Yeni SMMM'ler Luca Programını Seçmeli Mi?

sami

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar yeni büro açacaklar için Luca programı avantajlı mı acaba?Kullanan arkadaşlar varsa görüşlerini bekliyorum.Ama sadece luca için olsun görüşleriniz ricam sizden

Ynt: Yeni SMMM'ler Luca Programını Seçmeli Mi?

herşeyden önce fiyat avantajlı.5 yılda yıllık 100 euro ödemeli 500 euro.ilk yılı ödemesiz.bu avantaj sadece ilk kez büro açacak olan arkadaşlar için.genel muhasebe ve personel içinde gayet başarılı ve kullanımı pratik bir program.yedek sorunu yok.güncelleme ile uğraşmıyorsunuz.

Aklıma takılan sadece mause ile çalışması staj yaptığım büroda kullandığımız program klavye ile çalısıyordu eğer bunun sorun olmayacağına emin olursam luca alacağım.Az önce tel ile aradım bana programın web tabanlı olduğu için demosunun bulunmadığı ancak tanıdık eş dostunuzdan lucayı kullananlardan size ait bi firma tanımlamaları ve sadece bu firmaya ait kullanıcı adı ve şifre verebilme yeteneğinin olduğu bu kullanıcı koduyla bu firma üzerinden çalışabildiğini söylediler.Evet size katlıyorum zaten fiyat konusu çok cazib geliyor zaten çok zor şartlarda açacağız büromuzu

Sade mouse ile çalışmıyor.Yine klavye kısayol tuşları var.

balance sen kullanıyormusun

Benim aklıma takılan faturaların kaydedilmesi yoksa bordroda mause ile çalısılmasını kaygı etmiyorum ama zen faturaları işlerken zorlanıyormusun bi üstadım çok zorlandığını söylemişti.Sana göre programın artıları ve eksileri neler rica etsem düşünlerini paylaşır mısın? Tamam bilgi depolama derdi yok fiyatta cazib ama programı hiç görmeden de karar verilemiyor

ben programı 5 aydır kullanıyorum.Açıkçası henüz olumsuz yani beni sıkıntıya sokacak bir durumla karşılaşmadım.Ayrıca ben daha çok kalvye ile çalışıyorum diyebilirim.Faturaları işlerken de herhangi bir sıkıntım yok.Çok çabuk güncellenmesi ve web tabanlı olması da epey bir avantaj.Herhangi bir sıkıntı durumunda çağrı merkezi çok kibar ve ilgili bir tavırla probleminizi çözüyor.ve yine büyük bir avantaj olarak mevzuat bölümü var ve çok dinamik çalışıyor.

Teşekkürler zaman ayırdığınız için

Bu konuda şikayetçi olmak hiç istemezdim, neticede bizim programımız......
Bugün yaşadıklarımı aşağıya yazıyorum:

- Zırrrrrrrr....
-Buyrun Luca destek.
-Merhaba Ben Aykut, Luca da yaşadığım sorunla ilgili ....
-Buyrun Aykut bey
-Ba.-Bs sıkıntısını yaşamamak için Geçici vergileri yapmaya başladım.Fakat Ser.Mes.Kazancımı yaparken "Sonraki döneme devreden tevkifat tutarı" bölümünün yanlış olduğunu fark ettim.Dikkatlice bakınca anladımki; sadece son 3 aylık dönemin tevkifat tutarını almış ve yılbaşından bu yana olan toplamları dikkate almamış Luca...
-Hımmmmmm. Biz size dönelim Aykut bey...Tel.Nonuz?
-.......
-Görüşürüz.
............................................................
-Zırrrrrrrrr....
-Buyrun Luca destek.(istanbulu arıyorum)
-Merhaba Ben Aykut, Luca da yaşadığım sorunla ilgili ....
-Buyrun Aykut bey
-Ba.-Bs sıkıntısını yaşamamak için Geçici vergileri yapmaya başladım.Fakat Ser.Mes.Kazancımı yaparken "Sonraki döneme devreden tevkifat tutarı" bölümünün yanlış olduğunu fark ettim.Dikkatlice bakınca anladımki; sadece son 3 aylık dönemin tevkifat tutarını almış ve yılbaşından bu yana olan toplamları dikkate almamış Luca...
-Hımmmmmm. Biz size dönelim Aykut bey...Tel.Nonuz?
-.......
-Görüşürüz.
.........................................
-Zırrrrrrrrrrrrrr
-Buyrun ben Aykut
-Aykut bey Lucanızda probleminizi gidermek için şifrelerinize ihtiyacımız var.
-.......
-Görüşürüz.
.........................................
-Zırrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
-Buyrun ben Aykut
-Aykut bey Luca da bir soruna rastlamadık
-.......??????????
-Şöyleki; geçici dönemlerde zarar gözüktüğü için(!!!!!!!!) sadece o döneme ait tevkifatlar beyannameye aktarılacaktır.
-Yav arkadaş eminmisin?ben bu işi 15 yıldır yanlışmı yapıyorum acaba.....
-Fakat bi çelişki....
-Arkadaş kar veya zararın beyannamedeki tevkikat tutarları ile ne alakası var???Senin muhasebe eğitimin varmı????
-Eeeeee şey yok beyefendi.....
-Hımmmmm. orada bir mali müşavir yokmu???
-Eeeeee Var efendim.Sistem sorumlumuz MM.(Bu arada telefon kesiliyor ve müzik devreye giriyor) Telefon tekrar açıldığında: - Aykut bey sorunu değerlendirip size hemen döneceğiz.
-Değerli kardeşim çok sıkıntıdayım, biliyorsun zaman bizim için Altın değerinde.
-Hiç merak etmeyin, hemen değerlendirip döneceğiz.
-Peki.Görüşürüz...
...........................................
-Zırrrrrrr..
-Buyrun ben Aykut
-Beyfendi ben Luca dan arıyorum(İstanbul) Sorun neydi
-Zaman sıkıntısı yüzünden hem sizi hem Ankarayı aradım. ankara uğraşıyor....
-Aaaaaaa.Hiç merak etmeyin beyfendi hemen size dönerler.
-Öylemi? Umarım...... Ciddi zaman darlığındayımda...
-----------------------------------------------------------------------------------
Saat şu anda 18.00.
Ve bürom kitlenmiş durumda...
Hatam olduğunu düşünmüyorum.Meslektaşlarımlada tekrar tekrar değerlendirdim....
Sanırım Luca'da bir sorun var.Bu sorunda beyannamelerimi etkiliyor.....
kontrolünü yapmasam Rezil olmam işten değil......
Tam DOS altı programlardan kurtuldum derken şu yaşadığıma bakın...
Bu arada Ankarayıda 2 defa daha aradım.... Muhatabım devamlı meşgul, not alıp size döneceğiz diyorlar, hala bir cevap yok......

TÜRMOB yeni yönetimin elinde umarım PROFESYONELLEŞİR artık....Bilgi işlem uzmanının yanında hemen akıl alabileceği bir MM neden olmaz????

