Yurtdışı Şirkete Ortaklık Ve Para Transferi

tarkaniz72

Katkı Sunan Üye
merhaba. müşterim Ltd şti firması Almanyada bir şirkete %10 ortak olmuş. ve Türkiyede kredi çekerek bu Almanyadaki firmaya 1,5 milyon EURO havale yollamış. (1,5 milyon Euro sermaye taahhütü değil ancak banka dekontta ''sermaye taahhütü'' şeklinde ibare var. :banghead:Asıl olan müşterim Ltd şirket ortak olduğu Almanyadaki firmaya Borç veriyor. Ancak Türkiyedeki Banka dekonta bu ibareyi şart koşmuş, bu kısmı karışık :( ) 1- Bu durumda ne yapmalıyım ? 2- Bu para transferini bildirecekmiyim ? saygılarımla

Kayıtlarınızı dekontta yazılı bilgiye göre değil, gerçek duruma göre yapmanız gerekir. Kayıtlarınızda %10 sermayeye karşılık gelen kısmı iştirakler hesabında takip etmeniz gerekir. Kalan kısmın kaydı ise en önemli sorun. Burada borç para verme işlemi var. Kambiyo mevzuatını geçtik, vergi mevzuatı açısından da sıkıntı var. Yinede borcun ne için verildiğini, ne zaman tahsil edileceği gibi bilgiler ışığında değerlendirmek gerekir. Ayrıca Almanya'daki şirkete ortak olunması ortaklar genel kurulunda kabul edilmiş mi? Şirketin kuruluşu, sermaye yapısı vs. belgeler alınmış mı?

bu 2 ortaklı şirket karı-koca. ortaklar kurulu kararı yok. almanyadaki şirket yeni kuruluyor. Borç şirkete arazi alımı için verilecek ve bir gayrimenkul alınacak almanyada. Şirket yapısı ve sermaye yapısı belgeler derken neyi kasteddiniz ? tavsiyeniz nedir?

Almanya'da kurulan şirkete, Ltd. olarak kurucu ortak olunuyorsa buradan bazı belgelerin gönderilmesi gerekirdi. İmza sirküleri, vekaletname, ortak olma kararı vs. gibi... Şirket yapısı derken nasıl biz Ticaret Sicilinden belge alıyorsak Almanya'dan da buna benzer bir belgenin olması gerekir. Yani burada bir dosya oluşturmanız lazım...
Burada dikkat edilmesi gereken husus alınan kredi için ödenen faizlerdir. Kredi faizini gider yazarken karşılığında Almanya'daki firmadan da bu kadar faiz alıp dengelenmesi gerekir....

Sayın tarkaniz,

Yurtdışında şirket kuruluşları çoğu ülkelerde birbirinden farklı şartlar gösterir. Genellikle Türkiye'den daha kolaydır. Yabancıların ortaklığı işlemleri de.
Bankanın Dekonta söylediği notu yazması bence çok akıllıca olmuş, bahsettiğiniz miktarda bir para transferi özellikle bir belge olmadan, MASAK nezdinde ciddi anlamda sıkıntı yaratır. 5.000,-- TL üzeri tüm banka işlemlerinin Bankalar kanalıyla izlenmek üzere bildirilmesi zorunlu. Kara Paranın Aklanması nezdinde inceleniyor. 1.5 milyon € çok ciddi bir rakam. Şirketin kuruluşu ile ilgili bir ön müracaat belgesinin Almanyadan getirilerek para transferi esnasında bankaya ibraz edilmesi akılcı ve doğru olurdu.

"Esasen borç verildi". Yok öyle şey. Doğrudan ikrazat. Sizin böyle bir yetkiniz yok. (Ancak Bankalar ve Kredi Kurumları vs..) Özün önceliği filan da yok tabi.

Krediyi siz aldınızsa borç sizin faiz yükü de, dışarıya faturalandırıp denkleştirilmesi de mümkün değil. Sayın bülent249'un dediği gibi"Kredi faizini gider yazarken karşılığında Almanya'daki firmadan da bu kadar faiz alıp dengelenmesi gerekir.... " bişeyi kesinlikle yapmayın, dedimya ikrazat yetkiniz yok. Hemde pas kredi bile değil.

Hissedar olmakla ilgili belge getirtin bunların "Yasal Tercüme Prosedürleri" içinde olmasına dikkat edin. Gönderdiğiniz bedel karşılığında gelecek herşey (maddi) sadece "İştirak Kazancı" olacaktır. (Çok Detay yazmadan).

Ancak gönderdiğiniz tutarın gelecekte şirket tasfiye edilirse aynen geri gelmesi gerektiğini unutmayın. Şirketin iflas gibi durumları hariç.

Saygılar,
Kevork

Bu hiç aklıma gelmemişti, borç verilen para için almanyadaki firmadan da fazi geliri olacak diye. şirket belgeleri sorun olmaz alırız. ancak bu almanyaya yollanan parayı Hazine müsteşarlığına bildirimi ben mi yoksa bankamı yapacak ? bunu okudum ama anlayamadım :( gerçi sınır olan 5 milyon doların altında ?

