Yeni SMMM'ler Luca Programını Seçmeli Mi?

Ynt: Yeni SMMM'ler Luca Programını Seçmeli Mi?

Merhaba. Luca'yı kullanan arkadaşlar diyelim beyannamamenin son günü ve internet bağlantısı kesildi biz programa girerek işlemlerimizi yapabiliyor muyuz.? gerekli raporları gelir tablosu bilanço falan alabiliyor muyuz? Birde bu güne kadar kullandığım dos tabanlı muhasebe programımda tüm bilgilerimin yedeğini bir flash bellege bile alabiliyordum. içim rahattı. Lucada yedek sorunu yok deniliyor peki bilgilerimiz nerede saklanıyor. Lucadaki bilgilerimizi bizde harddiskimize ve dvd'ye falan kaydedebiliyor muyuz?
Teşekkürler..

ben datasoftu sadece klavye ile gözüm kapalı kullanırım luca mause ile

datasoft 2500 lira en fazla 4 5 taksit

luca 5 yılda yine ortalama o civar masrafı var ama 5 yılda ödeniyor

ama ben datasoftun konforundan vazgeçemeyeceğim galiba mause ile fatura girilmesi olayı en büyük soru işareti

neyse kısmet diyelim

Olası harddisk arızasında geri yükleme problemi yok.
Elektrik kesintisinde ve/veya internet erişimi problemlerinde internetin olduğu herhangi bir yer ve herhangi bir bilgisayarla işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Diğer programlarda bilgisayarınızı taşımanız gerekli.

Mouse kullanımı konusuna gelince, evet mouse kullanımı var ancak fatura işlerken gerek yok. Ana menü erişimlerinde kullanıyor.

Yedek konusu; bildiğim kadarıyla sistem iki ayrı yerde yedek alıyor, ana server ın yeri belli , ancak ikinci server ın yeri gizli tutuluyor. Ana serverda problem olması halinde 5 dakika içinde ikinci server devreye giriyormuş.

Raporlama konusuna gelince, muhasebe bürosunun temel ihtiyaçlarını giderecek düzeyde.

Sınırsız kullanıcı ve kullanıcı yetki tanımlamaları ihtiyaçları giderecek düzeyde. Olası müşterilere verilecek şifrelerde müşteri istediği bilgiyi sizin tanımladığınız kısmı kadarını görebilir.

İnternet bağlantısı olan müşterinizin ofisinden müşterinizin bilgisayarı ile evraklarını kaydedebilirsiniz, raporlar alabilirsiniz. Büroya döndüğümde bakarım, fakslarım vb.. derdi yok.

Aldım- mouse kullanımı bir bela - sinir bozucu - klavye rahatlığı bizim işlerde çok önemli - tasarlayanlar hiç muhasebecilik yapmamış galiba- bu sebeble nasıl iade ederim diye düşünüyorum - mikro - orka alın büro dışında da çalışmayın bişey olmaz dinlenirsiniz.

Arkadaşlar luca da geçmişe yönelik fatura,banka kaydı yapılamadığını duygum.Örneğin 6 ay öncek banka kayıdını düzenleme imkanı varmı?? yani eta gibi yıl dönem içinde istediğimiz zamanla oynaya biliyormuyuz?

Teşekkürler.

Duyduklarınız koca bir yalan. İsterseniz 2007 yılının kaydını değiştirebilirsiniz. Gerçi 2007 de luca varmıydı bilmiyorum. :))

YENİ MESLEKTAŞLAR LUCA SEÇMEMELİ

Herkese Selamlar..
konuları tek tek okudum arkadaşlar ve dayanamadığım için bende bir kaç kelime yazmak istedim..sanırım biraz uzun olacak ama yeni arkadaşlara yardımcı olabileceğim konusunda fikirlerimi beyan etmek istedim..

LUCA nın TEK ve YEGANE avantajı İnternetin olduğu her yerden programa girip bilgi alabilmeniz..Bunun dışında Hiç bir AVANTAJI , KOLAYLIĞI, ve PRATİKLİĞİ yoktur..Kaldıki 90-100 defteri olan bir muhasebe bürosunda LUCA kullanıyorsanız eğer işlerinizi yetiştirebilmek için gece gündüz çalışmak zorunda kalırsanız..Tabiiki 10 tane personeleniz yoksa..eğer 10 tane personeliniz varsa o zaman zamanında yetiştrebilirsiniz..

