fonradar

Yurtdışına Hizmet Faturası

Ynt: Yurtdışına Hizmet Faturası

Durumu özetlersek;

Firmanız Türkiye'deki malın yurtdışına taşınmasına aracılık edecek.

Taşımayı siz yapmayacaksınız. C2 belgeli bir firmaya yaptıracaksınız.

O halde bu firma size fatura kesecek.

Siz de Yurtdışındaki firmaya fatura keseceksiniz. 11 Nolu KDV GT'ye göre hem taşımacılığı yapan firma hem de siz KDV'siz fatura keseceksiniz.
"
D _ TAŞIMACILIK İSTİSNASI:

Katma Değer Vergisi Kanununun 14. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak 28.12.1984 günlü Resmi Gazete'de yayımlanan 84/8889 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında yapılan taşıma işleri vergiden istisna edilmiştir.

1. İstisna kapsamına; yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye'den geçerek yabancı bir ülkede sona eren, yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye'de sona eren ve Türkiye'de başlayıp yabancı bir ülkede sona eren taşıma işleri girmektedir.

2. İstisna kapsamına giren taşıma faaliyetlerinin tamamının veya bir kısmının başka taşımacılara yaptırılması halinde, gerek taşıma işini yaptıran firmaya karşı muhatap olarak işi yüklenen organizatör firmanın, gerekse ikinci derece yüklenici olarak fiili nakliyeyi gerçekleştiren firmanın bu faaliyetleri istisna kapsamına girdiğinden her iki faaliyet de vergiye tabi olmayacaktır. Ancak ikinci derece yüklenicinin taşıma faaliyetinin Türkiye içinde başlayıp bitmesi halinde bu işlerin vergiye tabi olacağı açıktır.
"

Yurtdışı hizmet kdv ile ilgili bugün yayınlanan tebliğe göz atabilirsiniz.

Faturanın nereye kesildiği önemli değil,önemli olan hizmetten nerede yararlanıldığıdır.Verilen hizmetten türkiyede yararlanılıyorsa kdv hesaplanmalı.
ayrıca bir arkadaş Çifte vergilendirmeden bahsetmiş,çifte vergilendirme anlaşmaları gelir ya da kurumlar vergisi üzerinden yürürlüğü olan anlaşmalardır,kdv de işlemez.
Selamlar

Yurt içine kesilen faturalarda hizmet ihracı söz konusu olmaz zaten.

Uluslararası taşımacılıkta, taşımacılığın Türkiye'ye düşen kısmı verginin konusuna giriyor. Çünkü bu kısım için hizmetten Türkiye'de yararlanılıyor.

Ancak taşımacılık istisnasından dolayı hizmetten Türkiye'de yararlanılan kısım için de KDV hesaplanmıyor.

arkadaşlar
benzer bir durum bizim firmamızda da mevcut. proje hizmet firması yurtdışındaki firmaya proje yapacka ama proje türkiyedeki bir inşaat projesi. bu durumda hizmet ihracatı istisnasından faydalanamıyoruz tebliğlerden anladığım kadarıyla. bu durumda keseceğimiz faturada kdv göstereceğiz ve bedel+kdv tutarını mı yurtdışından isteyeceğiz bunu anlayamadım. yoksa kdv gösterceğiz ama kdv yurtdışından gelmeyecek mi? ayrıca formda okuduğum kadarıyla faturamızın yurtdışında anlamı olmadığını yazmış arkadaşlardan biri. bu durumda bir kağıda proforma fatura yazıp bunu mu yurtdışına gönderecğiz? ve ayrıca kendi kanunlarımız için kendi faturamızı mı düzenleyeceğiz? bunu kdv beyanında ilgili ayda mı yurtdışından tutar gelincemi beyan edecğiz? ve hangi bölümde göstermemiz gerekiyor?
cevaplar için şimdiden teşekkürler...
syg..

tabiki kdv yide yurtdışından isteyeceksiniz
fatura bedeli ne ise borç odur

muh1111 ' Alıntı:
arkadaşlar
benzer bir durum bizim firmamızda da mevcut. proje hizmet firması yurtdışındaki firmaya proje yapacka ama proje türkiyedeki bir inşaat projesi. bu durumda hizmet ihracatı istisnasından faydalanamıyoruz tebliğlerden anladığım kadarıyla. bu durumda keseceğimiz faturada kdv göstereceğiz ve bedel+kdv tutarını mı yurtdışından isteyeceğiz bunu anlayamadım. yoksa kdv gösterceğiz ama kdv yurtdışından gelmeyecek mi?

Evet, vereceğiniz hizmetten Türkiye'de faydalanıldığı için faturanızı hizmet bedeli + KDV olarak kesip, KDV dahil toplamını yabancı firmadan tahsil edeceksiniz.

muh1111 ' Alıntı:
ayrıca formda okuduğum kadarıyla faturamızın yurtdışında anlamı olmadığını yazmış arkadaşlardan biri. bu durumda bir kağıda proforma fatura yazıp bunu mu yurtdışına gönderecğiz? ve ayrıca kendi kanunlarımız için kendi faturamızı mı düzenleyeceğiz?

