl önceydi..Borç tebliğleri,haciz vs.derken iş hapse kadar uzandı..Tabiki direk hapis diye birşey yok.Ancak ödeme gücü olmayınca maalesef böyle bir durum yaşandı..
Bu arada bahsedilen vekalet hala geçerlimidir.Vakit geçirmeden azil işlemlerini yaptırın bence...Riski bir yerde durdurmakta fayda var.

O hapis icra tebliğine "üzerimde borcu ödeyecek mal yok." vs şeklinde bilgi vermediği için olmasın.

Mal beyanınından söz ediyorsunuz. Eskiden böyle idi. Ödeme emri geldiği zaman beyan yapmazsan yada yanlış beyan yaparsan hapis cezası vardı. Şimdi yok artık bu uygulama kalktı.

Bahsetttiğim olay yaklaşık 10 yıl önceydi..Borç tebliğleri,haciz vs.derken iş hapse kadar uzandı..Tabiki direk hapis diye birşey yok.Ancak ödeme gücü olmayınca maalesef böyle bir durum yaşandı..
Bu arada bahsedilen vekalet hala geçerlimidir. Vakit geçirmeden azil işlemlerini yaptırın bence...Riski bir yerde durdurmakta fayda var.

2011 yılı sonunda ben de istifa ederek işten ayrıldım. Ondan sonra da bir daha ne o şirketle ne de yetkilileriyle görüşmedim. Zaten şirket taşınıp gitmiş. Noldu bilmiyorum. Hatta istifa edince notere de gidip vekaletimi iptal ettirmek istiyorum dediğimde böyle bir işlemin olmadığını vekaleti kullanmazsam sorun olmayacağını söylemişlerdi. Benim de nasılsa çıkışım verildi diye pek üstüme düşmedim. Şimdi üstünden 5 sene geçmiş ve emeklilik için başvuran bir kişinin günlerinin silinmesi ile ben de bazı huzursuzluklar oldu. Vekaleti zaten kullanmıyorum azil işlemi yapabilir miyim ki? Vekalet verenin azletmesi lazım gelmez mi? Zaten işten çıkmışım ve herhangi bir ilişiğim kalmamış işle ilgili. Yanlış mı düşünüyorum ?

Zaten muhtemelen vekaletin süresi bitmiştir. Şirket müdürü kendi süresinden daha uzun vekalet veremez.

Bu olayda SGK nın yaptığı, alacağımı nasıl tahsil ederim değil; ilgili firmanın sahte olup olmadığıyla ilgili büyük ihtimalle. Prim günlerinizi silmek için uğraşıyorlar. Yalnız bu işlem için gerekli ifade çalışanlardan alınmadan, direkt silinme yoluna gidilmesi enteresan.

2015 yılında benzer bir şey benim de başıma geldi; yalnız benim sizin gibi vekaletim yoktu. 1999 yılında çalıştığım bir firma SGK tarafından incelemeye alınmış, benden o şirkette çalıştığımı ispat etmemi istediler. Tabi bu ifadeyi, SGK ya değil Emniyete, mali şubeye yaptım. Emniyetten aradıklarını söylediklerinde kısa bir kalp çarpıntısı, içten bunlar dolandırıcı mı kuşkusu oluştu. Para istemeyip, emniyete gelin demelerinden durumun gerçek ve ciddi olduğunu anladım. Allahtan o yıllara ait ispat edici belgeleri atmamıştım. Aradan 16 yıl geçmesine rağmen bu hususta zaman aşımı yok sanırım.

Nizam beyin dediği gibi, vekaletinizden hiç bahsetmeyin. Olaki bu olayda, veya başka bir olayda icrayı karşınızda görürseniz, muhakkak tutanağa icra borcunu kabul etmediğinizi, itiraz ettiğinizi yazdırın.

Gönlünüzü ferah tutun. Sizin farkınıza varmış olsalardı, çoktan kapınızı çalmış olurlardı. Siz bu hususta ketum olun yeter. Boşu boşuna üzmeyin kendinizi.

Zaten muhtemelen vekaletin süresi bitmiştir. Şirket müdürü kendi süresinden daha uzun vekalet veremez.

Daha önceden müdür başka idi. Müdür 2009 da değişti ve yeni müdür vekalet vermişti bana. Dolayısıyla müdürlüğünün süresi dolmamıştır sanırım. Ama emin de değilim dolup dolmadığı konusunda. Ya da halen müdür mü ?