LUCA programında yaptığınız hataların ardı arkası kesilmez nerede ne hata yaptığınızı bilemezsiniz (örnek: isterseniz deneyin 600 satış yerine 153 alış hesap kodunu yanlışlıkla yazın ve alacak kısmına rakam girip kaydedin ve KDV beyannamesi alın ve kontrol edin hiç bir hata omadığını göreceksiniz ve beyannamenizi yanlış göndereceksiniz..Bu kadar basit ve mantıksal bir hatayı program nasıl yakalayamaz şaştım kaldım)

LUCA programını internetin yavaş olduğu dönemlerde kullanmak tam bir facia fişi kaydetmek fişin içine girip değişiklik yapmak tan bir facia 1 dakikada yapacağınız bir işi 5 dakikada ancak yapabilirsiniz...Zamanın bu kadar değerli olduğu bir dönemde bu kadar zaman kaybı tam bir facia..

LUCA Programında hiç bir RAPORLAMA YOKTUR. Tekrar Yazıyorum RAPORLAMASI YOKTUR LUCA nın bütün raporlar Microsoft Office programından yada Adobe Reader programından alınmaktadır LUCA programı Tek başına RAPORLAMA YAPAMAMAKTADIR. Bu nedenler Raporlama için Word excel yada adobe ye ihtiyacınız vardır. Office programının kaç para olduğunu sanırım biliyorunuz ama şanslısınız Adobe gibi ücretsiz program var ondada sadece bilgileri görürsünüz değişiklik yapamazsınız yarın öbür gün oda ücretli olursa o zaman ne yaparsınız bilemem.

LUCA internetin olduğu her yerden bilgi verir ama OFFİCE VE ADOBE programları Yüklü ise makinada eğer yüklü değilse bir dün ya zaman harcarsınız onları yüklemek için..

LUCA programında sağlıklı BA-BS almak istiyorsanız 120 ve 320 hesaplara bir dünya alt hesap açmak zorundasınız 100 hesabı kullandığınızda BA-BS formlarınız Yanlış olur ki LUCA kullanan bir çok arkadaşımız BA-BS formlarını yanlış vermiştir isterseniz kontrol edebilirsiniz..Bir kişi ayda 1500-2000 adet fatura kesiyorsa hepsine 120 hesapta muavin hesap açmanız lazım yıl sonuna geldiğinizde bi bakmışsınız 120 hesabınızda 6000-7000 tane alt hesap olmuş..Kapat kapat bitiremezsiniz...

LUCA Programında Bilançoda Farkında olmadan yaptığınız yanlışlıkla aynen Maliye bakanlığına gider sizi uyarmaz LUCA programında mantıksal hiç bir sonuç yoktur..Hazır değerleri - (EKSİ) bakiye olarak verebilirsiniz yanii program sizi uyarmaz ve sizde böyle verirsiniz.Bu en basit olanı

LUCA Programında Evet klavye İle kullanıbilen yerler vardır ama sınırlıdır illaki mausu kullanmak zorundasınızm ve bu büyük zaman kaybı Fiş içinde Hesap kodu yazılan yeri Hesap kodu yazmadan enter tuşu ile geçebilirsiniz hesap kodu yazıyorum diye Belge Numarası hanesine Hesap kodu yazabilirsiniz..Halbu ki hiç bir programda hesap kodu bölümü boş geçilemez geçmek istediğinizde Hesap planı önünüze gelir ve kod seçmeniz istenir. Luca da hesap planının gelmesini istiyorsanız hesap kodunu yazdıktan sonra aşağı ok tuşuna basmanız lazım..Hangi akla hangi mantığa sığıyorsa artık..Açılan hesap planından da sayfa atlamak istiyorsanız sağ ok tuşuna basmanız geregir..Bunları bilmiyorsanız sinir krizleri geçirebilirsiniz..

LUCA Programında Bir fişi kaydettiğinizde bakiyeler hesap planına Hemen taşınmaz programdan çıkıp tekrar girmeniz gerekir ki bakiyeleri görebilesiniz eğer bir iki fiş kaydettiğinizde hesap planındaki bakiyelere göre işlem yaparsanız kesinlikle yanlış yapmış olursunuz...Doğru yapmanız için Muavin defter dökümü almanız lazım LUCA da muavin defter alıp kontrol etmek ise size en az 3-3,5 dakikaya mal olacaktır..

