Yeni SMMM'ler Luca Programını Seçmeli Mi?

Ynt: Yeni SMMM'ler Luca Programını Seçmeli Mi?

Konuyla ilgili yazılanları okudumda,sanki iş amacından çıkmış gibi geldi bana.. Yeni başlayanlar Luca'yı seçmeli mi? Bence seçmeli. Forumda Luca'yı yerden yere vuranlarda var,göğe çıkaranlarda.. Halihazırda hem Luca hem de Orka kullanan biri olarak tarafsız yorumum şudur; Luca programını kullanarakta her işinizi rahatça yapabilirsiniz. Fakat program diğer alışılmış muhasebe programlarından farklı bir şekilde çalışıyor.Ben de şahsen zorlanıyorum bazen. Ama bu, programın kötü olmasından değil, programa yeterince hakim almamamdan kaynaklanıyor. Yoksa Orka'da yapıpta Luca'da yapamadığım birşey yok açıkçası.O yüzden yeni başlayanlara tavsiye ederim,sadece programa hakimiyet kazanmak zaman alacaktır.

Çalıştığım yerde Luca kullanıyoruz.daha önce Eta7 kullanıyorduk.Lucaya geçip özellikleri görünce dedimki oooo süper bi programmış ama kullandıkça ve başka bir muhasebe proğramı görünce dedimki Lucanın pekde iyi olmadığını anladım. Bakın ben size Lucanın birkaç eksikliklerini söliyeyim.
1-sigorta puantajlarını yaptıktan sonra muhtasar oluşturamıyorsunuz muhtasar karttan tanımlama yapmanız gerekiyo 011- ve 012 kartlarınız ayrı ayrı seçip sistemden al diyorsunuz.Firmada diğer ücretli varsa ve 012 kartınızı onaylamadıysanız yandınız.Otomatik muhtasar yapmıyo yani
2-E bildirgeleri otomatik yolluyo ama tahakkukları pdf alamıyoruz.
3-beyannameleri otomatik gönderemiyoruz xmlleri oluşturup kendimiz manuel girip tahakkukları manuel alıyoruz.
4-maalesef tüm raporlar excell word ve pdf olarak alıyoruz.kendi rapor görüntüleyicisi olmadığı için iş uzun sürüyo.örneğin bir mahsup fişinde alt-o ile hesap özeti alacağız bunu wordde veriyo ve çok süre kaybettiriyo.
5- raporlama çeşitleri çok kısıtlı yani kendi kafanıza göre rapor tanımlayamıyorsunuz. En önemli eksikliklerden biri bence.
6-şirket mantığıyla çalışıyorlar muhasebeci mantığıyla değil.MEsala bi muhasebe proğramı hiç bilanço hesaplarını kapatmadan sana bilanço veriyo. Lucada bunun olması imkansız.Bir örnek daha Fatura aktarımı yapacam ama Admin şifresi istiyo.Bende de full şifre yetkisi var ama illaki kullanıcı adı Admin olacak.Aradım lucayı sordum bu çok saçma bendede tam yetkili şifresi var niye böyle yapıyosunuz diye Cevap yönetim kurulu böyle cevap verdi diyorlar.
7-Hangi beyannameler yapıldı kontrol yok
8-100 müşteriden sonra her bir müşteri için yanlış hatırlamıyorsam 2 euro alıyorlar.
9-teknik destek çok kötü.Yine bi örnekle açıklıyayım.lucayı aradım şifremi verdim dedimki hızlı fiş var lucada hızlı fişte döviz işlermleri olması için şuraya dedim bi tuş koyun. ne alakası var burda dediler.Sonra dedimki bak anlamadınız çok uğraştırıyor şöyle yapııyorum şuraya giriyorum çok uzun iş oluyo bunu koyarsanız işler çok kısalacak dedim kadın teknik desteğe iletirim bile demedi bu konulamaz dedi.
10-2 kere mail attım dedimki eksik gün raporlarını tek tek firmalara girip rapor alaıyoruz.toplu eksik gün raporu konulsa iyi olur diye.Mesajı yolluyorum.Uyarı geliyor en kısa sürede sizinle irtibata geçilecek diye.Aradan 2 ay geçti ne arayan var ne soran.
11- işletme defterinde fişin içerinde sonraki fiş önceki fiş yok misal 3 tane fişi düzelteceksiniz yandınız.fişin içerisini girip kaydedik filtre liste deyip sontraki düzelteceğiniz fişe geliyor.
12- klavye kullanımı çok az mauseye çok ihtityaç düşüyo.
Şimdilik aklıma gelen eksiklikler bunlar.Yeni işe başlayacak olan arkadaşlar bence lucaya bakın ama başka bi muhasebe programıda var onuda inceleyin diyorum.Muahasebe programın ismini vermeyeceğim.Reklam olmasın ve programı övmiyeyim diye.ilgilenen arkadaşlar olursa mail atsın söliyeyim programın ismini.

