Yabancı Firma Adına Türkiye'de Çalışma

Merhabalar,

Bir konuda bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var.

Alman bir firma Türkiyede iş yaptıracak, işi Türk bir imalatçıya veriyor ve işin denetimi için bir Türk mühendis istihtam edecek ancak bu mühendisi bünyesine katmıyor. Başka bir aracı Alman firmanın bu iş için çalışanı olarak istihdam edilip, proje bazlı Ana firmaya kiralanacak. Bu durumda Türk mühendisin herhangi bir vergi ödemesi durumu varmıdır yada firmaların Türkiyeye vergi ödemesi gerekir mi?. Ek olarak Ana Alman firması yaptıgı iş için vergisini Türkiyeye ödüyor ve mühendis sağlayan aracı firma çalıştıracagı mühendisi Güney Kıbrıs ofisi üzerinden işe alıp vergiyi buraya ödüyor. Tüm bu koşullar altında Türk mühendisin Türkiyeye vergi ödemesi söz konusumudur.

Teşekkürler.

sorunuzu biraz karışık sormuşsunuz.
anladığım kadarı ile cevaplandırma çalışayım.
mühendis sağlayan aracı firma güney kıbrıs üzerinden sizi işe alıp vergiyi Türkiyede ödüyorsa sizin ayrıca vergi ödemeniz gerekmez. çünkü aylık olarak sizin ücretinizden kesilen vergileri firma bildirecektir.
şayet kıbrıs firması ücreti vergilendirmeden size ödüyorsa kazanç türkiye'de elde edildiği için yıllık beyanname ile bildirmeniz gerekmektedir.

.
şayet kıbrıs firması ücreti vergilendirmeden size ödüyorsa kazanç türkiye'de elde edildiği için yıllık beyanname ile bildirmeniz gerekmektedir.

Mustafa Bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim ikinci ön görünüz daha yakın oldu, açıklamak gerekirse; kıbrıs firması (mühendis sağlayan firma) benim için ve kendi diğer vergilerini kıbrısa ödüyor. benim için türkiyeye hiç bir ödeme yapmıyor benim kazancımdan türkiyeye vergi vermen gerekiyormu?

Evet.
Yabancı ülkelerde yerleşik işverenlerden alınan ve vergilendirilmeyen ücretler ''kazancınız türkiye'de verilen bir hizmet dolayısı ile elde edilmiş olmasından dolayı'' yıllık beyanname ile türkiye'de beyan edilir. 2014 yılında elde ettiğiniz gelirleri mart/2015 döneminde yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmeniz gerekecektir.

Yabancı ülkede alınan ücretin vergilendirilmediğini nerden biliyoruz. Güney Kıbrıs da ödenen ücretler vergilendirilmez mi?

Yabancı ülkede alınan ücretin vergilendirilmediğini nerden biliyoruz. Güney Kıbrıs da ödenen ücretler vergilendirilmez mi?

ücretin vergilendirilmemesi derken, türkiye'de vergilendirilmemesini ifade etmek istemiştim. yanlış ifade etmişim herhalde.
g.kıbrısta vergilendirilmesi önemli değil. türkiye'de elde edildiği için ve burada vergilendirilmezse, yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekir.

Yabancı Bir Ülkedeki İşveren Tarafından Doğrudan Doğruya Ödenen Ücretler
Yabancı ülkelerde bulunan işverenlerden alınan ve tevkifata tabi olmayan ücretler (varsa
Türkiye dâhilindeki kazanç ve iratlarıyla birlikte) bir beyanname ile ikametgâhın bulunduğu
yerin vergi dairesine yıllık beyanname ile beyan edilir.
Ancak; Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendi gereğince, kanunî ve
iş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet
erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği
ücretler Gelir Vergisinden istisna edilmiştir. Bu istisnanın uygulanmasında ücret, işverenin
doğrudan doğruya yurt dışından elde ettiği gelirinden döviz olarak ödenmesi ve hiçbir zaman
işverenin Türkiye’de elde ettiği kazançla ilgilendirilmemesi gerekmektedir. Bu şartları
taşımayan ücret gelirleri için ise yıllık beyanname verilmesi gerekmektedir.
ÖRNEK 8: (A) Firmasının Ankara’daki irtibat bürosunda çalışan Bay (C)’ye, işvereni
tarafından Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden 2011 yılında 50.000 Dolar tevkifata
tabi tutulmamış ücret ödenmiştir. Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı
bendine göre döviz olarak ödenen ücretler gelir vergisinden istisna olduğundan ödevli yıllık
beyanname vermeyecektir.
ÖRNEK 9: Bay (H), merkezi yurtdışında bulunan bir firmanın Ankara’da bulunan irtibat
bürosunda çalışmakta olup, 2011 yılında tevkifata tabi tutulmamış 35.000 TL ücret geliri elde
etmiştir.
Ödevliye ödenen ücretler döviz olarak ödenmediğinden istisnadan yararlanması mümkün
değildir. Bu nedenle, elde ettiği ve tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirinin tamamını yıllık beyannameye dahil edilir.

