Yurtdışı gelir ve kişisel faturalandırma

Öncelikle herkese selamlar saygılar,

Foruma yeni üyeyim. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Şöyle özetleyeyim, Yurtdışında bir firma ile bir işi yürütmek üzere anlaşmak üzereyim ve bu firma bana her ay fatura göndermem gerektiğini söylüyor. Onlar bana euro olarak ödeme yapacaklar.
Öğrenciyim çoluğum çoçuğum başka gelirim yok. Bu euro gelirin kesintisi ne kadar olur? Kişisel fatura nasıl kesilir? Özel bir izin almam gerekli midir?
Örneğin 1000? gelirim var. Nasıl vergi veya kesintiye uğrar. Şimdiden teşekkürler.

Ynt: Yurtdışı gelir ve kişisel faturalandırma

şirket kurmanız gerekir şahıs işletmeside olur ve beyanname zorunluluğu olur yani baya masraflı iş olur
Sizin yerinizde olsam tanıdık bir işletme sahibine faturayı kestirir vergilerini ona öderim ve böylece boşuna açılış yapmanıza gerek kalmaz

Öncelikle cevabınız için çok teşekkürederim. Aslında işim çevirmenlik gibi birşey. Bu da şirket kurmamı gerektirecek birşey ise bu gün firmaya başka bir yöntem sunmam lazım. Başka firma üzerinden faturalandırmayı deneyebilirim umarım kabul ederler. Peki o durumda ödemem gereken vergi ne olur?

Eğer bu işi devamlı yapacaksanız serbest meslek erbabı olmanız daha uygun olur. geçici ise başka yerden belge almak daha mantıklı

Bana da öyle dediler.. "Freelancer" yani serbest meslek erbabı olarak çalış dediler. Peki bu konuda bilgi verebilir misniz? Vergilendirmesi , izni falan nasıl olur? İlginiz için teşekkürler. Açıkcası çok acil bilgilere ihtiyacım var. Çünkü yakında dönüş gerçekleştirecegim ona göre sözleşmemi yüzyüze yapıp döneceğim. Eğer elime yeterli miktar geçmeyecekse pek girişmek istemiyorum bu işte.

Yapacağınız sisteme bağlı. Evden çalışırsanız kiranın bir kısmı olacak
kuruluş mastafınız olacak, aylık muhasebeci ücreti olacak, normalde %20 sizden vergi kesintisi yapılacak. Ancak bu son vergi olmayabilir cironuz aşarsa daha fazla vergi çıkar.
Ayrıca yurt içinde kestiğiniz makbuzlarda %18 de kdv var bunu müşteriden alıp devlete ödeyeceksiniz(tabi alabilrseniz)

Anlıyorum. Yani aslında kendi kiram falan olamyacak şimdilik. Ailemle oturuyorum.
Aylık muhasebe ücreti ne kadardır?
1000 euro aldığım hesabıyla 200 eurosu gidecek...
Eğer bir firma üzerinden kesersem faturayı gerçekten karlı olacak. Ama bunu bir yabancı şirketye anlatamazsınız kabul etmezler bence. Biliyorsunuz nasıl sıkılar bu konuda. %18 KDV de giderse 800 - 148 euro da oradan. Kalacak 650 euro yani... :S

Tabi verdiğiniz hizmetten yurt dışında yararlanılıyorsa KDV olmaz. :)

Peki sayın moderator :) bilgileriniz için teşekkürler kaba bir hesap yapmamız mümkün mü? Yani bir muhasebeciye mi sormalıyım ? 2011 yılı için durum nedir? Aslında yurtdışında bir firmanın işine yarayacak.

Bu arada SMMM olduğunuzu görmedim kusura bakmayın :eek:

Bir meslektaş ile yüz yüze enine boyuna görüşün. :) Burdan olmaz.

Ücret istisnasını düşünebilrisiniz.

Kanuni ve iş merkezi Türkiye?de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler,

Konu ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı?nın 12.12.1986 tarihli ve 2-2-128-22041 sayılı müktezasında şöyle denilmektedir:

a-İstisnadan faydalanacak hizmet erbabının dar mükellefiyete tabi kurumunun yanında çalışması gerekmektedir.

b-Yabancı elçilik ve konsolosluklarda çalışan hizmet erbabının bu hükmün kapsamı dışında olduğu, bunlarda istisnaların GVK?nın 15 ve 16 ıncı maddeleri uyarınca uygulanacağı açıklanmıştır.

c-İstisnanın sadece ücretlerle ilgili olduğu, serbest meslek istihkakı şeklindeki gelir unsurunun, istisnadan yaralanamayacağı belirtilmektedir.

d-Bu şekilde istisnadan yararlanacak ücretlerin Türkiye?de masraf yazılamayacağı belirtilmektedir.

e-Ücretin döviz olarak ödenmesi zorunluluğu açısından , yurt dışından döviz olarak gelen paraların Merkez bankası veya diğer bankalarda bozdurulmak suretiyle Türk parası olarak ödendiğinin tevsik edilmesi halinde, döviz üzerinden ödeme şartının yerine gelmiş sayılacağı belirtilmektedir.

f- Ücret ödemesinin dar mükellef kurumun yurt dışı kazançlarından karşılanması gerektiği belirtilmiştir.
Kaynak:http://www.muhasebenet.net/makale_ali ural_vergi denetmeni_gvk da ucretlerde istisnalar.html

eğer bu size uymadı ise serbest meslek kazançları istisnası var.
Müellif, mütercim, heykeltıraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini, gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat gelir vergisinden istisna edilmiştir.?

1-Bu ücret değildir. Gerekçelerini de zaten yazmışınız.(a/c/d maddeleri)
2-Telif kazançları istisnasına da bunu sokmak pek uygun olmaz..
Bunun için bir sanat eseri meydana getirmek, bir icat yaparak telif hakkını almak gerekir. Devamlı olarak yapılan bir uygulama değildir.

İlginiz için teşekkürler. Firmayla son görüşmemin sonucunda faturalandırmayı başka bir firma üzerinden yapabileceğimi söylediler. Yani ben firmaya vergiyi ödeyip faturalandırmayı öyle yapacağım. Sanırım bu durumda %18 ile mükellef olacağım..

Eh bu aşamada en mantıklısı bu görünüyor. :)
Zaten bu uygulamanın özelikle tercüme işlerinde yapıldığını biliyorum.
Yararlanma da yurt dışında olduğu için KDV de doğmuyor. Sadece gv. ile sorun çözülür.

Evet beni şaşırttılar açıkcası evet diyeceklerini düşünmüyordum. Sanırım bu konudada bir illegal durum söz konusu değil. Şimdi olası gelir vergisi miktarını ve ufak masraflarıda ödemelerini söyledim bu seferde bunun hesbını yapıyorlar :D Hayırlısı bakalım. Ama sorun çözülmüşe benziyor.

Aslında tam kurala uygun değil ama çok yapılan bir uygulamadır. :)