LUCA Programında Asıl Facia Olan kısım ise Fiş girişi yaparken AY kısmında yapacağınız yanlışlıktır...Fiş tarihine 05,03,2011 yacağınız yere 05,01,2011 yazdığınızda fişi 1. ay evraklarının içine kaydeder..Ve yıl başı olduğundan az fiş olduğunda bu yanlış fişi çabuk bulursunuz ama 10-11-12 aylarda böyle bir yanlışlık yaptığınız fişin hangi aya gittiğini on saat ararsınız sinir krizleri geçirirsinin ve gününüz berbat olur..

Kısacası arkadaşlar LUCA programına her yıl düzenli olarak para ödersiniz 10 yıl sonunda ödediğiniz para çok ciddi rakamlar oluşturur...Ucuzmuş gibi görünsede aslında ucuz değildir....

[LUCA Mali Müşavir Yazılımı üyelik bedeli 900 TL olup, 6 taksitte ödenmekte ve her yıl için 100 Euro + KDV (her yılın ilk günündeki efektif satış kuru baz alınarak uygulanacaktır ) olmak üzere yıllık kullanım bedeli alınmaktadır.]

Gördüğünüz gibi her yıl 118 EURO para ödemek durumundasınız yarın EURO 3 tl olursa yılda 300 liranın üzerinde para ödemek zorunda kalırsınız

LUCA programı 15-20 defteri olan meslektaşlarımız için ideal bir program olabilir.ama 80-100 ve daha fazla defter olan meslektaşlarımız için bence işleri geciktirmekten başka bir işe yaramayacağı kanısındayım..

ben lucayı gayet iyi buluyorum 80 mükellefimiz var arkadaşın anlattığı gibi hiç sorun yaşamadık.. bence 100 euroda çok deil daha önceki programımızda sürekli bilgisayarcı arkadaşa verdiğimiz para ve versiyon değişiklikleri bunun en aşağı 2 katıydı.. ama eksiklikleride olabilir her programda olabilir.. biz çok memnunuz

ugur6666 Rumuzlu arkadaşım..

80 defterinizden kaç tanesi bilanço kaç tanesi işletme bu önemli..ayrıca ne kadar kontrol yaptığınız önemli..yaptığınız hataları görebilmeniz açısından.. siz yukarda verdiğim 600 ve 153 hesap kodu yanlışlıklığı hatasını uyguladınız mı LUCA da..eğer uyguladıysanız sonucu görmüşsünüzdür...Şimdi büroda çalışan arkadaşlar kesinlikle böyle bir hata yapmamıştır diyebilirmisiniz..??

35 bilanço var.. kontrolleri yapılıyor.. dediğiniz 600 -153 hatasını mal alış iadesi olabileceği olarak değerlendirilmiş olabilir ben rastlamadım pek... kdv beyannamesinden bahsediyorsak beyannamenin ilgili satırına 600 sabitlediğimizden böyle bir hatayla karşılaşmadık..

Hesap hatası yüzünden beyannameyi yanlış göndereceksiniz derken, kayıtlarda hiçmi kontrol yapmıyorsunuz. Hadi kontrolde yapmadını 600 yerine 153 e alacak girerseniz programda bs-bs yerine tıkladığınızda alıştan iade diye sizi uyarır artık orayıda görmezseniz burda programın suçu ne?

office ve adobe yahu adobe bilmemkaç yıldır bedava office derseniz okadarda deli bir para değil 2010 versiyonu bile uygun.

lucada kayıttan sonra güncelleme için açıp kapamak lazım siz programı kullanmayı bilmiyorsanız program ne yapsın kaydettikten sonra fişin üzerinde yenile tuşu var tıklıyorsunuz öyle 3-5 dk da değil bütün bilgileri 10-15 saniyede güncelliyor ne kapaması açması ;D ;D ;D ;D

dahada yazardım ama vakit yok mesai bitti sizinki biraz yanlı bir yazı olmuş. Lucaya her yıl 200 TL veriliyor öyle euro 3 TL olmuyor daha devalusyon olmadı bu ülkede. 200 TL karşılığı adamlar yeni mevzuatlar için güncelleme parası almıyor alın bir zeta beta bilmemne programıda bir güncellemede sizi 300-400 TL ütsünler bakayım. Sadece YTL güncellemesinde bile birileri dünya para kaldırdı bu memlekette.