Son düzenleme:
Merhabalar,

Bir konuda bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var.

Alman bir firma Türkiyede iş yaptıracak, işi Türk bir imalatçıya veriyor ve işin denetimi için bir Türk mühendis istihtam edecek ancak bu mühendisi bünyesine katmıyor. Başka bir aracı Alman firmanın bu iş için çalışanı olarak istihdam edilip, proje bazlı Ana firmaya kiralanacak. Bu durumda Türk mühendisin herhangi bir vergi ödemesi durumu varmıdır yada firmaların Türkiyeye vergi ödemesi gerekir mi?. Ek olarak Ana Alman firması yaptıgı iş için vergisini Türkiyeye ödüyor ve mühendis sağlayan aracı firma çalıştıracagı mühendisi Güney Kıbrıs ofisi üzerinden işe alıp vergiyi buraya ödüyor. Tüm bu koşullar altında Türk mühendisin Türkiyeye vergi ödemesi söz konusumudur.

Teşekkürler.

Sayın Arkadaşlar,

Bu soru ile verilen cevaplar arasında bir ilişkisizlik var. Bakın;
1. Mühendis bir Alman firmanın çalışanı olacak. Bu firma nerede kurulu ?
2. "proje bazlı Ana firmaya kiralanacak" ... Bu ne demek ?

Bu noktalar açıklığa kavuşmadan verilecek cevaplar doğru olmaz.

Degerli Arkadaşlar,

Benim şimdi aklım karıştı belki eksik bilgi verdim,

Durumumu tekrar özetlemek istiyorum, Yabancı A firması Türkiyede iş yaptıracak, yabancı B firmasından mühendis kiralayacak. mühendis, A firmasının direk çalışanı olmayacak sadece A firması adına denetim yapacak, mühendis Türkiye vatandaşı olacak. Ve maaş ödemesi Euro olarak yapılacak. ayrıca A firmasınında B firmasınında Türkiyede ofisi yok.
Bu koşullar altında, mühendisin vergi ödemesi gerekmiyor mu?

ksimkesyan,

sizin sorunuz, "2. "proje bazlı Ana firmaya kiralanacak" ... Bu ne demek ?"

bir örnek ile anlatayım; bir dizi film çekilecegi zaman asıl oyuncuların yanı sıra ek oyuncularda alınır 1 - 2 bölüm oynar çıkarlar asıl kadroda değildirler, bu kısa dönem oyuncuları sağlayan Ajans firmalar vardır, dizi için bu bölümlerde oynayacak geçici oyuncuların CVlerini bulunduran firmalardan uygun CV teklifleri alınır uygun oldugu düşünülen kişiler geçici olarak dizide oynar. Bunun gibi kısa dönemli, proje bazlı, mühendis sağlayan Ajans firmalarda vardır. Mühendis, işi veren firmanın bünyesine geçmeden işi veren firma adına denetim yapar. Biz bunu kiralama olarak adlandırıyoruz. tam anlamını kapsamasada taşeron mühendislik olarakda adlandırılabilir.

Son düzenleme:
Önemli olan çalışan mühendisin hangi firmanın çalışanı olduğudur. İstihdam eden firma yut dışında ise maaşını, ordan alıyor ve vergilerini firmanın bulunduğu ülke rejimine göre yurt dışında ödüyordur.