1,5 milyon EURO almanyadaki şirkete borç verildi. bu yasal değilmi? Türkiyedeki banka havale şartını sermaye taahhüdü diye şart koştu, ancak zaten sermaye 25.000 euro. buna karşılık 1,5 milyon EURO çok yüksek, açıkca belli. Bu para ile alman şirket arsa alacak zaten.

Sayın tarkaniz,

Yazdım ya bu "Borç Verme / ikrazat" yapamayacağınız bir şey. Bankalar yada Finans kuruluşları bu işlemleri yapabilir ki izne tabi.
Nasıl olacaktı diye sorarsanız onun cevabı farklıydı tabi.

Aslında bu mertebede bir para transferi de bildiğim kadar "Sermaye Karşılığı" kaydı ile hazineye banka tarafından bildirilmiştir.

Saygılar,
Kevork

Bu parayı sermaye olarak alman şirketine koyarsanız almanyada şirket kapanacağı zaman iade için baya sorun çıkıyormuş ve gecikiyormuş transfer. ondan şirket bu yolu seçmiş, borç olarak almanyada işlem görmüş. Sizce bu nasıl olmalıydı ? teşekkür ederim

Sn.Kesimyan yapılan işlem kesinlikle yanlış size katılıyorum. 25.000 EUR sermayeli bir şirkete 1,5 milyon eur borç vermek doğru değil, üstelik arsa alınacağına göre bu borç değil sermayenin ta kendisidir. Ben en azından vergi yasaları karşısında cezalı duruma düşülmemesi açısından gelir-gider dengesinin sağlanması gerekir diye düşünüyorum.

Bu parayı sermaye olarak alman şirketine koyarsanız almanyada şirket kapanacağı zaman iade için baya sorun çıkıyormuş ve gecikiyormuş transfer. ondan şirket bu yolu seçmiş, borç olarak almanyada işlem görmüş. Sizce bu nasıl olmalıydı ? teşekkür ederim

Sayın tarkaniz,

Türkiye'de de tasfiye tasfiyeye girişten itibaren bir yıl beklemekle gerçekleşir. Almanya'da da bu tür süre ve sürecin olmasından doğal ne olabilir ki. Amaç 3. şahısların hak ve alacaklarını korumaktır. TTK böyle diyor.

Nasıl olmalıydı sorusunun cevabı ise biraz farklı tabi. Müsaade ederseniz burada anlatmayayım.

Saygılar,
Kevork

BİNGO :) evet elime masraf dekont vs . geldi. sadece bankanın operasyon kesintisi 84.000 TL. (bsmv dahil) . Faiz ise evlere şenlik . mecbur gidere yolluyorum ?

Sayın tarkaniz72,

Tabi bingo, dönemsel değerlemelerde çıkacak farklar da ayrı olacak. Bir hatırlatma daha GV dönemlerinde yapancı para kredilerin değerlemesi özel statüdür. Dönem faizi de hesaplanır. Benden söylemesi.

Saygılar,
Kevork

BİNGO :) evet elime masraf dekont vs . geldi. sadece bankanın operasyon kesintisi 84.000 TL. (bsmv dahil) . Faiz ise evlere şenlik . mecbur gidere yolluyorum ?

Bu ne kadar yüksek. Bu firmanın finans işlerine bakan elemanı yok mu. Transfer yapılmadan önce banka ile pazarlık edilirdi. Bin dolar göndermiyoruz.

Bu ne kadar yüksek. Bu firmanın finans işlerine bakan elemanı yok mu. Transfer yapılmadan önce banka ile pazarlık edilirdi. Bin dolar göndermiyoruz.

Güroy dostum,

Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye, artık bu soruyla gündeme gelmek istemiyorum demiş ya işte, o hesap.

Saygılar,
Kevork

Finans bölümü patron :) firmada zaten 2 şöför ve patron var :) biz taşeronlara yaptırıyoruz işleri. geçici vergide yardımlarınızı bekleriz değerli arkadaşlarım , bu alengerli işler hep beni bulur zaten .

Finans bölümü patron :) firmada zaten 2 şöför ve patron var :) biz taşeronlara yaptırıyoruz işleri. geçici vergide yardımlarınızı bekleriz değerli arkadaşlarım , bu alengerli işler hep beni bulur zaten .

Hahah firmada muhasebeci yok, sekreter falan da yok.Ancak 2 şöför var. Bir de teleffuz edemediğimiz kadar çok para var.

Ben böyle firmadan korkarım. :banghead:

okuyup okuyup gülüyorum :)) korkusuz muhasebeci ben kötü mükellefe karşı :) süpermen kıyafetini kırmızı değlde mavi yap birde üstün Mm yaz pelerin vs :) yok üstad o kadar değilim. durum iyi esasen müşteri sağlam. inşaatcı klasik. almanyada bu işe girdi patron , tutarsa diye, tabi almanyada tokatlanmakda var elbette !! ticaret yapıyor ben zavallı muhasebeci :) çözmeye çalışıyor. sayenizde inşallah

Haftanın 4 günü bu firmaya geliyorum. tabi sekreter yok ön muhasebeci yok , kim var bir garip muhasebeci...