Acaba İzmir ide mi arasam....
Daha önceki 2 dönemi doğru yapmıştı Luca....
Düzenli olarak kontrol ediyorum. Sadece bu dönemdekinde sıkıntı var....
Güncelleştirmeler yapıldığı zaman dikkatli olmak gerek sanıyorum....Tevkifat raporunu alıp beyannamedeki tutarla karşılaştırmayı ihmal etmeyiniz...
Personelde fazla mesaileri hesaplarkende dikkatli olunuz..... Özellikle tanımlamalarınıza bir daha bakın derim ben........Kaydettiğinizden de emin olun.......Luca hemen hemen hiç hata yapmıyor....
Ancak şu anki durumumda, verileri beyannameye aktarmada hata yaptığına eminim (Ki bu bir skandaldır)
Saat 19.00 ve ben Ankarayı arıyorum teyp şunu söylüyor: -Sıranın en önündesiniz, boşalan ilk arkadaşımız size cevap verecektir.Beklediğiniz için teşekkür ederiz.
Ama ben zannediyorumki; orada çalışan şu anda kimse yok ve işgüzarın teki mesajdan telefonu çıkarmayı ihmal etmiş.(Olan benim telefon parama oluyor)
Velhasıl Luca'yı desteklemeye devam edeceğim ve kullanacağım..Ancak meslektaşlarımdan, ELEŞTİRİ DOZLARINI arttırmalarını talep ediyorum......
2nci gün,
Ankarada tek başına çalışana ulaşmayı başardım......
- Üzgünüm arkadaşlar bugün izinli.Yarın sabahtan ilk iş sizinki..............
3ncü gün; GARB CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK!!!!
-Zırrrrrrrrrr
-Buyrun Luca destek (Bu sefer bir hanımefendi)
-Eeeeee sorunumla ilgili..............Ben Aykut
-Aaaaa bende size dönecektim Aykut bey, kusura bakmayın..Arayamadım
-Önemi yok.. Sorunum halledildi mi ??
-Evet bugün bakılacak.
-Ne bugünmü bakılacak!! Salı günü öğlenden sonra başvurdum hanımefendi.
-Evet bugün bakılacak.SORUN DÜZELTİLECEK
-Heeeee.Demek benim geçici vergi hazırlamamda bir sıkıntı olmadığını anladınız ve Luca dan kaynaklanan bir sorun olduğunu kabul ediyorsunuz ve bunun da bugün çözüleceğini söylüyorsunuz öylemi???
-Eeeeee 1 saniye ben sizi ..... Beye aktarayım.
-Aykut bey sorununuzu tespit ettik.İzin alabilirsek bugün restart yapçaz yarın Luca nızı kullanabileceksiniz.
...
Devam eden dialog biraz sevimsiz onun için burada kesiyorum.

mikro ile luca yı karşılaştıran bir foruma rastlamıştım sanırım buralarda idi beyannameleri gönderme sorunu vs diyordu luca için ama ben içi boş belgeli biri olduğum için lucayı alıp standartlaşmaya katkıda bulunmalı mıyım...zaten bildiğim bir program olmadığı için lucayı öğreneyim diyorum. bu arada artı ve eksilerini yazmaya devam ederseniz yardımcı olur bende lucanın demosu var 2006 ismmo genel kurulunda dağıtıldı. bir sorum daha var.. peki ya müşteriler açısından mikro luca seçimi nasıl yansır..

sayın akara bana mail atma sansınız olabilir mi acaba demoyu

sami kardeş bakıyorum da proğram falan naptınız büro falan hazır heralde
luca mı almayı düşünüyosunuz

luca sitesinde de demo tanıtım var mali müşavir paketi vs bendeki de tanıtım zaten veri girişine izin vermiyor sadece arayüzün işleyişi gösterilmiş

Peki office programlarının orjinal olması gerekiyor değil mi?

Normalde ofis programlarının orjinalinin kullanılması lazım da, durumu luca için düşünecek olursak orjinal olmayanlarla da çalışıyor diye biliyorum.

evet kapot kardeş büro tutmak üzereyim lucayı araştırıyorum.Açmaya karar verdim 5 6 defter bulunca kendime güvenim geldi biraz:)) hayırlısı bakalım

Bu gün luca seminerindeyimdim,gayet güzel görünüyor.

sami kardeş hayırlı olsun inşallah vallahi de billahi de sanki kendim defter bulmuşta büro açıyomuş gibi sevindim gözlerim doldu rabbim muvaffak etsin ALLAHIM HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN

ya bende sen öyle deyince duygulandın amin kardeşim Allah gönlüne göre versin zamanla oturacak bazı şeyler inşallah