Tesmeri sevmem sevmek zorundada değilim ama lucayı kullanıyorum ve memnunum şu büroyu açıncada luca alıcam ha benimde tek korkum ilerde tekelleşip canımıza okumaları başka birşey değil.

Ayrıca Her işlemde BA-BS yide tıklamak gibi bir zorunluluğunuz var ne kadar acı...her işleme bir muavin aç muavin muavin hesaplarınız 300-500-1000 tane olsun.. her işlemi yaparken birde kutucuk tıklamak zorundasınız.. bir defteri işlemek için o kadar çok zaman harcanıyor ki LUCA da anlatamam

Açıklama Hanesinde firma ismi yazarak yap bakalım kutucuğu nasıl işaretliyor ve diyor..

stonhand ' Alıntı:
Hesap hatası yüzünden beyannameyi yanlış göndereceksiniz derken, kayıtlarda hiçmi kontrol yapmıyorsunuz. Hadi kontrolde yapmadını 600 yerine 153 e alacak girerseniz programda bs-bs yerine tıkladığınızda alıştan iade diye sizi uyarır artık orayıda görmezseniz burda programın suçu ne?

office ve adobe yahu adobe bilmemkaç yıldır bedava office derseniz okadarda deli bir para değil 2010 versiyonu bile uygun.

lucada kayıttan sonra güncelleme için açıp kapamak lazım siz programı kullanmayı bilmiyorsanız program ne yapsın kaydettikten sonra fişin üzerinde yenile tuşu var tıklıyorsunuz öyle 3-5 dk da değil bütün bilgileri 10-15 saniyede güncelliyor ne kapaması açması ;D ;D ;D ;D

dahada yazardım ama vakit yok mesai bitti sizinki biraz yanlı bir yazı olmuş. Lucaya her yıl 200 TL veriliyor öyle euro 3 TL olmuyor daha devalusyon olmadı bu ülkede. 200 TL karşılığı adamlar yeni mevzuatlar için güncelleme parası almıyor alın bir zeta beta bilmemne programıda bir güncellemede sizi 300-400 TL ütsünler bakayım. Sadece YTL güncellemesinde bile birileri dünya para kaldırdı bu memlekette.

Tesmeri sevmem sevmek zorundada değilim ama lucayı kullanıyorum ve memnunum şu büroyu açıncada luca alıcam ha benimde tek korkum ilerde tekelleşip canımıza okumaları başka birşey değil.

Valla Hükümeti Tebrik etmek lazım gençleri güzel düşüncelere sevk ediyor...daha bu ülkede devaluasyon olmamış..sanırım yaşınız itibariyle devaluasyon görmemiş olabilirsiniz...Bu ülke ne devaluasyonlar yaşadı bunları gördümüz için zaten EURO 3 lira olursa ne yaparsınız bilemiyorum dedik..

sayın muhozcan neden lucayı bu kadar eleştiriyorsunuz yoksa siz hala lucamı kullanıyorsunuz :)))
ayrıca her programın ufak detaylarında problem olabilir diğer arkadaşların dediği gibi diğer programların aksine senelik 100+18 euro vermeye razıyım neden derseniz güncellenmesi sınırsız bir program ve ilgili mevzuat değiştiği anda programda otomatik olarak değişiyor pekala Türkiye gerçeğinde mevzuatın sürekli değiştiği göz önüne alınırsa verilen paraya değer peki diğer programların yıl içinde 10 mevzuat değişikliği olduğunu farzedersek alıcakları parayı hesap edebilirmisiniz biz 3 senedir luca kullanıyoruz ve gün geçtikçe performası ve kalitesi artıyor bende yeni büromu açtım ve tereddüt etmeden luca başvuru yaptım hemde yeni meslek mensuplarına özel 450 tl ile aldım diğer programlar ne kadar acaba ayrıca veb tabanlı programlar ınternet zayıfladığı zaman sadece lucaya özel muamele yapmıyor bu kadar pasif düşünmeyin lütfen ayrıca ba bs formlarında bir tusa basmak bu kadar zor değil fiş işlerken zaten elınızın altına gelıyor vede zaten alım satım yada hızmet işlerınde neden yaptıgınız hızmetın bedelıne alt hesap açmıyorsunuz yoksa sız hesap tutmuyormusunuz ayrıca bütün hesapları açmanıza gerek yok bildirim altında kalan faturaları muhtelif alıcı yada satıcı diye yaparsanız öle 1000 lerce hesap açmanızı gerektirmez ha bide 1000 lerce hesabı olan mükellefler büyük şirketlerdir ve mutlaka cari alt hesapları tutmak zorundalar çünki tahsilatlarını takip etmek zorundadırlar buda lucayla ilişkilendirilemez .

