**YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Ynt: Bağımsız Denetim Taslağı Yayınlandı

Hayırlı bir şey göremedim pek (a), (e) ve (f) bentlerinden muaf görünüyor. Diğer bentler için sınav öngörüyor yanlış mı anladım.

Şahin bey;

Ancak anladığım kadarıyla kısıtlı sınav muafiyeti söz konusu yine kıdem şartı devam ediyor.

Muhasebe,
b) Türkiye Muhasebe Standartları,
c) Finansal Analiz,
ç) Finans,
d) Denetim,
e) Genel Hukuk Mevzuatı, (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Medeni Hukuk, Vergi Hukuku, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İdare Hukuku),

sınav konularına bakarmısınız. Tekrar tekrar aynı konulardan sınava tabi tutulmanın ne manası var ki.

SPK bağımsız denetim lisans sınavında ter döken, fiilen denetim yapmanın sıkıntılarını çeken tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun. Geçici maddelerde Kamunun devamlılığı vurgulanmış ancak tebliğ çıkınca daha net ortaya çıkacaktır.
Bunlar ilk sinyallerdir.

Önder bey;

nebula' nın belirttiği gibi mükerrer konulardan sınav şartı istenmekte. burada ki gaye sanırım ne şekilde olursa olsun sınav+eğitim ücretini toplama. Zira bahsi eden konularda gerek SMMM gerekse SPK sınavlarında sınandık.

- 31.12.2012 tarihine kadar spk lisansı olanlar sınavdan muaf ama "sorumlu ortak denetçi" olabilmesi için kıdem şart.
- ymm lere sınav muafiyeti verildi.

Hak yerini buldu mu gerçekten. Yoksa haktan bahsederken bir bağımsız denetim şirketinde denetçi olarak çalışmak mıydı derdimiz.
Birileri bize diyor ki: İşçisin sen işçi kal.

Arkadaşlar

YEDİNCİ BÖLÜM
Geçici ve Son Hükümler
Denetçilere ilişkin geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) a) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla 5018 sayılı Kanun kapsamındaki kamu kurumlarından; bir sınava bağlı olarak verilen bağımsız denetime ilişkin lisans belgesini, sınav sonucunda veya mevzuatında tanınan istisnadan faydalanarak almaya hak kazanmış olanlar,

bu bence muafiyet sinyalleridir

Sorumlu ortak baş denetçi olma konusunda SPK mevzuatında da 10yıl kıdem +2 yıl fiili çalışma aranıyordu.

ancak denetçi olmak için SPK lisanslıların sınavdan tam muafiyeti gerekmekte.

önder bey,

kesinlikle zira adı üstünde ''TASLAK'' dolayısıyla konu üzerinde yine yoğunlaşıp temaslarımızı sürdürmeliyiz.

b ve d sınav konularındandı.

arayıp sormak lazım ama, bence bu madde, tamamen muafiyet şeklinde olacak.

c,ç ve e konusunda yeterlilikte klasik sınavla verdik... dolayısıyla tam muafiyet olması gerekli..

bence mail yazalım KGK ya bu konuyla ilgili .

girdiğimiz sınav konularını içeren.

Denetçilere ilişkin geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) a) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla 5018 sayılı
Kanun kapsamındaki kamu kurumlarından; bir sınava bağlı olarak verilen bağımsız denetime
ilişkin lisans belgesini, sınav sonucunda veya mevzuatında tanınan istisnadan faydalanarak
almaya hak kazanmış olanlar,
b) 5018 sayılı Kanun kapsamındaki kamu kurumları tarafından, 660 sayılı KHK?nın
yürürlüğe girdiği 2/11/2011 tarihinden önce ilan edilen denetime ilişkin sınavlar ile bunlara
ilişkin 31/12/2012 tarihine kadar sonuçlandırılan tamamlayıcı sınavlar neticesinde lisans
belgesi almaya hak kazananlar,
16 ncı maddenin üçüncü fıkrasının (a) ila (e) bentlerindeki konular ile alanlarıyla
sınırlı olmak üzere (f) bendinde belirtilen konular için yapılacak sınavdan muaftırlar.
(2) 31/12/2013 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada
belirtilen konularda 15 yıl süreyle mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek
mensubu olmaya hak kazananlardan, 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer
alan niteliği haiz olan ve Kurum tarafından yürütülecek teorik ve uygulamalı eğitim
programlarını başarıyla tamamlayanlar, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen mesleki teorik
eğitim ve uygulamalı mesleki eğitim şartlarını sağlamış olurlar ve 16 ncı maddede belirtilen
sınavda, (f) bendi hariç olmak üzere, başarılı olmuş sayılırlar.
(3) 31/12/2014 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada belirtilen
konularda mesleki tecrübe kazandıracak en az 10 yıl süreyle hizmeti bulunanlar için, 15 inci
maddenin birinci fıkrasında belirtilen uygulamalı mesleki eğitimin denetçi yanında geçmesi
gereken 2 yıllık süre şartı 1 yıl olarak aranır.
(4) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal
bilimler konularında lisans veya lisansüstü eğitimde geçen süreler 4 yılı geçmemek üzere 10
ve 15 yıllık sürelerin hesabında mahsup edilir.
(5) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.

(4) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal
bilimler konularında lisans veya lisansüstü eğitimde geçen süreler 4 yılı geçmemek üzere 10
arkdaşlar 4.Madde ne demek istiyor anlayamadım ben

ozgul35 ' Alıntı:

Önder beyin kalemi kuvvetlidir.. üstat sen bir yazı oluştur hemen gönderime başlayalım......

deeper_blue ' Alıntı:
ozgul35 ' Alıntı:

Önder beyin kalemi kuvvetlidir.. üstat sen bir yazı oluştur hemen gönderime başlayalım......
evet önder bey, bekliyoruz

Eğitimin 4 yıllık kısmı 10 yıl ve 15 yıllık sürelerde dikkate alınır. Okulu 6 yılda bitirdiysen 6 yıl düşülmez max 4 yıl demek istiyor.

halilaklan ' Alıntı:
arkdaşlar 4.Madde ne demek istiyor anlayamadım ben
Demek istiyor ki;

4 yıl lisans kıdem şartından düşülür.
yani 15 yıl kıdem istiyorlarsa, 15-4 : 11
10 yıl kıdem şartı istiyorlarsa ,10-4:6

sanirim buna smmm staj sürelerinide mahsup edebilirler.

Tabiyki bunlar, spk belgeine sahip olmayan smmm ve ymm ler için.
spk belgesine sahip olanlarda kıdem şartı yok.