ozanaraz ' Alıntı:
Konuyla ilgili yazılanları okudumda,sanki iş amacından çıkmış gibi geldi bana.. Yeni başlayanlar Luca'yı seçmeli mi? Bence seçmeli. Forumda Luca'yı yerden yere vuranlarda var,göğe çıkaranlarda.. Halihazırda hem Luca hem de Orka kullanan biri olarak tarafsız yorumum şudur; Luca programını kullanarakta her işinizi rahatça yapabilirsiniz. Fakat program diğer alışılmış muhasebe programlarından farklı bir şekilde çalışıyor.Ben de şahsen zorlanıyorum bazen. Ama bu, programın kötü olmasından değil, programa yeterince hakim almamamdan kaynaklanıyor. Yoksa Orka'da yapıpta Luca'da yapamadığım birşey yok açıkçası.O yüzden yeni başlayanlara tavsiye ederim,sadece programa hakimiyet kazanmak zaman alacaktır.

LUCA da KDV den matrahı bulamazsınız!!! yani 153 yazıp yazdığınız satıra KDV sini yazıp bir tuşa basıp yazdığınız kdv yi 191 e 153 e matrahı yazmaz..ORKA da yapabildiğiniz ama LUCA da yapamadığınız o kadar çok şey varki anlatarak bitiremeyiz burda...Bence tarafsız gibi görünüp taraflı bir yorum olmuş..

153------------18 yazıp (CTR+F8) yaptığınızda
ORKA
153---------100
191--------- 18
olararak yapar otomatikman bunu lucada yapmanız mümkün değildir onun içindirki çoklu kdvli faturaları işlerken hesap makinası yanınızda olmak zorundadır.

muhozcan ' Alıntı:
ozanaraz ' Alıntı:

LUCA da KDV den matrahı bulamazsınız!!! yani 153 yazıp yazdığınız satıra KDV sini yazıp bir tuşa basıp yazdığınız kdv yi 191 e 153 e matrahı yazmaz..ORKA da yapabildiğiniz ama LUCA da yapamadığınız o kadar çok şey varki anlatarak bitiremeyiz burda...Bence tarafsız gibi görünüp taraflı bir yorum olmuş..

ORKA
153---------100
191--------- 18
olararak yapar otomatikman bunu lucada yapmanız mümkün değildir onun içindirki çoklu kdvli faturaları işlerken hesap makinası yanınızda olmak zorundadır.

Galiba dikkat etmediniz.. Luca da ayrıca kdv sutunu var oraya Kdv tutarını yazmanız toplam tutarın bulunması için yeterli..

muhozcan ' Alıntı:
ozanaraz ' Alıntı:

ORKA
153---------100
191--------- 18

KDV den matrah neden bulunuyor, kdv matrah üzerinden hesaplanmaz mı?
Kayıt ederken alt 3456 vb... gibi kısa yollarla kdv leri ayırabilirsiniz, bir önceki arkadaşın eleştirisi oldukça güzel ve yerinde , ayrı bir raporlama sisteminin olmaması özellikle vakit kaybı, ancak lucanın bu hafta başında uygulamaya soktuğu ie harici tarayıcılarla entegresi oldukça hoş, şöyle anlamlandıralım olayı, tabletinizi almışsınız, uzanmışsınız kumsala, yat yat yat nereye kadar, canınız sıkılmış, bürodaki çalışanların puantajları yapıp yapmadığını, veya emrakların işleniş durumunu veya çıkan herhangi bir veriyi görme imkanına sahipsiniz, kısacası telefon ve tablet nerede ise büronuz orada.