sinanyucel ' Alıntı:
sayın muhozcan neden lucayı bu kadar eleştiriyorsunuz yoksa siz hala lucamı kullanıyorsunuz :)))
ayrıca her programın ufak detaylarında problem olabilir diğer arkadaşların dediği gibi diğer programların aksine senelik 100+18 euro vermeye razıyım neden derseniz güncellenmesi sınırsız bir program ve ilgili mevzuat değiştiği anda programda otomatik olarak değişiyor pekala Türkiye gerçeğinde mevzuatın sürekli değiştiği göz önüne alınırsa verilen paraya değer peki diğer programların yıl içinde 10 mevzuat değişikliği olduğunu farzedersek alıcakları parayı hesap edebilirmisiniz biz 3 senedir luca kullanıyoruz ve gün geçtikçe performası ve kalitesi artıyor bende yeni büromu açtım ve tereddüt etmeden luca başvuru yaptım hemde yeni meslek mensuplarına özel 450 tl ile aldım diğer programlar ne kadar acaba ayrıca veb tabanlı programlar ınternet zayıfladığı zaman sadece lucaya özel muamele yapmıyor bu kadar pasif düşünmeyin lütfen ayrıca ba bs formlarında bir tusa basmak bu kadar zor değil fiş işlerken zaten elınızın altına gelıyor vede zaten alım satım yada hızmet işlerınde neden yaptıgınız hızmetın bedelıne alt hesap açmıyorsunuz yoksa sız hesap tutmuyormusunuz ayrıca bütün hesapları açmanıza gerek yok bildirim altında kalan faturaları muhtelif alıcı yada satıcı diye yaparsanız öle 1000 lerce hesap açmanızı gerektirmez ha bide 1000 lerce hesabı olan mükellefler büyük şirketlerdir ve mutlaka cari alt hesapları tutmak zorundalar çünki tahsilatlarını takip etmek zorundadırlar buda lucayla ilişkilendirilemez .

Bu söylediklerinizi her yerde söylemeyin size gülerler..siz müneccimmisiniz limit altında kalan faturaları bileceksiniz adam 2000 tane fatura kesmiş hepside peşin 200 liralık 300 liralık faturalar limit altında kalanları nerden bileceksiniz ..ya aynı kişiye 300 liralık 20 tane peşin fatura kestiyse değişik değişik günlerde ...peşin sattıklarına niye muavin defter açmak zorunda kalayım...Peşin sattıklarından ya limiti geçen varsa bunu nasıl tespit edeceksiniz.....muhtelif müşteriler arasından tararsınız artık limiti geçen varmı diye..2000 tane faturayı oturur tek tek kontrol edersiniz yada 2000 tane faturadaki tüm kişilere 120 de hesap açarsınız...Hesap açmak zorundamısınız değilmisiniz tekrar düşünün bakalım...

Ben Lucayı kullanmıyorum tam olarak bilgi sahibi değilim. O sebeple eleştirecek bir meselem yok.

Ancak diğer muhasebe programlarına da basit bir bağlantı ile her yerden ulaşabiliyor gayet rahatlıkla evrakları kaydedip raporlamaları alabiliyorum.

Günümüz uzaktan bağlantının bir çok hızlı ve değişik metodunu sunuyor zaten. Bunu hepimiz biliyoruz.

tek bildiğim ve önem verdiğim konu ise, müşteri verilerini kendimize ait olmayan bir servere kaydetmek zorunluluğu. Bunu yapamam. Yapmam.

Fakat yine de bu proje oldukça büyüdü ve kullanılıyor. Ortaya koyanları tebrik ederim.

Saygılar.

Üstada katılıyorum, arkadaşlar nereye gittiğini bilmediğiniz kayıtları yapmayın.......!