Bu olayda SGK nın yaptığı, alacağımı nasıl tahsil ederim değil; ilgili firmanın sahte olup olmadığıyla ilgili büyük ihtimalle. Prim günlerinizi silmek için uğraşıyorlar. Yalnız bu işlem için gerekli ifade çalışanlardan alınmadan, direkt silinme yoluna gidilmesi enteresan.

2015 yılında benzer bir şey benim de başıma geldi; yalnız benim sizin gibi vekaletim yoktu. 1999 yılında çalıştığım bir firma SGK tarafından incelemeye alınmış, benden o şirkette çalıştığımı ispat etmemi istediler. Tabi bu ifadeyi, SGK ya değil Emniyete, mali şubeye yaptım. Emniyetten aradıklarını söylediklerinde kısa bir kalp çarpıntısı, içten bunlar dolandırıcı mı kuşkusu oluştu. Para istemeyip, emniyete gelin demelerinden durumun gerçek ve ciddi olduğunu anladım. Allahtan o yıllara ait ispat edici belgeleri atmamıştım. Aradan 16 yıl geçmesine rağmen bu hususta zaman aşımı yok sanırım.

Nizam beyin dediği gibi, vekaletinizden hiç bahsetmeyin. Olaki bu olayda, veya başka bir olayda icrayı karşınızda görürseniz, muhakkak tutanağa icra borcunu kabul etmediğinizi, itiraz ettiğinizi yazdırın.

Gönlünüzü ferah tutun. Sizin farkınıza varmış olsalardı, çoktan kapınızı çalmış olurlardı. Siz bu hususta ketum olun yeter. Boşu boşuna üzmeyin kendinizi.

Zaten şu anda bana gelen bir şey yok. Sadece o şirkette çalışan biri emeklilik başvurusu yaptığında şirketin sahte olduğu kanaatiyle incelemeye alınmış. Yani henüz verilmiş sahte şirket kararı yok. Sadece tahkikat sonuçlanıncaya kadar o dönemi dondurmuşlar bir nevi. Şimdi o arkadaş dava açacakmış sgk ya günlerimi nasıl doldurursun ben orada gerçekten çalıştım bu şirket sahte değil diye. Ama bizden sonra şirkette bir şeyler mi yapıldı da sahte şirket iddiası ortaya çıktı bilemiyorum. İnşallah dediğiniz gibi bir şey çıkmaz da rahatlarım. yoksa son 1 haftada 5 kiloya yakın kaybettim sıkıntı stresten. Kimseye de anlatamıyorum canları sıkılmasın diye. Bir yere de gidip adam akıllı araştıramıyorum kendi kendime lades olmayayım diye. burada sizler vasıtasıyla bilgi olmaya çalışıyorum. Allah hepinizden razı olsun. İlgilenip bilgilendiriyorsunuz beni. Teşekkürler

Nizam Dostum,

Maalesef bu doğru değil. Vekaletname süreli değilse vekaleti verenin yetkisi sona erse de vekalet sona ermez. Çünkü vekaleti kendi adına değil kurum adına veriyor. Aksi takdirde her yönetim seçiminde tüm atama ve vekaletlerin yenilenmesi gerekir ki böylebirşey sözkonusu değil. Yönetimlerin sürekliliği ilkesine göre vekalet devam eder. Bu nedenle de işten ayrıldığınızda ya azilname talep etmelisiniz yada bu vekaletnamedeki yetkilerinizden feragat ettiğinizi noter vasıtasıyla siz feragatname hazırlatmalısınız.

Bazı bankaların hukuk birimleri böyle bir talepte bulunuyor özellikle 10 yılı geçmiş süreli vekaletnamelerde, ancak hukuk sistemimizde böyle bir durum yok. Tek yenilenmesi gereken belge A.Ş. nezdinde imza sirküleridir, ki bunun nedeni de yönetim kurullarının seçilme süresinin 3 yıldan fazla olamayışıdır. Ençok üç yılda bir yeniden seçilmesi gereken YK üyelerinin görev ve yetki dağılımları belirlenip temsil de yeniden tanımlanmalıdır.