Yabancı firmaya, kesmiş olduğunuz normal faturanızı vereceksiniz. Proforma faturası için bir zorunluluk yok. Ancak sizden tamamı İngilizce olan bir fatura isterlerse o zaman İngilizce olarak proforma faturayı da ayrıca düzenleyip (resmi faturanızla birlikte) verebilirsiniz bence.

muh1111 ' Alıntı:
bunu kdv beyanında ilgili ayda mı yurtdışından tutar gelincemi beyan edecğiz? ve hangi bölümde göstermemiz gerekiyor?
cevaplar için şimdiden teşekkürler...
syg..

Tutarın yurtdışından gelmesiye buradaki kdv beyanının bir ilgisi yok. Faturayla ilgili ayda kdv'sini beyan etmelisiniz. Normal yurtiçi satışlara kaydedip, yurtiçi satışınız gibi beyan edeceksiniz. Özet olarak, burada herhangi bir KDV istisnası söz konusu olmadığından, bu satışın yurtiçinde bir Türk şirketine yaptığınız satıştan bir farkı olmayacak.

arkadaşlar üretmiş olduğumuz bir ürün için y.dışındaki firmadan kalite onayı aldık bu işlemin
faturası için sorumlu sıfatıyla kdv ödeyeceğiz değilmi ?
cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim,

kdv sorumlu sıfatı ile ödenecektir

Ben Yurt dışındaki bir firmaya danışmanlık yapıcam.Ancak benim işim burada istediği malı bulup Türkiyedeki üretici firma ile temasa geçirmek.Burada benim kazancım giden mal üzerinden belli bir oranda komisyon alıcam.Komisyon tutarını usd doları alacağımdan dolayı faturayı nasıl keseceğim.Gerçi kdv yazılmadığını biliyorum.Ben fatura üzerindeki açıklamaya ne yazacağım onu bilmek istiyorum.teşekkürler

Selamlar,
2008 yılı sonunda yabancı ortaklı firmamız yurt dışına 1.5M? 'luk "Pazar katkı Payı" faturası kesmiş durumda.
Firmamız ithalat firması ve verilen hizmet (satılan mallar) tamamiyle Türkiye'de kullanılmakta. Sizce bu faturada KDV olmalımıydı? Eğer olması gerekiyorsa, şimdi kendimizi ihbar edip daha sonra çıkacak herhangi bir cezayı şimdiden önleyebilirmiyiz.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Bu ifadeye sık sık raslamaya başladım. Pazar katkı payıfaturası kesiliyorsa bunun bir takım ön şartları vardır.
Her koşulun, her detayın tek tek incelenmesi lazımdır.
Mali idare kdv üzerinde çok sıkı durmaktadır. Hatalı olabilir veya olmayabilir. Ancak fazla telaş etmeyin nasılsa vergi affı çıkacak . O zaman kesin karar verip beyan edebilrisniz.Şimdilik bekleyin derim.

merhaba,
hali hazırda bir konu var iken şirketimiz bünyesinde sık yaşanan bir konu için yorumlarınıza başvurmak istedim,

Şirket müdürlerimizin Türkiyede yapmış olduğu harcamaları yurtdışına karşı fatura kesiyoruz (konaklama yemek ulaşım seyehat masrafları vb.). Fişleri kdv hariç dikkate alıp tutara + KDV olarak fatura kesiyorum ve yurtdışına gönderiyorum. malum onlarda bizim kdv mizi kullanamadıkları için zarar yazıyorlar.
biz bu harcama tutarlarını kdv dahil dikkate alıp karşı tarafa kdv siz olarak kesebilir miyiz ?
harcamalar türkiyede yapıldığı için bu zamana kadar hep kdv dahil faturalandırdık ama asıl olması gereken bu mu merak etmiyor değilim.

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sorunuzda hem hizmet Türkiye'de ifa edilmiş, hem de hizmetten Türkiye'de faydalanılmış Bu nedenle KDV Kanunun md.6/ b'ye göre kestiğiniz faturalarda KDV hesaplamanız doğrudur, aynen devam edin uygulamanıza.

koraykarakaya ' Alıntı:
Sorunuzda hem hizmet Türkiye'de ifa edilmiş, hem de hizmetten Türkiye'de faydalanılmış Bu nedenle KDV Kanunun md.6/2'ye göre kestiğiniz faturalarda KDV hesaplamanız doğrudur, aynen devam edin uygulamanıza.

Aynen katılıyorum.
Zaten olayın hizmet ihracı ile pek ilgisi yok.

bizim müdürler işte kdv siz kesemezmiyiz diye araştırıp duruyorlar. bende mevzuat ı pek bilmediğimden çareyi sormakta aradım.

ama düşündüğüm gibi verdiniz cevabı.
harcamalar türkiyede ve ilgili fişler kdv li olarak gider yazıldığı için karşı tarafa da gider + kdv olarak fatura kesilmesi gerektiğini savunuyordum.

teşekkürler.

Sayın Qcazz müdürleriniz kendilerini boşu boşuna heba ediyor, olmayan bir şey aramakla bulunmaz :)

Sizin şu anda yaptığınız uygulama doğru, sakın değiştirmeyin. Kolay gelsin.