Uzaktan erişim hemen her programda var. Yeterki doğru ayarlar yapılsın. ;)

g705 ' Alıntı:

Uzaktan erişim için ana bilgisayarın açık olması gerekli, ana bilgisayarın bulunduğu binadaki elektriğin anlık gidip gelmesi, büroya sabah gidip bilgisayarı açmadan dışarıdaki işlerinizi halletmek için çıkmanız, vb.... bir çok olasılık mevcut, uzaktan erişim ile web tabanlı bir sistemi erişim açısında mukayese etmek çok mantıklı değil sanki.

rooniin ' Alıntı:
g705 ' Alıntı:

Uzaktan erişim için ana bilgisayarın açık olması gerekli, ana bilgisayarın bulunduğu binadaki elektriğin anlık gidip gelmesi, büroya sabah gidip bilgisayarı açmadan dışarıdaki işlerinizi halletmek için çıkmanız, vb.... bir çok olasılık mevcut, uzaktan erişim ile web tabanlı bir sistemi erişim açısında mukayese etmek çok mantıklı değil sanki.

Çok haklısınız...

arkadaşlar luca da döviz hareketleri fiş girişinden mi yapıyoruz ya da nasıl yapıyoruz.

arkadaşlar zirve müşaviri incelemenizi tafsiye ederim yeni smmm ler için bence en ideali

Tüm programların demo ları var. bu programın demosu olduğunu söylemişsiniz. Ben sitesinde bulamadım. Programı nasıl deneyebilirim?

yeni smmmyim büromu 1 ay önce açtım ve luca kullanmaya başladım. tanımlamaları yapınca program rahat gözüküyor ama en büyük eksiklik beyannameleri kendi bünyesinde barındırmaması!!! xml indir sonra e-byn den aç biraz zahmetli oluyor ve muhtasar beyannamede olmamış kart açma falan yapamadım yani elle yaptım daha basit geldi, kartı tanımlayamadım bunlar dışında bir şikayet yok şu anlık...

Luca'nın eleştirilecek yönü çok ama şu işletme defterlerinde her firma için ayrı kartların açılması gerçekten çekilmez.Hesap planının aktarılabildiği gibi mal ve hizmet kartlarının aktarılabilmesi çok iyi olacaktı.Bu iş tam bir eziyet..

arakadaşlar 7 aydır Luca yı kullanıyorum özellikle yeni başlayan arkdaşların kesinlkle luca almalarını tavsiye ederim sorun yaşadığınızda müşteri temsilcisine tlf nosu bırakıyuorsunuz en geç 6 dakikada dönüyolar ben smmakbuzu kesmeyi muhtsarlarda kart girişlerini ve biç ok şeyi çağrı merkezinden öğrendim samimiyetmle söylüyorum eksilerini bilmem ama luca varken diğer paket programları düşünemiyorum

benim kafama takılan nokta internet tabanlı olması. Sisteme birinin sızdığı düşünelim defterde süresinde yazılmamış ve sistemdeki bilgilerde zarar görmüş. Böyle bir olasılık ihtimali düşük de olsa olmama gibi bir ihtimalide yok. luca da kendimiz yedek alabiliyormuyuz. Eğer alınamıyorsa dehşeti düşünün zira Vuk' un en ağır hükümleri defter üzerine olanlarıdır.

muhozcan ' Alıntı:
ozanaraz ' Alıntı:

ORKA
153---------100
191--------- 18
Kdv den kaç kez matrah bulunurki lucada matrah veya kdv dahil matrahı yazıp tek tıkla matrahı ve kdv yi hesaplatıp fişe yazdırabilirsiniz Orka o kadar basit ve dandik bir program ki kıyasalayacaksanız adam gibi bir programla kıyaslayın bence O

Bence Luca madem Türmob destekli bir program, luca kullanan SMMM lere üye aidatları konusunda bir indirim yapılsa güzel olmaz mı ?
Siz ne diyorsunuz ?