Nizam Dostum,

Maalesef bu doğru değil. Vekaletname süreli değilse vekaleti verenin yetkisi sona erse de vekalet sona ermez. Çünkü vekaleti kendi adına değil kurum adına veriyor. Aksi takdirde her yönetim seçiminde tüm atama ve vekaletlerin yenilenmesi gerekir ki böylebirşey sözkonusu değil. Yönetimlerin sürekliliği ilkesine göre vekalet devam eder. Bu nedenle de işten ayrıldığınızda ya azilname talep etmelisiniz yada bu vekaletnamedeki yetkilerinizden feragat ettiğinizi noter vasıtasıyla siz feragatname hazırlatmalısınız.

Bazı bankaların hukuk birimleri böyle bir talepte bulunuyor özellikle 10 yılı geçmiş süreli vekaletnamelerde, ancak hukuk sistemimizde böyle bir durum yok. Tek yenilenmesi gereken belge A.Ş. nezdinde imza sirküleridir, ki bunun nedeni de yönetim kurullarının seçilme süresinin 3 yıldan fazla olamayışıdır. Ençok üç yılda bir yeniden seçilmesi gereken YK üyelerinin görev ve yetki dağılımları belirlenip temsil de yeniden tanımlanmalıdır.
Yani vekaletim halen devam ediyor olabilir mi ? Herhangi bir şey yapmasam da yine de yapılan işlerden sorumlu olur muyum ?

Sayın Cemmm,

Vekaletiniz eğer azilname yapılmadıysa yada siz feragatname yapmadınızsa yada süreli değilse yürürlüktedir ancak sadece yaptığınız işlerden yada imzaladığınız işlemlerden sorumlu olursunuz.

Kevork kardeşim;
Bence "doğru değil " yerine. tartışmalıdır demek daha doğru olur . Bu konuda içtihatlar, tartışmalar çok uzun Ancak burda konumuz dışıdır. Forumu meşgul etmeye gerek yoktur.
Cemmm arkadaşım evet vekaletin devam ediyor olabilir. Bundan notere giderek iptal ve feragat için bir ihtarname gönderebilirsin.

Kevork kardeşimin söylediği gibi sadece imzaladığın ssk bildirgeleri ve vergi beyannamelerinden sorumlu olabilirsin. (asıl sorumlu şirkettir)

Merhaba arkadaşlar.bir tanıdık vasıtasıyla sgk dan şirket yetkilisinin kim gözüktüğünü araştırdık ve benden önceki yıl müdürlükten ayrılan kişinin adı görünüyor yetkili olarak. Sanırım benimle alakalı bir durum olmaz şu durumda. Yanılıyor muyum?

Cemmm kardeşim bu gibi durumlarda aklında olsun tebligat gelmiyor.Sgk direk icra işlemine başlıyor..Senin olayında
senin vekaletin Sgk da yoksa birşey olmaz.Sgk senin vekaletini bilemez.Sgk gazetelere bakar orada birşey yakalarsa
o zaman işlem başlatır.Anladığım kadarıyla gazetelerde ismin geçmiyor..Bazı durumlarda denetçiyi bile sorumlu tutuyor.

Cemmm kardeşim bu gibi durumlarda aklında olsun tebligat gelmiyor.Sgk direk icra işlemine başlıyor..Senin olayında
senin vekaletin Sgk da yoksa birşey olmaz.Sgk senin vekaletini bilemez.Sgk gazetelere bakar orada birşey yakalarsa
o zaman işlem başlatır.Anladığım kadarıyla gazetelerde ismin geçmiyor..Bazı durumlarda denetçiyi bile sorumlu tutuyor.

Tebligat nasıl gelmiyor. Yasal olarak mutlaka önce bir resmi tebligat yapılıp ... şu kadar borcunuz var ,,, şu gün içersinde ödeyiniz. Gecikme zamları hariç vb. gibi bir bildirim yapılması gerekir. Borçlu belki rızaen ödeyecek.
Vekillerin gazetede isminin geçmesi gerekmez

Tebligat nasıl gelmiyor. Yasal olarak mutlaka önce bir resmi tebligat yapılıp ... şu kadar borcunuz var ,,, şu gün içersinde ödeyiniz. Gecikme zamları hariç vb. gibi bir bildirim yapılması gerekir. Borçlu belki rızaen ödeyecek.
Vekillerin gazetede isminin geçmesi gerekmez
Vekillerin gazetede isminin geçeceğini söylemedim zaten .Benim başıma geldi tebligat gelmez...